Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

İşte forumdan uzun süre ayrı kalmamın sebebi.

Motovento
    REKLAM ALANI
    okan4037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    kendı yaptıgın sey kadar zevklı bısı olamaz
    Yeni yine yeniden

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watergun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Alıntı bbaday adlı üyeden alıntı
    tamam ben daha önceleri yaptığımda bit tepsinin üstüne yaklaşık5 kilo kadar kartonpiyer alçıyı döküyordum sonrada cebelleşiyordum tavan sürecem diye sandalyenin üstüne çıkıp tavana sürene kadar elime yapışıp kalıyordu

tavsiyen için sağol birde suya atarak deniyeyim..
    Bu işin inceliği alçıyıy doğru karmak. Ham duvarın üzerine saten alçıyı sürersen kısa ömürlü oluyor. Yani nem aldığında zamanla kabarıp çatlıyor ve bütün sıva dökülüyor. Hazır alçı tabaka nın üzerine saten sürersen sorun yok. Ama eğer ham duvarın üzerine sürersen mutlaka önce perlitli alçı kullan bir gün bekle kurusun. Sonra zımparala. Sonra Saten alçıyı sür. Bir gün bekle zımparala. İstediğin renge boya.
    Alçı karmanın inceliği.( Saten alçı için)
    1.Geniş ve temiz bir leğenin içerisine suyu dök.
    2.Suyun üzerine gelinceye kadar içerisine alçıyı serpele.Su görünmeyecek seviyeye gelsin.
    3.Hemen karıştırma Öylece bir sigara içimlik bekle. Dinlensin.
    4.Alçıyı karıştır ince bir elekten süz ki içerisindeki tortulardan sıyrılsın.
    5.Tekrar bekle yaklaşık yarım saat. Alçının tam kıvamına gelecektir. Küçük spatula yada mala kullanma.
    Alçıyı sıvarken mutlaka büyük dörtköşe sıva malası kullan. Bundan sonrası çok kolay. Duvara fazla bastırmadan aşağıdan yukarıya doğru sıva kolay gelsin.

Bunları Pencereleri pen yaptırırken alçı ustasını gözlemleyerek öğrendim öncesine kadar bende hep alçıya su katarak hazırlardım ve bayağı bi uğraşırdım.
    Not: Kartonpiyer alçıyı 5 kilosun birden kararsan mümkün değil yetiştiremezsin. Çünkü donma süresi çok çabuk. Kartonpiyeri yama yaparken buat felan takarken kullanıyorum.

okan4037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    abı yoksa bu resımlerı nettenmı buldun
    Yeni yine yeniden

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Alıntı okan4037 adlı üyeden alıntı
    abı yoksa bu resımlerı nettenmı buldun
    hehehe resimler çok net değil mi
    teşekkürler forrap. Kapıların farkındayım şimdilik maddi açıdan bayağı bir yük getirecek o yüzden seneye inşallah.

tebrikler watergun.insan kendi başına birtakım şeyler ortaya çıkarınca nasıl mutlu oluyor,değil mi?ben de kolay kolay badana-boya,elektrik,ev aletleri tamiratı gibi konularda başkasına işi bırakmam,tabi vaktim varsa.
    hele geçen sene evin arkasındaki bahçeye bir kömürlük yaptım,müteahhit komşu bile kafayı yedi.ankrajlar,ilaçlı keresteler,tesisat vs.süper oldu.hem de portatif.sök ankrajları vidaları,götür başka yere kur.

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Alıntı harfendaz adlı üyeden alıntı
    tebrikler watergun.insan kendi başına birtakım şeyler ortaya çıkarınca nasıl mutlu oluyor,değil mi?ben de kolay kolay badana-boya,elektrik,ev aletleri tamiratı gibi konularda başkasına işi bırakmam,tabi vaktim varsa.
    hele geçen sene evin arkasındaki bahçeye bir kömürlük yaptım,müteahhit komşu bile kafayı yedi.ankrajlar,ilaçlı keresteler,tesisat vs.süper oldu.hem de portatif.sök ankrajları vidaları,götür başka yere kur.
    Helal olsun. elin varsa başını kaşıyacaksın, Ne güzel kimsenin kahrını nazını çekmeden. Resimleri varsa yayınlada bakalım.

PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    harikasın hocam.. süper görünüyo.. belli ki çok emek harcamışsın ama karşılığınıda almışsın..
    CBR 600F Honda,

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Güzel olmuş ellerine sağlık.

Umarı kablo tesisatının izolasyonunu güzel yapmışsındır. Bu straforların ne kadar çabuk alev aldığını iyi bilirim.
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

muratdiksöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PRINCE cruiser Zs150/19
    Eline sağlık ,köpükleri bu tür çözümler için kullanmayı öğrendim .sağol

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    güzel olmuş güle güle kullanın
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

speedygonzales - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    :-(
    ya maaşallah elindende her iş geliyomuş bizim mesleğide elimizden alicann (elk.)

bbaday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aslında straforları ben tavanda kullandım yalıtım için ama demekki dizayndada kullanılıyormuş neden olsa acemiyiz bilmemek normal

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Alıntı PcKopatGhostRider adlı üyeden alıntı
    harikasın hocam.. süper görünüyo.. belli ki çok emek harcamışsın ama karşılığınıda almışsın..
    teşekkür ederim.

Alıntı Ertuğrul_Öz adlı üyeden alıntı
    Güzel olmuş ellerine sağlık.

Umarı kablo tesisatının izolasyonunu güzel yapmışsındır. Bu straforların ne kadar çabuk alev aldığını iyi bilirim.
    Tesisatın içerisinde yüksek voltaj da elektrik olmayacağını bildiğim için sorun çıkaracak büyüklükte bir şase yapmaz herhalde.

Alıntı muratdiksöz adlı üyeden alıntı
    Eline sağlık ,köpükleri bu tür çözümler için kullanmayı öğrendim .sağol
    Bana köpük, alçı, ve kum verin yeniden ev inşa edeyim. Hehehehe biraz abarttım mı ne???

Alıntı xxxxx adlı üyeden alıntı
    güzel olmuş güle güle kullanın
    teşekkür ederim daha güzeli sizlerinde olur inşallah

Alıntı spedygonzales adlı üyeden alıntı
    ya maaşallah elindende her iş geliyomuş bizim mesleğide elimizden alicann (elk.)
    yok yok korkma kimsenin mesleğinde gözüm yok için rahat olsun. Başkası için yapmam çünkü bu işten ekmek yiyen insanlar var ve bunların ekmeğine ufak da olsa engel olacağımın her zaman bilincindeyimdir.

luna_nero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 650 GS
    Arkadaşım çok emek vermişsin eline sağlık,
    ama hataların var;
    1 - öncelikle duvarda tesisat için açtığın yerler düz bi hat izlemeli idi. Yarın - öbür gün duvara bi şey asmak istersin, çivi çakarken borunun yerini unutup alttaki boruya isabet ettirirsin, ama hattını duvarın kenarına yerleştirirsen tesisat problemin olmaz.
    2 - hazır strafordan kartonpiyerler var, uğraşmadan onları monte edebilirdin, hem daha ekonomik hemde tozsuz ve zahmetsiz olurdu.
    3 - seçtiğin renkler uyumsuz, mümkün oldukça evinizi boyarken farklı renkleri bir arada kullanmayınız. Eğer kullanacaksanızda aynı rengin değişik tonlarını kullanınız, bunu da boyaya değişik miktarda beyaz renk katıp karıştırarak boyayı istediğiniz tona getirerek sağlayabilirsiniz.
    4 - duvarlara sakın; motif - şekil - resim çizmeyiniz. Onun yerine tablo asınız, resim asınız veya bordur yapıştırınız. Veyahut çok güzel duvar kağıtları var onları kombineli kullanarak duvarınızı boyayınız.
    5 - duvara çektiğin hatta her zaman bi tane fazladan kablo bırak ilerde lazım olur keşke zamanında koysaydım dersin.
    6 - tamirlerde genelde sıva alçısı kullanılır. Sulandırınca şişer ve yer kaplar dolayısı ile delikleri kolayca kaplar ve çabuk donar, kartonpiyer alçısı incedir delikleri tıkamak uğraştırır.
    7 - alçı sulandırırken bi kabın yarısına kadar su konur, sonra alçı iki elle çuvaldan alınarak öğütür gibi suyun üstünde dolaştırılarak her tarafa eşit bi şekilde suya serpilir. Suyun yüzeyi tamamen beyazlaşınca alçı atımı kesilir ve alçının biraz toparlanması beklenir ve elle kıvamı kontrol edilerek uygulamaya geçilir. Alçının donma süresini alçıya tuz veya şeker ekleyerek ayarlayabilirsiniz.
    8 - duvarlar sıva alçısı ile düzleştirilir, saten alçı ile mastarlanır ( dümdüz hale getirilir ) ve iyice zımparalanarak boyaya hazır hale getirilir. Saten alçı ve zımpara işlemi 3 kere üst üste uygulanırır.

Şimdillik bu kadar...
    (ben bunları nerden mi biliyorum ? içmimarım.... )

Mr.Wish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    :(
    Vay canına sitede inşaat konusunda hem yetenekli hemde bilgili arkadaşlar varmış, Bende bi kabası bitmiş daireye girişeceğim şu an sadece tuğlası, elektirk hattı ve birazda su tesisatı yapılmış halde... Sıva filan uygun insan güzel fiyat bulmazsam bana kalacak tabi içten dışa gelen duvarları, tabanı ve tavanı mantolamada dahil... Bu konularda fikir yöntem ve pratik tarifleri olacak arkadaşları seve seve dinlerim..
    Uçurumları sevenlerin kanatları, rüzgarı sevenlerin ise motoru olmalıdır...

aspirin2006 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok iyi yaws

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Alıntı luna_nero adlı üyeden alıntı
    Arkadaşım çok emek vermişsin eline sağlık,
    ama hataların var;
    1 - öncelikle duvarda tesisat için açtığın yerler düz bi hat izlemeli idi. Yarın - öbür gün duvara bi şey asmak istersin, çivi çakarken borunun yerini unutup alttaki boruya isabet ettirirsin, ama hattını duvarın kenarına yerleştirirsen tesisat problemin olmaz.
    2 - hazır strafordan kartonpiyerler var, uğraşmadan onları monte edebilirdin, hem daha ekonomik hemde tozsuz ve zahmetsiz olurdu.
    3 - seçtiğin renkler uyumsuz, mümkün oldukça evinizi boyarken farklı renkleri bir arada kullanmayınız. Eğer kullanacaksanızda aynı rengin değişik tonlarını kullanınız, bunu da boyaya değişik miktarda beyaz renk katıp karıştırarak boyayı istediğiniz tona getirerek sağlayabilirsiniz.
    4 - duvarlara sakın; motif - şekil - resim çizmeyiniz. Onun yerine tablo asınız, resim asınız veya bordur yapıştırınız. Veyahut çok güzel duvar kağıtları var onları kombineli kullanarak duvarınızı boyayınız.
    5 - duvara çektiğin hatta her zaman bi tane fazladan kablo bırak ilerde lazım olur keşke zamanında koysaydım dersin.
    6 - tamirlerde genelde sıva alçısı kullanılır. Sulandırınca şişer ve yer kaplar dolayısı ile delikleri kolayca kaplar ve çabuk donar, kartonpiyer alçısı incedir delikleri tıkamak uğraştırır.
    7 - alçı sulandırırken bi kabın yarısına kadar su konur, sonra alçı iki elle çuvaldan alınarak öğütür gibi suyun üstünde dolaştırılarak her tarafa eşit bi şekilde suya serpilir. Suyun yüzeyi tamamen beyazlaşınca alçı atımı kesilir ve alçının biraz toparlanması beklenir ve elle kıvamı kontrol edilerek uygulamaya geçilir. Alçının donma süresini alçıya tuz veya şeker ekleyerek ayarlayabilirsiniz.
    8 - duvarlar sıva alçısı ile düzleştirilir, saten alçı ile mastarlanır ( dümdüz hale getirilir ) ve iyice zımparalanarak boyaya hazır hale getirilir. Saten alçı ve zımpara işlemi 3 kere üst üste uygulanırır.

Şimdillik bu kadar...
    (ben bunları nerden mi biliyorum ? içmimarım.... )

Bilgiler için teşekkürler. Şu şeker ve tuz olayını açıklarsan sevinirim bir daha ki sefer de kesinlikle bu bilgi lazım olacaktır.
    İç mimar olmadığım halde yazdıklarının çoğunu uygulamışım. Demek ki çoğunu doğru yapmışım ilgini teşekkür ederim. (tuz ve şeker konusunu ihmal etme sabırsızlıkla bekliyorum.)

Alıntı Mr.Wish adlı üyeden alıntı
    Vay canına sitede inşaat konusunda hem yetenekli hemde bilgili arkadaşlar varmış, Bende bi kabası bitmiş daireye girişeceğim şu an sadece tuğlası, elektirk hattı ve birazda su tesisatı yapılmış halde... Sıva filan uygun insan güzel fiyat bulmazsam bana kalacak tabi içten dışa gelen duvarları, tabanı ve tavanı mantolamada dahil... Bu konularda fikir yöntem ve pratik tarifleri olacak arkadaşları seve seve dinlerim..
    mr.wish vaktin müsait ise korkmadan işine başla hazır inşaatmış zaten acemiliğini atmak için evin en az kullanılan odalarıyla başlayabilirsin (tuvalet, banyo) baktın beceremedin zevk almadın o zaman usta aramaya başla ama denemekle bir şey kayb etmezsin. Şİmdiden başarılar...

luna_nero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 650 GS
    Sıva alçısı : (adi alçı) Alçı taşının (170-250) derecede pişirilmesi suretiyle elde edilen alçı olup bu da çabuk sertleşen alçı grubuna dahildir. Sıva işleri için katkısız alçı sıvası, alçı-kum sıvası, alçı kireç sıvası, kireçli alçı sıvası ve kartonpiyer işlerinin dolgu işlerinde kullanılır. Çabuk sertleşen bu alçılara, (Sodyum sülfat, boraks sodyum, fosfat ve jelatin, tutkal gibi kolleidler ya da kazain, şeker, ispirto, sıcak su) ilave edilerek sertleşmesi geciktirilebilir. (Alıntıdır)
    Teorik olarak bu durumda sulu alçıya tuz dökersen de ( tuz suyu emeceği için) alçı daha hızlı donacaktır sanırım.

Alıntı Mr.Wish adlı üyeden alıntı
    Arkadaşım sıfır daireye sen bi usta bul bence, senin yapacağın acemi sıvası dairenin değerini düşürür bak söylemedi deme. Watergun arkadaşımızın yaptığı bi hobi olayıdır. Senin durumun onun ki ile bir değil. Ver ustaya bitirsin bi haftaya, sen yapsan 2 aya bitmez telef olursun.... Ayrıca artık alçı sıva makineleri var. Basınçlı alçı fışkırtıyor duvara, mastarlanıyor sonra, çabucak bitiyor duvarların sıvası. Boşuna uğraşma sen.

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    [QUOTE=luna_nero]Sıva alçısı : (adi alçı) Alçı taşının (170-250) derecede pişirilmesi suretiyle elde edilen alçı olup bu da çabuk sertleşen alçı grubuna dahildir. Sıva işleri için katkısız alçı sıvası, alçı-kum sıvası, alçı kireç sıvası, kireçli alçı sıvası ve kartonpiyer işlerinin dolgu işlerinde kullanılır. Çabuk sertleşen bu alçılara, (Sodyum sülfat, boraks sodyum, fosfat ve jelatin, tutkal gibi kolleidler ya da kazain, şeker, ispirto, sıcak su) ilave edilerek sertleşmesi geciktirilebilir. (Alıntıdır)
    Teorik olarak bu durumda sulu alçıya tuz dökersen de ( tuz suyu emeceği için) alçı daha hızlı donacaktır sanırım.

Bende öyle düşünmüştüm. Bilgiler için tekrar teşekkürler.

Mr.Wish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    :(
    Alıntı luna_nero adlı üyeden alıntı
    )

Arkadaşım sıfır daireye sen bi usta bul bence, senin yapacağın acemi sıvası dairenin değerini düşürür bak söylemedi deme. Watergun arkadaşımızın yaptığı bi hobi olayıdır. Senin durumun onun ki ile bir değil. Ver ustaya bitirsin bi haftaya, sen yapsan 2 aya bitmez telef olursun.... Ayrıca artık alçı sıva makineleri var. Basınçlı alçı fışkırtıyor duvara, mastarlanıyor sonra, çabucak bitiyor duvarların sıvası. Boşuna uğraşma sen.

Klasik usulde bi sıva yapmayacağım zaten, dediğin gibi bu çok yorucu ve ustalık gerektireni bi yöntem, benim kullanmayı düşündüğüm ise daha çok kalıp mantığıyla... Dış cepheye gelen yüzeye mantolamayı yapmadan önce diğer yüzeylere ise direkt olarak uygun aralıklı çıtaları duvara gönyeli sabitleyip büyük parçalar halinde(tabii ki esnemeyecek kadar) plakaları sabitleyip bıraktığım üst boşluktan uygun karışım sıvamı boşaltacağım ve kuruduğunda kalıbı ayrıdığımda çelik kalıplardan bile daha düz bir satıh elde etmeyi planlıyorum. Olurda arada dediğin gibi biraz yamukluk olursa saten boya yaptırmayı istemememe rağmen iyi bi usta bulup alçı sıva ve saten alçısıyla kusurumu kapatmasını isteyebilirim... Saten yapmak istemiyorum ve duvarın eğri büğrü olması rahatsız etmez çünkü yapabilsem mala izli sıva yapmak isterim. İç düzenlemede de eski tuğlayı ortadan kesip yapıştırma mantığıyla kullanmayı düşündüğümden bozuk duvar rahatsız etmez diye düşünüyorum. Hatta duvar izin verse Niş koymayıda düşünüyorum..

Not. Alçı sıva daha akışkansa ve daha ince ise içerik olarak onu da kullanabilirim..
    Uçurumları sevenlerin kanatları, rüzgarı sevenlerin ise motoru olmalıdır...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler