Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Türkçemiz Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı
    çok kültürlü velilerimizin çocuklarını özel yabancı dil eğitimi veren okullara göndermemeleri gerekiyor. Temel eğitimini tamamen yabancı dilde alan küçücük çocuğa hangimiz Türk kültürü, Türkçe bilgisi aşılayacağız. Ben bir süre gittiğim için biliyorum ilk hazırlık sınıfımızda bize Türkçe konuşmak yasaktı. Haftada 2 saat Türkçe dersimiz yanında diğer tüm saatler 6-7 farklı dersten oluşan yabancı dil eğitimiydi. Şimdi anlıyorum ki bu bir eğitim değildi, yozlaştırma, benliğini çalma, yoketme çabasının bir basamağıydı.
    Bu akşam seninle anlaşamayacağız. Söylediklerinin tek kelimesine katılmıyorum. Ben bahsettiğin o okullardan birinde okudum. İstanbul Alman Lisesi. Bugün Almanca ve İngilizceyi oldukça rahat konuşur ve yazarım. Hatta bu forumda bugüne kadar ne yazdıysam hepsini bu iki lisanda, o lisanın gereklerine de aynı Türkçede olduğu gibi uyarak yazabilirim. Ama görüyorsun ki, Türkçe lisanına da, en azından seni kızdırmayacak kadar hakimim.

Aslına bakarsan, eğer seni kızdırmak istersem, bu başlık altında yaptığın birçok hatayı da ortaya dökebilecek kadar hakim olduğumu düşünüyorum ana lisanıma.

Bunun yanısıra isteyen herkesle de gerek Türk kültürü gerek Türk tarihi ve edebiyatı ile ilgili her türlü sohbeti yapabileceğimi sanıyorum. Ne yozlaştım ne de özümü kaybettim. Kısmet olursa ve imkanlar elverirse çocuklarımı da bu tür okullarda okutmak isterim.

Bu kadar zamandır tartışıyoruz, kafamda yavaş yavaş bir soru belirdi. Samimiyetine güvenerek sormak istiyorum :

Senin bu öfken, Türkçe konuşurken içine yabancı lisandan kelimeler sokanlara mı ? Yoksa yabancı lisanları iyi konuşabilenlere mi ?
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    开发制造摩托车的企业,包括产品介绍、企业动态、销售网络展示以及讨论社区。
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    @BIYIKLI
    Hatalısın. 12 yaşımda ingilizce öğrenmeye başladım, ilk yıl okulda haftada 26 saat, daha sornaki yıllarda 8'er saat sadece ingilizce konuşuluyordu. Üniversitemde Haftada 25 saat ingilizce ders görüyorum, her hafta birkaç derse ingilizce ödevler yazıyorum, yazışmalarda neredeyse hiç Türkçe kullanmıyorum; tüm bunlara rağmen forumda en düzgün Türkçe kullananlardan biri olduğumu düşünüyorum.

Ayrıca Türk kültürünü sadece Türkiye sınırları içinde herhangi bir ortaöğretim kurumunda öğretildiği kadar bilseydim asıl o zaman Türklük hakkında hiçbir şey bilmiyor olurdum; bu ayrı bir konu.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    ฮอนด้าสร้างกระแสความนิยม รถจักรยานยนต์พันธุ์สปอร์ต ส่งท้ายปี กับกิจกรรม
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ledo adlı üyeden alıntı
    Bu akşam seninle anlaşamayacağız. Söylediklerinin tek kelimesine katılmıyorum. Ben bahsettiğin o okullardan birinde okudum. İstanbul Alman Lisesi. Bugün Almanca ve İngilizceyi oldukça rahat konuşur ve yazarım. Hatta bu forumda bugüne kadar ne yazdıysam hepsini bu iki lisanda, o lisanın gereklerine de aynı Türkçede olduğu gibi uyarak yazabilirim. Ama görüyorsun ki, Türkçe lisanına da, en azından seni kızdırmayacak kadar hakimim.

Aslına bakarsan, eğer seni kızdırmak istersem, bu başlık altında yaptığın birçok hatayı da ortaya dökebilecek kadar hakim olduğumu düşünüyorum ana lisanıma.

Bunun yanısıra isteyen herkesle de gerek Türk kültürü gerek Türk tarihi ve edebiyatı ile ilgili her türlü sohbeti yapabileceğimi sanıyorum. Ne yozlaştım ne de özümü kaybettim. Kısmet olursa ve imkanlar elverirse çocuklarımı da bu tür okullarda okutmak isterim.

Bu kadar zamandır tartışıyoruz, kafamda yavaş yavaş bir soru belirdi. Samimiyetine güvenerek sormak istiyorum :

Senin bu öfken, Türkçe konuşurken içine yabancı lisandan kelimeler sokanlara mı ? Yoksa yabancı lisanları iyi konuşabilenlere mi ?
    Hoca hatalarımızı ortaya sereceksen bu forum yetmez. Ne sen ne ben tamamen hatasız, dilbilgisine uygun yazılar yazamıyoruz. Benim bahsettiğim bu değil bir türlü anlamak istemiyorsunuz. İşine gelen yerleri alıntı yapıyorsun benim yazılarım bir bütün tamamı üzerine düşünmelisin. Bu kadar zamandır dediğin iki kere mesaj attık birbirimize daha önce belirttiğim gibi yerinde yabancı dil kullanana saygım sonsuz hatta @watercolour a yabancı bir forumda örnek İngilizce kullanmasının hoşuma gideceğini bile söylemiştim. Önceki mesajlarımın işine gelmeyen taraflarını oku göreceksin. Samimiyete dayanarak saygısızlık yapıyorsun. Yapmayın arkadaşlar böyle kaçak dövüşmeyin ben dosdoğru konuşuyorum. Resim itibariyle @watercolour arkadaşımızın Türkçe'yi savunması doğru değil diyorum. Adamın motoru, imzası, bulunduğu yer, takma isim bütünüyle İngilizce yahu kalkmış bizim Türkçemiz bozuluyor demesi ne kadar inandırıcı. İngilizce veya yabancı dil eğitimi kalitesi artırılarak verilmelidir. Ama bakın dikkat edin TEMEL EĞİTİM ağırlıklı olarak Türkçe yapılmalıdır. Anaokulundaki bebeye kadar artık yabancı dil ile eğitim yapmayı bana savunmayın hiçbir ülkede böyle saçmasapan bir eğitim anlayışı yok. Sizin belki Türkçe'niz yeterli seviyede ama açın başka forumları küçücük çocukların msn konuşmalarını, yazışmalarını anlamaya, çözmeye çalışın.

Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı
    @BIYIKLI
    Hatalısın. 12 yaşımda ingilizce öğrenmeye başladım, ilk yıl okulda haftada 26 saat, daha sornaki yıllarda 8'er saat sadece ingilizce konuşuluyordu. Üniversitemde Haftada 25 saat ingilizce ders görüyorum, her hafta birkaç derse ingilizce ödevler yazıyorum, yazışmalarda neredeyse hiç Türkçe kullanmıyorum; tüm bunlara rağmen forumda en düzgün Türkçe kullananlardan biri olduğumu düşünüyorum.

Ayrıca Türk kültürünü sadece Türkiye sınırları içinde herhangi bir ortaöğretim kurumunda öğretildiği kadar bilseydim asıl o zaman Türklük hakkında hiçbir şey bilmiyor olurdum; bu ayrı bir konu.
    Kütük sana göre hatalıyım başkasına göre haklıyım. Bu konuyla alakalı görüşlerini söyleyebilirsin tartışmayı anlamsız yerlere çektiniz. Ben sizlere Türkçe'yi kötü kullanıyorsunuz demedim bakın dikkatinizi çekerim @watercolour ın resim itibariyle Türkçe'nin bozulmasından gem vuramayacağını söyledim. Talkım verirken salkımı yutmayalım dedim. Sen kendi yaşıtların arasında sivrilmiş olabilirsin ama senin kadar bilinçli olmayan, kendini yetiştirememiş insanlar var. Bana kimse temel eğitimini başka bir dilde yapan insanın o kültüre özenmeyeceğini, etkilenmeyeceğini söylemeyin. Bu sadece İngilizce için değil Arapça eğitim verirseniz de tam tersi aşırı dinci bir insan yetiştirebilirsiniz. Benim için her ikiside yeterince sakıncalı temel eğitim tamamen Türkçe yapılmalıdır. Ama kaliteli eğitimi kastediyorum. Özel okulların verdiği gibi bir eğitimden bahsediyorum. Bugün giydiği kıyafetten, açtığı işyerine, çocuğuna verdiği isme kadar yabancı dilden etkilenen insanımız yok mu? Peki bu başka milletlere özenti davranışın verilen eğitimden kaynaklanmadığını söyleyebilir miyiz? Bu kadar yabancı dil savunucusu olmayın be kardeşim yazıktır yahu tamam konuşun dört dörtlük bilin hatta bir değil 2-3 tane bilin ama yerinde kullanın. Konuşurken araya katılan yabancı kelimeleri, etrafımızda gördüğümüz saçmasapan güya kalite timsali işyeri isimlerini bana savunmayın. Birşeyleri hatalı yapıyoruz demek ki ve ben bunu belki bir 20 senede hızla çoğalan yabancı temel eğitim veren özel okullara bağlıyorum. Hele bu okulların bir kısmı var ki tamamen sakıncalı çarpık din görüşleriyle öğrenci yetiştirirler (benim özel okula devam etmeme sebebim de budur) onlar zaman geçirmeden tasviye edilmelidirler.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

ah ah o dedihin hocalar rektörler malesef tutturmuşlar bi rejim gidiyolar başka hiç bişey görmüyolar tutturmuşlar başörtü gidiyolar malesef engerideyiz amanedense bizim hocalar rektörler başaörlülü kızların beynini okuyolar diyolar bunlar reşime karşı buyur ben da nedimki sen de buna cevap ver he

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    İşine gelen yerleri alıntı yapıyorsun benim yazılarım bir bütün tamamı üzerine düşünmelisin. Bu kadar zamandır dediğin iki kere mesaj attık birbirimize daha önce belirttiğim gibi yerinde yabancı dil kullanana saygım sonsuz hatta @watercolour a yabancı bir forumda örnek İngilizce kullanmasının hoşuma gideceğini bile söylemiştim. Önceki mesajlarımın işine gelmeyen taraflarını oku göreceksin.
    BIYIKLI, Lütfen insaf et ! Çarşafla yazı yazdım burada ve her söylediğine de cevap verdim. Olabilir, farklı düşünebiliriz ama önceki mesajlarında "işine gelmeyen" dediğin yerler neresi ? Pek merak ediyorum doğrusu !

Türkçenin kirletilmesi konusunda hemfikiriz zaten, geriye kalan konular :
    1) watercolours bu konuda söz söyleme hakkına sahipmidir ?
    2) "Ey anne ve babalar, çocuklarınızı yabancı lisan ile eğitim yapan okullara göndermeyin sakın !" tezi doğrumudur ?

Samimiyete dayanarak saygısızlık yapıyorsun. Yapmayın arkadaşlar böyle kaçak dövüşmeyin ben dosdoğru konuşuyorum.
    Saygısızlık maksadı gütmeden aklımdan geçeni söyledim. Eğer bu şekilde düşünmene sebebiyet verdi isem, kusura bakma !
    Ancak buradaki, "kaçak dövüşmek" tabiri de en az aşağıda kütüğe yazdığın "gem vurmak" ifadesi kadar yanlış kullanılmış. ( Doğrusu :dem vurmak )

Resim itibariyle @watercolour arkadaşımızın Türkçe'yi savunması doğru değil diyorum. Adamın motoru, imzası, bulunduğu yer, takma isim bütünüyle İngilizce yahu kalkmış bizim Türkçemiz bozuluyor demesi ne kadar inandırıcı.
    Örneğin burada mı kaçak dövüş var ? Yukarıda yazdığına daha önce görüşümü bildirdim.
    Kim kaçak dövüşüyor, ben yukarıda bu konuyu yazdım ve sordum; yazdığı 2800 den fazla mesaj var bu forumda, hangisinde dikkatini çekti özenti olacak şekilde yabancı kelimeler sokuşturduğu ? Cevap yok ! Aynı noktaya geri geldik, niye imzası ve rumuzu ingilizce ?

Kendin söylüyorsun : " kalkmış bizim Türkçemiz bozuluyor demesi ne kadar inandırıcı. "
    Niye inandırıcı olmasın ? Ben bugüne kadar bu arkadaş Türkçe yazarken lisanı katlettiğini görmedim, öbür tarafta doğrudan İngilizce yazmış zaten.

Eğer Türkçeyi güzel konuşabiliyorsa, isterse evinde ailesi ile bile başka lisanda konuşur. Türkçemiz bozuluyor diyor, "her zaman her yerde türkçe konuşun veya yazın !" demiyor ki...

Konumuz, Türkçenin yabancı kelimeler kullanarak katledilmesi mi yoksa insanların Türkiye sınırları içinde başka bir lisanı konuşma ve yazmasını engellemek mi ?

İngilizce bilmeyen birine water'ın yazdığı imza kötü örnek olabilir mi ? Eğer forumdaki mesajlarında araya İngilizce ifadeler alırsa, olur ama....

Bir türlü anlayamıyorum, niçin bu arkadaş "Türkçeyi kirletmeyin !" tezini savunamıyacakmış ?

Ama bakın dikkat edin TEMEL EĞİTİM ağırlıklı olarak Türkçe yapılmalıdır. Anaokulundaki bebeye kadar artık yabancı dil ile eğitim yapmayı bana savunmayın hiçbir ülkede böyle saçmasapan bir eğitim anlayışı yok. Sizin belki Türkçe'niz yeterli seviyede ama açın başka forumları küçücük çocukların msn konuşmalarını, yazışmalarını anlamaya, çözmeye çalışın.
    Esas olan eğitimin kalitesidir, ister Türkçe olsun ister başka bir lisan da.
    Bu okullarda Türkçe, sosyal bilgiler ve tarih derslerini de yabancı lisanda okutmuyorlar herhalde ?Matematik dersini ingilizce okuduğu için mi Türk kültürünü öğrenemeyecek bu çocuklar ?

"Hiçbir ülkede böyle bir eğitim anlayışı yok" derken merak ettim, bütün dünyada ilk eğitimi mi inceledin? Çünkü durum tam tersi, benim bilgime göre. Anadili, dünyanın kabul görmüş uluslararası lisanlarından bir tanesi olmayan birçok ülkede bu tür okullar, aynı Türkiye de olduğu gibi, son derece popüler. Örneğin, benim okuduğum Alman Lisesinden dünyanın 36 ülkesinde olduğunu biliyorum.

Çünkü insanların yabancı dil veya dilleri kolayca öğrenebileceği bir yaş sınırı var. Buna göre en geç 11 yaşında başlanmalı bu eğitime, daha erken olursa daha da iyi !

Ben, illa da çocuklar özel okulda veya yabancı lisanı iyi öğreten okullarda okusun demiyorum. Söylediğim, eğitim kalitesinin en yukarıda olması. Bugün için devlet okullarında maalesef bu sağlanamıyor. Konumuz bu olmalı, nasıl bu çıta yükseltilir ? Yoksa, "Ey çok bilen aileler ! Çocuklarınızı yabancı dil öğreten okullara göndermeyin" değil.....

Küçücük çocuklar MSN de Türkçeyi bozuyorlarsa, bunların hepsi özel okuldamı olduğundan, yoksa yeterli kalitede eğitim alamayıp, bu konun önemine vakıf mı olamadıklarından ?

Büyük ihtimalle bir cevap yazacaksın. Zaten burada beyin jimnastiği yapıyoruz.
    Ancak gerek bu yazımda, gerek daha öncekilerde sonu soru işareti ile biten bir çok cümle var. Lütfen, sen de bunları es geçme !
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Alıntı ledo adlı üyeden alıntı
    BIYIKLI, Lütfen insaf et ! Çar.............................. sonu soru işareti ile biten bir çok cümle var. Lütfen, sen de bunları es geçme !
    Merakını gidereyim o zaman mesela benim aşağıdaki sözlerimi hep görmezden gelmişsin ve hani önceki mesajımda dediğim gibi kaçak dövüşerek hatta tabiri caizse kuraldışı dövüşerek dilbilgisi hatalarımı yakalamaya çalışmışsın. Dikkatini çektiyse bu konuda kimsenin basit hatalarını yakalama çabam olmadı. Bir bakışta ne kadar hata yaptığını görebiliyorum ama mevzumuz bu değil ayrıca konuyu başka mecraya bu şekilde çekmeniz hoş değil. Ayrıca bu yöntem sürekli size dil konusunda eleştiri yöneltildiğinde başvurduğunuz taktik. @watercolour a çıkıştığım noktalardan biri de buydu kendi hatanı ört, eksik yönünü bul, saldır altta kalma haklı çık mantığı.

Konuyu açan Nurgül arkadaşımızın gayet net ifade ettiği gibi kalıplaşmış artık dilimizden çıkaramayacağımız kelimeler ve/veya dilbilgisi hataları değildir mevzumuz
    Şu aşağıdaki lafımı görmezden gelerek samimiyete! dayalı ''Yoksa yabancı lisanları iyi konuşabilenlere mi ?'' gibi saçma, saygısızca bir soru cümlesi kurabiliyorsun.

Madem İngilizce kullanmayı seviyorsun yabancı bir sitede bu şekilde kendini ifade edebilirsin ve saygı duyarım hatta hoşuma gider.
    Açıkcası daha uğraşarak sana 'işine geleni al ve üstüne yorum yap' taktiğinle cevap verebilirim ama gerek görmüyorum. Çünkü bu çabamın biz burada gayet ciddi tartışırken arkadaşlarıyla ''nanik'' yapan ikibinsekizyüz küsür mesajlı kardeşimizin avukatlığını üstlenmiş şahsına bir faydası olmayacaktır. Eminim arkadaşının mesajlarını incelersem dil kullanımı adına eleştirecek birçok nokta yakalarım. Konuyu başka mecralara çektiniz ve tamamen haklı Türkçe kullanımını özendirme başlığını örtmeye çalıştınız ki başka çarenizde yok. Son söz olarak birkaç cümle sarfedip tartışmayı kendi adıma artık size bir fayda sağlamayacağı için kapatıyorum. Anadili İngiliz birinin buraya gelip Türkçe elden gidiyor demesi ile @watercolour arkadaşın şu resmi sergilediği sürece aynı şeyi söylemesinin benim açımdan bir farkı yok. Bir insan tamamiyle İngiliz görünümüyle bana Türkçe'yi savunduğunda samimi gelmiyor hatta kızdırıyor.

Alman lisesinin kaç ülkede var olduğunu bilmiyorum ama resmi sitenizde Dünya'daki Alman liseleri hk. bir bilgi yok. Muhakkak vardır ama özellikle Fransa, Japonya gibi ülkelerde Alman öğrenciler haricinde bu okullara rağbet edildiğini hiç sanmıyorum. Temel eğitim sadece Türkçe verilmeli yabancı okullar ise ilk açılış sebepleri doğrultusunda yani yabancı uyruklulara hizmet vermelidir. Kaliteli, Türkçe temel eğitimden sonra öğrenciler birçok dili öğrenmeye teşvik edilmelidirler. Yani TEMEL EĞİTİMDE YABANCI DİLE HAYIR, TÜRKÇE'Yİ SAVUNUYORSAN TÜRKÇE KONUŞ

Başka bir dil atışmasında görüşmek üzere, sağlıcakla kalın sayın seyirciler.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

nurguldemirbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    asya t1
    Yabancı dilde eğitime sonuna kadar destek veriyorum. Bizden çok daha geride olan Bulgaristan'da insanlar en az 2-3 dil biliyor bizim milli eğitim bir ingilizceyi öğretemiyor. Elbette ki bir dil bir insan iki dil iki insan.
    Yerli firmaların yabancı isim kullanılmasının yasak olması gerekir bence tamam bu yasakçı bir zihniyet ama şimdi gidip çocuğuna michael veya angela ismini koyabiliyor musun hayır buna izin verilmiyor sen Türksün bu ismi koyamazsın diyor devlet peki Türk firması değil misin ki firmanın ismini saçma sapan ingilizce isimler koyuyorsun. Bu da aynı şey bence
    KARTAL GOL GOL GOL
    54 SD 534 B RH+

musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    keşke çalışsakta ing öğrenmek yerine
    türkçeyi öğretsek dünyaya
    dünyanın en eski en güzel dilini
    ama nerdeeee

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Üslubuma gelince ben böyle biriyim tepem attığında gayet kırıcı olabiliyorum. Yine de arkadaştan özür dilerim heyecanım için ama oda alsın şapkasını önüne bir düşünsün. Sevgiler...
    Çünkü bu çabamın biz burada gayet ciddi tartışırken arkadaşlarıyla ''nanik'' yapan ikibinsekizyüz küsür mesajlı kardeşimizin avukatlığını üstlenmiş şahsına bir faydası olmayacaktır.
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı
    ledo gibi düşünüyorum.
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı
    watercolours ledo gibi düşünüyor...
    @bıyıklı, ben de istediğim zaman kırıcı olabileceğim, ama gördüğüm kadarıyla ledo benim kırıcı olarak söyleyebileceğim şeyleri kırıcı olmadan söyleyebildiği için tartışmaya girmedim. ve farkındaysan ledo ile aynı görüşte olduğumu belirttim.
    ama son cümleden sonra cevap yazmak gerekliliği doğdu.
    türkçe'yi savunup savunmamam konusunu istediğin gibi yorumlayabilirsin, o senin düşüncen. zorla değiştiremem, değiştirmek için de uğraşamam. ama bu, yaptığım uyarıların doğru olduğu gerçeğini değiştirmez.
    geçmişim hakkında bilgin olmadan yorum yapıyorsun. bilenler bilir, rumuzum ingiliz ingilizcesiyle yazılır. amerikan ingilizcesiyle watercolors yazanlara bile tepki göstermişimdir ki bu konuda ne kadar hassas olduğumu gösteren bir tablodur. rumuzumun nereden geldiğini 5-6 kişi bilir sadece, bu da benim için çok önemli bir anlamı olduğunu göstermektedir. aslı ingilizce olan bir metinden alıntıdır ve onun için aynı o metindeki gibi konulmuştur. eğer rumuzumu "benim sadık yarim kara topraktır"dan alsaydım gidip de onu ingilizce'ye çevirmezdim. profilimdeki diğer bilgilerin türkçesi yoktur. google'da biraz araştırma yaparsan onların ne olduğunu görürsün. bulunduğum yer star wars evrenindeki bir gezegendir, haliyle türkçesi yok. motosikletim de star wars evrenindeki motosiklet cinsi bir araçtır, türkçe'ye çevrilebilir, ama ben şimdiye kadar hiç türkçesini görmedim. imzam, geçmişimi bilmeyen imzam niye ingilizce bilemez. sırf birisi niye böyle yazıyorsun dedi diye de geçmişimi anlatmam.
    benim (ve sonradan ledo'nun da) dediğim gibi, ingilizce ingilizce'dir, türkçe türkçe'dir. türkçe yazışmalarıma ingilizce sokuşturmam -o kelimenin türkçesi yoksa mecburen ingilizce kullanırım, o ayrı. ingilizce'ye de türkçe sokuşturmam. imzam ingilizce'dir. yazışmalarım türkçe. ikisi birbirinden ayrıdır. yok, niye imzamı ingilizce seçtiğimi soruyorsan, ya bunu öğrenmek için benimle çok yakın dost olursun, ya da bu konuda ayrı bir konu başlığı açar, orada beyin fırtınası yaparsın. zira bildiğim kadarıyla bu başlığın konusu "watercolours türkçe'yi savunmalı mı, savunmamalı mı?" değildir.

Başka arkadaşlara çıkışlarınız hatalarını düzeltmek yönünde ve bunun tek ismi var sana saldırılıyorsa sende eksik yönünü bul, saldır, altta kalma haksız gözükme.
    bana kimse saldırıda bulunmadı, dolayısıyla altta kalmama diye bir derdim yok. hatta siteye yeni üye olan ve türkçe yazmaktan habersiz kişilere de hoşgeldinden önce düzgün türkçe yazalım diye yazdığım için modlardan uyarı almış biriyimdir. gördüğüm hemen hemen her imla hatasını yazmaktayım, bu insanların hatasını yüzüne vurmak amacıyla değil, ne yaptıklarını görsünler diyedir. özelden yazılan mesajı bir kişi görür, açıktan yazılanı herkes görür. ve türkçe'nin yanlış kullanımı özel bir mesele değildir. gerçi geçenlerde bu türde mesajlarım için laf olsun torba dolsun diye mesaj attığım gerekçesiyle modlardan uyarı geldiği için bu eylemi bırakmak zorunda kaldım. size hiç türkçe'yi savunuyorsunuz diye uyarı geldi mi? gelmedi mi? çok ilginç...

saygılar...
    May the Force be with McLaren Mercedes

Ben yine de Türkçe'yi savunacak bir resim çizdiğine inanmıyorum. Savunsan da yanlış anlaşılıp uyarı alıyorsun işte.

Velhasıl uçmuşsun sen ne diyeyim, Güç Seninle Olsun.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    speederbike
    güç benimle zaten

akalteke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tiger
    Allah'ım ne günlere kaldık motosiklet sitesinde bu kadar seviyeli bu kadar bilgece Türk'çe tartışılırken ne kadar acı ülkeyi yönetenlerin ana dili başka (bakanlar kurulundaki üyelere dikkat Kürşat tüzmen dışında kan bağıyla Türk yok) ve M.E. Bakanı Türkçe özürlü

Arkadaşlar sağolun siz oldukça umut var
    Köpeklerin efendileri, Kurd'un Allah'ı vardır. (Cengiz Aytmatov)

Motosikleti
    Seyhan 125
    neden star neden showtv
    neden popstar

ErdoganAktas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Yahu burada Türkçenin kullanımı konusunda mangalda kül bırakmamışsınız ama diğer konularda hiç bu kadar özenli değilsiniz. Bence bu konu gerçekten önemli. En azından sitemizde bu konuya biraz daha duyarlı olup yazdığımız her yazıyı tekrar gözden geçirip kelimelerimizi düzgün yazalım.
    Hayatonda

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı ErdoganAktas adlı üyeden alıntı
    Yahu burada Türkçenin kullanımı konusunda mangalda kül bırakmamışsınız ama diğer konularda hiç bu kadar özenli değilsiniz. Bence bu konu gerçekten önemli. En azından sitemizde bu konuya biraz daha duyarlı olup yazdığımız her yazıyı tekrar gözden geçirip kelimelerimizi düzgün yazalım.
    Hangi konuda özenli değilmişiz

Motosikleti
    Seyhan 125
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı
    Hangi konuda özenli değilmişiz
    muhahah yazana bak

Motosikleti
    speederbike
    pekala, yuvaya döndük. niye buraya döndük?
    buradan niye buraya döndüğümüzü okuyabilirsiniz http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=16673
    noktalama işaretleri kişiye metnin nasıl okunması gerektiğini gösterir. nerede duraklaması gerektiğini, fikirlerin nerede başlayıp nerede bittiğini belirtir. bağlaçlar ayrı yazılır, böylece aynı yazılan diğer eklerden ayrılır ve okunurken anlamına uygun tonlama yapılabilir. cümleden sonra büyük harf yazmanın böyle bir etkisi yoktur -ama bu konu üstünde epeydir düşünüyorum ve sanırım büyük harf kullanmaya başlayacağım-. internette küçük harf yaygın kullanılır, hatta tamamen büyük harf kullanmak kişinin bağırdığını gösterir.
    imzamın ve rumuzumun ingilizce olması ise tamamen ayrı bir konudur.

Onu anladık öyle bir ayrı konu ki 40 kere virgülle, bağlaçla vurguladın. Evet yuvaya döndük peki niye döndük? Gayet açık değil mi? Yine bu çizdiğin resim, görünüşün ile Türkçe'yi savunman (benimle girdiğin tartışmadan sonra kabul etmesende daha fazla istekli olmuşsundur) birisine samimi gelmedi. Benim gibi çemkirmedi arkadaş gayet nazik, inceden uyardı. Ama nerede watercolours (@ yokmuş Net kuralları saçmadır, Dilbilgisine uyalım.) yine fazlaca gocundu. Hadi bakalım hodri meydan benim iddiam aynı değişen birşey yok. Bu görünüşün Türkçe'yi koruyup, kollayacak birisinin görüntüsü değil.

Düzenleme: Mesaj sayım çok hoşuma gitti sanki bana birşey anlatıyor. Bugünlük bu kadar Renklisu, yatmak istiyorum. Umarım bana çok kızmıyorsun. İyi geceler.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler