Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

BDDK'nın yeni düzenlemesi hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Haberlerde gördüm, yeni düzenlemeyle tüketici ve araç kredisi gelir miktarının 3-4 katını geçemeyecekmiş.
    3.000 maaşı olan 15.000 kredi çekemeyecek, çok saçma bir karar. Pek çok olayı bitirir bu karar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    eren3736 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift - TVS APACHE 150(çalındı) - Cbr 125
    Yerinde bir karar bence karnını zor doyuran adamların bir anlık hevesle araç almasını engeller. Bankalara olan borcumuz her sene katlanıyor Dünyada iç borcu en yüksek ülkelerden biriyiz farkında olmadan modern köleliği yaşatıyorlar

important22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel bir uygulama.
    | 500px.com/Arranger | Youtube.com/channel/UCpMYGwzlf5cTevF5uVbXWeg/videos | Flickr.com/photos/132925453@N03 |

Memory42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300 , CBR 650F, Rc 390
    Bankalar yine birşey bulur, tekrar verirler bence
    osman86 bunu beğendi.

Alıntı eren3736 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yerinde bir karar bence karnını zor doyuran adamların bir anlık hevesle araç almasını engeller. Bankalara olan borcumuz her sene katlanıyor Dünyada iç borcu en yüksek ülkelerden biriyiz farkında olmadan modern köleliği yaşatıyorlar
    Aracımı krediyle aldım, düğünümü yaptım, evimi döşedim, 5 senedir 1 kere bile aksatmadım ama şimdi 15-20.000 kredi çekemiyorum.
    Evet, imkanı olmayana verilmesin, bende katılıyorum ama imkanı olan ne yapacak? Paramı biriktirecek otomobil almak için?
    Gerçi güzel ülkemde buna da bir çare bulunur.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    oldukça saçma bir karar. ülkede ortalama aylık gelir 1500 lira iken böylesine bir karar saçmalıktan başka birşey değil ki zaten banka gelir beyanı isteyince iş veren adam işçinin isteğine göre maaşı fazla gösterir. zaten halihazırda yapılan birşey bu. İlla bu tarz bir önlem alınacaksa kredi taksit sayısını düşürmek daha doğru.
    dejavoo ve manofsteel bunu beğendiler.
    2014 Salcano Wolf 125 > 2017 Bajaj Pulsar 200NS ABS > 2020 YAMAHA YZF-R25

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    güzel bi uygulama diyeceğim millet saçma sapan yorum yapacak
    hatrı sayılır bi aylık gelirim var ama kredi kartı kullanmıyorum neden mi?
    olmayan parayı harcamak her daim yanlış bi seçim oluyor
    çünkü alıyorsun alıyorsun ay başı bi bakıyorum 1000 tl olmuş uhh ne zaman gitti anlamıyorum
    kredi kartı var sadece yolda kalmamak adına üzerimde duruyor (taksit yapamayan kart aidatı olmayan limiti 1000)

Tige-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence de güzel olmuş. Herkes bir lüks yarışına girecem diye borçtan burunları çıkmıyor. Bİriktirip alsınlar. Hoş gerçi buna da bir çare bulunur telefonlara olduğu gibi.

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel bi uygulama diyeceğim millet saçma sapan yorum yapacak
    hatrı sayılır bi aylık gelirim var ama kredi kartı kullanmıyorum neden mi?
    olmayan parayı harcamak her daim yanlış bi seçim oluyor
    çünkü alıyorsun alıyorsun ay başı bi bakıyorum 1000 tl olmuş uhh ne zaman gitti anlamıyorum
    kredi kartı var sadece yolda kalmamak adına üzerimde duruyor (taksit yapamayan kart aidatı olmayan limiti 1000)
    Kredi kartında bir ara başıboşluk olmuştu ve sakız dağıtır gibi bankalar kart dağıtmış, ortalık karışmıştı.
    Ama kredi farklı; alacağın krediye göre gelir belgene bakıyor, kefil istiyor, ipotek yapıyor, geçmiş ödemelerine göre kredi puanı veriyor, yani zaten bir sürü kriter var.O halde bu kısıtlama neden?
    Bu karar pek çok sektörü olumsuz etkiler çare bulunmazsa.Ben bu yaz motor almayı düşünüyordum, tabiki krediyle ama şimdi herşey alt üst.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    iyi olmuş

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Konu hakkında araştırma ve başka bir duyumum yok.
    Çözüm bulunmuş zaten; Tüketici ve Araç kredisi ise haber mutlaka vardır bunun bir TÜKETMEYEN modeli ver oradan maaşın 50 katı krediyi yasla birde kabarmış faizi.
    Çok istiyorsan al sana Teneşir taksit kredi.

Motosikleti
    gt250r
    İhtiyaç kredisinde olabilir ama araç kredisi zaten ödeyemezsen araci elinden alıyor,ona göre belli miktar pesinat vererek hipotekli şekilde alinir,ev kredisi gibi..

Karar kesinleşmemiş, kişinin geliri doğrultusunda belirlenecek katsayıya göre üst limit belirlenecekmiş. Burda tuhaf olan konut kredisini kapsamaması. Bir tarafta 200-300 bin kredi kullanmayı hoş göreceksin, diğer tarafta 20-30 bin kredi kullanmak sorun olacak. Bir yılda takibe takılan krediler;
    TAKİPTEKİ TÜKETİCİ KREDİLERİ (MİLYON TL)

Ocak'15 Ocak'16

Konut 652 683

Taşıt 231 218

İhtiyaç 6.555 9.585

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok güzel bir karar ama konut kredisine de belli limitler getirilmeli.Ondan sonra gerçek ekonomik durumumuz ortaya çıkar.Artık eskisi gibi "kredi çektim param var sen ne karışıyorsun istediğim arabaya,motosiklete istediğim parayı veririm" diye ortalıkta aç gezen ama 3 liralık arabaya/motosiklete 5 lira verip hem 0km hem 2.el piyasasını yükselten dengesizlerden kurtuluyoruz.Eğer gerçekten uygulanırsa ben bir kaç yıl içinde araç fiyatlarında ciddi düşüşler ve kampanyalar bekliyorum.Şimdi göreceğiz "aaaa bak her yer araba kaynıyor,arabadan geçilmiyor ekonomimiz çok iyi diyen" gerizekalıları.Darısı konut kredilerinin başına.Mesela konut kredisi de en fazla maaşın 20 katı falan olması gerekli.
    manofsteel ve dejavoo bunu beğendiler.

Motosikleti
    Derbi ETX
    Forumumuz da okumuştum sanırım, ülkenin ürettiği bir şey yok, tek gelir kaynağı 'ötv-kdv-vergi' vs. vs. diye. Baya da mantıklı gelmişti, şimdi araç almak isteyen kredi çekemez alamazsa, bu ötv-kdv'den alınan haraçlarda düşme olmaz mı?

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Kredi kartı ve Kredi'nin kullanımında, koyulan bütün engelleri destekliyorum.İnsanlar tasarruf etmeyi unuttular.Deli gibi tüketme çılgınlığı olan bir nesil geliyor.Yasaklansın, yasaklanırsa insanlar özgürleşecek, kölelikten kurtulacak.

İsterler mi?
    İstermiyiz?

Ben 1 sene önce kendime söz verdim ve yemin ettim, gidip kredi kartlarımı iptal ettirdim, iş büyütmek haricinde(devlet destekli kobi kredileri)ne kredi kartı nede kredi çekmeyeceğim.Etrafımında sürekli başının etini yiyorum.Yapmayın bilinçlenin artık!!

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kredi olmazsa devletin suanlik lokomotifi insaat sektorunde nasil ev satacaklar ? Yalan hikaye bulunur kilifi

Alıntı Merdo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kredi olmazsa devletin suanlik lokomotifi insaat sektorunde nasil ev satacaklar ? Yalan hikaye bulunur kilifi
    Konut kredisi kapsam dışı zaten. Diğer kredileri kısıtlayınca zamanında meşhur olan tefeciler hortlayacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:22 ----------

Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kredi kartı ve Kredi'nin kullanımında, koyulan bütün engelleri destekliyorum.İnsanlar tasarruf etmeyi unuttular.Deli gibi tüketme çılgınlığı olan bir nesil geliyor.Yasaklansın, yasaklanırsa insanlar özgürleşecek, kölelikten kurtulacak.

İsterler mi?
    İstermiyiz?

Ben 1 sene önce kendime söz verdim ve yemin ettim, gidip kredi kartlarımı iptal ettirdim, iş büyütmek haricinde(devlet destekli kobi kredileri)ne kredi kartı nede kredi çekmeyeceğim.Etrafımında sürekli başının etini yiyorum.Yapmayın bilinçlenin artık!!
    Burada hata bankalarda.Önüne gelene kredi ve kredi kartı verirsen sonuç kötü olur.
    Kredi kartı ve kredi bence farklı.Sen bile iş için kredi çekerim diyorsun, çekmeden yapabilirmisin?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:27 ----------

Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir karar ama konut kredisine de belli limitler getirilmeli.Ondan sonra gerçek ekonomik durumumuz ortaya çıkar.Artık eskisi gibi "kredi çektim param var sen ne karışıyorsun istediğim arabaya,motosiklete istediğim parayı veririm" diye ortalıkta aç gezen ama 3 liralık arabaya/motosiklete 5 lira verip hem 0km hem 2.el piyasasını yükselten dengesizlerden kurtuluyoruz.Eğer gerçekten uygulanırsa ben bir kaç yıl içinde araç fiyatlarında ciddi düşüşler ve kampanyalar bekliyorum.Şimdi göreceğiz "aaaa bak her yer araba kaynıyor,arabadan geçilmiyor ekonomimiz çok iyi diyen" gerizekalıları.Darısı konut kredilerinin başına.Mesela konut kredisi de en fazla maaşın 20 katı falan olması gerekli.
    Konut kredisinde yaparlarsa işte o zaman büyük çatırtı duyulur. Emlak sektörüne bulaşmayan kalmadı, siyasetçiler bile.
    Kampanya konusunda aynı düşünüyorum, cep telefonuna 9 ay kısıtlama getirdiler ama firmalar kampanyalarla yine cihaz satıyor 9 aydan uzun vadeyle.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    İçeriğini bilmediğim için yorum yapmam saçma olacak ama bu tür bir kısıtlama mevcut yönetimin asla yapmayacağı bir şey.
    Bugün iktidarı ve muhalefeti o yumuşacık koltuklarında tutan şey halkın gırtlağına kadar borçlu olması.
    Halk borçlu olacak, çaresiz olacak ki dümenlerini istedikleri gibi çevirsinler.
    Kısacası bahsedilenin aksine, halkın daha çok borçlanması için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerdir.

Eğer iyi niyetli olsalardı bu işin standartları gayet basit bir biçimde belirlenir.
    Mesela dersin ki,
    taşıt kredilerinin vadesi 5 yılı
    konut kredilerinin vadesi 20 yılı
    İhtiyaç kredilerinin vadesi 2 yılı
    ticari kredilerin vadesi 7 yılı
    geçemez.

Ayrıca dersin ki,
    bir bireyin geçimini sağlaması için atıyorum;
    300 lira yiyecek
    200 lira kira
    200 lira elektrik su
    100 lira kişisel ihtiyaçlar
    olmak üzere toplam en az 800 lira kendisine kalmak zorundadır.
    Banka başvuran kişinin gelirinden bu 800 lirayı düşer kalan paranın en fazla 2/3'ünü kredi taksidi olarak kabul edebilir.
    Eğer bu standardın üstüne çıkarsa sigorta, garanti, kefil gibi şeyler geçersiz olacağı gibi icra takibi de yapamaz.

Yani diyelimki 1400 lira maaş alıyorsunuz.
    800 lira düşüldükten sonra 600 liranız kalıyor.
    Bu paranın en fazla 400 lirasını krediye taksit yapıyorsunuz.
    Mesela taşıt kredisi için
    5 yıl x 12 ay=60
    60 x 400 = 24.000 lira kredi kullanabilirsiniz.( faiz dahil)

Yani ben basit bir örnek verdim. Rakamlar daha sağlam zeminlere oturtulabilir.
    Maaşı fazla gösterme meselesi de iş yerlerine kontrat yapma mecburiyeti getirilerek kolayca halledilir.
    2 çeşit kontrat yaparsın.
    Geçici ve Daimi
    geçici kontratı olan sadece kontrat süresi kadar taksite girebilir.
    Daimi kontrat bizim kadrolu dediğimiz olay oluyor ki zaten bu kontratta kimse kafasına göre maaş miktarlarıyla oynayamayacağı gibi işten çıkartma durumları da o kadar kolay olmaz.

Şimdi bunlar benim küçük aklıma geliyor ama bizi yönetenlerin aklına gelmiyor mu?
    Geliyor tabi...
    Sadece işlerine gelmiyor.

Kapitalizmin uşağı iktidarlar ve muhalefet olduğu müddetçe hiç korkmayın.
    Kredi muslukları asla kapanmaz.
    Siz ömrünüzün sonuna kadar borçlu yaşar ve yine borçlu olarak ölürsünüz.
    Zaten bundan utanmamayı çoktan öğrendik.
    Türkiye gibi ülkelerde istikrar denilen şey budur ve hangi partiyi iktidara getirirseniz getirin kaderiniz aynıdır.
    dejavoo, Thracian, MimTolga ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

07mehmet07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw s1000rr
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İçeriğini bilmediğim için yorum yapmam saçma olacak ama bu tür bir kısıtlama mevcut yönetimin asla yapmayacağı bir şey.
    Bugün iktidarı ve muhalefeti o yumuşacık koltuklarında tutan şey halkın gırtlağına kadar borçlu olması.
    Halk borçlu olacak, çaresiz olacak ki dümenlerini istedikleri gibi çevirsinler.
    Kısacası bahsedilenin aksine, halkın daha çok borçlanması için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerdir.

Eğer iyi niyetli olsalardı bu işin standartları gayet basit bir biçimde belirlenir.
    Mesela dersin ki,
    taşıt kredilerinin vadesi 5 yılı
    konut kredilerinin vadesi 20 yılı
    İhtiyaç kredilerinin vadesi 2 yılı
    ticari kredilerin vadesi 7 yılı
    geçemez.

Ayrıca dersin ki,
    bir bireyin geçimini sağlaması için atıyorum;
    300 lira yiyecek
    200 lira kira
    200 lira elektrik su
    100 lira kişisel ihtiyaçlar
    olmak üzere toplam en az 800 lira kendisine kalmak zorundadır.
    Banka başvuran kişinin gelirinden bu 800 lirayı düşer kalan paranın en fazla 2/3'ünü kredi taksidi olarak kabul edebilir.
    Eğer bu standardın üstüne çıkarsa sigorta, garanti, kefil gibi şeyler geçersiz olacağı gibi icra takibi de yapamaz.

Yani diyelimki 1400 lira maaş alıyorsunuz.
    800 lira düşüldükten sonra 600 liranız kalıyor.
    Bu paranın en fazla 400 lirasını krediye taksit yapıyorsunuz.
    Mesela taşıt kredisi için
    5 yıl x 12 ay=60
    60 x 400 = 24.000 lira kredi kullanabilirsiniz.( faiz dahil)

Yani ben basit bir örnek verdim. Rakamlar daha sağlam zeminlere oturtulabilir.
    Maaşı fazla gösterme meselesi de iş yerlerine kontrat yapma mecburiyeti getirilerek kolayca halledilir.
    2 çeşit kontrat yaparsın.
    Geçici ve Daimi
    geçici kontratı olan sadece kontrat süresi kadar taksite girebilir.
    Daimi kontrat bizim kadrolu dediğimiz olay oluyor ki zaten bu kontratta kimse kafasına göre maaş miktarlarıyla oynayamayacağı gibi işten çıkartma durumları da o kadar kolay olmaz.

Şimdi bunlar benim küçük aklıma geliyor ama bizi yönetenlerin aklına gelmiyor mu?
    Geliyor tabi...
    Sadece işlerine gelmiyor.

Kapitalizmin uşağı iktidarlar ve muhalefet olduğu müddetçe hiç korkmayın.
    Kredi muslukları asla kapanmaz.
    Siz ömrünüzün sonuna kadar borçlu yaşar ve yine borçlu olarak ölürsünüz.
    Zaten bundan utanmamayı çoktan öğrendik.
    Türkiye gibi ülkelerde istikrar denilen şey budur ve hangi partiyi iktidara getirirseniz getirin kaderiniz aynıdır.
    Söylediklerinin büyük bir çoğunluğu 2 yıl önce yapıldı zaten ihtiyaç kredisinde üst limit 60 ay'dan 36 aya araç kredilerinde sınırsızdan 48 aya, k.kartlarında da ürüne göre 0-9 ay arasına düştü, kredi alırken senin haberin olmaz ama bir şahsın müracaatı neticesinde oturduğu ev kiramı bakmakla yükümlü olduğu kişiler varmı evli ise eşi çalışıyormu ekstra geliri varmı gibi müracaat sırasında sorulan bir çok sorunun cevabına göre asgari bir geçim tutarı çıkartılır ona göre ödeyebileceği maksimum tutar belirlenir ve kullanabileceği kredi oranı hesaplanır, eskiden 1000 tl maaşla çalışan birisi işyerinden rahatlıkla 3000tl maaşla çalışıyor diye yazı alıp istediği rakamda kredi kullanabiliyordu ve bu durum ne işvereni ne de işçiyi hukuki bir yükümlülük altına sokuyordu ama sıkıysa şimdi alsın bakalım böyle bir yazıyı ne oluyor??? ayrıca haciz işlemi başlatılamaz vesaire bunlar hukuka aykırı işlemlerdir alacaklı adam ihm'ye müracaat etse kazanır biraz araştırın öyle sallayın derim...Herşey bir tarafa en önemlisi devlet ne kadar önlem alırsa alsın kişi kendini bilmediği müddetçe 10bin liralık geliride olsa fuzuli harcamaları yüzünden aylık 1000 liralık krediyi öedeyemeyecek duruma sokabilir kendini, son olarak bu bahsi geçen kanunda kişinin maddi durumuna daha önceki kredi ödeme alışkanlıklarına kredi siciline ve kredi notuna göre değişkenlik gösteren bir kanun...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)