Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Üzerine Mobil Uygulama Yapmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    pompei - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    APRILLA ATR-7011
    Selam Arkadaslar
    Benim aklimda bir mobil uygulama fikri var ancak nasil yapilir nasil edilir bilgim yok.Biraz atastirdim kod vs yaziliyormus.Birde hazir yap siteleri var ancak beklentilerimi karsilar duzeyde degil.Simdi bu uygulamayi nasil yapa bilirim yapan firmalar var mi prosudurleri neler kaca yapilir bilgisi olan var mi? Ya da kendim uyrassan ne kadar zamanda ogrenir yaparim?

Uygulamadan cok az bahsedeyim
    Uluslararasinda tum motorcularin kullana bilecegi sevecegine inandigim bir uygulama.Google mapstan tutunda facebook bağlantisina kadar genis kapsamli bir uygulama.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Dostum bir mobil uygulama yazarken en az iki platform icin de gelistirme yapilmasi gerekiyor (Android ve IOS. windows Mobile saymadik). Android Uygulama gelistirmesi icin Java yazilim dili bilmen, IOS(Iphone, Ipad) uygulamasi gelistirebilmen icin de Objective C dili bilmen gerekiyor. Tabi Java platform bagimsiz bir dil oldugundan windows, linuz, MacOS her pc de gelistirilebilir ancak, Objwctive C gelistirmesi icin bir mac pc sahibi olman sart(sanal mac iskence ve tamamen sansa bagli calisiyor). Tabi bunlarla bitmiyor. En azindan bir adet veritabani kullanabilmen gerekiyor(Oracle,MSSQL, MySql,..). En az bir server da gerek internete acabilecegin...
    IOS application yayinlayabilmen icin yanilmiyorsam yillik 200$ olan developer uyelig alman ve yazdigin uygulamanin AppStore girme onay sureci var.

Neyse sen bunlarin hepsini ogrenmeye basla ne kadar sureceginin devamini sonra konusuruz ;)

Saka bir yana yazilim ciddi emek isteyen bir meslek ve bir o kadar da keyiflidir.
    Ancak ya asik olursun ya da nefret edersin ve kimse sana o isi iskenceyle dahi yaptiramaz.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Bence sen fikrini ve yapısını anlat, bilen arkadaşlar kod işinde yardımcı olsunlar.

Scarty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam eğer var olan uygulamalar çağırılacaksa bunu illa uygulama seklinde yapmaya gerek yok bir web sayfası üzerinden yaparsanız daha az maliyet daha az emek olur fakat projeyi ciddi anlamda düşünüyorsanız webmaster formlarından birine veya hepsine konu açın su kadar ücret verilecektir, proje sudur diye belirtirseniz daha rahat yanıt alırsınız bu forumda fazla yazılımcı olduğunu sanmıyorum fakat olanlar da işinin ehlidir diye umuyorum.

EagleRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR Daytona 250 | Honda CBR250R
    Dostum bu iş o kadar kolay olsaydı gecelerimizi sabahlarımıza karıştırmazdık Kapsamlı bir uygulama demek bir çok teknik konuya hakim olmak demek. Yanlış anlama biraz araştırdım bu işler için kod vs. yazılıyormuş gibi bir sonuca vararak öğreneyim ben diyorsan. Bu işi yaparsın elbette bağlayacak yeteri kadar yılın olsun yeter Arkadaşların dediği gibi fikrinden bahset belki bir destekçi bulursun.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Mis mus larla az arastirdim oluyormuşlarla , yani yetersiz bilgi ile yapılabilecek,hele de forum üzerinden sorulup, yapılabilecek birşey midir, sorgularim..pembe hayal dünyamda mümkün.

Motosikleti
    APRILLA ATR-7011
    Tamam hocalar vurmayin bilgim yetersiz kabul ediyorum ama şu yapamazsincılık edemezsincilik bir bitmedi.Araştırmalarım devam ediyor bilginin bitti yerde para konusur.

EagleRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR Daytona 250 | Honda CBR250R
    Bak şimdi mantıklı konuştun Yapamazsın demiyorum asla yanlış anlaşılmasın. Azimli olduktan sonra her zorluk aşılır. Zaman meselesi sonuçta.

Motosikleti
    MT-25
    Benm tarafimdan yapamazsin edemezsincilik oynanmadi, bilginin bittiği yerde para konuşur kafasına sahipseniz,su konuya yorum dahi yazmam hatadir.

Size parasiyla, keyifli uygulamalar .

Motosikleti
    APRILLA ATR-7011
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benm tarafimdan yapamazsin edemezsincilik oynanmadi, bilginin bittiği yerde para konuşur kafasına sahipseniz,su konuya yorum dahi yazmam hatadir.

Size parasiyla, keyifli uygulamalar .
    Hocam gozunu seviyim bi bildigin varsa soyle, oyle bi yaziyosunki sanki konu seni tatmin etmeye yonelik acilmista naz yapiyosu.

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı pompei adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam gozunu seviyim bi bildigin varsa soyle, oyle bi yaziyosunki sanki konu seni tatmin etmeye yonelik acilmista naz yapiyosu.
    Abi, biz ters uckenin ilk kademesinde kalmış canlilar miyiz da, tatmin etmeye buralara gelmisiz.

Isin özü , öğrenmek elbette mümkün , pek çok doküman var azicik arastirman yeterli.. Bir yere kadar bilgi birikimi sahibi olunabilir, bir yerden sonrasi senin yetenek sabır ve aldigin keyfe zevke heyecana kalır bence..

Parasıyla diyosan , neden bu alana dair kendini geliştirmek adına ders egitim almiyorsun. motor forumundan sorup , bu alanda isin ehline ya da yeterli düzeyde bilgiye sahip birini bulmak, yardım istemek bana gerçekçi olalım, mantıklı gelmedi bunun izahini yapmaya calistim sana .

Bilginin bittiği yerde para konuşur cumlesini okuyunca, bendeniz parayi cuzdanda tasimam, deri cuzdanimda tasimaya değerli bulmam, ters etki yarattı ondan atarlandim. Naz niyazda degilim

orhanerdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSX650F
    Ben anlamam bu işlerden ama madem birşeyler yapmaya niyetin var şu terimler ile başlayabilirsin.

HTML5, Javascript, Responsive, AGPS

Pangea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR 125 X
    Bazı arkadaşlar html ,javascrpit filan demiş ama ben bir mühendis olarak pek anlam çıkaramadım adam site yapmaya çalışmıyor uygulama yazacak benim tavsiyem c dili başlamanız bu size iyi bir temel sağlar daha sonra c++ ve c# devam edebilirsiniz ancak android için java bilmeniz lazım ve bu diller 1 ayda olacacak işler değil hazır tasarım kodları nette var ancak işinizi ne kadar karşılar bilemem,kendi tasarımınızı yapmak istiyorsanız sağlam bir coding bilgisine ihtiyaç var.BEnim tavsiyem bunu yapan mobil yazılım şirketleri var onlar la görüşmeniz ama bu işler 1-2 bin liralık işler değil bunu önceden belirteyim veya bilgisayar mühendisi bir arkadaşınız varsa yada cuzi bir ücretle bunu yaptırabilirsiniz programın kalitesi arkadaşın yeteneği ile doğru orantılı olarak artacaktır.
    EagleRider bunu beğendi.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    Tek mobil bilirim...
    O da benzin aldığım benzinlik....

orhanerdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSX650F
    Alıntı Pangea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazı arkadaşlar html ,javascrpit filan demiş ama ben bir mühendis olarak pek anlam çıkaramadım adam site yapmaya çalışmıyor uygulama yazacak benim tavsiyem c dili başlamanız bu size iyi bir temel sağlar daha sonra c++ ve c# devam edebilirsiniz ancak android için java bilmeniz lazım ve bu diller 1 ayda olacacak işler değil hazır tasarım kodları nette var ancak işinizi ne kadar karşılar bilemem,kendi tasarımınızı yapmak istiyorsanız sağlam bir coding bilgisine ihtiyaç var.BEnim tavsiyem bunu yapan mobil yazılım şirketleri var onlar la görüşmeniz ama bu işler 1-2 bin liralık işler değil bunu önceden belirteyim veya bilgisayar mühendisi bir arkadaşınız varsa yada cuzi bir ücretle bunu yaptırabilirsiniz programın kalitesi arkadaşın yeteneği ile doğru orantılı olarak artacaktır.
    Ben anlamam bu işlerden diyerek mütevazi olmaya çalışmıştım ama bakıyorum her konuda olduğu gibi bu konudada çok anlayan arkadaşlar mevcutmuş.
    Anlamadığım kısımlar aşağıdaki cv nin dışında kalanlardır.
    http://tr.linkedin.com/pub/orhan-erd...n/40/85/97b/tr

Bahsedilen şekilde bir uygulama için native uygulama geliştirmeye yani yukarıda bahsedilen dilleri öğrenmeye ihtiyacınız yoktur. Native uygulamalar genel olarak cihazın her türlü sensörüne erişmek için kullanılmakta olup google play ve apple store gibi marketlerden yayınlanması gerekmektedir. Örneğin ios cihazlar üzerine geliştirme yapıcaksak, Apple store da bir uygulama yayınlamak için önce native uygulamanızı 100+$ lık yıllık geliştirici lisansı, mac cihaz ve geliştirici araçlara sahip olduktan sonra objective c ile geliştirme yapmanız gerekmektedir.

HTML5 ve javascript dillerini herhangi bir editör kullanmadan notepad ile geliştirebilir, üzerine tanımlayacağınız veya satın alacağınız responsive bir tasarım sayesinde uygulama platform bağımsız browser açabilen herhangi bir cihazda kullanılabilir olacaktır. Bu tarz bir uygulama ile cihazın agps, camera, microphone gibi kaynaklarına erişim sağlayabilirsiniz.
    EagleRider bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)