Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Borsa Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    MANKU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia & YAMAHA
    Merhabalar,

Şu sıralar işsiz kaldım. Hep böye sorular, işsiz kalınca boy gösteriyor.

Vakti ve bilgisi olanlar bir iki kelam yazarlarsa çok sevinirim. Borsa hakkında birkaç soru sormak istiyorum.

İnternette çokça araştırma yapmama rağmen detaylı, öğretici bilgi bulamadım. Fazla teknik detaylara girmeden, temel başlangıç ve borsaya giriş olarak bakarsak;

*ilk başta bi aracı kurum seçmem gerekiyor zannedersem. Benim seçimim ne olmalı, özel firmalar mı? yoksa bankalar mı? garanti ve iş bankası hesabım mevcut. Ayriyeten yatırım hesabı mı açmam gerekiyor.

*Genel olarak uzun vadeli yatırımlar yapmak istiyorum. Minimum 3-5 ay aldığım hisseyi unutmak istiyorum. Belki daha fazla. Bu durumda nasıl hisse senetleri almalıyım.

*Hisse senedi alacağım firmayı nereden ve nasıl takip edebilirim? Mesela; bu firma düşüyor mu yükseliyor mu? gibi. Yanlış ata oynamayı kimse istemez.

*hesap açtığım aracı firmada, bana yatırım uzmanı gibi bir kişi yardımcı olur mu? bunu al, bunu sat, buna hiç bulaşma gibi.

*siz borsa da hala aktif misiniz? genel olarak borsaya girmeli miyim? tecrübenize dayanarak önemli tavsiyeleriniz var mı?

*benim amacım borsadan zengin olmak değil, sadece kenardaki 5 liramı 7-8 lira yapmak.

Şimdiden teşekkür ederim.
    iyi günler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Pangea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR 125 X
    Buyuk miktarda alım veya iyi bir teknik bilginiz yok ise borsadan 3-5 ay gibi sürelerde para kazanmanız çok zor.Borsa uzun vadede kesinlikle kazandırır.Ancak sizin istediğiniz paranızı %60 oranında arttırmak bunu keriz silkeleme olmadan yapamazsınız.
    MANKU bunu beğendi.

Motosikleti
    Aprilia & YAMAHA
    uzun vade derken ne kadar uzun? 3 yıl mı 5 yıl m? ayrıca diğer soularım hakkında bilginiz var mı? veya iyi bir kaynak.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    yatırım hesabı açıp telefona da banka uygulamalarından birini yüklersen en düşük komisyonla alım satim işlemlerini kendin yapabilirsin..mesela iscep gibi..sana tavsiyem tüm birikimini borsaya yatırma..borsayı da,al koy kenara altı ay sonra satarım şeklinde düşünme..hergün seans açılışından itibaren takip etmelisin,bir kaç tane favori hisse belirle ve bir iki aylık takipten sonra o hisseleri satın alıp almama kararını ver..unutma borsa bir çeşit dalgadır..dalganın dibine yakın alıp tepesine yakın satarsan kazanabilirsin..bunun için piyasayı etkileyecek gelişmeleri ve seansları çok iyi takip etmelisin.
    MANKU bunu beğendi.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Forex tarzı yapılarda makas aralığı olabildiğince dar oluyor ve komisyon oranları bankalara göre gayet güzel.
    Alayım unutayım olayı ile zarar edersin ve haberin bile olmaz.
    Aldığın malzeme inişe geçince baktın gidişat kötü kurtulman lazım.

Forex sürekli açık. İstediğin (Ham petrol, platin, altın, aklına ne gelirse bu aralar altın iyi kazandırdı) materyalin grafiğini inceleyip ona yönelebilirsin.
    Aktif olarak ekran başında durman gerekir kimi zamanlar. Girdi çıktı ile 1 günde 200 TL vurabilirsin.
    Aylık iyi para eder ama her gün denk gelmez o ayrı.

Bankalar makası açık tutar öyleki hafta sonları 120 TL kendi alışı, 135 TL sana satış gösterir.

Banka sistemlerinde bu şekilde sadece bankaları zengin edersin.

Forex takıl, pc başında ol, hedef belirle, talimat gir, felanca rakamı görünce otomatik sat, yada düşünce kurtul bundan diye ayarlamalar yapabilirsin.
    MANKU bunu beğendi.

Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı MANKU adlı üyeden alıntı Mesajı göster

*ilk başta bi aracı kurum seçmem gerekiyor zannedersem. Benim seçimim ne olmalı, özel firmalar mı? yoksa bankalar mı? garanti ve iş bankası hesabım mevcut. Ayriyeten yatırım hesabı mı açmam gerekiyor.

*Genel olarak uzun vadeli yatırımlar yapmak istiyorum. Minimum 3-5 ay aldığım hisseyi unutmak istiyorum. Belki daha fazla. Bu durumda nasıl hisse senetleri almalıyım.

*Hisse senedi alacağım firmayı nereden ve nasıl takip edebilirim? Mesela; bu firma düşüyor mu yükseliyor mu? gibi. Yanlış ata oynamayı kimse istemez.

*hesap açtığım aracı firmada, bana yatırım uzmanı gibi bir kişi yardımcı olur mu? bunu al, bunu sat, buna hiç bulaşma gibi.

*siz borsa da hala aktif misiniz? genel olarak borsaya girmeli miyim? tecrübenize dayanarak önemli tavsiyeleriniz var mı?

*benim amacım borsadan zengin olmak değil, sadece kenardaki 5 liramı 7-8 lira yapmak.
    Borsayla yeni yeni ilgilenmeye başlayan biri olarak cevaplamam gerekirse;

1- Hali hazırda bir bankada hesabınız varsa yatırım hesabı için bankayla iletişime geçin. Bankaların yatırım şirketleri aracılığı ile bilgi alıp yatırım yapabilirsiniz. Örn; http://www.garantiyatirim.com.tr/

2- Uzun vadeli yatırımlar için genelde büyük ve sağlam yapılı şirketler öneriliyor ancak bunların getirileri genelde çok yüksek olmuyor.

3- Bankan aracılığı ile bu konularda bilgi alabilirsin.

4- Hesap açtığın aracı firma sana yardımcı olacak ancak bu yardım karlı mı olur zararlı mı o kısım mechul.

5- Halen borsayla ilgileniyorum ancak son bir senede olan biten göz önüne alındığında (darbe girişimi, bombalı saldırılar, savaş olasılığı, başkanlık tartışması, Abd ve Ab deki süpriz gelişmeler vs) dünyada piyasalar pek de stabil değil.

Tercih sizin. Naçizane bir tavsiyem olacak. http://tr.investing.com/ de kendinize bir portföy oluşturun. Bir süre borsayı takip edin. Twitter üzerinde borsa yorumu yapan hesaplar var. Onların söylediklerine bir göz atın.
    MANKU bunu beğendi.

Motosikleti
    Aprilia & YAMAHA
    Arkadaşlar ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
    Bundan sonraki aşama gidip bi hesap actiracagim.
    Daha sonra iyi bir yerden hisse almak istiyorum.
    Özelden de rahatsız ederim

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forex firmalarından uzak durun. Herhangi bir bankadan yatırım hesabı açtırarak alım satım yapabilirsiniz.

investing.com'dan anlık olarak veri takibi yapabilirisniz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    hocam ben kendi öğrenci bütçemle 1300 lira para biriktirdim hepsinle küçük altın aldım (6 tane alabildim.)şuan hepsinden 10ar lira 60 lira kardayım.altın kolay kolay değer kaybettirmez.ama dolarda çok iyi

mamidron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400 (2022)
    deep web in para birimi haline gelen bitcoin (btc) borsasına girebilirsin. akarı yok kokarı yok vergisi de yok
    uçak düştü gemi battı diye kolay kolay manipule edilebilme durumu da yok. Sadece sıkı takip ve analiz etmek gerek hepsi bu. Ben bi arkadaşımın da yardımıyla 6 hafta içinde yatırdığım miktarın 2 katını kazanabilmiştim. Alternatif olarak bi araştır istersen.

Motosikleti
    MSX 125 - MT 07 ABS
    Sayin Manku;
    Bu aralar işsiz kaldiginizi soylemissiniz. Yerinizde olsam elimdeki birikimi boyle karmasik bir donemde borsaya yatirmazdim. Borsaya kote olmus, karli ve karini yatirimcisi ile paylasan cok sayida sirket var, bunlara yatirim yapilabilir pekala. Ancak genel endekste olusan dususlerden cogu sirket er ya da gec etkilenir ve dusus yasar. Dusus demek borsada satis yemek demektir. Siz de kagidinizi zararina satmak zorunda kalabilirsiniz. İlla borsaya yatirim yapacaksaniz, bir stop-loss eşiginiz olsun. O eşige geldiginde o kagidi satip cikin. Aksi takdirde zarariniz derinlesir. Cok cok cok uzun vadeli yatirimci olursunuz. Bes kurus para da kazanamazsiniz. Zararimi cikarayim da satip kurtulayimin derdine dusersiniz. Uzun vadede borsa kazandirmaz, dogru sirket kazandirir. Hakkinizda hayirlisi.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba abicim, bu işe yeni merak saldığını varsayarsak peşinen söyliyeyim.

Yazdıklarım ''sermaye piyasasası kanunu ilgili maddelerine göre yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir''

Zaten hisse ismi falan da vermiyeceğim.Bu arada aktif olarak piyasalarda olduğumu belirteyim.Maaşlı çalışmasam dahi

geçimimi borsadan sağlayabilecek yaşta ve seviyedeyim.Sorduklarına yardımcı olmak babında kısa cevaplar vereyim, borsa

yüzünden yorgunum şuan, işim bu gibi..Banka ya da aracı kurumla çalışabilirsin, küçük portföyle başlayacağından dolayı aracı kurumlarda daha düşük komisyonla

işlem yapabilirsin ve alım satım konusunda (fiyat açısından) esneklik kazandırır.Atıyorum 10000 de 5 yada onbinde 20 işlem komisyonu

vermek senin elinde.O yüzden aracı kurumlarla birebir görüşüp kararını verirsin..

üç bey ay yada üçbeş yıl malı elinde tutmak kazanacağın anlamına gelmiyor.Nerede, ne zaman satacağını bilmek önemlidir.
    Zararına satmayı bilmelisin..Seçim kısmı uzun iştir, bilahere vaktim olursa yazarım..Ülkede volalite zaten yüksek
    ve gündem hızlı; o süreleri beklemene gerek olmadığını belirteyim şimdilik, sen anla..Gene yazarız..

Takibini teletekstten tutta, derinlik verisine kadar cep telefonundan takip edebilirsin, mesela foreks mobile
    uygulamasını şu an indir telefonuna tüm senet, emtia, varant fiyatlarına ulaşabilirsin, üyeliğin yoksa veriler
    seans içinde 15 dakika gecikmelidir..

Çalıştığın firmada buna yardımcı olurlar ama aslında olmazlar da denilebilir karışık iştir.Bu işe yatırım
    danışmanlığı denir ve ayrı ücrete tabidir genelde, buna ihtiyaç duyacaksan hiç bulaşma zaten..

Borsaya girip girmeme konusunda tavsiye veremem karar senin.Fakat küçük yatırımcı olurak borsada işlem yapmak

kolay iş değildir.Çünkü tahta sahibi herşeyi bilir sen hiç bişey bişeyi önceden bilmezsin ve yüzde sekseni her zaman zarar eder yatırımcıların.Borsazede olrak ''kumar'''battık'' laflarıyla bırakır.
    Çok çok zordur.Güzel tarafı risk ve getirinin şahsına ait olması ve sorumluluğun tamamen sana ait olmasıdır.

Üste para verseler dahi foreks ve varant piyasasından uzak durmanı önerebilirim ayrıca. Kredili işlemden uzak dur.'tüyo' diye bişey yoktur.Katı ve kurallı olmalısın, stop seviyesinde 5000-20000 bakmadan zarar kesmelisin.Paranın mesela 1/3 ünden fazlsını hiç bir
    zaman kullanmamalısın, bu 1/3 lük portföyde de bikaç çeşit tutmalısın vs.vs..
    Babanın oğluna güvenmemelisin..Hisse senedi piyasası içinde, sermayesi büyük,temettü verimi yüksek, kurumsal, hacimli kağıtlarda işlem yapmalısın.Sığ kağıtta piyasanın tersine

hareket çok olur ve çıkamazsın..Karar senin..bu kadarı yeterli sanırım başlangıç için..

trattataa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Borsaya ve türev piyasalara girmeyin.
    uzun uzun yazmıştım ama expired oldu.

Kaybınızı karşılamayacak Biri size bu piyasaları öneriyorsa ondan uzak durun. 😊

Hele böyle karışık günlerde ve alakasız ortamlarda 😂😂

Iyi ihtimalle içerde neler döndüğünden habersiz bir saftirik, büyük ihtimalle sizi soymaya çalışan bir şerefsizdir.

Para kazanmak için Alın teri dökün
    Bu bir yatırım tavsiyesidir. 😊

Şunu asla unutmayın:
    Bedava peynir sadece fare kapanında olur.

Not: Senelerini ve reelde 2 ev parasını borsada kaybetmiş bir Mali Müşavir 😊

Motosikleti
    Aprilia & YAMAHA
    Arkadaşlar çok karamsar kaldım. Ama bu işe bi gireyim diyorum. Kazansam da kaybetsem de beni çok etkilemeyecek bi meblağ ile başlayacağım. Sonrasına bakariz artık. Vakit ayırıp yorum yazan herkese teşekkür ederim. Gelişmeleri buradan yazıp konuyu canlı tutacağım.
    Saygılar.

trattataa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Burası motosiklet.net
    bir borsa forumu değil.

Bu tip bilgileri paylaşabileceğin hisse.net gibi siteler var.

kimsenin senden böyle bir talebide yok?
    😊

Selametle..

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aynen motosiklet sitesinde bu tür şeyleri paylaşmana gerek yok, başka forumlar var o işler için.Zaten burada ilgi olsa bu konuda daha çok paylaşım alırdı..
    Hobi zamanlarımı da sayarsan yirmi yıla yakındır bu işlerin içindeyim.Çok maliyetli olabilir sana.Tek bir öğüt vereceğim.İlerde okursun girersen..

Aç kurtların, paranı almaya çalışan insanların içine zaman itibariyle başkalarının çıkmaya çalıştığı bir dönemde bilgisiz! bi şekilde giriyosun ve büyük ihtimal zarar edeceksin..

''Ne kap haberlerine güven; ne de babanın oğluna''

Hakkında hayırlısı olsun..

Motosikleti
    Aprilia & YAMAHA
    Başlığı açtığım yerin adı "konu dışı" onun için bi sıkıntı yok.

erreguay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Borsaya girdim çıktım 3-5 binle. Borsaya ayırdığın parayı harcadım olarak görmen lazım. Boşa harcicak paran yoksa hiç bulaşma bence.
    Ben şanslıydım ne kar ne zararla bıraktım borsa maceramı.
    Ama bi tüyo istersen, kasa her zaman kazanır
    MANKU bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)