Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Tchibo dan kahve alacaklara tavsiyeler

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Hyosung GV650
    Alıntı jackonbir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türk kahvesi dışındaki tüm kahvelerde hep bir plastik tadı, makine tadı
    yok abi hepsinde plastik tadı yok. mesela filin kıçından çıkan (black ivory coffee) ve kedinin kıçından çıkan (luwak) kahveler var.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    kahveyi nereden nasıl içiyorsunuz ya da alıyorsunuz bilemiyorum,
    kahveyi şekersiz ve sütsüz içen bir müptela olarak tecrübem ;

dışarıda filtre kahve içilmez, (bir kez özsüt de french press ile getirdiler tadı güzeldi)
    türk kahvesi izmir kemeraltında taze taze içilir ya da alınır.

bu arada tchibodan bugün aradılar;
    kahveleri alalım diye bir şey söylediler,
    kabul etmedim,
    meselenin kahve değil davranış biçimi olduğunu lisanı münasip ile belirterek,
    kendilerinden alış veriş yapmayacağımı ve çevremde bugüne kadar referans olduğum insanlara da aynısını tavsiye edeceğimi belirttim.

nihayetinde bu aramalarının sebebinin almanya üzerinden yaptığım başvurunun etkili olduğunu düşünüyorum,
    zira alış verişten sonra kendileri ile görüştüm ve iade olmayacağını net şekilde belirtmişlerdi.

bir de belirteyim,
    kahve kültür ögesidir,
    kişisel zevkleri barındırır,
    kişisel yoruma tabidir (hemen hemen her şey de olduğu gibi).
    bu en iyisidir demekten ziyade benim için bu yeterlidir demek daha mantıklı.
    tozluklu bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Konu hortlatılmış ama madem konusu açıldı yazayım:
    Tchibo, starbucks, lavazza vb. yurtdışınd akavrulup paketlenmiş kahvelerin hepsi bayat kabul edilir çünkü kavrulmuş kahvenin kendine has aromalarını koruyabildiği ömrü en iyi paketleme şartlarında 30 gün kabul edilir. Bunu ben sallamıyorum, kahve konusunda dünya çapında standartlar üzerine bilimsel araştırmalar yapan SCA (Specialty Coffee Association) söylüyor.

Özelliğini kaybetmiş kahve insanları zehirlemediği için paketlere son kullanma tarihi olarak 1 yıl sonrasını basıyorlar ama iyi kahve içmek istiyorsanız asıl bakmanız gereken şey kavurma tarihidir, paketli kahvelerde üretim tarihi diye de yazarlar ama taze kavrulmuş kahveyi önemseyen üreticiler kavurdukları tarihi belirtirler. Evde kahvenin 2 hafta kadar daha duracağını varsayarsak kavurma tarihinden 2 haftayı geçmiş kahveyi almayın.

Lavazza falan aldınız, nitrojen basılmış şekilde paketlendiği için ilk açtığınızda eh işte denecek bir performans alırsınız ama ertesi güne o da kalmaz.

Tazeliğini yitirmiş çok kaliteli kahve yerine taze kavrulmuş ortalama kahveyi tercih ederim.
    Döviz kurlarının arttığı bu günlerde düzgün kahve kilosu 250 liradan başlıyor, zaten çoğu iyi kahveyi de bizim yerli kavurucular düzgün kavuramadıkları için taze de olsa bir şeye benzemiyor. Yurtdışından fırsat buldukça kahve getirtiyorum ama bunun sürekliliği yok, yurtdışında kavrulan kahveleri tadınca burada düzgün kahve kavuran çok az işletme olduğunu görüp daha çok sinir oluyorum.

Filtre kahve için en azından taze kavuran ama kahvelerin ortalama olduğunu kabul edip sanki çok yüksek kalite çekirdeklermiş gibi abartı fiyat koymayan yerlerden alıyorum. Sürekli gün içinde çalışırken içtiğim filtre kahve için bu tür ucuz kahveleri kullanıyorum. Keyif için özene bezene demlediğim kahveler için de az miktarda kaliteli çekirdek ve ortalama üstü iyi kavuran yerlerden alıyorum. Gönül isterdi ki eskisi gibi bu iyi çekirdekleri de kilo kilo alabilelim.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bizim yerli kavuruculardan ben de şikâyetçiyim; istediğimden bir iki radde az kavuruyorlar, ekşi oluyor. Son birkaç aydır Tchibo Colombia Fino kafeinsiz çekirdek kullanıyorum ve benim için yeterince iyi. (Ayda 1,5-2 kg gidiyor...) Eşim de içebiliyor, o mühim; bizim yerli kavurucuların kahvelerini içemiyor.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim yerli kavuruculardan ben de şikâyetçiyim; istediğimden bir iki radde az kavuruyorlar, ekşi oluyor. Son birkaç aydır Tchibo Colombia Fino kafeinsiz çekirdek kullanıyorum ve benim için yeterince iyi. (Ayda 1,5-2 kg gidiyor...) Eşim de içebiliyor, o mühim; bizim yerli kavurucuların kahvelerini içemiyor.
    Bizim yerli kavurucuların çoğu nedense kuzey ülkelerinin tarzına özenip onların tarzında açık kavuruyorlar ama onu da çoğu zaman beceremiyorlar. Doğru düzgün espresso yapılabilir kahve kavurabilen yerli kavurucu çok az. Beğendiğim bir iki yer var onlardan denk geldikçe alıyorum. Ama hiç biri mesel Almanya'daki The Barn gibi kavuramıyor, ya da zamanında San Francisco'dan gelen arkadaşa getirttiğim Intelligentsia adlı kavurucunun espresso harmanı çekirdekleri gibisi hala göremedim. ama bu dediklerim zaten tonlarca kaliteli kahve temin edebilip bir sürü kavurma profili deneyebilen kahveciler, kavurmaları iyi olması normal, bizde çekirdekler pahalıya geldiği ve az sayıda geldiği için kavurma profili çıkarmak için 1-2 çuval kahve harcayacak imkanları olmuyor.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Geçen gün Rami"ye yolumuz düştü, kahve membası oradaymış herhalde, istemediğin kadar çekirdek, istersen yaş çekirdek " git 2 tur at, kavurup verelim " modeli satışlar " biraz bundan biraz bundan verelim " tarzı harman teklifleri .. Alice harikalar diyarı gibi bir yerdi .. fiyatları da uygun ama şu an bende erimesi zor bir stok olduğu için maalesef bir şey almadım, alan akrabamız da dükkanına bir kaç kilo çeşit çeşit aldı, artık ondan feed back alırım ..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen gün Rami"ye yolumuz düştü, kahve membası oradaymış herhalde, istemediğin kadar çekirdek, istersen yaş çekirdek " git 2 tur at, kavurup verelim " modeli satışlar " biraz bundan biraz bundan verelim " tarzı harman teklifleri .. Alice harikalar diyarı gibi bir yerdi .. fiyatları da uygun ama şu an bende erimesi zor bir stok olduğu için maalesef bir şey almadım, alan akrabamız da dükkanına bir kaç kilo çeşit çeşit aldı, artık ondan feed back alırım ..
    Rami kuru gıda hali mi? Hani az daha ilerisine gidince Yamaha Premuim (Kardeşler) olan yer mi? Orası ise pandemiden sonra uğrarım da Kayaşehir diye bir yere taşınacakmış galiba.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kahveyi nereden nasıl içiyorsunuz ya da alıyorsunuz bilemiyorum,
    kahveyi şekersiz ve sütsüz içen bir müptela olarak tecrübem ;

dışarıda filtre kahve içilmez, (bir kez özsüt de french press ile getirdiler tadı güzeldi)
    türk kahvesi izmir kemeraltında taze taze içilir ya da alınır.

bu arada tchibodan bugün aradılar;
    kahveleri alalım diye bir şey söylediler,
    kabul etmedim,
    meselenin kahve değil davranış biçimi olduğunu lisanı münasip ile belirterek,
    kendilerinden alış veriş yapmayacağımı ve çevremde bugüne kadar referans olduğum insanlara da aynısını tavsiye edeceğimi belirttim.

nihayetinde bu aramalarının sebebinin almanya üzerinden yaptığım başvurunun etkili olduğunu düşünüyorum,
    zira alış verişten sonra kendileri ile görüştüm ve iade olmayacağını net şekilde belirtmişlerdi.

bir de belirteyim,
    kahve kültür ögesidir,
    kişisel zevkleri barındırır,
    kişisel yoruma tabidir (hemen hemen her şey de olduğu gibi).
    bu en iyisidir demekten ziyade benim için bu yeterlidir demek daha mantıklı.
    ahahahah, tipe bak.

seneler geçmiş üzerinden. yine de kendime bir tebrik, muğlaklığa ve öznelliğe değinmişim.

kahve için ayrı bir konu vardı. orası kahve konusu için daha iyidir.

istanbula döndükten sonra coffeenutz'dan alışveriş yaptım.
    3. dalga tabir edilen yerlerden, çok güzel kahveleri vardı, halen de vardır. kilosu 300 lira olunca ulaşamıyoruz. pek fakir işi değil, özellikle ayda birkaç kilo kahve tüketiyorsanız.

orada içtiğim taze çekilmiş kahvelerin tadı halen damağımdadır.
    seneler önceki kendime sevgilerimi yolluyorum.
    espresso bunu beğendi.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)