Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

SAHTE PARA

Motovento
    REKLAM ALANI

İlk başligimin boyle olacagini hic tahmin etmezdim ama sicagi sicagina anlatma gereksinimi duydum normalde yaptigim motorla ilgili konusmalari tartismalari izlemek ama bunu buraya yazicam ilk kendimi tanitayim 20 yasindayim bajaj pulsar 200 ns sahibiyimbabam sagolsun insallah bi ara oderim borcumu meslegim saglikciyim daha atanamadim bu konudada sorusu olan yardim isteyen herkese yardimetmeye calisirim baba meslegi bakkal bugun sabahdir ben bakiyorum bakkala forumda takiliyorum canim sıkıldıkca konumuz ise biraz once psikopat tipli bi arkadas geldi bakkala bi parlament istedi 12.50 lira neyse verdim para olarak cebinden ikiyuz tl cikardi elinde tutuyo oyaliyo falan bakkalda kucuk bi iki musteri daha vaar bekleyen ustune birde toz seker istedi. Ben agirdan alinca parayi uzatti bu arada sigarayida coktan cebine atmisti ben bu arkadasdan zaten iskillenmistim 200 lira cikartinca iyice iskillendim parada daha yeni basilmis gibi o kadar temiz pruzsuz hatta sahtelik vs konusundada neredeyse kusursuz bir para ama iste bakkal olunca bankaci kadar olmasada parayla cok oynuyosun tecrube kazandiriyo buda tabi neyse ben para ya baktim biraz agirdan aldim isi sonra bi bahane bulup babami cagirdim yardima zatrn yakinlardaydi sonra musteriyi ona devrettim parayi verdigini soyledim parayi gosterdim babamda ilk bi bu para saglam desede tekrar kontrol edince adamida dellendirmedenbiz bunu almayalim ayaklari yaptik tabi adam kalabalikda zan altinda kalinca uzatmadi verdi sigarayi cekti gitti az kalsin kiltliyodu sahte 200 lirayi paranin sahteligi ise kagidindan vs anlasilmadi paralar baska bir kagida surtuldugunde boya cikarir bunu pek kimse bilmez sahte para ise hic iz birakmaz cok laf kalabaligi ettim zamaninizdan caldim sadece uyarmak istedim kusuruma bakmayin
    oyunageldim, yürekçe, mavisipa ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    sahte paralar için kalem var onlardan al bir tane kafan rahat eder

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Kalemin işe yaramadığı sahteler de var, hatta 20 tl gibi ucuz parada bile kalem sahte parayı ayırmıyor.

En güzeli mor ışık, 20 tl bir şey. Alın bir tane koyun kenara.

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı Ahmet güllü adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk başligimin boyle olacagini hic tahmin etmezdim ama sicagi sicagina anlatma gereksinimi duydum normalde yaptigim motorla ilgili konusmalari tartismalari izlemek ama bunu buraya yazicam ilk kendimi tanitayim 20 yasindayim bajaj pulsar 200 ns sahibiyimbabam sagolsun insallah bi ara oderim borcumu meslegim saglikciyim daha atanamadim bu konudada sorusu olan yardim isteyen herkese yardimetmeye calisirim baba meslegi bakkal bugun sabahdir ben bakiyorum bakkala forumda takiliyorum canim sıkıldıkca konumuz ise biraz once psikopat tipli bi arkadas geldi bakkala bi parlament istedi 12.50 lira neyse verdim para olarak cebinden ikiyuz tl cikardi elinde tutuyo oyaliyo falan bakkalda kucuk bi iki musteri daha vaar bekleyen ustune birde toz seker istedi. Ben agirdan alinca parayi uzatti bu arada sigarayida coktan cebine atmisti ben bu arkadasdan zaten iskillenmistim 200 lira cikartinca iyice iskillendim parada daha yeni basilmis gibi o kadar temiz pruzsuz hatta sahtelik vs konusundada neredeyse kusursuz bir para ama iste bakkal olunca bankaci kadar olmasada parayla cok oynuyosun tecrube kazandiriyo buda tabi neyse ben para ya baktim biraz agirdan aldim isi sonra bi bahane bulup babami cagirdim yardima zatrn yakinlardaydi sonra musteriyi ona devrettim parayi verdigini soyledim parayi gosterdim babamda ilk bi bu para saglam desede tekrar kontrol edince adamida dellendirmedenbiz bunu almayalim ayaklari yaptik tabi adam kalabalikda zan altinda kalinca uzatmadi verdi sigarayi cekti gitti az kalsin kiltliyodu sahte 200 lirayi paranin sahteligi ise kagidindan vs anlasilmadi paralar baska bir kagida surtuldugunde boya cikarir bunu pek kimse bilmez sahte para ise hic iz birakmaz cok laf kalabaligi ettim zamaninizdan caldim sadece uyarmak istedim kusuruma bakmayin
    okucam diye kör oluyodum az daha.
    ellaksakir, jackonbir, MotorKafa ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Ms_TunC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    ATM'lerin bile ayırt edemediği sahte 200 TL'ler piyasada. Dikkat edin. Bu sebeple çoğu ATM'ye artık 200 TL yatırılmıyor.

Haberi burada

blue4XL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Önce MCT250, şimdi Yamaha
    SAHTE PARA NASIL ANLAŞILIR?

Bir banknotun sahte mi gerçek mi olduğu dikkatli bakma ile anlaşılabiliyor. Paraların üzerlerinde bulunan 12 adet güvenlik özelliğinden 10'u dokunma, bakma ve açılı bakma ile kontrol edebiliyor. Sahte para mağduru olmamak için yapılması gerekenler ise şöyle:

- Kağıt kalitesini, paranın üzerindeki resim ve yazıların soluk olup olmadıklarını kontrol edin.

-Parayı ışığa tutup paranın içindeki Atatürk resminin olup olmadığına bakın.

-Kağıda gömülü emniyet şeridinin olup olmadığını ışıkta kontrol edin.

- Holografik Şerit Folyodaki TL yazısının belli açılarda banknot değerine dönüşüp dönüşmediğine bakın.

-Banknot ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda yer alan şekillerin arka yüzdeki şekillerle birleşerek kupür değerini oluşturup oluşturmadığını kontrol edin.

-Banknotun ön yüzünde farklı yerlerde bulunan kabartma baskıların olup olmadığına bakın.

-Banknotların ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında Braille alfabesinden yararlanılarak hazırlanmış, parmakla dokunulduğunda hissedilebilen noktaları bulmaya çalışın.

-Banknotların ön yüzünde ay-yıldız motifinin içindeki banknot rakamı ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarında “TCMB” ibareli mikro yazıları bulun.

- Banknota farklı açılardan bakıldığında altın sarısına dönüşür ve üzerinde rakam ve TL harfleri bulunur.

-Tüm banknotların uzun kenarında 6 mm, kısa kenarında ise ikili grup olarak 4 mm fark oluşturulmuştur. Bu nedenle her banknotun boyutu farklıdır.

-Her kupürün hakim renginin açık bir tonu kağıt rengi olarak kullanılmıştır. Kağıdın rengi ile kupürün hakim rengini kontrol edin.

-Banknot kağıdında bulunan ve normalde görülmeyen kılcal lifler UV ışık altında mavi ve kırmızı renkte parlama verir.

-Banknot kağıdı UV ışık altında parlama yapmaz.

mor ışık işide bitti, ultraviole mor ışıkda parlayan boyalar satılıyor, inkjet e kartuşa döküyorsun basıyorsun, yaldır yaldır parlıyor nereye bastırdı isen )

al bitane bankaların kullandığı para sayma makinesi, ona yutturursan bankadaki hesabınada yatırtırsın.. da aydınlanamadılar henüs.

ilerleyen yıllarda, topdan kalkacak bu para olayı, karta dönecek tümüyle heryer..
    jimi_hendrix bunu beğendi.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Ingiltere'de sahte para bulursaniz, ptt'ye gidip gercegiyle degistirebiliyorsunuz. Burada da olmaz mi acaba boyle bir sistem

yasoyaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf250L
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ingiltere'de sahte para bulursaniz, ptt'ye gidip gercegiyle degistirebiliyorsunuz. Burada da olmaz mi acaba boyle bir sistem
    Desene ingilterede kalpazanlar köşeyi dönüyo 😆

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yekten sahte 200lük verecek adam gözgöre bakkala girip bi sigara almaz büyük olasılıkla, daha büyük meblağlıkbi alışverişin içinde itelemeye çalışır.Yanlış anlama ama o para sahte değildi bence, denildiği gibi müşteri de anlayışla karşılayıp uzatmadan gitmiş zaten, problem olmamış..

-O Kalemler bir işe yaramaz, biraz mor ışık mantığıyla çalışır, kaleme güvenmeyin..

-Kağıda sürünce her gerçek boya çıkarmaz, bazı sahteler boya çıkarır, bazısı çıkarmaz.

-Mor ışıkta boyanın değişip değişmediğine bakmazlar ve ana boya renk de değiştirmez zaten , blue4XL arkadaşın maddelediklerinin tamamına bakarlar, bulunmuş sahte seri nolarına kadar!

-Bazı sahtelerde çıplak gözle görülmeyen Atatürk resmi, paranın tutarı vs. nispeten becerilmeye çalışılsa da bunların kalite ve resmini tutturmak zordur, mor ışıkta görünenler soluk boya ile sahte yapılmaya çalışılır ve renk farkı sırıtır..

-Paranın kağıt kalitesinden-kayganlık,kalınlık,incelik gibi- sahte olup olmadığını gözü kapalı yüzde doksandokuzunda bariz bi şekilde anlayabilirsiniz..

-Bir gün önce basılmış gibi yeni sahte çok çok nadir görebilirsiniz, dolayısıyla genelde az da olsa kullanılmış görünümdedir..

Bazı atmlerin! ayırt edemediği 200'lukler olduğu söylendiğinden tv'deki haberlere göre atm'lere 200luk konulmamakta, yatırılmamakte ve dolayısıyla çekerken de vermemektedir..Zira atmlerin markası farklıdır, aynı marka farklı model atm'ler vardır, aynı model atm'lerin yazılımı güncel olmayabilir, mesela kabartmayı algılayacak tarzda eksikliği vardır.O yüzden teklik oluşturulmuş ve konulmamaktadır..

Esnafa tavsiyemse mor ışıktır, pahalı değil zaten..Kaliteli bi makine için bikaç ybr parası vermeniz gerekir, yetmeyebilir de !

Gündelik alışverişlerde tavsiyem paranın sahte olmayanla yanyana getirilip şöyle bi bakılması, kağıdın incelik kalınlık ve renk kalitesine (açık-koyu-soluk-parlak-ince-kalın-güneşte görünen resimlerde ki renklerin koyu ve solukluğu gibi- bakmanızdır..İçinize sinmezse çarşıda pazarda almayın, karşınızdakini rencide etmeden, suçlamadan tabii..

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    aga ben hayatımda 7 8 kez yedim bu dümeni hep toplu paranın içinde evlat acısı gibi koyuyor be

Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sahte paralar için kalem var onlardan al bir tane kafan rahat eder
    Aşağıda bazı abilerin dediği gibi o kalemler gerçekten işe yaramiyor. Tabi bahsettiğimiz yeni sahte paralarda ozellikle

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:20 ----------

Alıntı Jemand adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklisin bir dahakine dikkat ederim

Alıntı Ms_TunC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ATM'lerin bile ayırt edemediği sahte 200 TL'ler piyasada. Dikkat edin. Bu sebeple çoğu ATM'ye artık 200 TL yatırılmıyor.
    Bu parada eminim onun türevi bisey o yüzden anlaması gerçekten zor daha önceden de bir yüzlük yutturmuslar bizde patladı yapacak birşey yok eğitim için saklıyoruz 😁

Haberi burada
    Alıntı okoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mor ışık işide bitti, ultraviole mor ışıkda parlayan boyalar satılıyor, inkjet e kartuşa döküyorsun basıyorsun, yaldır yaldır parlıyor nereye bastırdı isen )

al bitane bankaların kullandığı para sayma makinesi, ona yutturursan bankadaki hesabınada yatırtırsın.. da aydınlanamadılar henüs.

ilerleyen yıllarda, topdan kalkacak bu para olayı, karta dönecek tümüyle heryer..
    Kurtuluruz bu dertten ama bize gelmez yani küçük esnaf için

Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi olurdu 100 liram daha olurdu

Alıntı Alper Karademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aga ben hayatımda 7 8 kez yedim bu dümeni hep toplu paranın içinde evlat acısı gibi koyuyor be
    Katılıyorum kimisi elden çıkarırken bizim gibilerde kaliyor
    Alıntı kefkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yekten sahte 200lük verecek adam gözgöre bakkala girip bi sigara almaz büyük olasılıkla, daha büyük meblağlıkbi alışverişin içinde itelemeye çalışır.Yanlış anlama ama o para sahte değildi bence, denildiği gibi müşteri de anlayışla karşılayıp uzatmadan gitmiş zaten, problem olmamış.. Gerçekten sahte parayı eminim bu konudan nereden eminsin dersen aynı modelin 100 lüğü var ve uzun uzun inceledik ikinci bu bakkal bir mahalle bakkalı müşterilerinize hep tanıdık o adamı ilk defa gördüm tahminimce o adamlar bu paraları satın alıp ellerinden nerede çıkarabilirler kar ederler cuzdanindaki tek para 200 tl ve tertemiz bu para bi kişide olması için kesinlikle atm den yeni çekilmiş olması lazım ben olsam itiraz ederdim yeni çektim diye neyse o da farkındaydı olayin ondan ses çıkarmadı yerimde olsan emin ol aynı şeyi düşünüşün hareketleri supheliydi

-O Kalemler bir işe yaramaz, biraz mor ışık mantığıyla çalışır, kaleme güvenmeyin..
    Dogru
    -Kağıda sürünce her gerçek boya çıkarmaz, bazı sahteler boya çıkarır, bazısı çıkarmaz.
    Normal tüm paralar iz çıkarır sahte olan çıkarmiyor
    -Mor ışıkta boyanın değişip değişmediğine bakmazlar ve ana boya renk de değiştirmez zaten , blue4XL arkadaşın maddelediklerinin tamamına bakarlar, bulunmuş sahte seri nolarına kadar!
    Anlamadım
    -Bazı sahtelerde çıplak gözle görülmeyen Atatürk resmi, paranın tutarı vs. nispeten becerilmeye çalışılsa da bunların kalite ve resmini tutturmak zordur, mor ışıkta görünenler soluk boya ile sahte yapılmaya çalışılır ve renk farkı sırıtır..
    Siz gormemissiniz gayet tatminkar ozellikleri

-Paranın kağıt kalitesinden-kayganlık,kalınlık,incelik gibi- sahte olup olmadığını gözü kapalı yüzde doksandokuzunda bariz bi şekilde anlayabilirsiniz..
    Bu doğru ama sansima 200 luk yoktu olsaydı olcerdim
    -Bir gün önce basılmış gibi yeni sahte çok çok nadir görebilirsiniz, dolayısıyla genelde az da olsa kullanılmış görünümdedir..
    İşte tekrar diyorum saha sifirdi bu para ve öyle olması da gerekiyor yoksa paranın ön şah kısmındaki renk değiştiren parlak kısım kararıyor ve o zaman sahteliği çok belli hale geliyo
    Bazı atmlerin! ayırt edemediği 200'lukler olduğu söylendiğinden tv'deki haberlere göre atm'lere 200luk konulmamakta, yatırılmamakte ve dolayısıyla çekerken de vermemektedir..Zira atmlerin markası farklıdır, aynı marka farklı model atm'ler vardır, aynı model atm'lerin yazılımı güncel olmayabilir, mesela kabartmayı algılayacak tarzda eksikliği vardır.O yüzden teklik oluşturulmuş ve konulmamaktadır..

Esnafa tavsiyemse mor ışıktır, pahalı değil zaten..Kaliteli bi makine için bikaç ybr parası vermeniz gerekir, yetmeyebilir de !
    Merakından soruyorum lütfen yanlış anlamayin tavsiye verecek hangi mesleği yapıyorsunuz

Gündelik alışverişlerde tavsiyem paranın sahte olmayanla yanyana getirilip şöyle bi bakılması, kağıdın incelik kalınlık ve renk kalitesine (açık-koyu-soluk-parlak-ince-kalın-güneşte görünen resimlerde ki renklerin koyu ve solukluğu gibi- bakmanızdır..İçinize sinmezse çarşıda pazarda almayın, karşınızdakini rencide etmeden, suçlamadan tabii..

Motosikleti
    Hyosung GV650

bizim evin altındaki bakkal sahte para kalemi kullanıyor onlardan alabilirsiniz yada 20-25 tl'ye ışıklar var.

X-Slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Tvs Jupiter 110 CC
    Alıntı Jemand adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen bende :/

Motosikleti
    honda
    Sahte paranın gerçeğinden nasıl ayırt edileceği konusunda herkes az çok bir şeyler biliyordur. Ancak mağdur olmamak için az çok bir şeyler bilmek bazen yetersiz kalabiliyor.

Dolandırıcılığın arttığı ve piyasaya tomarla sahte paranın sürülebildiği günümüzde korunmak için yetkililerce onaylanmış yöntemleri uygulamak şart. Böylelikle zaman zaman gerçeğinden ayırt edilemeyen, özellikle de kişiyi dikkatsiz olduğu zamanlarda üzebilen sahte paralardan korunmak mümkün. Sahte para nasıl anlaşılır burada çok iyi anlatmışlar: https://paratic.com/sahte-para-nasil-anlasilir/

PsychOnur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beklemede
    Mor ışığın ayırt edemediği banknotlar oluyor maalesef. Biz para sayma makinesiyle çözdük işi. Eğer makinenin tanıyamadığı sahte banknot varsa arasında, ne biz ne banka zaten anlayamıyor. Bir seneye yakın oldu, henüz bir problem yaşamadık.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Onu bunu bilmem sahte para şikayeti için karakola bile sokmuyorlar tecrübe ile sabit. İstanbul, Kadıköy, Hasanpaşa karakolu değil onu kast etmiyorum. Sahte para ile karakola gittiğinizde bundan bir şey çıkmaz devleti bilmem kaç sene boşuna meşgul etmeyin diye içeri bile sokmuyorlar.

Motosikleti
    SYM FIDDLE
    Uzun bir süre kasiyerlik yaptım sahte parayı eline aldığında zaten kağıdından anlarsın değişik bir his verir mor ışık veya yeni çıkan sahte para makineleri mevcut onlardan kullanabilirsin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)