Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

CHAMPIX ile sigarayı bırakıyorum. Günlük günlük yazıcam.

Motovento
    REKLAM ALANI
    emreyild - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GS500
    Elektronik sigarayla sigarayı bıraktım. Aylardır içmiyorum. Gidin en ucuzundan alın pahalı alıp paranızı çöp yapmayın. 3 4 hafta içerisinde elektroniği de bırakın

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Likit konusunda kimseye yardimci olamam. Biktim artik anlatmaktan yazmaktan.Herkes bi heves soruyor, yaziyosun sayfalarca sonra kayboluyor ortaliktan.
    belki bu yardımcı olur anlatmana

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benjamin Franklin olsaydi bi ihtimal.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Benjamin Franklin olsaydi bi ihtimal.
    Aradığım şey sendeymiş abi,bir ara kafanı şişireyim yine

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:00 ----------

Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben elektronik sigaraya geçtim kendimi çok sıkıntıya dusurmeden daha önce bırakan 3 arkadaşımın yolunu izleyerek devam edeceğim eğer orjinal kaliteli likitler kullanılır ise sigaradan çok daha az zararı var kullandığı nikotin otanında başlayıp aylık periyotlar ile nikotin oranını düşürerek tamamen bırakabilir üstelik aradaki farkı kendi görerek istekli olabilir iyibir mod ve baslıklı kaliteli likitle en fazla 6 aylık sürede bırakabilir 2 gündür içiyorum yarım paket sigara maliyeti kadar likit tükettim en başta sigaraya ne kadar para harcadığının farkına varacak agzı camur içinde uyanmayacak üstü bası kokmayacak hemde nikotin açlığını bastırarak yapacak direk kesmek yerine al bunu dene diyerek ve git gide dusurulerek olabilir bence luan canım sigara çekiyor sigara gibi doyurmuyor çünkü 10mg nıkotinli sigara içerken bi anda 6 mg oranına düştüm ama içmedende durabiliyorum 2 3 fırt çekiyorum bastırıyo zamanla onada alışıcaz bakalım allah utandırmasın bu arada balgam sökmeye başladım 2 gün sonunda vucut hemen kendini yeniliyorda fırsat vermşyoruz içerek bu arada e sigaraya çok zararlı diyorlar ya bunun arkasında farklı dolaplar dönüyor yurt dısında herkes kullanıyo ulkede yasak olması bence sıgaradan alınan vergıden ibaret obama bile içiyor araştırmanda fayda var
    Teşekkür ederim,araştırayım bu işi

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    Champix ile sigarayi biraktim.
    Detaylarini forumda paylasmistim galiba.
    1 yil icmedim. Sonra aptalligimdan yine basladim.
    Son 4 yildir da kendi likitimi yapip elektronik sigara kullaniyorum.
    Iki alanda da masteri bitirdim doktoraya basladim sanirim
    Likit konusunda kimseye yardimci olamam. Biktim artik anlatmaktan yazmaktan.Herkes bi heves soruyor, yaziyosun sayfalarca sonra kayboluyor ortaliktan.
    Sigarayı bıraktıktan sonra zorlayıcı birşeyler oldu mu? çünkü 8-14 gün arası sigara bırakılmalı ilaca başlandıktan sonra. Devam grubunu kullandınızmı acaba? sadece başlangıc paketinde mi bıraktınız yoksa.

Alıntı Uğur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki sigarayı bırakmaya asla niyeti olmayan,günde iki paket içen birine nasıl sigarayı bıraktırabiliriz ?

Bu tip ilaçları gizli gizli versek faydası olur mu ?

Böyle keçi inatçı,dediğim dedik birini düşünün
    Yazdıklarımı okuyun, bence bir şekilde etkili olabilir.Ben iki paketten neredeyse hiç düşmemiştim.

14/10/2016 Dün günde iki doz a geçmiştim.

Bugun kahvaltımı 8 de yaptım, 8/30 da ilacı içtim.

şaşırtıcı şekilde canım sigara hiç istemedi,aklıma gelmedi.

yarım saat önce bir sigara yaktım. tadı çok kötü geldi 3.cekişimde attım.

Kalp çırpıntısı dün akşam şiddetli şekilde oldu, ilacı aldıktan 1 saat sonrası. Korkmadım desem yalan. Bu gece tekrarlaması durumunda doktorla görüşeceğim.

Dün toplamda 14 sigara içtim (kendimi kasmadan özellikle içmemezlik yapmadım,canım isteyerek) Bu günde 2 paketten düşmeyen biri için gayet güzel hissettiriyor.
    Suzuki AN125 47000Km,Sym Gts 250ievo 4000km,CBR 125 6500Km, ,Kawasaki Ninja 250R 14000km
    Yamaha Xmax250 ABS 7000km, KTM Duke 200 ABS 3100km Yamaha Xmax250 8000km, Xj6n 18000km Xmax 250 Yollarda..

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Champix ile sigarayi biraktim.
    Detaylarini forumda paylasmistim galiba.
    1 yil icmedim. Sonra aptalligimdan yine basladim.
    Son 4 yildir da kendi likitimi yapip elektronik sigara kullaniyorum.
    Iki alanda da masteri bitirdim doktoraya basladim sanirim
    abicim seni rahatsız edebiliriz yani o halde
    bende kendi likitlerimi yapmak istiyorum sonuçta hilesi hurdası çokmuş bu işin
    80vg20pg veya 90vg10pg 6mg nbase alıp aroma ile karıştırıp yapmak istiyorum açıkcası
    malzemeleri temin ettiğin güvenilir siteler vs
    varsa yaptığın bunlar çok iyi oldu be dediğin likit reçeteleri çok özel olmazsa ara ara içilecek değilde sürekli içilebilecek olanlardan
    Yolların Kralı Değil ! Kuralı Vardır..

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    gurkanerkan, potasyum ve mehmettayfur bunu beğendiler.

Motosikleti
    Biraz senin konunu sabote eder gibi olacak ama bende gunden gune deneyimlerimi yazmak istiyorum
    Bugun sigarasiz gecen 4 cu gunde bitti hala bogazimda gicik var balgam sokme sureci devam ediyor eloktronik sigaradanmi bilmiyorum bogazim cok kuruyor ve bol bol sivi tuketiyorum genelde meyvelu soda tercih ediyorum arkadasima ve esimede bugun birtane aldik oda zorlanmadan sigara icmedigimi gorunce heveslendi bende ufaktan hava atiyorum soyle yapican boyle cekicen falan filan neyse konuya doneyim likit kullanimim 1 tanka dustu ilerleyen surecte daha da dusurmeyi planliyorum alisir gibiyim 4 gun sonunda tavsiye edilecek birsey degil ama sigara iceceginize bunu icin aradaki farki gorunce birakmayada hevesiniz artiyor ustelik zorlanmiyorsunuz

Motosikleti
    MT-25
    Sigarayi birakma girisiminize cok sevindim. Kendiniz, aileniz, cevreniz icin harika.. Psikolojik olarak bu is bitti dedikten sonra ilaclar da muhakkak yardimci olacak inanıyorum.. bitirdiginize ve aylarca icmediginize sahit olmak isterim.
    ayzek bunu beğendi.

Jawa350TS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jawa 350 ts / Yuki yk-250-4
    Sigarayı bırakmış biri olarak söylüyorum, içmeyen adama öyle bi kokuyor ki anlatamam, ben yıllardır böyle mi kokuyodum ya la dedirtiyor insan kendine. Adam sigara içiyo giriyo sınıfa en arkaya oturuyo kokusu bana gelio, aman arkadaşlar içiyosanızda sınıfa, cami'ye falan gelirken bi müddet dayanında içmeyin valla bi acayip kokuyo ya la gadasını aldıklarım.
    Bu arada e-sigara demiş bazı arkadaşlar bence e-sigara'da aynı, bu sefer e-cuvara'ya bagımlı oluyorsun(Tecrübeyle Sabit) Kardeş e-sigara sana sigarayı bıraktırır ama kendine bağlar aynısı nikotin sakızı içinde geçerlidir hadi kalın sağlıcakla.

mehmettayfur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık yok
    Hocam,bu elektronik sigara,normalinden daha zararlı,emin olun.Tütünde,iyi kötü biliyorsun neler olduğunu;ya bunda ?
    Elin uyanık emperyalisti,sana dayıyor bunu iç daha zararsız diye ! Kimbilir neler katıyor içine;varmı Türkiye'de delikanlı bir sağlık kuruluşu,bunun içinde şu,şu zararlı maddeler var diyecek ?

Ya adam bir elektronik sigara sanayi kurmuş;büyük tütün tekelleri,Reynolds,JTi vs..Cam pipo modelleri,farklı aromalar vs.maksat kaybettiği pazarı geri almak,üçkağıt büyük; dumansız sigara,sağlıklı,organik !?
    Sen bunu içeceksin,sonra azaltıp bırakacaksın.Elin amerikalısı da oh diyecek,bir müşteri kaybettik ama sağlık olsun ! Olacak iş mi ?

On sene sonra Philip Morris filmi gibi,elektronik sigara filmleri çıkar ortaya;eroin benzeri,bağımlılık yapan sentetik maddeler katılmış vs. diye.

Senelerce sigara içip (en son 2 paket/gün),3 yıl önce Champix ile bırakan biri olarak,böyle tırı vırı işlere kulak asmayın derim.Azaltma,çiklet falan hikaye.

Motosikleti
    Alıntı mehmettayfur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam,bu elektronik sigara,normalinden daha zararlı,emin olun.Tütünde,iyi kötü biliyorsun neler olduğunu;ya bunda ?
    Elin uyanık emperyalisti,sana dayıyor bunu iç daha zararsız diye ! Kimbilir neler katıyor içine;varmı Türkiye'de delikanlı bir sağlık kuruluşu,bunun içinde şu,şu zararlı maddeler var diyecek ?

Ya adam bir elektronik sigara sanayi kurmuş;büyük tütün tekelleri,Reynolds,JTi vs..Cam pipo modelleri,farklı aromalar vs.maksat kaybettiği pazarı geri almak,üçkağıt büyük; dumansız sigara,sağlıklı,organik !?
    Sen bunu içeceksin,sonra azaltıp bırakacaksın.Elin amerikalısı da oh diyecek,bir müşteri kaybettik ama sağlık olsun ! Olacak iş mi ?

On sene sonra Philip Morris filmi gibi,elektronik sigara filmleri çıkar ortaya;eroin benzeri,bağımlılık yapan sentetik maddeler katılmış vs. diye.

Senelerce sigara içip (en son 2 paket/gün),3 yıl önce Champix ile bırakan biri olarak,böyle tırı vırı işlere kulak asmayın derim.Azaltma,çiklet falan hikaye.
    O is oyle degil dostum daha once 3 arkadasim bu yontem ile birakti uzun zamandir arastiriyorum ilk cikan kartuslu modellerde saglik konusunda zararlari olmustu fakat gunumuzde olan modlu ve atomizerli orjinal ve kaliteli malzemeleri olanlarda her hangi kanitlanmis zarari yonunde bir bilgi yok yurt disinda cok yaygin olan obamadan tut bir suru insanin kullandigi bir urun ve likitlerde yine orjinal olan likitlerde icerigi yazmakta zaten 3 ana bilesenden okusuyor vg,pg nikotin bunlarin bilesine nbase diyorlar istege bagli aroma ile tatlandiriliyor bitkisel malzemeden uretilenleri mevcut hatta kendin bile yapabiliyorsun ama ucuz yollu merdiven alti yerler bu malzemeleri kimyasal olarak daha ucuza urettikleri icin zarari oluyor burda iki secenek var ya kendin yapacaksin yada bilinen marka likit kullanacaksin sonuc olarak nikotin sadece bagimlilik yapar fakat kanser vs gibi hastaliklara yol acan zifir ve katrandir e sigarada sadece nikotin aliyorsun sigaraya gore cok daha masumane bir durum var yani tabancayla vurulmakla roket atarla vurulmak ayni degil bu konu hakkinda tavsiye etmiyorum ama 4 gunluk degisim bile fazlasi ile belli oluyor en iyisi icmemek hedefimiz o allah utandirmasin

Var mı elinde bilimsel bir veri?

Önce şuraya girelim

Sonra FDA'nın elektronik sigara ile yaptığı araştırmaları güncel olarak takip edelim.

Sonra Likitlerdeki Diacetyl ve Acetyl Propionyl Test Sonuçları inceleyen bağımsız kuruluş ve laboratuarların test sonuçlarını araştıralım.

Kanthal, Nikel, Titanyum Tel salınımlarının Etkilerini bilelim.

Hatta likitlerde kullanılan aromaların dahi Diacetyl ve Acetyl test sonuçlarını araştıralım.

Bu veriler "elektronik sigara çok zararlıymış yeaaa" demek için gerekli sonuçları veremeyeceğinden,

Kalp Hücrelerinin, E-sigara Buharındaki Sitotoksik Potansiyel Değerlendirmesi'ni de bir gözden geçirelim.

Sonra gelelim burada elektronik daha daha zararlıymış diyebiliyorsak diyelim olur mu ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:09 ----------

Alıntı dovahhkin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigarayı bıraktıktan sonra zorlayıcı birşeyler oldu mu? çünkü 8-14 gün arası sigara bırakılmalı ilaca başlandıktan sonra. Devam grubunu kullandınızmı acaba? sadece başlangıc paketinde mi bıraktınız yoksa.
    Devam grubunu kullanmadım hocam. Kullanmayıp sigaraya dönen kişi sayısı çok, mümkünse siz kullanın.
    Ben 1 sene sonra psikolojik bir sinir harbi ile döndüm tekrar sigaraya.

Ben 12. gün bırakırım dedim ve bıraktım. Son gün yanlız çok içtim nasılsa son sigaraların diye. İçtim derken, keyif almadan zorla içtim. Hatta bu son sigaram dediğim sigarayı bile sonuna kadar içememiştim.
    Champix iyidir. En iyi yanı 4K UHD rüyalar görürsün. Sigarayı bırakmak için değil de sırf o rüyalar için bile alınıp içilesi bir ilaçtır.
    Not : Tahmin ettiğiniz türdeki rüyalar değildir

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:15 ----------

Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abicim seni rahatsız edebiliriz yani o halde
    bende kendi likitlerimi yapmak istiyorum sonuçta hilesi hurdası çokmuş bu işin
    80vg20pg veya 90vg10pg 6mg nbase alıp aroma ile karıştırıp yapmak istiyorum açıkcası
    malzemeleri temin ettiğin güvenilir siteler vs
    varsa yaptığın bunlar çok iyi oldu be dediğin likit reçeteleri çok özel olmazsa ara ara içilecek değilde sürekli içilebilecek olanlardan
    Reçete denemiyorum artık. Çok likit heba ettim öyle. Birgün iyi gelen 3 gün sonra berbat geliyor
    Favorim 3-4 aroma var, onlardan başka likit hazırlamıyorum artık. Buzdolabı aroma dolu, arada keklere falan damlatıyo hatun
    Bu iş gerçekten çok karışık, çünki herkesin içim şekli damak tadı vs. vs. o kadar çok denklemi var ki, benim güzel dediğime sen iğrenç diyebiliyorsun.
    Şahısları tanımam etmem sadece sürekli oradan malzeme alırım, Buharevi diye yaz google amcaya istediğin herşeyi bulabilirsin. Yinede takıldığın yer olursa özelden yaz, en az maddi kayıp ile kendi likitlerini kendin yap

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı dovahhkin adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yazdıklarımı okuyun, bence bir şekilde etkili olabilir.Ben iki paketten neredeyse hiç düşmemiştim.

14/10/2016 Dün günde iki doz a geçmiştim.

Bugun kahvaltımı 8 de yaptım, 8/30 da ilacı içtim.

şaşırtıcı şekilde canım sigara hiç istemedi,aklıma gelmedi.

yarım saat önce bir sigara yaktım. tadı çok kötü geldi 3.cekişimde attım.

Kalp çırpıntısı dün akşam şiddetli şekilde oldu, ilacı aldıktan 1 saat sonrası. Korkmadım desem yalan. Bu gece tekrarlaması durumunda doktorla görüşeceğim.

Dün toplamda 14 sigara içtim (kendimi kasmadan özellikle içmemezlik yapmadım,canım isteyerek) Bu günde 2 paketten düşmeyen biri için gayet güzel hissettiriyor.
    Teşekkür ederim,ama ben babam için düşünüyorum bıraktırmayı.

Artık yaş ilerledikçe Koah'a doğru gidiyor.

Ama karadenizli adam,dediği dedik,laf dinletemiyorum

Alıntı Uğur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim,ama ben babam için düşünüyorum bıraktırmayı.

Artık yaş ilerledikçe Koah'a doğru gidiyor.

Ama karadenizli adam,dediği dedik,laf dinletemiyorum
    Bende diyorum, bu bizden gizli gizli sigaraya mı başladı

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar

Yazmışsında çok boş yazmışsın hocam,belliki hiç bir bilgin yok.Tamamen varsayım üstüne sallamşsın.

Önce buhar ile duman arasındaki farkı
    Sonra tütün ile sıvı arasındaki partikül salımını
    Sonra likitin içinde olan maddeleri okuman tavsiyesiyle.

mehmettayfur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık yok
    Arkadaşlar,yanlış anlaşılmak istemem,niyetim polemik yaratmak değil emin olun!Koskoca moderatörlerle tartışmak da haddimize değil Yanlız FDA (Food&Drug Association)deyince oturup düşünmek lazım.Emperyal sermayenin uşağı olan bu sözde bilim kuruluşu,hali hazırda ne GDOlu gıdalara ne 20 günde yetişen sentetik hormonlu tavuklara uzun lafın kısası küresel sermayenin hiçbir ürününe sağlıklı değil dememiştir,diyemez.
    Bağımsız kurul ve laboratuarlara gelince,Amerika'da ve Avrupa'da öyle bir şey mümkün değil,araştırmalar için büyük sermaye desteği lazım,o desteği alan da bağımsız olamıyor.

Benim çıkış noktam,sigara e-sigara içerek,azaltılıp bırakılmaz,ha derseniz ki bu az zararlı,eyvallah !
    Buna mukabil,Champix ile sigara bırakılır.3 kutuluk setini aldım,bir sene bıraktım,sonra tekrar başlayıp 1 ay sigara içtim.Sonra 1 kutuluk devam ilacını aldım,3 senedir içki,kahve vs..ye yanımda sigara içenlere rağmen hiç canım çekmedi.
    Biraz pahalı bir ilaç ama gerçekten işe yarıyor,en azından bende ve çevremdeki pek çok insanda...

Gazanız mübarek olsun arkadaşlar,pes etmeyin,siz de kurtulursunuz bu illettten...

Arkadaşlar,yanlış anlaşılmak istemem,niyetim polemik yaratmak değil emin olun!Koskoca moderatörlerle tartışmak da haddimize değil Yanlız FDA (Food&Drug Association)deyince oturup düşünmek lazım.Emperyal sermayenin uşağı olan bu sözde bilim kuruluşu,hali hazırda ne GDOlu gıdalara ne 20 günde yetişen sentetik hormonlu tavuklara uzun lafın kısası küresel sermayenin hiçbir ürününe sağlıklı değil dememiştir,diyemez.
    Bağımsız kurul ve laboratuarlara gelince,Amerika'da ve Avrupa'da öyle bir şey mümkün değil,araştırmalar için büyük sermaye desteği lazım,o desteği alan da bağımsız olamıyor.

Benim çıkış noktam,sigara e-sigara içerek,azaltılıp bırakılmaz,ha derseniz ki bu az zararlı,eyvallah !
    Buna mukabil,Champix ile sigara bırakılır.3 kutuluk setini aldım,bir sene bıraktım,sonra tekrar başlayıp 1 ay sigara içtim.Sonra 1 kutuluk devam ilacını aldım,3 senedir içki,kahve vs..ye yanımda sigara içenlere rağmen hiç canım çekmedi.
    Biraz pahalı bir ilaç ama gerçekten işe yarıyor,en azından bende ve çevremdeki pek çok insanda...

Gazanız mübarek olsun arkadaşlar,pes etmeyin,siz de kurtulursunuz bu illettten...
    Yahu ne alakası var.
    Benim forumda görevim kişilere üstünlük sağlamak değil, buradaki hoş muhabbetlerin nahoş şekle dönüşmesinin önüne geçebilmek bir nebze.
    FDA pek güvenilir bir kuruluş olmayabilir. Sonuçta ticari baskılar ile neler neler dönüyor dünyada.
    Fakat bir tek FDA örneği yok elimizde veri olarak.
    Ben demiyorum ki, elektronik sigara zararsızdır, için. Sonuçta kimyasal bileşenleri soluyorsun içerken. Fakat sigara ile kıyaslandığında devede kulak gibi zararları.
    Mesela ülkemiz dahil, 3. dünya ülkelerinde satışı yasak. Çünki ciddi vergi kaybına yol açacağından daha gelişme aşamasındayken sağolsunlar yasakladılar.
    Velhasıl, en güzeli doğal yaşamak, ama sigaradan kurtulup zararları aza indirgemek için de bir tercih meselesi olabilir elektronik sigara.

Motosikleti

Alakası yok hocam malesef toplumda böyle bir algı oluşturdular neticede 1 paket siagarayı 10 tl ye satıyorlar ve bunun 6 lirası direk devlete vergi olarak gidiyor likitlerini kendin temin edersen 1000 ml üzerinden yaptığım hesaba göre bütün malzemeler şişeler vs hersey dahil 30 ml likiti 9.36 kuruşa imal edebiliyorum buda 1 hafta gidiyor bana yani 1 paket sigara fiyatına 1 hafta içiyorum öbür türlü en kötü haftada 70 tl sigaraya para gidecek 5 gündür sigara sürmedim likitin nikotin miktarı düşük olduğundan il 2 gün çok içmiştim şimdi oda düzene giriyor zamanla likit kullanımı düşürüp nikotin oranını 3 mg düşürmeyi planlıyorum yemin ediyorum içtiğim suyun,çayın,kahvenin tabi bile birbaşka gelmeye başladı 3 arkadaşım bu şekilde başladı ve bende sigara içmiyorum bunu azaltabilirim ve bırakabilirim sonuçta amaç nikotin açlığını düşürmek malesef sigaralarda standart olduğundan bunu yapamazsın az sigara içmeyle bırakamazsın sonra daha fazla içirtir bunda böyle olmuyor

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benzin, sigara, içki...

Bu üçünün ortak yanını bulunuz

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)