Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Her Şeyi Bırakıp Adada Yaşamak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Sıradışı enteresan.
    http://www.rotasizseyyah.com/her-sey...a-yasamak.html

[IMG][/IMG]

Reiner’ın hayat hikayesini anlatınca konu aşırı ilgi gördü ve bende biraz daha detaylandırayım dedim. Bilen, bilmeyen için herşeyi detaylıca baştan anlatıyorum.

Reiner 1992 yılında dünyayı gezmeye başlayan bir Alman gezgin. Honduras’ın yaklaşık 10 km uzunluğundaki bu Utila adasını görünce ben artık gezmeyeyim, burada yaşayayım demiş. Cebinde sadece 7-8 ay dünyayı gezmeye yetecek parası varken bu kararı almış. Onunla ilk tanıştığımızda aramızda geçen sohbetten bazı anlar;

– Bu sürede hiç Almanya’ya geri döndün mü?
    + 22 Yıldır bu adadayım. Bir, iki kere Honduras’ın bazı şehirlerine gittim o kadar. Almanya’ya hiç dönmedim.
    – Ailen yok muydu? Onları nasıl ikna ettin?
    + Vardı. Olamaz, yapmamalısın deseler de ben burada kalmak istedim ve hayatımdan mutluyum. Ailem bu 22 yılda 3 kere ziyaretime geldi ve artık onlar da bana hak veriyor.
    – Kaç yaşındasın?
    + Haftaya 50’ye giriyorum.
    – Hiç evlendin mi?
    + Hayır. Kız arkadaşlarım oluyor ama evliliği istemiyorum.
    – Nerede kalıyorsun?
    + Ufak bahçeli bir evim var.
    – Senin evin gibi idare edecek bir ev kaç lira?
    + Burada 14.000 USD’ye arsa alıp, 10.000 USD’ye de ahşap yeni bir ev yaptırabilirsin.
    – Peki normal bir yaşam için aylık ne kadar yeterli?
    + Alkol ve sigara kullanmıyorsan elektrik, su ve yemek için 130-140 usd yeterli.
    – Oturma izni nasıl oluyor?
    + 1.400 USD verip ömür boyu Honduras için oturma izni alabilirsin.
    – Hiç sıkılmıyor musun?
    + Bir sürü hobim ve arkadaşlarım var.
    – Adadan ayrılmayı düşünüyor musun?
    + Bir gün burada öleceğimi biliyorum.
    – Bu köpek kaç yıldır seninle?
    + 6 yıldır. Geçen yıla kadar da bir atım vardı. 7 Yıl heryere atla gittim. Denize bile beraber giriyorduk ama geçen yıl öldü.
    – Başka hayvanların var mı?
    + Etinden ve yumurtasından faydalanmak için bahçemde başka hayvanlarım da var.

Bahsettiğimiz ada 4-5 bin nüfuslu klasik bir Karayip Adası. Herkesin yaparız, hallederiz modunda olduğu, aşırı güvenli ve rahat bir yer. Reiner 22 yıldır hiç internet ve cep telefonu kullanmamış, televizyon da izlemiyor. Bahçede iş yaparken giydiği çizme haricinde de yalınayak geziyor. Bazen isterse buradaki barlarda gitar çalıp ekstra gelir de elde edebiliyor. Adanın %90’ı ormanlık olduğu için canı sıkılınca muz, hindistan cevizi, avokado ya da benzeri bir kaç meyveyi daha toplamaya ormana gittiğini de söylüyor. Honduras bankalarına 40.000 USD karşılığı bir para yatırıp, yıllık %9 faiz alarak ömür boyu o parayla burada yaşayabilirsin diyor.Yani anlayacağınız adam o filmlerde gördüğümüz fantastik hayatı yaşıyor.

Ayrılırken “hayvanların karınlarını doyurmak için eve gitmem gerekiyor” dedi ve sonuna şunu ekledi; “İnsanları anlamıyorum. Daha çok şey satın almak için hayatlarını berbat ediyorlar”

Buraya kadar olan kısmı facebook sayfamda paylaşınca onlarca kişi hem Utila adası hem de Reiner hakkına bir sürü şey sordu. Bende her gün gittiğim sahile tekrar gittim ve Reiner’ı aynı saatlerde yine gördüm. Türkiye’de meşhur oluyorsun diyerek konuya girdim ve gelen soruları ona ilettim.

– Oturma izni 1.400 USD ye herkes için mi veriliyor yoksa Alman vatandaşları için mi?
    + Herkes için. Burada ilgili birime başvurduğunda kendi ülkendeki polis merkeziyle irtibata geçip, siciline bakıyorlar. Eğer sicilin temizse herkes 1.400 USD karşılığı oturma izni alabilir.
    – Bu adaya ilk geldiğinde paran var mıydı?
    + 7-8 Ay dünyayı gezecek bir param vardı o kadar.
    – Sonra ne yaptın, nasıl geçindin?
    + Burada dalış kursu çok yaygın. Dalış okulunda çalışıp para biriktirdim. Daha sonra arkadaşımla beraber bir okul açtık. Çok güzel para kazandık. Hem de çok fazla kazandık.
    – Ama yaşam tarzın zengin bir yaşam değil.
    + Para kazandığımda orta halli bir arsa almıştım. Arsa büyük ama içine küçük bir ev yaptım. Çünkü sadece içinde uyuyorum, niye kocaman bir ev yapayım ki? Hayvanlarım var, köpeğim var, hobilerim var, onlar bana yetiyor. Daha fazlasını istemiyorum.
    – Gerçekten burada 14.000 USD ye arsa alınıyor mu?
    + İstersen 10.000 USD ye de bulabilirsin ama ortalama güzel bir arsa için 14.000 USD iyidir. Sonra istediğin evi, büyüklüğüne göre 10.000 USD ye bile ahşaptan yaptırabilirsin.
    – Kaç dil biliyorsun?
    + Almanca, Fransızca, İngilizce ve İspanyolca. Eğer karşıdaki yavaş konuşursa İtalyanca ve Portekizce de konuşabilirim. Adaya ilk geldiğim zamanlar dil kursu verdiğim de olmuştu.
    – Hangi hayvanların var? Onları neyle besliyorsun?
    + Köpeğim, tavuk, domuz ve ineklerim var. Her sabah buradaki restoranlardan yemek artıklarını toplayıp, hayvanlara götürüyorum. Çok iyi besleniyorlar. Muhtemelen benden bile iyi besleniyorlar.
    – Dün yaklaşık 40-50 bin USD yi bankaya yatırıp %9 faiz alınabileceğini söylemiştin. O işin detayı nedir?
    + Oturma izni aldıktan sonra buradaki yerel bankalarda dolar ya da euro hesabı açabilirsin. Daha sonra paranı oraya transfer edip, Honduras para birimine çevireceksin. Ve o hesaptaki parandan yıllık %9 faiz getirisi alabilirsin.
    – Sen ilk geldiğinde böyle yapmadın ama?
    + Yapmadım ama dalış okuluyla güzel paralar kazandım.
    – Parayı ne yaptın?
    + Arkadaşıma verdim, gitti.
    – Nasıl yani?
    + Buradaki iyi bir arkadaşımın paraya ihtiyacı vardı. 48.000 USD paramı ona verdim. Verdikten bir hafta sonra adam kalp krizi geçirerek öldü. Hiç bir kağıt vs olmadığı için de verdiğim para öylece gitti.
    – Ne yaptın peki sonra?
    + Bir şey yapmadım. Arkadaşın para isterse ve sende de varsa verirsin, o kadar. Zenginlik parayla olmuyor. Mesela düşün buraya bir Hollywood yıldızı gelemez. Gelse de şuan bizim konuştuğumuz gibi oturup, bu sahildeki sohbetimizi yapamaz. Çünkü yanında korumaları vardır ve rahat değildir. Özel botla açılır, denize öyle girer. Buradaki sahilin tadını alamaz. Yani zengin olan onlar değil, bizleriz.
    – Dün senin hayat hikayeni facebook sayfamda paylaşınca çok fazla ilgi gördü. Onlarca soru geldiği için bunları tekrar soruyorum deyip, facebook sayfamdaki fotoğrafı ve yorumları gösterdim.
    + (Adam onca yorum, beğeni ve 800.000 kişiye erişmiş fotoğrafını görünce ilk olarak “köpeğim benim, ne güzel çıkmış” deyip devam etti.) Eğer bu yorum yapan, ilgi gösteren insanlardan sadece 3-4 tanesinin dünyaya bakışı az da olsa değiştiyse güzel bir iş yaptık demektir, gerisi önemli değil.

Güzel güzel muhabbetimiz yaptık. Daha sonra hayvanları besleyeceğim, gitmem lazım, akşam barda gitar çalacağım gel istersen dedi. Tamam gelirim dedim. Giderken alttaki lafı etti, tek tek 5 maddeyi de parmaklarıyla sayarak.

“Parayla sağlığı, arkadaşlığı, mutluluğu, iyi bir uykuyu ve gerçek bir gülüşü satın alamazsın.”
    dadaş-bb, ErdemB., oguzhan6161 ve 17 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Çok güzel, aşkla okudum. Gitmek istedim.

emrb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6
    herkesin kalbinin derinliklerinden istediği ve kesinlikle yapamayacağı bir yaşam tarzı.Tyler Durden gibi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST

bence her şeyi bırakıp adada yaşamak tanımı yanlış adam hiçbir şeyi bırakmıyor ki insanın normalde yapması gerekenleri yapıyor

doğrusu "hırslardan arınıp adada yaşamak" olmalıydı

insanın doğasında fazla şey istemek vardır atalarımız ganimet için savaşmışlardır

yeni düzen ise savaşmayı barbarlık olarak gösterip savaşmayı askerlere bırakmıştır ve insanları şehirlere doldurup birbirlerine kırdırmışlardır

yeni düzen çocuklara çok ustaca işlenmektedir belli bir yaştan sonra öğrendiklerini sorgulamadıklarından kabullenmiş oluyorlar her dayatmayı

"ayfon alacaksın"

"emrin olur jobs abi"

"alısın ford olursun lord"

"emrin olur henry abi"

doğru olanı yapmış bu adam hayatını kurtarmış da denebilir

bizim kuşağımız büyük bir savaş görmedi, büyük bir buhran yaşamadı, ama bizim de bir savaşımız var
    büyük bir ruhani savaş bu. kültüre karşı büyük bir devrim hazırlıyoruz
    büyük bir buhran bizim hayatlarımız. biz ruhani bir buhran geçiriyoruz
    Evet,biz tüketiciyiz.Tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz.Cinayet,suç,fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor
    Benim için önemli olan magazin dergileri.500 kanallı TV,iç çamaşırım da kimin adının yazdığı
    kültürümüz hepimizi aynı yaptı. artık kimse gerçek anlamda beyaz ya da siyah, zengin ya da yoksul değil.
    hepimiz aynı şeyi istiyoruz. teker teker,hiçbirimiz hiçbir şey değiliz.
    burada yaşayan en güçlü ve en zeki erkekleri görüyorum bu potansiyeli görüyorum ve hepsi heba oluyor bütün bir nesil benzin
    pompalıyor,garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz bizler tarihin ortanca çocuklarıyız bir amacımız yada yerimiz yok ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı bizim
    savaşımız ruhani bir savaş en büyük buhranımız hayatlarımız televizyonla büyürken milyoner film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımızı
    inandık ama olmayacağız bunu yavaş yavaş öğreniyoruz ve o yüzden çok çok kızgınız
    tanertc bunu beğendi.

ahmetkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom
    Benimde kafamda olan bir şey. Tebrik ederim.
    İki şey sonsuzdur insanoğlunun aptallığı ve evren. Albert EINSTEIN

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    scooboy bunu beğendi.

fatih. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar
    muhteşem bir yaşantı her zaman hayalimi süsler

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Herşeyi bırakıp ada da yaşamak bu değil
    Bu iş bal gibi gurbetçi gibi olmuş

oguzhan6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Keyifle okudum adada motosiklet kullanamam diye düşünmüştüm. Aslında bu özgürlük değil kendini adaya hapsetmek. Ben istediğim zaman kilometreler yapamayacaksam istediğim yerde mola verip istediğim yerde konaklayamayacaksam ne anlamı kalır Sezonluk yaşamak için kabul ederim ama yıllarımı adada hapsedemem

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Çoluk çocuk yok tabi ipiyle kuşağı takılıyor işte..

turbocharge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Duke 200 (2014)
    Oraya gidip yerleşiyim desem mesleğimi yapamam. Hukuk düzenlerimiz farklı haliyle. E adliyede yoktur😀
    Gitar çalmasını neyde bilmiyorum.
    E hadi param olsa bankaya yatırsam faizde yiyemem heralde o da sıkıntı.
    Balıkçı olurdum sanırım😊

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    biraz daha şehir hayatı olsun, insan gibi yaşayayım, hayatıma bir sürü hatun girsin, param her şeye yetsin diyorsanız gidin Tayland Pattaya'da yaşayın, bu yaz ki izlenimlerime göre orada pek çok sayıda Türk iş yeri açmış çalışır durumda, dönerci telefoncu vs ne ararsanız var, burada iflas etmiş bir sürü kişi oraya kaçmış eğer ille de ada olsun diyorsanız phuket phi phi iyidir ...

ilk olarak Tayland'a 2007 de gitmiştim, halen döviz kuru ve yakıt ücreti nerdeyse aynı durumda ...
    tanertc bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Alıntı polo34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    biraz daha şehir hayatı olsun, insan gibi yaşayayım, hayatıma bir sürü hatun girsin, param her şeye yetsin diyorsanız gidin Tayland Pattaya'da yaşayın, bu yaz ki izlenimlerime göre orada pek çok sayıda Türk iş yeri açmış çalışır durumda, dönerci telefoncu vs ne ararsanız var, burada iflas etmiş bir sürü kişi oraya kaçmış eğer ille de ada olsun diyorsanız phuket phi phi iyidir ...

ilk olarak Tayland'a 2007 de gitmiştim, halen döviz kuru ve yakıt ücreti nerdeyse aynı durumda ...
    Bu bahsi geçen alman ilk önce Taylanda denemiş bunu. Dilleri yüzünden vazgeçmiş.

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    Alıntı tanertc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu bahsi geçen alman ilk önce Taylanda denemiş bunu. Dilleri yüzünden vazgeçmiş.
    Aklın yolu bir, kötü bir şey önermedik, THY ile 9 saate direk uçuş var, gece 12 de biniyorsun, sabah uyanınca oradasın, THY den 1800-2300 TL arası gidiş dönüş bilet bulunuyor, refah dolu bir yaşam, gece hayatı, lüks, alım gücünüz tavan yapsın diyorsanız mutlaka gidip görmek lazım bizim para dolar karşısında pul olmasaydı eskiden çok daha keyifliydi, fakirleştiğimizi yurt dışına çıkınca anlıyoruz, Avrupa'da sabah öğle akşam yemeği bilmem kaç Euro, oraya gitmek yerine uzakları görmek gerekiyor, Singapur, Çin, Kore, Tayvan, Vietnam görmem gereken yerler...

Sonuç: işsizlik, fakirlik kader değil, gidin yurt dışında çalışın, Asya'ya giderseniz krallar gibi yaşarsınız, onlar bizleri seviyor

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Özgür olduğunu zannettiğin ama garnizon terk yasağı bulunan bir kişi.
    Ona göre özgür, bana göre suyla çevirili bir hapishanede..
    Adayla felan işim olmaz..
    Şu an herkes zaten bir adada.
    Herkesin sınırları belli. Belki bir mahalle, semt, şehir, ülke, olmadı dünya..
    Neticede kaçıp gidecek bi yerimiz yok.

İşler çok fazla karışık, foruma bi bakayım dedim, kafa artık felsefe yapma noktasına gelmiş benim neyse

Bu adam kaçar..
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

frosen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    daelım s3 + yamaha mt 25
    "ÖZGÜRLÜK DEDİĞİNİZ ŞEY YANLIZCA BU DÜNYA İLE SINIRLIDIR. Dimiş Jules Verne.
    oguzhan6161 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    Herkes böyle yaparsa insan nüfusu nasıl çoğalır. Yalnızlık Allah'a mahsustur.
    Ailesiyle böyle bir yaşam, olabilir. Ancak bana ters, ben çok sosyal bir insanım, 2-3 günden fazla dayanamam.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Karalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çoluk çocuk yok tabi ipiyle kuşağı takılıyor işte..
    Ben de aynen böyle düşündüm. 2 çocuğum var. Onları hondurasta okutmak istemem. Ama her ikisini de 15-20 yıl sonbra evlendirdikten sonra emeklilik için düşünülebilr.
    Mesela taner tc sokak köpekleri ile beraber sivriada'da bir deneme yapabilir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de aynen böyle düşündüm. 2 çocuğum var. Onları hondurasta okutmak istemem. Ama her ikisini de 15-20 yıl sonbra evlendirdikten sonra emeklilik için düşünülebilr.
    Mesela taner tc sokak köpekleri ile beraber sivriada'da bir deneme yapabilir.
    Sivriada olmaz. Burgazada yada Heybeliadayı versinler bana. Mamalarını da versinler. Sokak köpeklerine de bakarım orada sıkıntı yok. Hiç şikayet etmem

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Kızma dostum. Şaka yapıyorum. Koşucuyum, her sabah düzenli olarak köpek saldırısına uğradığımdan senin adını görünce direk köpekten mezvu açtım
    tanertc bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)