Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

LPG Motor Ömrünü Etkiler mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Arkadaşlar internette epey baktım kimisi motoru bitirir kimisi hiçbirşey olmaz, çekişten düşmez diyor.Neden lpg diye sorarsanız malum araba şehir içi 8.5-9 litre sehirdışı 6 litre benzin yakıyor. bildiğim kadarıyla yeni lpg sistemi sıralı sistem yani motor ısınana kadar benzin ile çalışıyor ısındıktan sonra lpg ye geçiyor lpgli araç benzinli araca göre yarı yarıya tüketim oluyor mesela benzinde 60 tl yaktığında aynı yola lpg li araç 40 tl civarı yakıyor

lpg li araç kullananlar lpg nin motora herhangi bir zararı olup olmadığını, memnun olup olmadığını yazabilir mi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    Tam emin olmamakla beraber yeni sistem sıralı vs. Sıkıntı yapmıyor hatta dacia nın fabrikadan çıkış sadece tüplü aracı var benzin yok.
    Ama sistem yeni olacak eskiden yokuşta tüpten benzine çekince araç şahlanırdı. Artık eskide kaldı.
    Up.
    bursagsli bunu beğendi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    biz arabaya 2005 te taktırmıştık herhangibir zararı olmadı son hızda benzinden 20 km h düşük gidiyordu
    bursagsli bunu beğendi.

gv650i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 650 HYOSUNG AGUİLA
    Faydasi olur zarari olmaz benzin yaninca fazla karbon cikar silindiri asindirir yagi bozar lpg de karbon atik olmaz
    bursagsli ve EnesBeyter bunu beğendiler.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yağ eksiltir derler. taktırıcaksan da prins telefleks gibi herkesin memnun kaldığı markaları tercih et. yinede amorti edecek kadar yol yapmıyosan taktırmana gerek yok
    bursagsli bunu beğendi.
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Benim arabama LPG takılmıyor. Opel Ecotec motor magnezyum subaplı, LPG'nin benzine göre motoru daha fazla ısıtması sonucu subaplar eriyor.
    bursagsli bunu beğendi.

Motosikleti
    yamaha tracer 700 2016
    Megane 1 arabamda 3 senedir lpg takili..ben hic memnun degilim..he yakiti az falan ona itirazim yok.. motoru hemen bitirecek kadar da zararli degildir ama benzinli otomobiller adi ustunde benzinli..motorun her parcasi atesleme,enjeksiyon, silindir arabayi hareket ettiren her parca benzinli calisma prensibine gore yapilmis.sen buna baska bi sistem taktigin zaman araba afalliyor sasiriyor.

Mesela ateslemeyi saglayan enduksiyon bobini lpg yi hizli yakmak icin daha cabuk calismasi gerekiyor buda bobinin omrunu kisaltiyor.bobin artik arizalanmaya basladigi zaman gazda silkeleme yapiyor benzine aliyorsun yapmiyor diyorsun cunki benzin gaza oranla daha verimli calisiyor ufak hatalari yansitmiyor.

Bir baska sorun ise hemen hemen her arabada devir saatinde dalgalanma yapiyor.

Subaplari kurutuyor.bide her ne olursa olsun benzinden daha verimsiz bi yakit oldugu icin motora daha cok yuk bindiriyor motorun omrunu uzun vadeolsa bile benzine oranla daha cabuk bitiriyor.

Son bisey daha arabayi aksamleyin benzinde stop edersem sabahlari gaza basmadan tek marsta calistiriyorum ama sirali sistem olmasina ramen gazda stop edince genelde de hep oyle oluyor calistirmak icin marsa basinca illa gaza dokunmak gerekiyor..

Bu soylediklerim bi fikir vermistir umarim ben senin yerinde olsam hic bulasmam..banada cok taktirma demislerdi ama illa kotulugunu yada iyiligini kendim test edicem diye taktirdim kimseyi dinlemedim..
    GhostTurk, Thracian ve bursagsli bunu beğendiler.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim arabama LPG takılmıyor. Opel Ecotec motor magnezyum subaplı, LPG'nin benzine göre motoru daha fazla ısıtması sonucu subaplar eriyor.
    bu subap erimesi olayını duymuştum malum lpg li araçlar kışın o soğukta bile fan açıyor

Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yağ eksiltir derler. taktırıcaksan da prins telefleks gibi herkesin memnun kaldığı markaları tercih et. yinede amorti edecek kadar yol yapmıyosan taktırmana gerek yok
    2004 model araç ile toplamda 38000 km yol yapıldı benzinli diye binmeye korkuyor insan
    Alıntı gv650i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Faydasi olur zarari olmaz benzin yaninca fazla karbon cikar silindiri asindirir yagi bozar lpg de karbon atik olmaz
    dedikleriniz doğru lpg kuru bir yakıt olduğu için motorun içinde kurum oluşturmuyor
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    biz arabaya 2005 te taktırmıştık herhangibir zararı olmadı son hızda benzinden 20 km h düşük gidiyordu
    bu yeni sıralı sistemlerde çekiş benzine göre aynı diyorlar bazılarıda araç çekişten düşüyor diyor

Alıntı Bthndmrl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam emin olmamakla beraber yeni sistem sıralı vs. Sıkıntı yapmıyor hatta dacia nın fabrikadan çıkış sadece tüplü aracı var benzin yok.
    Ama sistem yeni olacak eskiden yokuşta tüpten benzine çekince araç şahlanırdı. Artık eskide kaldı.
    Up.
    fabrika çıkışı araçta bir lpg sistemi varsa motor parçalarıda ona göredir sonuçta benzin ile lpgnin yanma ısısı aynı değil dacianın sitesinde lpg li aracı görmüştüm şehir içinde 9 litre lpg tüketiyormuş

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    lpg den benzine geçtiğimde bana arabada büyük bir değişim oluyor gibi geliyor
    bursagsli bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Fabrika çıkışı LPG diye bir şey bilmiyorum ben. LPG motoru aşındırır bu tartışmasız,genelde 30.000 km civarı kronik sibop ve devir arızası verir, biraz para bayılıp bir 30.000 daha gidilir falan. Uzun vadeli kullanacaksanız arabanıza yazık, alıp satacaksanız boşverin, sattığınız adam düşünsün.
    bursagsli bunu beğendi.

EnesBeyter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SalcanoWolfS125 Memleketi:Mudurnu/Bolu
    Genel olarak motoru aşındırır diye bişey yok, tek handikapı daha yüksek sıcaklıkta çalışması ki aracınız magnezyum subap vs durumunda zaten söyleniyor uyumlu değil diye. Ayrıca ayar konusu önemli iyi usta bulamazsanız çekişten düşme, rölanti problemleri, tekleme yaşama ihtimaliniz var. Filtre borusunu bantlayarak ayar yapan ustadan uzak durun mesela. Ben hiç yaşamadım daha bu sıkıntıları

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fabrika çıkışı LPG diye bir şey bilmiyorum ben. LPG motoru aşındırır bu tartışmasız,genelde 30.000 km civarı kronik sibop ve devir arızası verir, biraz para bayılıp bir 30.000 daha gidilir falan. Uzun vadeli kullanacaksanız arabanıza yazık, alıp satacaksanız boşverin, sattığınız adam düşünsün.
    albealar bi dönem çıktı fabrika çıkışı
    ayrıca yeni corolla aldı bi arkadaşım, serviste araç çıkmadan lpg takıldı ve aynı garantisi devam ediyor
    180.000de benim aracım (50.000de lpg takmış eski sahibi) motor açılmadı daha (R19 1.6 karbüratörlü)
    bursagsli bunu beğendi.
    facebook.com/SalcanoMotosiklet

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Konuya temiz cevap

Evet etkiler..
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

EnesBeyter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SalcanoWolfS125 Memleketi:Mudurnu/Bolu
    @drtayfun

http://www.arabalar.com.tr/yeni-astra-artik-lpgli

http://www.arabam.com/otomobil-haber...giliyor/290986

http://www.otomobil.com.tr/honda-civic-eco-lpg-fiyati/

http://www.cnnturk.com/otomobil/hond...ka-cikisli-lpg

http://www.otogazete.com/dacia/kampa...aba_kampanyasi

http://arabaincele.net/opel-insignia...gance-lpg.html

Servisin isterseniz garantiyi bozmadan araç çıkarken lpg kiti takılan araçlar ayrı onlardan bahsetmiyorum
    "Honda bayilerinde LPG dönüşüm opsiyonu sunan Honda,bundan böyle LPG dönüşümü tamamlanmış CivicSedan modellerini direkt fabrikadan bayiye ulaştıracak." likten alıntı

Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuya temiz cevap
    Evet etkiler..
    Evet etkiler lpgsiz atıyorum 10 yılda rektefiye isteyen araç 9 yılda ister nedenmi, lpg'li diye daha rahat bineceksin daha çok km yapacaksın
    facebook.com/SalcanoMotosiklet

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO

EnesBeyter bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    2010 da şirkete sıfır aldığımız hyundai getz'e alır almaz brc taktırdık. 230000 ( ikiyüzotuz bin) km oldu. En ufak bir sıkıntı yok.Motora zararı olduysa bile bize tasarruf ettirdiği paralarla herhalde 5 defa motor sıfırlatabiliriz.
    bursagsli bunu beğendi.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Yeni nesil araçların bir çoğunda süpap ve yatakları magnezyum alaşımlı.
    Sıvı ve yağlı benzin patladığında açığa çıkan ısıya karşı dayanımlı.
    Lakin kuru ve gaz halindeki LPG patladığında daha fazla ısı ortaya çıkar ve yanma odasında ki bu alaşımlı parçaların bu kadar yüksek ısıya karşı dayanımı yoktur. Dönüşüm kiti takıldıktan 50 ilâ 60 bin km sonra belirtiler baş gösterir. (Devirli kullanım süreci kısaltır)
    Zaman içerisinde aşırı ısınmadan ve kuru yakıtla çalışmadan dolayı alaşımlarda moleküler bozunum başlar. Bu bozunumla süpap sapı genleşir ve yatağın içerisinde rahat hareket edemez hale gelir. Buda motorda kaçırmalara, performans düşüşüne, yakıt artmasına, vuruntuya, stop etmesine sebebiyet verir.
    Çözümü ise silindir kapağının sökülerek taşlanması, süpap ve yataklarının çelik olanlarla değiştirilmesidir.
    Kimi zaman silindir tepesi de aşırı ısıdan dolayı bozuma uğrar, silindir genleşir, tepecik aşınır aşınmayla ortaya çıkan çapaklar, parçacıklar gömleği çizer, çizilen gömlekten yanma odasına yağ sızar ve motor yağ yakıyor diye tabir edilir bu olay.
    Bu durumda silindir, segman ve gömleklerinde değişmesi gerekir.

Tasarruf edeceğin miktarı hesap et, aracının modeline göre parça ve işçilik fiyatları öğren kurtarıyorsa tak.
    drtayfun ve bursagsli bunu beğendiler.

Sende demissin zaten yari yariya degil 3 de1 azaliyo

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Bende Honda civicten bahsedeyim bildiğim kadarıyla.Araç 2014 model fabrika çıkışı BRC lpg sistemi var garantili, aracı alırken ilk bin kilometre benzin ile kullanın dediler ilk bakımdan sonrada ne kadar benzin ile kullanabilirseniz o kadar daha iyi olur dediler yani 3 bin veya 5 bin kilometreye kadar, biz 2 bin km civarı hep benzin ile kullandık sonraları ise hem lpg ile kullandık araç şuan 30 bin kilometrede bu zamana kadar hiç tekleme,silkeleme,çekişten düşme,hararet yapma,zor çalışma vs. gibi bir sorunla karşılaşmadık arabayı 5 binden sonra zorlamaya başladık lpgde de benzinde de her viteste son hızlar aynı vtec açma devri kesici devride aynı.Motor ömrü konusunda bir fikrim yok ama 70-80 bin kmde 2012 lpgli FB7 ler var bir sorunla karşılaşanı duymadım.
    bursagsli bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    LPG daha yüksek yanma ısısı ile motorun ömrüne az da olsa kötü etkisi var.Özellikle montajı ve ayarları iyi yapılmamış bir LPG sistemi motor dışında diğer bileşenlere de zarar verebiliyor.Tam hatırlamıyorum ama LPG ile ilgili bir araştırma okumuştum düzgün kullanıldığın motor ömrünü %10-%20 civarı kısaltıyor.Yani abartıldığı kadar kötü değil.Mesela benzinli bir motor 200.000 km de sıfırlama istiyorsa LPG li motor 180.000 km civarı sıfırlama istiyor.Çok fazla km yapıyorsanız LPG iyi bir fikir ama benim gibi arabayı haftasonundan haftasonuna kullanıyorsanız yıllk yaptığınız km 7000 km yi geçmiyorsa LPG ye bence hiç gerek yok.
    bursagsli bunu beğendi.

valvole - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aracın marka modelini motorunu yazarsan daha kolay yardımcı oluruz her motorda lpgnin etkisi farklıdır. Misal reno 16 v 1.6 motorları lpgye en uyumlu motorlardan dır. Brc kitle lpgde ne Silkeleme ne zor çalışma nede yuksek oranda çekişten düşme yasamassin ayni şekilde Hyundai 1.4 Honda civic 1.4 BMW ler princeye çok uyumlu çalışır. Marka model onemli
    bursagsli bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)