Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A2 EHLİYETE YAZILDIM 2016'DA SINIFIM NE OLACAK ? YARDIM

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kuba Strike 150
    Merhaba abilerim arkadaşlarım.Konu başlığındanda anlaşılacağı gibi a2 ehliyete yazıldım,kuba strike 150 motosikletim var ve ehliyeti alana kadar kullanmıyorum.Bazı kişiler a1 alırsın diyor a1'e görede 125ccden yüksek motosikletler kullanılmıyor.Benim sertifikam 2016dan sonra çıkıcağına göre benim ehliyet sınıfım ne olacak ? A2 diye yazıldığım ehliyetten a1 ehliyetmi alacağım ? Lütfen bana yardım edin

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Yaşa bağlı o mesela bende 17yaşıma girdim 2015sınavları kaçırdım onun için 2016da giricem a1 alicam. Fakat yaşın 18se sıkıntı yok alırsın a2yi

Motosikleti
    Kuba Strike 150
    Yaş 17 bu hafta sınava giricem

En doğru bilgiyi ehliyet kursundan alırsın. Başvururken sormadın mi ?

macremmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet siz yaştan dolayı ve yeni yasadan dolayı o motoru sanirim kullanamazsanız ama siz yinede detaylı bilgiyi kurstan öğrenin ama oda büyük bir ihtimal ile benim size söylediğimi söyleyecektir

Sertifikani eline aldgnda a2 ehliyeti almaya hak kazanmistir yaziyorsa a2 alrsn tabiki kurs daha detaylı bilgi verecektir sana

macremmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yalnız ben bu konuda şöyle birşey hatırlıyorum arkadaslar yanlışım varsa duzeltin eğer arkadaş öncesinde a2 alsa bile yaşı yüksek cc motor kullanmayı kapsamıyor ise yenilenen kanunda ehliyet değişimi zamanı yine a1 düşecek diye biliyorum ben yani her halükarda atıyorum 250 cc bir motor kullanamayacak

Motosikleti
    Kuba Strike 150
    Mebi aradım biz bilmiyoruz kursu arayın diyorlar,kursu arıyorum bize bilgi verilmedi diyorlar bu nasıl yasa bilen yok

Alıntı cico06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mebi aradım biz bilmiyoruz kursu arayın diyorlar,kursu arıyorum bize bilgi verilmedi diyorlar bu nasıl yasa bilen yok
    Ben de yeni aldım bilgim şu yönde doğru mudur değil midir emin değilim pratik sınavda yani parkur sınavını ocaktan önce bitirip almaya hak kazanmış olman lazım diye biliyorum A almak için onun haricinde yetisemediysen a 1 diye biliyorum

Yeni yasayı kurslara boşuna sormayın çünkü yasa koyucular bile daha net olarak bir şeye karar vermiş falan değil, hergün farklı bir açıklama yapıyorlar kursların bile başı döndü.
    Tek birşeyden emin olabilirsiniz. 2016 da ehliyet kurslarının fiyatı 1300 ile 1500 arasında değişecek ve öyle bana direksiyon dersi gerekmiyor fiyatı düşür diyemiyeceksiniz. Çünkü devlet direksiyon dersinin parasınıda peşin peşin alacak. Yani yeni yılda ehliyet almak artık lüks olacak bundan emin olabilirsiniz. Her kurs aynı fiyatı vermek zorunda kalacak. Bir ton vergiyle ehliyet işi resmen ranta dönüşecek.

Motosikleti
    Kuba Strike 150
    Olaya bak.Yeni yasa koyuyorlar.Kendileride dahil kimse bilmiyor

Motosikleti
    Dominar 400
    arkadaşlar bende 17 yaşımdayım ve yeni yasadan etkilenmemek için geçen cuma a2 ehliyetine kayıt oldum sorduğumda ise aralık ayına kayıt yaptırdığım için yeni yasanın beni etkilemiyeceğini söylediler. ayrıca motor kullanmayı bilip bilmedığımi sordular bende biliyorum dedim ozaman sınavdan 2 3 gün önce sana yinede pratik yaptırırız dediler sınavım ise şubatın 12 si miydi 13 ü müydü hatırlayamadım ilerleyen zaman da beni arayacaklarmış umarım sorularınızın cevabını bulmuşsunuzdur :D

ousi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC700X
    Bu ortadaki yönetmelik eksikliğinden faydalanan sürücü kursları oldu. Bir nevi bir nesil araç kullanmak için değil yasadan etkilenmemek için ehliyet aldı. 2015'e girerken ha girdi ha girecek denen yasa bu senede aynı şeyleri yaşıyor. Baştan temmuzda girecek dediler şimdi ise sene başında... Yahu arkadaş şurada bir açıklama yapılsa almayan şu zaman alacak alan şu sınıfa girecek diye ama yok bu eksiklik ehliyet kurslarına yaradı ben kurs ücreti 450 lira verdim. Benden sonraki dönemde girenler 600 şu son zamanlarda 800-900 gibi rakamlar duydum bu sadece kurs ücreti ! Bir sürücü kursu başka, diğeri başka konuşuyor bence kesin olmayan sonuçların doğrultusunda gitmeyin en son yapılan açıklamaları takip etmedim ancak 1 Ocak 2016'dan sonra işleme giren her ehliyet yeni yasa çerçevesinde verilecek diye bir açıklama görmüştüm. Bu bir belirsizlik ve bu belirsizliği giderecek bir ilgili kurumdan açıklama yok.

Motosikleti
    Kuba Strike 150
    Olaya bakar mısın şaka gibi

dmg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ousi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu ortadaki yönetmelik eksikliğinden faydalanan sürücü kursları oldu. Bir nevi bir nesil araç kullanmak için değil yasadan etkilenmemek için ehliyet aldı. 2015'e girerken ha girdi ha girecek denen yasa bu senede aynı şeyleri yaşıyor. Baştan temmuzda girecek dediler şimdi ise sene başında... Yahu arkadaş şurada bir açıklama yapılsa almayan şu zaman alacak alan şu sınıfa girecek diye ama yok bu eksiklik ehliyet kurslarına yaradı ben kurs ücreti 450 lira verdim. Benden sonraki dönemde girenler 600 şu son zamanlarda 800-900 gibi rakamlar duydum bu sadece kurs ücreti ! Bir sürücü kursu başka, diğeri başka konuşuyor bence kesin olmayan sonuçların doğrultusunda gitmeyin en son yapılan açıklamaları takip etmedim ancak 1 Ocak 2016'dan sonra işleme giren her ehliyet yeni yasa çerçevesinde verilecek diye bir açıklama görmüştüm. Bu bir belirsizlik ve bu belirsizliği giderecek bir ilgili kurumdan açıklama yok.
    katiliyorum kimsenin dedigi birbiriyle tutmuyor. ben de yazildim fakat sonucun ne olacagini bilmiyor ve karambole gidiyorum resmen. ve yine dediginiz gibi bundan yararlanan kurslar oldu. b+a2 icin yazildim ben 2100 tl fiyat verdiler. daha da artacagini soyluyorlar yeni yasayla.

Motosikleti
    Dominar 400
    aralık 2015 ayına kayıt olduysanız sizi etkilemez bende 17 yaşımdayım geçen cuma a2 ye yazıldım

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 32 ‒ Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
    Geçici Madde 10 ‒ Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren;
    a) A1 sınıfı sürücü belgeleri M ve A1 sınıfı sürücü belgesi,
    b) A2 sınıfı sürücü belgeleri M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgesi,
    c) B sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,
    ç) C sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi,
    d) D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi,
    e) E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,
    f) E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgesi,
    g) F sınıfı sürücü belgeleri M ve F sınıfı sürücü belgesi,
    ğ) G sınıfı sürücü belgeleri M ve G sınıfı sürücü belgesi
    olarak değiştirilirler.
    Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış ve sahibine römork takarak araç kullanma yetkisi veren sürücü belgeleri veya sürücü sertifikaları yeni sınıf sürücü belgeleri ile değiştirilirken yeni sınıfına ilave olarak “E” ibaresi eklenir. Sürücü kursuna kayıt yaptırmış olanlar için de bu fıkra hükmü uygulanır.
    Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce motorlu taşıt sürücü sertifikası sahibi olanlar ile sürücü kurslarına kayıt yaptırmış olanlar için de yukarıdaki fıkra hükümleri uygulanır.
    Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sürücü belgesi sahibi olanlar, sürücü belgelerini belirlenen süre içerisinde değiştirinceye kadar, sahip oldukları sürücü belgesi sınıfının birinci fıkrada belirtilen karşılığı olan sınıf ile kullanılan araçları sürmeye yetkilidir.
    “H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır.
    Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna göre değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri beş yıl içerisinde tamamlanır. Gerekmesi halinde bu süre İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir.
    Sürücü belgelerinin değiştirilebilmesi için;
    a) İlgililerin Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen sağlık şartlarını taşımaları,
    b) İlgililerin bu Yönetmeliğin 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen hükümlülükle ilgili şartları taşımaları,
    c) Herhangi bir nedenle sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış ise iade edilme şartlarının gerçekleşmiş olması
    gereklidir.
    Bu madde kapsamında yapılacak değiştirme işlemlerinden harç alınmaz. Ancak indirimli değerli kâğıt bedeli olarak 13 Türk Lirası ve 2918 sayılı Kanunun 131 inci maddesinin son fıkrası kapsamında da 2 Türk Lirası bedel ödenir.
    Belirlenen süre içerisinde değiştirilmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılır. Ancak, ilgililerin başvuruları halinde, gerekli harçlar ve indirimsiz değerli kâğıt bedeli ödendikten sonra kendilerine geçersiz sayılan sürücü belgesinin karşılığı olan yeni sürücü belgeleri verilir. Ancak, sürücü belgeleri çeşitli nedenlerle geri alınmış olanlar ile mücbir sebeplerle sürücü belgelerini bu madde kapsamında belirlenen sürelerde değiştirmeyenlerden de belgelerinin değiştirilmesi sırasında harç alınmaz.
    Değiştirilen eski tip sürücü belgelerinin geri alınması, saklanması ve imhası ile değerli kağıt bedellerinin zimmet kayıtlarına ilişkin usul ve esaslar İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığınca müştereken belirlenir.”

...

MADDE 37 ‒ Bu Yönetmeliğin;
    a) 8 inci maddesi, 9 uncu maddesi ile değiştirilen 76 ncı maddenin birinci, ikinci, üçüncü ve altıncı fıkraları, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 31, 32, 34 üncü maddeleri, 35 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri ile 36 ncı maddesinin (c) bendi 1/1/2016 tarihinde,
    b) Diğer hükümleri yayımı tarihinde
    yürürlüğe girer.

Motosikleti
    Kuba Strike 150
    Yok böyle bişey ya.Abicim stajyer oluyor muyuz ya da olmuyor muyuz onu sormuyorum ben ya

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:35 ----------

Ben a2 ehliyete yazıldım diyorum yaşım 17. Yeni yasada a2 ehliyetin yaşı 18.Benim ehliyet sınıfım ne olacak diyorum.A2 gosterip a1 mi verecekler.Sizin yazdiklariniza bakin.Ben stajyeri sormuyorum.

Motosikleti
    Dominar 400
    kardeş ben yazılırken 2015 de yazılıyorum beni etkılermi dedim adam etkilemez dedi büyük bi ihtimal hani dosya açtırıyoruz ya yönetmelik yürürlüğe girmeden başladığı için bizi etkilemez heralde

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:17 ----------

adama a2 alıcam demi falan dedim oda evet siz yasadan önce kayıt oldunuz ama ocak tarihinden itibaren kayıt olsaydınız a1 alabilekdiniz dedi ne kadar doğrudur bilemem tabi kurs bide tanıdık ama şöyle bişey var meb bile olayı açıklayamadı doğru dürüst

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)