Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

insanları sev ama, güvenme diye boşuna dememişler

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Ybr 250, işallah 2012'de Kawasaki Versys
    Arkadaşlar belki bilirsiniz bilmezsiniz, 28 yaşındayım ve bulunduğum yörede çevresi çok geniş sevilen bir kişiyim. Kendi işimin sahibiyim ve tekstil sektörünle uğraşıyorum. Bu sene işlerimi hızlandırmak için yatırıma yöneldim, yanımda 8 kişi çalıştırır durumdayken 4 kişi daha ilave ederek istihdam sayımı 12'ye çıkardım. Çoğu yardıma muhtaç insanlara yardım etmeyi severim, kapıma gelen dilenciyi geri çevirmem, az birşeyde olsa veririm. Çoğu kendime yakın olarak hissettiğim arkadaşlarım paraya sıkıştığı zaman kapımı çalmıştır, kendimi yıkmıyacak şekilde 10 yada 15 gün süreyle geri ödemek şartıyla yardım etmişimdir. Bu sezonda gelen talepleri karşılamak için işyerime fazlasıyla mal (hammadde) almıştım, malum biraz borçlandım, ödeme gücüm var fakat geçtimiz hafta nakit sıkıntısı yaşadım ve zamanında sıkışık durumlarında yardım ettiğim arkadaşlarıma 15 gün içinde geri ödemek suretiyle 7000tl para istedim, kime söylediysem hep bahane buldular, benimde ödemem var borçlarım var olsa veririm falan diye bahane ettiler, ve bana sıkışık durumda yardım ellerini uzatmadılar, halbuki zamanında ben onlara yardım etmiştim ve şunu öğrendim sadece 3 kelime (inanma, güvenme, aldanma) inanırsan güvenirsen aldanırsın, bu insanlar neden bu kadar nankör olmuş anlamıyorum. Neyse nakit sorunumu çözdüm bankadan 7000tl kredi kullandım, 12 ayda 9200tl olarak geri ödeyeceğiz, bundan sonrada arkadaşlarım olarak bildiğim insanların üzerine kırmızı çizgiyi çizdim, bundan sonrada kimseye para vermem

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Para verdin mi kralsın. Sen para istedin mi tanımazlar.. Aynı o hesap. Bu devirde abim dost diyebileceğin insan neredeyse hiç yok. Onun için arkadaş diyeceklerini iyi bir süzgeçten geçirmeli ve ona göre davranmalısın. Bu benim şahsi düşüncem..

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Aldanma insanların samimiyetine menfaat için gelirler vecde, vaad etmeseydi Allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı okanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Para verdin mi kralsın. Sen para istedin mi tanımazlar.. Aynı o hesap. Bu devirde abim dost diyebileceğin insan neredeyse hiç yok. Onun için arkadaş diyeceklerini iyi bir süzgeçten geçirmeli ve ona göre davranmalısın. Bu benim şahsi düşüncem..
    aynen öyle kardeşim para verdimmi yere göğe sığdıramazlardı aslan kardeşim, kral arkadaşsın sen falan onun için artık arkadaşlarımı gözden geçiricem

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aldanma insanların samimiyetine menfaat için gelirler vecde, vaad etmeseydi Allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..

doğru söze ne denirki!

sadece bu,arkadaş değil akraba içinde geçerli,kimseye haddinden fazla güvenmemek gerekli borç para alırken senden iisi senden abisi yok ama ödemeye gelince selamı sabahı bile keserler abicim insanlar böyle işte...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok doğru doğru söze ne hacet

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    ya arkadaşım doğru söylüyorsun da 7000 tl ye 12 ayda 9200 nasıl ödeniyor be.tefeciden alsan bu kadar olmaz.ben cuma günü 6000 tl çektim.68 tl kesinti yapıldı 12 ay süreyle ayda 545 tl ödeyeceğim.senin işte bi yanlışlık seziyorum...

bassy_bolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaslar gecen sene 600 rr mi yoksa r6 mı diye bir baslık açmıstım..en sonundada gönlümü çalan zx6r (yeşil ) olmustu...hersey hazırdı para vb..sonra öğrendimki babam o parayla bir araba alıp aynı gün çek karsılıgı 1 milyar kar ile baskasına satmıs...çekler de 3 aylıkmıs.. babamla aram bozuldu çeklerin günü geldi ödenmedi..bende yüzüne karsı bagırdım çocukmusun sen hani motor alcaktık araba nerden cıktı hadi aldın neden satın diye..daha sonra bu şahsın mal varlıgı arastırıldı üzerine hiç birşey yok...senetleri arastırıldı bizim gibi bekleyen en az 10 kişi var...arabada kayıp..bizde buna açık çek imzalattık arkasınıda babasına ciro ettirdik..babası öldüğünde bize borclu olan şahsa birçok tarla arazi kalıcak..o gün açık çek e 60 70 milyar yazıp vericez avukata...
    aman dikkat edin.. bu arada şahıs tt yani turbu tokatçıdır...
    adı AHMET ÖZTABAK tır.. aman sakın kimse mal filan satmasın..
    ben onun yüzünden haala motor alamadım...
    insanlara güvenmeyin..
    Dağda motor kullanan asfaltta yan yatmaz...

Alper41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500
    bizde esnafız babam bana her zaman öğüt eder , kimseye para verme boşver cünkü birgün sen onları durumuna düştüğünde yüzüne bakmazlar okanco arkadaşımın dedigi gibi paran varsa kralsın paran olmadımı kimse yüzüne bakmaz kardeş bu devirde herkes nankör herkes kendi dalgasına bakar boşver sen ders almışsın işte ticaret böyledir kimseye güvenmemek gerekir
    Fikirlere Kurşun İşlemez .

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Geçmiş olsun. İnsanın ruh halini fazlaca etkileyen bir olay bu borç olayı. Toplumda güven duygusunu yıkıyor ayrıca bu olay.

Tanınmadığımız için bir sakınca yoktur sanırım kendimden örnekleri paylaşmada :

- 2 yıl önce babam bir esnaf arkadaşına 20 bin TL'ye yakın borç verdi(aileye danışmadan) birkaç aylığına. Bu adam bu parayı 2 yılda bölük pörçük bir şekilde anca verebildi.

- Geçtiğimiz Haziran'da bir akrabamıza 11 bin küsür TL verdik. 3 ay içinde parayı verecekti ama hala para gelecek(1 yıla yaklaştı)

- Bir tanıdık "Ev yapıyorum. Hisse alın. İşinize gelmezse paranızı veririz" dedi. Buna mukabil kendisine 10 bin TL verdik. Adam hakkaten ev yapıyor,dediği sürede de evi teslim ediyormuş ama binayı yapacağı yer hem sonraları hoşumuza gitmedi,hem de bizim hesaplar değişti.

Adamdan 10 bin TL'yi istedik ama o da neredeyse 1 sene sonra parayı verdi.

- 6-7 ay önce birisi 2000 TL aldı. Öbür aya bu parayı veriyordu ama 3 ay sonra 1000 TL,6 ay sonraya da 1000 TL şeklinde 2 çek verdi.

Daha nice örnekleri var bizde.

Ben bu aralar bir motora niyetlendim ama alacaklılardan ses çıkmadığı için istediğim motoru alamıyorum. Önceki motorumdan kalan param bana hayli hayli yetiyor ama param millete borç olarak gitti.

Birileri sizin sıcak paranızı kullanırken size para lazım olduğunda yatırımlarınızdan oluyorsunuz.

En yakınlarımıza bile verdiğimiz paranın dönmesi en aşağı 1 yılı buluyor.

Bu dünyada zaman kavramları mı değişti ne?

"1 hafta sonra paranı getiririm" diyen adam birkaç ay sonra, "1 ay sonra paranı getiririm" diyen adam da birkaç yıl sonra getiriyor parayı.

Allah onlardan razı olsun! Ya hiç getirmeseler ne yapacağız?!
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

SinanAksu

Bu söz varya insan oğlu hakkındaki herşeyi anlatıyor.Başka söze gerek yok.Kimin dizeleri acaba,devamı varmı ?

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı piranha dört adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu söz varya insan oğlu hakkındaki herşeyi anlatıyor.Başka söze gerek yok.Kimin dizeleri acaba,devamı varmı ?
    ömer hayyam
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    Alıntı edremitli10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar belki bilirsiniz bilmezsiniz, 28 yaşındayım ve bulunduğum yörede çevresi çok geniş sevilen bir kişiyim. Kendi işimin sahibiyim ve tekstil sektörünle uğraşıyorum. Bu sene işlerimi hızlandırmak için yatırıma yöneldim, yanımda 8 kişi çalıştırır durumdayken 4 kişi daha ilave ederek istihdam sayımı 12'ye çıkardım. Çoğu yardıma muhtaç insanlara yardım etmeyi severim, kapıma gelen dilenciyi geri çevirmem, az birşeyde olsa veririm. Çoğu kendime yakın olarak hissettiğim arkadaşlarım paraya sıkıştığı zaman kapımı çalmıştır, kendimi yıkmıyacak şekilde 10 yada 15 gün süreyle geri ödemek şartıyla yardım etmişimdir. Bu sezonda gelen talepleri karşılamak için işyerime fazlasıyla mal (hammadde) almıştım, malum biraz borçlandım, ödeme gücüm var fakat geçtimiz hafta nakit sıkıntısı yaşadım ve zamanında sıkışık durumlarında yardım ettiğim arkadaşlarıma 15 gün içinde geri ödemek suretiyle 7000tl para istedim, kime söylediysem hep bahane buldular, benimde ödemem var borçlarım var olsa veririm falan diye bahane ettiler, ve bana sıkışık durumda yardım ellerini uzatmadılar, halbuki zamanında ben onlara yardım etmiştim ve şunu öğrendim sadece 3 kelime (inanma, güvenme, aldanma) inanırsan güvenirsen aldanırsın, bu insanlar neden bu kadar nankör olmuş anlamıyorum. Neyse nakit sorunumu çözdüm bankadan 7000tl kredi kullandım, 12 ayda 9200tl olarak geri ödeyeceğiz, bundan sonrada arkadaşlarım olarak bildiğim insanların üzerine kırmızı çizgiyi çizdim, bundan sonrada kimseye para vermem
    Gelir durumun ilk cümledeki kadar iyiyse aynı şekilde sadece bir iki aylığına bankalardan para alabilirsin.. 15 günde ödeyebileceğin parayı 12 aya yayman bana garip geldi..
    Korkarak yaşıyorsan eğer sende hayatı seyredenlerdensin..

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    trabzonda okurken borç verdiğim arkadaşım memlekete dönünce paramı yollicağını söylemişti ve çoğunluğun yaptığı gibi paramı vermedi, ailemden uzakta beş parasız kaldım, aç kaldım resmen. yarıyıl tatilinin dönüşünden sonra paramı niye vermediğini sorduğumdada vermeseydin demişti. insanın kanı bozuk oldumu yapıcak birşey yok
    (sonra anladığı dilden konuşup paramı aldım tabi ve o gün bugünkü halimi aldığım gündür)
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yazılanların tamamını okuyunca , aşağı yukarı şöyle bir olay ortaya çıkıyor. herkez verdiği borçların zamanında geri ödenmeğinden şikayetçi.

her esnafın aşağı yukarı benzeri kuyruk acıları vardır. hatır çeki vermiştim.öylesine kefil olmuştum , iyilik olsun diye imzalamıştım, 10 güne geri öderim demişti vs vs...

yanlış hatırlamıyorsam 400 liranın üzerinde ( kira geliri hariç ) bir alacağı kanunen alabilmeniz için , alacağın yazılı belgeli olmasını kanun şart koşuyor. yani birisine borç verirken illaki karşılığında senet veya bono alın.bu işin güvenle hatırla gönülle hiç alakası yok. vatandaş sizden borç istemeye utanmazken , sizde senet istemekten utanmayın.Yoksa böyle mağdur olursunuz.

bu arada benim anlamadığım olay , Bassy bolu nick name ile yazan arkadaşın yazdıkları. siz daha önce hiç çek kullanmadınız mı ? madem imzalanmış çek var ,borçlunun babasınında cirosu var. neden adamın ölmesini bekliyorsunuz _? verin icraya hem borçluya hemde babasına gönderin ödeme emrini , borca itiraz gelmezse tapulara kaydi haciz koyup , icraa yoluyla sattırın. neden adamın ölmesini beklersiniz ki ? ne alaka ?
    ya adam sağken o tarlaları , arsaları satarsa ?

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    1000 tl kredi çekeni gördüm. Allah muhtaç etmesin.
    Hayyam'ım sözü de epey ağırmış yahu, gerçi hangisi hafif ki ?
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı Taner YILMAZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gelir durumun ilk cümledeki kadar iyiyse aynı şekilde sadece bir iki aylığına bankalardan para alabilirsin.. 15 günde ödeyebileceğin parayı 12 aya yayman bana garip geldi..
    gelir durumum iyi işlerimin sezonu henüz başlamadı, bende sezona başlamadan önce işyerime mal alıp borçlandım, sezonun yani haziran ayında olduğu için o zaman zaten ben günde 8000/9000tl ciro yaparım, geçtiğimiz sene ve ondan önceki sene kendi yağımla kavrulurdum, ihtiyacım kadar mal alırdım hiç paraya sıkışmadan sezonu geçirirdim, 12 ay vadeli bankadan 7000tl kullandım ama elime nakit geçerse zaten hemen gider kapatırım, peşin ödediğin zaman fazileride düşüyor, ama 370tl dosya masrafı buhar oldu

hercul3367 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt660r innova 125
    hoş olayan bu durumla birçok insan karşılaşmıştır.
    insan sanki bu durumda ihanete uğramış gibi hissediyor kendini
    ve senin gibi karar alıyor kızgınlığından.
    ama yine de çok zorda gerçekten ihtiyacı olan insanlara,herşeye rağmen
    yardım edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
    iyilik yap denize at,balık bilmezse halik bilir...
    Para her şeydir diyen, para için her şeyi yapabilendir...
    Nasıl bir hayat yaşıyorsan, öyle ölürsünüz. Nasıl öldüyseniz, öylede dirilirsiniz.
    http://gezginpardus.blogcu.com/

Motosikleti
    YBR istiyor..
    Alıntı okanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok doğru

enginer6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    er6
    havalı tüfekle vurduğun kuşların ahı çıkıyodur hocam

şaka bi yana en kısa zamanda kurtulursun inşallah düştüğün zor durumdan

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler