Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Sorunsal sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    logicache - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Agility125 Cbr125r Crf250l Nmax155 R25 D250 Xpulse
    dil amaçtan ziyade bi araç. sadece türkçe değil tüm diller 'katledilerek' geliyo son hallerine. dillerin dönüşümleri de toplumun genel yönelimine göre oldu yakın zamana kadar. bi ülkenin dış etkilere karşı kendi diline korumacı bi politikayla yaklaşması, resmiyette akademide düzen sayesinde gelen bi kolaylık sağlaması için sınırlar koyması işlevsel açıdan makul ama dilin kendi içindeki dönüşümlerine ve dili kullananların 'yanlış' yönelimlerine de aynı sebepten yola çıkıp alışkanlık kaynaklı saldırmaya gerek yok. dili kendinizden korumayın. dış etkilerden koruyosanız koruyun sadece. genel anlamda bi tümce kelime veya cümleyle ilgili yanlış kullanım söz konusuysa bu o yanlışlığa genel bi yatkınlık olduğunun göstergesidir ki dil de bu yatkınlığa direnmek gibi misyon yüklediğimiz bi şey değil. siz yüklediyseniz de muhtemelen mantıklı bi şey değil yaptığınız

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı logicache adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dil amaçtan ziyade bi araç. sadece türkçe değil tüm diller 'katledilerek' geliyo son hallerine. dillerin dönüşümleri de toplumun genel yönelimine göre oldu yakın zamana kadar. bi ülkenin dış etkilere karşı kendi diline korumacı bi politikayla yaklaşması, resmiyette akademide düzen sayesinde gelen bi kolaylık sağlaması için sınırlar koyması işlevsel açıdan makul ama dilin kendi içindeki dönüşümlerine ve dili kullananların 'yanlış' yönelimlerine de aynı sebepten yola çıkıp alışkanlık kaynaklı saldırmaya gerek yok. dili kendinizden korumayın. dış etkilerden koruyosanız koruyun sadece. genel anlamda bi tümce kelime veya cümleyle ilgili yanlış kullanım söz konusuysa bu o yanlışlığa genel bi yatkınlık olduğunun göstergesidir ki dil de bu yatkınlığa direnmek gibi misyon yüklediğimiz bi şey değil. siz yüklediyseniz de muhtemelen mantıklı bi şey değil yaptığınız
    Dili kendinizden korumayın ne demek aga. Biri diğerinden yanlış bir kullanım gördü, ve bu yanlış yayılıyor.
    Sen buna müdahale edenlere mantıklı değil yaptığınız diyorsun. Sana saldırmak için söylemiyorum ama esas senin söylediklerin çok mantıksız

4strings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı logicache adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dil amaçtan ziyade bi araç. Sadece Türkçe değil tüm diller 'katledilerek' geliyor son hallerine. Dillerin dönüşümleri de toplumun genel yönelimine göre oldu yakın zamana kadar. Bir ülkenin dış etkilere karşı kendi diline korumacı bi politikayla yaklaşması, resmiyette akademide düzen sayesinde gelen bir kolaylık sağlaması için sınırlar koyması işlevsel açıdan makul ama dilin kendi içindeki dönüşümlerine ve dili kullananların 'yanlış' yönelimlerine de aynı sebepten yola çıkıp alışkanlık kaynaklı saldırmaya gerek yok. Dili kendinizden korumayın. Dış etkilerden koruyosanız koruyun sadece. Genel anlamda bir tümce kelime veya cümleyle ilgili yanlış kullanım söz konusuysa bu o yanlışlığa genel bi yatkınlık olduğunun göstergesidir ki dil de bu yatkınlığa direnmek gibi misyon yüklediğimiz bi şey değil. Siz yüklediyseniz de muhtemelen mantıklı bi şey değil yaptığınız.

Pek çok kişinin yaptığı bunun gibi hataların sık kullanımı sonucunda yazım dili evrilmeli midir? Dil bilgisinde doğrular vardır. Kişiler bunlara uymayı ya da uymamayı tercih edebilirler. Doğrusunu bilmiyor da olabilirler. Bunlar kabul edilebilir. Ne var ki kurallara uyulması veya uyulmaması doğruları değiştirmez. Akımlarla bu şekilde etkilenen dil; tarihi, kültürü ve milli bilinci zedelemeye başlar. Bunun sonucu da ülkeler ve milletler için hiç de iyi bir gidişat olmayacaktır. Türkçe konusunda derin bilgi sahibi değilim. Ama bir şeyin doğrusunu öğrenirsem; onu kullanarak dilimi daha da güzelleştirmeye çalışırım. Bence hepimizin amacı bu yönde olmalıdır.

Saygılar.

Dip not: Şahsınıza her hangi bir saldırıda bulunmuyorum. Sadece son mesaj olduğu ve pek çok yanlış gördüğüm için mesajınız üzerinden değerlendirme yaptım.
    Düzeltme: Son mesaj sizinki değilmiş, yeni fark ettim.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Sonra ben saçmasal deyince kızarlar

Sık sık hortlatmak lazım bu konuyu, üstte kalsın dikkat çeksin.

Belki biraz faydası olur.

Rakaful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesela ben şuna da gıcık kapıyorum:

YeZeFe aR yirmibeş.

Vay zi ef ar tventi fayf desene madem o kadar ingilizcen var. Si Bi Ar versiyonu ve muadilleri de oldukça komik geliyor bana. Modelin bir kısmını Türkçe bir kısmını ingilizce söylemek de ola ki?
    vlad1462 bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Rakaful adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesela ben şuna da gıcık kapıyorum:

YeZeFe aR yirmibeş.

Vay zi ef ar tventi fayf desene madem o kadar ingilizcen var. Si Bi Ar versiyonu ve muadilleri de oldukça komik geliyor bana. Modelin bir kısmını Türkçe bir kısmını ingilizce söylemek de ola ki?
    Vizyonum geniş minvalinde,dilde var.gaz koluna asılacak yürekte..asi..vb..

´´Cege kral tayfa race´´ gibi gibi.

Polemiği çok seviyorsunuz kuzum

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Bundan sonraki başlık Ciğeri sağlam, ölücüler aramasın, mezarcılar uzak dursun ve tok satıcıyım olsun 😁😁😁

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)