Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Yapıcı eleştiri nedir ? Nasıl yapılır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Heeeeyttt foruma bak be! %90'ı Edebiyat mezunu. Ben bunu bu güne kadar nasıl fark etmemişim? Hayret doğrusu. ;)
    SAZMAN bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada meshur bir soz var:

Bir Turk, on Amerikaliya bedeldir.
    Ama on Turk, bir Amerikali etmez.

takim halinde calisamazlar cunku

Tabii ki yanlis bir genelleme ama dogruluk payi yok ta degil.

Egitim konusunda katilmamak elde degil. Ezbere bilgi degil, bilgiyi yorumlama kabiliyetimiz sifir. Tabiri caizse ot gibi yetistirilmisiz. Bir kere bile hergangi bir sozel derste hoca, bir konu hakkindaki yorumumu sormadi. Hic dusunup, mantik yurutup, cikarim yapmak zorunda kalmadim. Bu, sadece sayisal derslerde oldugu icin, sayisal dersleri sevdim hep. Nefret ettik Tarih'ten Cografya'dan. Lisede, hayatimizin son cografya sinavindan sonra bazi arkadaslar kitaplari parcalamislardi. Sayfalar havalarda ucusuyordu. Hatta bir arkadas hizini alamayip tuvalete gidip islak bir kitapla geri gelmisti... Butun bunlar Turkiyenin "en basarili" lisesinde oldu.
    evet güzel noktaya değindiniz hocam, mesela geçen günlerde annem televizyonda çocukların istiklal marşı okuduklarını gördü ve ne kadar içten okuyor dedi birisine. bende dayanamadım ve dedim ki; anne çocuğa vurguları bile ezberletmişler ve çocuk okuyor, yani içtenlikle okuyacağı bir durum yok! örnek olarak aşağıdaki 4. kıtayı verdim ve sordum ki; anne "benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var" ne demek? eminim çocuk bunu bilmiyor. çünkü iman edecek olgunluğa erişmiş olması için yaşı büyük olması lağzım çünkü insanlar hayatın acısını çektikçe pişer ve eğer varsa yüreğinde iman işte o zaman ortaya çıkar bu duygular.

ve ancak o zaman içten okuyabilir, ama daha çocuk bir şeylerin farkına varacak derecede büyümemiş ve içtenlikle okuyormuş! daha anlamını bilmediği bir şey nasıl içtenlikle okur? bizim insanımızda şebeklik ve rolcülük önde geliyor ve ben bunu hiç sevmiyorum.

içten okuduğum bir şeyi örnek gösterdim anneme. dedim ki; anne biz 8. sınıfta 4 arkadaş askeri lise sınavına katıldık ve o 3 arkadaşı ben teşvik ettim dedim. içimden geldikçe arkadaşlarıma komando andını okuyordum ve hatta sınava katılan arkadaşlardan biri bana bir gün şunu sordu; umut: fatih, "mor siyah bulutlara" ne demek?

-"el verir uzanırız mor siyah bulutlara" bu komandoların yapacağı görevin zorluğunu ve tehlikesini umursamaksızın ne kadar sertlikte kararlı olduğunu anlatan bir cümle(8. sınıfta arkadaşa ne cevap verdim hatırlamıyorum). yani bu mısrayı okudukça korkuyu ve tembelliği atıyorsunuz.

yani kısaca bu mısranın anlamı; ne kadar zor olursa yaparım ne kadar tehlikeli olsa da yaparım.

yani bu insanın içinden gelir ama mehmet akif ersoy'un şiirini anlamak için bilgili olmamız gerek ve bilgili olmadanda içtenlikle okuyamayız hatta bilgili olsak bile içten okuyamayabiliriz çünkü ilgi alanına girmeyebilir.

yani şu aşağıdaki 2. mısranın anlamı ne? önce orada anlamını bilmediğimiz kelime olmamalı. benim bu şiirin 10 kıtasını ezbere bilmemin bir anlamı yok eğer ezberlediğim şeyin anlamını bilmiyorsam.

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar.
    Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
    Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
    ‘Medeniyet!’ dediğin tek dişi kalmış canavar?

işte çocuklara ezberletiyorlar çocuklarda okuyor sonra annelerimiz duygulanıyor.

bende ne zaman duygulanıyorum biliyor musunuz? aselsan mühendislerimiz altay tankımızdaki savunma silahını icat etmişler ve bunu gördüğümde duygulandım.

paylaşmadan edemeyeceğim, buyrun komando andı(bence en iyi şekilde söyleyen grup bu);

buyrun buda altay tankı savunma sistemi;

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bir şeyi başardığımızda ben de çok seviniyor, duygulanıyorum. Amerika'da Koreliler Hyundai Genesis alıp biniyor, imreniyorum doğrusu. Gerçek şu ki gittikçe uzaklaşıyoruz bu tip önemli projelerden. İçine kapanık, verimsiz, birkaç insanın abuk subuk hırsı uğruna insanını ve geleceğini harcayan bir başka üçüncü dunya ülkesi haline geliyoruz her geçen gün...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Yapıcı eleştiri,örnek : Moderatör kardeş forumdaki faydalı konuların arttırılmasına dair gerekli hassasiyeti gösterirseniz,forum bizler için daha keyifli olacaktır,bla bla bla.

Kırıcı eleştiri: Senin moderatör gibi yapacağın işi ...+18

Yıkıcı eleştiri: Zaten forum sizin gibi işi bilmeyenlerin yüzünden bu halde. Mt bitmiş,al forumunu başına çal. Üyeliğimi iptal edin. Bi daha da Mt'ye girmem.

Falan,filan yani...
    Kübra006, fatih.met, hasmet ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet güzel noktaya değindiniz hocam, mesela geçen günlerde annem televizyonda çocukların istiklal marşı okuduklarını gördü ve ne kadar içten okuyor dedi birisine. bende dayanamadım ve dedim ki; anne çocuğa vurguları bile ezberletmişler ve çocuk okuyor, yani içtenlikle okuyacağı bir durum yok! örnek olarak aşağıdaki 4. kıtayı verdim ve sordum ki; anne "benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var" ne demek? eminim çocuk bunu bilmiyor. çünkü iman edecek olgunluğa erişmiş olması için yaşı büyük olması lağzım çünkü insanlar hayatın acısını çektikçe pişer ve eğer varsa yüreğinde iman işte o zaman ortaya çıkar bu duygular.

ve ancak o zaman içten okuyabilir, ama daha çocuk bir şeylerin farkına varacak derecede büyümemiş ve içtenlikle okuyormuş! daha anlamını bilmediği bir şey nasıl içtenlikle okur? bizim insanımızda şebeklik ve rolcülük önde geliyor ve ben bunu hiç sevmiyorum.

içten okuduğum bir şeyi örnek gösterdim anneme. dedim ki; anne biz 8. sınıfta 4 arkadaş askeri lise sınavına katıldık ve o 3 arkadaşı ben teşvik ettim dedim. içimden geldikçe arkadaşlarıma komando andını okuyordum ve hatta sınava katılan arkadaşlardan biri bana bir gün şunu sordu; umut: fatih, "mor siyah bulutlara" ne demek?

-"el verir uzanırız mor siyah bulutlara" bu komandoların yapacağı görevin zorluğunu ve tehlikesini umursamaksızın ne kadar sertlikte kararlı olduğunu anlatan bir cümle(8. sınıfta arkadaşa ne cevap verdim hatırlamıyorum). yani bu mısrayı okudukça korkuyu ve tembelliği atıyorsunuz.

yani kısaca bu mısranın anlamı; ne kadar zor olursa yaparım ne kadar tehlikeli olsa da yaparım.

yani bu insanın içinden gelir ama mehmet akif ersoy'un şiirini anlamak için bilgili olmamız gerek ve bilgili olmadanda içtenlikle okuyamayız hatta bilgili olsak bile içten okuyamayabiliriz çünkü ilgi alanına girmeyebilir.

yani şu aşağıdaki 2. mısranın anlamı ne? önce orada anlamını bilmediğimiz kelime olmamalı. benim bu şiirin 10 kıtasını ezbere bilmemin bir anlamı yok eğer ezberlediğim şeyin anlamını bilmiyorsam.

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar.
    Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
    Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
    ‘Medeniyet!’ dediğin tek dişi kalmış canavar?

işte çocuklara ezberletiyorlar çocuklarda okuyor sonra annelerimiz duygulanıyor.

bende ne zaman duygulanıyorum biliyor musunuz? aselsan mühendislerimiz altay tankımızdaki savunma silahını icat etmişler ve bunu gördüğümde duygulandım.

paylaşmadan edemeyeceğim, buyrun komando andı(bence en iyi şekilde söyleyen grup bu);
    https://www.youtube.com/watch?v=DNenLW6VqAU

buyrun buda altay tankı savunma sistemi;
    https://www.youtube.com/watch?v=U47qcppJyCs
    Allah bu ülkeyi koruyup yuceltsin

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Uğur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yapıcı eleştiri,örnek : Moderatör kardeş forumdaki faydalı konuların arttırılmasına dair gerekli hassasiyeti gösterirseniz,forum bizler için daha keyifli olacaktır,bla bla bla.

Kırıcı eleştiri: Senin moderatör gibi yapacağın işi ...+18

Yıkıcı eleştiri: Zaten forum sizin gibi işi bilmeyenlerin yüzünden bu halde. Mt bitmiş,al forumunu başına çal. Üyeliğimi iptal edin. Bi daha da Mt'ye girmem.

Falan,filan yani...

Ulan Uğur, hahaha sabah sabah ya..
    zapalka bunu beğendi.

Özet geç diyenler için, Uğur abi konuyu iyi özetlemiş.

Fatih kardeşim; bu konudan komando andına nasıl geçtin onu anlamaya çalışıyorum şu anda..

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Özet geç diyenler için, Uğur abi konuyu iyi özetlemiş.

Fatih kardeşim; bu konudan komando andına nasıl geçtin onu anlamaya çalışıyorum şu anda..
    uğur moderatör kendine yakışanı yapıyor, allah ondan razı olsun.

bu arada mesajımın bir kısmı konuyla alakalı, sen o kısma bak gerisini görme.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)