Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bulgaristan'dan Araç Alma Hk.

Motovento
    REKLAM ALANI
    MhmtcnKoral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250R 2011
    Merhabalar öncelikle tekeriniz düz bassın.

Benim şöyle bir sorum olacak: Ailem yakında Bulgaristandan vatandaşlık alacak dolayısıyla Bulgaristan'dan araba motosiklet vs. getirebileceğim. Tüm koşulları vs herşeyi öğrendim. Tek sıkıntım kaldı, araba bulmak. İnternette çok aradım ancak oyyo'dan başka bir site bulamadım.

Bir site önerebilecek, bu konu hakkında ufak yardım edebilecek abiler arıyorum.

Tekeriniz düz bassın herkese kazasız belasız sürüşler.
    cem_bloodz bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    meendis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung RX 125 sm
    Alıntı MhmtcnKoral adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tüm koşulları vs herşeyi öğrendim.
    öğrendiklerini bizimle de paylaşabilir misin? merak ettim. ben de öğrenmek isterim

bulgarca ama işine yarar(www.cars.bg)

bir sene içinde 184 gün bulgaristanda kalırsan satın aldığın arabayı türkiye ye sokabilirsin.araba değil arabanın sahibi bulgaristanda kalacak 184 gün.kaçak olmayan yasal başka bir yol biliyorsan söyle bizde getirelim.
    bu arada www.mobile.bg adresinden araba bulabilirsin.

MhmtcnKoral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250R 2011
    Yardımlarınız için başta teşekkür ederim.

184 gün olayı da doğrudur. Öncelikle geriye dönük en az 184 gün Bulgaristandan kalmış olmanız gerek. Ardından tabii ki vatandaşlık.

Gümrükten geçirme işlemleri yaklaşık olarak 500-1500 dolar arasında. Aracın herşeyinin tam olması gerek. Bu arada aracın ne Bulgaristanda ne Türkiye'de vergisi olmuyor bu süre zarfında. Muayene de aynı şekilde.

Giriş yaptıktan 2 yıl sonra hala kullanmak istiyorsanız tekrar gümrüğe gidip belgeleri yenileyip memleketinize dönüyorsunuz. Bu arada arabanın Türkiyede satışını yapmanız yasak oluyor. Sadece kendiniz ve yakın akrabalarınız kullanabilir. Kısaca özetlemek gerekirse bu kadar sormak istediğiniz soru varsa sorabilirsiniz.

Bu arada Araba fiyatlarından örnek vermek gerekirse 2009 model temiz bir BMW 320d 100k kmde bir araç yaklaşık 30 bin lira. Range Rover Sport HSE'leri 30-45 arası 5*6 yaşındaki arabalara sahip olabilirsiniz. Piyasa şöyle işliyor 0 araba 150 bin leva diyelim ilk 10k km de pek fiyat farkı olmuyor ancak 100k km'e geldiğinde aracı marka değerine göre 17k leva ile 50k leva arasına alabiliyorsunuz. Bu arada modifiyeli araçlar her zaman değerini koruyor.

Bi hatamız olduysa affola, tekeriniz düz bassın.

drumstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xtreme max "250"
    Geçtiğimiz yazın ortasında gidip ordan bi tane passat aldık. gelirken gümrükteki dayılar "abi sisteme gelmedi daha şimdi altı aylık izin veriyom, sonra en yakın gümrüğe git süreni uzatsınlar" dedi. biz de bu ayın başında yakın olmasa da ipsalaya gittik uzatmak için. çıkarken sorduk bi sıkıntı yok tamamdır abi geçin gidin dediler. buraya kadar sıkıntı yok. gittik dolandık tam geri geliyoz. yunanistana geçtik tam türkiyeye giriyoz en son gümrük kısmında adamlar geri çevirdi bizi. sebebini soruyoz cevap vermiyo giremen diyo. sinir olduk ama yapcak bişey yok. geri dönerken başka gümrükçüye sorduk sonunda düzgün cevap alabildik. "Araba türkiyeye girdiği zaman iki sene kalabiliyor. Ancak çıkış yaptıktan sonra tekrar geri girmek için mininmum 185 gün yurtdışında kalmak zorunda. 185 gün sonra tekrar iki sene kalma hakkı kazanıyor. Ayrıyetten araç sahibi araç olmadan yurtdışına çıkarsa araç çıkarken 1500 tl kadar cezası var. çıkarken taahhütname bırakması gerekiyor gümrükteyken. ek olarak arabayı ya da aracı alacak kişi eğer babansa babanın almasını önermem. alırken bir sıkıntı yok ama satmak için eşinin de orda olup onay vermesi gerekiyor. Bu yüzden biz arabayı değiştirip başka araçla geri gelemedik. Galeriye bırakıp otobüsle dönmek zorunda kaldık. Satılmasını bekliyoruz.

Edit büdüt: Ayrıca yukarıda 184 gün orda kalman gerekiyo demiş arkadaşlar. orda kalmanıza gerek yok (yüzde 99 doğru bilgi, yayalım) aracın orda kalması ya da orda kalmış bir araç olması yeterli.
    bir de sadece birinci derece yakınlar kullanabilir.

Edit again: gümrük masraflı falan tutmadı bizde. Yeşil sigortasını yanü türkiyedeki kasko+sigortaya toplamda 1leva (bir) verdik. o da 1,5 tl eder yaklaşık.
    MhmtcnKoral ve Sinan Er bunu beğendiler.

kapıkule gümrüğünde geriye dönük 175 gün kaldığımız için arabamızı türkiyeye sokmadılar,9 gün eksik kaldığımız için.arabayı gümrük ambarına bırakıp ülkeye yayan girdik,geri dönerken arabamızı alıp bulgaristana gittik.1 yıl önce başıma gelen olay budur,şimdi durum nedir bilmiyorum.
    ama türk parasıyla 30 bin liraya bmw X5 alıp gezmek pek bir keyifli oluyor.türkiyede 17.000 tl ye 250lik scooter almak için uğraşıyoruz.yazık valla.

Motosikleti
    Tracer700
    http://www.silayolu.com/index.php/component/k2/item/1930-turkiye-ye-arac-gotururken-bilmeniz-gerekenler ...bak kimler arac getirebiliyormus turkiyeye,kimler kullanabiliyormus kulaktan duymalari bosver.

Alıntı drumstar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçtiğimiz yazın ortasında gidip ordan bi tane passat aldık. gelirken gümrükteki dayılar "abi sisteme gelmedi daha şimdi altı aylık izin veriyom, sonra en yakın gümrüğe git süreni uzatsınlar" dedi. biz de bu ayın başında yakın olmasa da ipsalaya gittik uzatmak için. çıkarken sorduk bi sıkıntı yok tamamdır abi geçin gidin dediler. buraya kadar sıkıntı yok. gittik dolandık tam geri geliyoz. yunanistana geçtik tam türkiyeye giriyoz en son gümrük kısmında adamlar geri çevirdi bizi. sebebini soruyoz cevap vermiyo giremen diyo. sinir olduk ama yapcak bişey yok. geri dönerken başka gümrükçüye sorduk sonunda düzgün cevap alabildik. "Araba türkiyeye girdiği zaman iki sene kalabiliyor. Ancak çıkış yaptıktan sonra tekrar geri girmek için mininmum 185 gün yurtdışında kalmak zorunda. 185 gün sonra tekrar iki sene kalma hakkı kazanıyor. Ayrıyetten araç sahibi araç olmadan yurtdışına çıkarsa araç çıkarken 1500 tl kadar cezası var. çıkarken taahhütname bırakması gerekiyor gümrükteyken. ek olarak arabayı ya da aracı alacak kişi eğer babansa babanın almasını önermem. alırken bir sıkıntı yok ama satmak için eşinin de orda olup onay vermesi gerekiyor. Bu yüzden biz arabayı değiştirip başka araçla geri gelemedik. Galeriye bırakıp otobüsle dönmek zorunda kaldık. Satılmasını bekliyoruz.

Edit büdüt: Ayrıca yukarıda 184 gün orda kalman gerekiyo demiş arkadaşlar. orda kalmanıza gerek yok (yüzde 99 doğru bilgi, yayalım) aracın orda kalması ya da orda kalmış bir araç olması yeterli.
    bir de sadece birinci derece yakınlar kullanabilir.

Edit again: gümrük masraflı falan tutmadı bizde. Yeşil sigortasını yanü türkiyedeki kasko+sigortaya toplamda 1leva (bir) verdik. o da 1,5 tl eder yaklaşık.
    185 gün yurtdışında kalmaya gerek var.

http://trakya.gtb.gov.tr/yolcu-rehbe...mruk-islemleri

arkadaşlar, kısaca bu işlere hiç bulaşmayın.astarı yüzünden pahalıya gelecektir. bu hikaye yıllardır vardır; "bulgaristan'da araba çok ucuz,oradan alalım burada kullanalım" falan ama ben de dahil olmak üzere binlerce çift vatandaş var ve bunu yapan kimseyle karşılaşmadım. çünkü o kadar çok karışık işler ki yaşamanız lazım. bırakın oradan buraya araba getirmeyi; oradaki tarlamızı satmak için bile 2 hafta uğraştık. inanın bildiğiniz gibi değil.

cem_bloodz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jawa250, CGL2003, CGL2005, GT250, Bajaj, YBR
    bol bol hyosung parçası isterdim :D

Motosikleti
    Tracer700
    Sunuda aciklamak istiyorum giris cikis diye birsey diyorsunuz Bulgara giderim birkac saat dururum geri Turkiyeye girerim øyle birsey yok.Türkiyeden cikan yabanci plakali aracin en az 6 ay baska bir ulkede kalmasi lazimki tekrar Turkiyeye girebilsin.Yabanci plakali aracida kim Turkiyeye sokmussa ondan baska ikinci bir sahis kullanamaz,kullandigi taktirde arac baglanir ve gumruge gönderilir.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Bos isler ,sinir harbi yasarsiniz.Benim esim bulgaristan gocmeni ,sayesinde bende avrupa vatandasi oldum.Ne sulalesinde ne cevremde ataba getiren adam yok.Turk kanunlari adami iflet eder.

drumstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xtreme max "250"
    Hocam biz de araç getiriyoruz ama kalma zorunluluğu gibi bir şey bize denk gelmedi hiç. Biraz da gümrükçülerin tekelinde bu verilen izin.

Ha bir de sizin orda getiren olmayabilir ancak ege bölgesi ağzına kadar yabancı plaka dolmuş durumda. Bizim kasabada bile 7 8 tane yabancı plaka var.
    MhmtcnKoral bunu beğendi.

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    Sana corsa satam 35 e mehmetcan sıkıntısız bin ne uğraşıyosun

Consigliere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    L7 GSX-R 750+13' ZX-6R+14' HP4+15' Diavel Carbon
    Her yıl ve ay gelenelsel y.dışından araç getirtitme konusuna hoş geldiniz..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)