Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Karlı havada arabayla ağvaya gitmek

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar cumartesi günü kız arkadaşımın arabasıyla şile ağvaya gidecektik fakat kar yağacakmış daha önce hiç karda araba kullanmadım sizce sorun yaşar mıyım. Ve kar yağdığında oralar güzel olur mu? Ataşehirden çıkıcaz bu arada

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gitaristgkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt 600 e
    Valla ben gecen gün yakalandım yolda baya şiddetli yağıyordu arabamda ağır bi araç lastıkler yeni ama karda fayda etmiyor hocam yolda hiç yoksa 10-15 araç kaza yapmıştı... Karar sizin tabi

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    konuyla ilgili pek bilgim yok ama tecrubeniz yoksa gitmenizi tavsiye etmem, kar lastiği yoksa zaten hiç düşünmeyin bile..

bu arada cumartesi yüksek miktarda kar bekleniyor istanbulda.

Motosikleti
    .
    Karlı tavada sert fren yapmayacağınız hızda gitmeniz gerek.Hızı unutun hatta trafik seyrine göre ana yolda yerine göre yavaşlıkta ama sehir içinde iki kat daha yavaş(kayıp yayaya çarpma riski olduğundan)gidin.

Araç hava şartlarından daha çok yıpranacağı için basit bakımları yapılarak çıkılmalı yani yağına,suyuna,tuzuna bakmak gerek.Cam suyuda çok önemli ben gibi bakmadan aceleyle çıkarsanız ikidebir inip pet şişe ile su döküp çamuru temizlersiniz.

Karda yola çıkıyorsanız karnınız aç olmıcak,tuvalet düşünün çıkın çünkü her an her yerde saatlerce saplanıp kalabilirsiniz.

Eski battaniye koyun,araç saplanırsa tekerleğin dibine koyup çıkartılabilir.

Yola hiç çıkmayın diyenler olmuş haklılarda,şahsen alışveriş için kaç kez boluya gittim.Kar lastiği olsada tehlikeliydi..Sanki kaçıyor.Hala kötü hava şartlarında yola çıkarım, hobim oldu galiba

Kar dağıtan araçlara extra dikkat!!!

Çekici-yardım telefonu ve araç tanıtım defteri yanınızda bulunsun.

Ama karlı havada araç sürmek daha keyifli,hızlı gidemediğim için geze geze kartpostal gibi manzara oluyor.Ben,çerez çekirdek cola tam teçhizat gidiyorum.

Benden altın tavsiyeler

Ağva yolu Şileden sonra epey virajlı ve iniş çıkışlı. Kar yağarsa sorun olur diye düşünüyorum. Açıkcası ben gitmezdim kar yağarsa.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    araba da yaz lastiği var ise karın üstünde gitmiyor patiye düşüyor kış lastiği hakkında bilgim yok en kötü yanına zincir alırsın ha onuda alamadım en kötü paspas ile arabayı yürütürsün

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Beyler kışın arabada yaz lastiği takılıysa karlı yollarda yolculuk yapmayın. Arabanın marka ve modeli fark etmeksizin buz pistinde gibi gidersiniz ve her an kaza yapabilirsiniz.

Kış lastiği (kar lastiği de diyen var) ile yaz lastiği arasında karlı yolda yol tutuş ve fren mesafesi olarak inanılmaz bir fark var. Kış lastiği zincir takılı yaz lastiğinden bile iyi yol tutar kar üzerinde.
    Bizzat kullanmaktayım ve kış lastiği takılı olan arabamı test eden tüm arkadaşlarım istisnasız hepsi kış lastiği taktırdılar kendi arabalarına. Hani şu karlı yolda yavaş yavaş kayıp çarpışan arabaları andıran kaza videoları var ya işte onlar hep yaz lastikli arabalar

ÖZET: Yaz lastiği takılı arabayla kar yağarken yola çıkma, illa çıkacağım diyorsan da kasko yaptır, kaza yapma ihtimalin baya yüksek demektir

bu videoda da görsel ve uygulamalı açıklamışlar:

Maceracı ruhunuza bağlı :D

Eğer kış lastikleriniz "iyi bir yaz" gördüyse artık kışın tutmayabilir.
    Arabanın bagajında mutlaka
    * 1lt yağ (Sizi hiç olmazsa en yakın tamirciye götürür)
    * 3lt içme suyu (Hem susuz kalmazsınız ve hem arabaya koyar yine en yakın tamirciye gidebilirsiniz ?)
    * 3-4 metre kablo (Çok çaresiz kalsanız cep telefonunu şarj edebilirsiniz)
    * Hava kompresörü (Lastikler birşey batınca hemen patlamaz sizi idare eder)
    bulundurun.

Zincir olayı ise zor, çünkü siz zincir takmaya çalışırken başka araçlar kayıp sizi ezebilir.
    Ayrıca belediyenin tuzladığı yerlerde asfalt üzerinde zincir baya fena oluyor.

Motosikleti
    .
    * 3-4 metre kablo (Çok çaresiz kalsanız cep telefonunu şarj edebilirsin

O kablo ile telefon nasıl şarj ediliyor??

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)