Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Linux Kullanan Var Mı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ufukt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba aranızda Linux kullanan var mı ? Özellikle de Kali Linux. Linux kullanmak istiyorum ama başlarken bilgisayara win+lin kurmayı düşünüyorum.
    Şimdi kafama takılan kısım şu
    Windiws + Linux kurabilir miyim ?
    Kurabilirsem Kali Linux hangi sürümünü kurmam daha doğru olur ?

Not: Pc Msi Cr650

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Linux kullanıyorum ama sadece sunucularda.
    Malesef son kullanıcının ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayacak kadar gelişim göstermedi.
    Ubuntu var en fazla yaklaşan lakin yeterli değil.

Ağ ortamı, yazıcı paylaşımı, program temini, sürücüler konusunda halende sıkıntılı.
    ufukt bunu beğendi.

Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Linux kullanıyorum ama sadece sunucularda.
    Malesef son kullanıcının ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayacak kadar gelişim göstermedi.
    Ubuntu var en fazla yaklaşan lakin yeterli değil.

Ağ ortamı, yazıcı paylaşımı, program temini, sürücüler konusunda halende sıkıntılı.
    Açıkcası ben çift işletim sistemi kullanmayı düşünüyordum.
    Lojistisyen.net/forum ¯\_(ツ)_/¯

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Daha dual boot nedir, nasıl yapılır bilmiyorsanız hekır'lara özenip de kali kurmayın.
    Linux öğrenmek istiyorsanız en kullanıcı dostu olan distro ubuntu'dur. Ubuntu'yu biraz kullanıp, terminali öğrenin. Sonra koşmaya çalışırsınız.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha dual boot nedir, nasıl yapılır bilmiyorsanız hekır'lara özenip de kali kurmayın.
    Linux öğrenmek istiyorsanız en kullanıcı dostu olan distro ubuntu'dur. Ubuntu'yu biraz kullanıp, terminali öğrenin. Sonra koşmaya çalışırsınız.
    Kali'yi arkadaşım önerdi. Aslında Ubuntu'yu ben de seviyorum. Bu arada 26 yaşındayım özenmişliğim yok. 10 sene önceydi o mevzular

kaanklky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Gunluk kullanim icin dusunuyorsaniz dual boot olsa bile Kali uygun bir sistem degil, hem gunluk ihtiyaclariniza karsi rehber bulmakta zorlanirsiniz hem de sizin icin pek guvenli olmaz, amaci bu degil cunku. Turkiye toplulugu da iyi oldugu icin Linux Mint onerebilirim, idea olarak Ubuntu oneremiyorum ben. Ancak cogu arkadasin aksine Ubuntu, Linux Mint, beta surumundeki Elementary OS ve hatta sadece iyi tecrubesi olan kullanicilara onerilen Arch Linux'un bir dagitimi olan Apricity OS'in bile son kullaniciya hitap ettigini ve gunluk kullanimda sorun yasamayacagini dusunuyorum.
    ufukt ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    cıks
    Win + debian kullanıyorum. Çok stabil ve her işimi görüyorum

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    kurabilirsin. sürücüyü ikiye bölüp iki bölüme farklı işletim sistemleri kurabilirsin, açılışta hangisini kullanmak istiyorsan onu seçersin.
    şu anda kali 2.0 sürümü var en güncel, onu kullanabilirsin.

ozgurOdun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm duke 390
    Selamlar,
    işte ve evde ubuntu kullanıyorum. windows sadece bazı bilgisayar oyunları ve photoshop için açıyorum.
    linux son kullanıcının ihtiyaçlarını gayet karşılayacak kadar gelişti. Kullandıkça ve öğrendikçe daha çok seveceksiniz.
    Ancak Kali Linux hackerlar ve siber güvenlik işiyle uğraşanlar için derlenmiş özel bir sürümdür. ev kullanımında kesinlikle ihtiyacınız olmaz. denemeyin bile derim.
    Daha kullanıcı dostu ubuntu, debian, mint gibi dağıtımları kullanmanızı öneririm.
    Windows ve linuxu dual boot olarak bilgisayarınıza kurabilirsiniz. önce windowsu sonra linuxu kurmanızı tavsiye ederim.
    Potasyum'un da dediği gibi debian daha stabil bir dağıtımdır. son kullanıcıya ubuntudan daha çok öneririm.
    Yardımcı olabileceğim birşey olursa dm ile ulaşabilirsiniz. gördükçe cevaplarım.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Linux eyidir.
    Güvenlik sürümlerini boşver. Anonym sorf için bir dağıtım arıyorsan. Whonix'i duydum. Ama hiç bilgim yok.
    Kullanıcı dostu sürümlerden birini kullan derim.

Linux android in temel taşıdır. Aslında teorik olarak herkes Linux kullanıyor.

neden kali diye sormak isterim açıkçası da, malum..

windows ile linux beraber kullanmak mümkün ancak; sanıyorum kullandığın pc win10 ve win8 ile gelen uefi boot olayını (varsa) iptal etmek gerekiyor bu şekilde kurup kullanabilirsin.

birde kali ile kurulum yapacaksan driverların uyumlu olmalı. onları da araştırmadan kurulum yapmanı önermem.
    ufukt bunu beğendi.

Alıntı seglopsi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    neden kali diye sormak isterim açıkçası da, malum..

windows ile linux beraber kullanmak mümkün ancak; sanıyorum kullandığın pc win10 ve win8 ile gelen uefi boot olayını (varsa) iptal etmek gerekiyor bu şekilde kurup kullanabilirsin.

birde kali ile kurulum yapacaksan driverların uyumlu olmalı. onları da araştırmadan kurulum yapmanı önermem.
    Dediğim gibi arkadaş Kali dedi. Belki de bir cinlik yapma çabası içinde. Daha önce Ubuntu kullandım . Windows'un diktatörlüğü bunalttı artık beni. Win 7 kullanıyordum beni tek güncelleme ile Win 10'a yükseltti.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Uzun süre Ubuntu kullandım, Dükkanımdaki sabit PC'de sadece Ubuntu kuruluydu. Fatura kesip internet film izliyordum, Laptopumda ise hem Ubuntu hem de Windows kurulu idi. Photoshop ya da Autocad kullanacaksam Windowsu seçerdim, yok sadece internette sörf yapacaksam Ubuntuyu seçerdim.

Sonra bu karmaşadan sıkıldım ve Ubuntuyu kaldırdım.

Eğer windows kullanmak zorunda kalacağın programlar ile haşır neşirsen bu sevdadan vazgeç, ha yok herhangi bir Linux dağıtımı tüm ihtiyaçlarını karşılıyorsa da kesinlikle hemen kur.
    hasmet bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Windows oyun disinda gereksiz. Gerekli degilse Linuxle de ugrasilmaz. Mac kullanici icin optimum OS, oyun disinda tabi. Zaten OSX te Unix bazli.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Laptop'u geçen yıl aldığımda win8 yüklüydü.
    Eskisinde vista vardı ve win8'e uyum sağlamakta güçlük çekince bende başka bir sistem arayışına girmiştim ki, hangi dağda kurt öldüyse bedava win10 yükseltmesi verdiler.
    Doğrusu yeni işletim sisteminden memnunum.
    Şu ana kadar hiç sorun çıkarmadı.
    Sadece gçtiğimiz aylarda boş zamanımı değerlendirmek için bir kaç web sitesinin dil çevirisi ve bir iki tane de stil yapımı için server kurmak istediğimde biraz sorun oldu ama bu tamamen benim acemiliğimden kaynaklanıyormuş sonradan anladım.

Klasik windowsa alışık kullanıcı için diğer sistemler alışana kadar sıkıntı yaratıyor ve çok gereği yoksa o sıkıntıya girmek anlamsız oluyor.

Win8'i androide benzetmişlerdi mesela ve tek bir kullanıcıyı bile memnun ettiklerini sanmıyorum.
    Zaten sanırım bu yüzden win10 yükseltmesini bedava yaptılar.

Kısaca, gerçekten ihtiyacınız yoksa macera aramayın.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

simurgg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Ubuntu ve (bence) daha havali KDE arayuzlu versiyonlu Kubuntu, hem ortalamanin biraz uzerindeki bir ev kullanicisini tatmin edecek kadar iyi hem de herseyin bedava oldugu hesaba katilirsa Windows'tan cok daha mantikli. Ben de Windows'u sadece oyun icin kullaniyorum, geri kalan hersey icin Linux'tayim ve cok memnunum.

Kalici olacagindan emin olamiyorsan Linux'u Live CD'lerden calistirip dene, yavas acilir ama bir sure boyle kullanirsin, baktin isindin, dual boot kurarsin.

Bir olasilik da, eger belli ozellikleri karsilayan bir bilgisayarin varsa Linux'u Windows icindeki bir sanal makinaya kurmak. O sekilde sonsuza kadar kullanabilirsin, baktin sevmedin, imaj dosyasini silersin, bitti gitti.

Son olarak diyorum ki: motosiklette macera aramayin, ama konu yazilimsa maceraci olmadan ilerleyemezsin

Her şey geçen haftalarda, daha önce Windows dışında bir işletim sistemi kullanmamış biri olarak, performans sorunları yaşayan vadesi dolmak üzere olan, eski bir laptopta Linux denemeye kalkmamla başladı. Önce üç beş video izledim. Bu videolarda söylenenleri göz önüne aldım ve Linux Mint 18.3 MATE 64 bit versiyonunu İngilizce olarak laptopa kurdum. Baktım sıkıntı olmuyor, evdeki masaüstü bilgisayara kurdum. Nasılsa sadece internet (bu forum) ve video izlemek için kullanıyordum.

Bu esnada işletim sisteminin İngilizce olmasının güzel olduğunu ve sorun çıktığında kolayca yardım dokümanlarına ulaşabildiğimi gördüm. Öyle olunca bari ofisteki bilgisayara da İngilizce Windows kurayım dedim. Bir de SPSS gibi bazı yazılımlar ürün aktivasyonu için bilgisayarın dil ayarlarının İngilizce olmasını istemişlerdi. Hem onlarla daha uyumlu çalışır diye düşündüm. Okulun sağladığı dosyalarla Windows 10'u kurdum. Varsayılan ayarlarla ürünü etkinleştirmesi mümkün olmadı. Bölge ve saat seçenekleriyle oynadıktan sonra aktivasyonu yapabildi. Bu arada, Windows'u kurmak ne kadar da çok zaman alıyordu öyle. Sorunsuz haliyle bile bütün bir günü yemişti neredeyse. Ardından Windows'un vazgeçilmesi antivirüs programı kurmaya geldi sıra. Yine okulun yazılım deposundan ESET'i yine İngilizce indirdim. Onun kurulması da bir hayli zaman aldı. Bu sefer de ESET ürünü etkinleştirmedi. Bir gün filan da onunla uğraştım. Ama yine olmadı. Hazır denemişken Türkçe Wİndows'a geri dönmeden önce o bilgisayara da Linux Mint'i kurdum. Esasında Office, SPSS ve LISREL gibi programların alternatiflerine alışmak veya onların diğer programlarla uyumluluğu beni endişelendirdiği için elimin altında Windows'lu bir alet olsun istiyordum. Ama madem deniyorum, şimdi bir bakayım dedim. Olmadı geri dönerim diye düşündüm.

Nasılsa oyun oynamadığım için üç bilgiyarda da temiz kurulum yaptım çift işletim sistemiyle çalışma olayına girmedim. Şimdilik karşıma çıkan sıkıntıları bir kaç arama ile çözebildim. Hızlı, stabil bir sistem.

SPSS'in yapabildiklerini kısmen yapabilen bir alternatifi var PSPP. Hatta derslerde de onu kullanmayı planlıyorum. Daha ileri düzey analizler için de R (ara yüz olarak RStudio ve R Commander) öğrenmeye başlıyorum. Gerekirse geri dönmek üzere bir Windows 10 kurulum USB belleği hazırladım, çekmeceme koydum ama şimdilik dönmem gerekmedi. Bakalım nasıl olacak?

İzlediğim ve Linux'a geçmeyi düşünenlere önereceğim kaynaklar:

Linux Mint incelemesi
    Top 5 Mistakes New Linux Users Make
    Linux Mint Cinnamon vs MATE - Comparison [2016]
    Universal USB Installer – Easy as 1 2 3
    http://linuxmint-installation-guide....est/index.html
    Ekranda yırtılma efekti (screen tearing) olursa çözümü: https://forums-archive.eveonline.com/topic/523843/

Install R in Ubuntu and upgrade to latest version

xealous - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda msx 125
    Selamlar,

Ben de eski bir ubuntu kullanıcısıyım, bazı uygulamaları koşturmak için de halehazırda centos kullanıyorum. Yine de yeni başlayacaklar için tavsiyem mint olur. Ubuntuyu baz aldığı için debian, ubuntu, mint farketmez aynı sorunlara aynı çözümler olur genelde haliyle de çokça kaynak bulabilirsin yapmak istediklerin veya karşılaştığın problemler için. Yardım isteyenlere de elimden geldiğince yardımcı olabilirim

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Linux merakım 2001 de suse ile başladı. 2011 den bu yana işyerimdeki tüm makinalar ubuntu. Debian tabanlı linux distroları Windows dan daha iyidir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)