Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Evrende yanlız olmamız mümkün mü ?

Katılımcı sayısı
76. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet. Evrende Yanlız Biz Varız

5 6.58%
  • Hayır. Evrende Yanlız Değiliz

71 93.42%
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Evrende yanlız olmamız mümkün mü ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Doğrudur. Hatta bizden ilkel canlıların yaşadığı bir gezegene yerleşmeye başlarsak istilacı uzaylılarız. Şu anki halimize bakarsak istilacından da beter oluruz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial Drift
    Videoyu izlemedim yazılanlarıda okumadım ama fikrimi paylaşmak isterim.Bence evrende yanlız olmamız imkansız elbet bir yerlerde bi canlılar olmasi gerekir olmalı ama bu canlılar bizim kadar "gelişmiş" olurmu orasıni bilmem.biraz saçma gelicek ama marsın dünyanın gelecekteki hali olduğunu düşünüyorum. Önceden su olması dünyaya çok benzemesi felan... dünyayı böyle hor kullanmaya devam edersek Mars gibi olucaz.

Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet bence de var ama 50 bin ne alaka acaba? Yani milyarlarca gezegenden, sadece 50 bin tanesinde yasam var diyebilmek için bence hepsini keşif etmiş olmak gerek. 55 bin tane olmadığı ne belli? ya da 1.000.000 tane..
    Şöyle izah edelim, daha önce etmiş arkadaşlar var ise affola. Biz karbon bazlı bir yaşam formuyuz. Hayat aradığımız gezegenler de bu karbon bazlı yaşam formu üzerine. Bunun için de gezegen de su bulunmalı. Astrofizikçiler hayat olması muhtemel gezegenleri hesaplar iken Altınkilit oranı diye bir orandan yola çıkarak hesaplama yaparlar. Bu oran gezegenin güneşinin helyum bazlı güneş olması, gezegenin güneşine uzaklığı, atmosfer oluşumuna uygun yapısı olması, yörüngesi, boyutu, güneşin etrafında dönme süresi gibi kriterleri barındırır. Böylece su olan, ortam sıcaklığının belirli parimetleri aşmayan, yer çekimi kuvveti belirli bir oranı geçmeyen kısacası bizim gezegenimize eşdeğer gezegenler ararlar. Bildiğimiz uzayda bu kriterlere uyan bildiğimiz gezegen sayısı 50.000 civarında. Yani bu gezegenlerde karbon bazlı yaşam formu olması çok muhtemel diye hesaplanır. Ha.. Yaşam nedir? Karbon bazlı form dışında bir canlı türü yok mudur? Oksijen yerine sülfür soluyan (ki bu gezegenimizde bile mevcut) karbon değil de silikon bazlı yaşam formu olamaz mı? İşte bu minvalde bakarsak sayı çok daha fazla olacaktır. Ancak astrofizikçiler şimdilik yukarıda anlattığım minvalde bakarlar olaya

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:36 ----------

Alıntı AhmetCan1903 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Videoyu izlemedim yazılanlarıda okumadım ama fikrimi paylaşmak isterim.Bence evrende yanlız olmamız imkansız elbet bir yerlerde bi canlılar olmasi gerekir olmalı ama bu canlılar bizim kadar "gelişmiş" olurmu orasıni bilmem.biraz saçma gelicek ama marsın dünyanın gelecekteki hali olduğunu düşünüyorum. Önceden su olması dünyaya çok benzemesi felan... dünyayı böyle hor kullanmaya devam edersek Mars gibi olucaz.
    Mars ı bu hale getiren üzerinde yaşayan canlılar değil, zaman içinde yörüngesinin güneşe yaklaşmasıdır.

neyzen38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    iki noktanın birbirinden ışık hızında ayrılması ışık hızının iki katına denk gelir ki ; bu ışık hızının aşılması demektir, uzay zamanı büker. O yüzden bana olası gelmedi. Evrende yalnız olduğumuzu ya da olmadığımızı herhangi bir form gelip bizi bulmadan bilemeyeceğiz. Ama günün birinde ben olacağını düşünüyorum.

İnsanlık tarihinin yaşı evrenin yaşına kıyasla çok ama çok kısa. Hele insan ömrünün milyarlarca yılın içinde esamesi okunmaz. 1000 yıl önce malazgirt'teydik atlar vardı, günümüzde bile hala atı ulaşım aracı olarak kullananlar var. O kadar ahım şahım bir şey değişmedi teknoloji dışında. Yani demem o ki evren çook ama çok yaşlı. Bizler göz açıp kapayana kadar ölüyoruz. Bin yıllar sonra (örn: 6000 yılı) dünya yaşanılası bir yer olarak kalırsa , bence gezegenler arası yolculuk başlayabilir. 4000 yıl evren için çok kısa bir süre. Keşke bizim zamanımıza gelseydi de şahit olabilseydik.

Bence bizden başka binlerce form var ve onların da teknolojileri bizimle irtibata geçecek kadar gelişmedi. Ya da bizi, hatta samanyolu galaksisini adam yerine koymuyorlar galaksi o kadar küçük ki burda bir form olamaz diye de düşünmüş olabilirler.

bir de boyut olayı var ki olay orda iyice karışıyor. İnterstaller filminde konu olmuştu hatta. biz sadece 5 duyu organımızla algılayan canlılarız. düşünme kabiliyetimiz bunlarla sınırlı. Bize uzaylı resmet deyince bile insana benzetiyoruz çizerken. belki de bulunduğumuz oda da binlerce olaylar dönüyor biz bunları, bu varlıkları algılayamıyoruz. Olamaz mı? Belki bunlar dışarda olaylara müdahele ediyor, piyangoda toplar düşerken müdahele ediyor biz buna şans diyoruz. aynı güç motorla kaza yapmamıza neden oluyor buna da şanssızlık deyip geçiyoruz vs vs.. kafamda deli sorular.

Fringe vardı. bilmeyenler için izlemenizi tavsiye ederim. paralel evrenleri iyi işlemişti efsane dizidir.

not: imla

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)