Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

ilginç bir soru

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı selcukcoban adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam araba kullanıyorsan bunu şöyle anlarsın zaten dik bi yokuşta gaza asıl birden debriyajdan ayağını çek araba patiye başlasın(Anti patinaj ya kapalı olacak yada hiç olmayacak) sonra bi süre sonra arabanın arkaya doğru kaydığını yalnız tekerin öne döndüğünü göreceksin aynı mantık işte sürtünmeyle alakalı
    Ben daha ilgincini merak ediyorum sağlam bir yokuş buluyoruz aracı geri vitese takıyoruz yalnız debriyajdan ayağımızı çekmiyoruz sonra araç 90-100km hıza ulaşınca denriyajdan birden ayağımızı çekiyoruz...... sonuç ? :D
    Sonucu tahmin etmek çok zor değil.

Debriyajı ilk bıraktığın anda balata tam kavramaya çalışacak o anda şanzıman değılmazsa kavrama dağılacak. Beklediğin çok büyük bir aksiyon varsa fazla umutlanmamalısın.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı solmyr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öyle yapıyor zaten. dönen lastiği duruyormuş gibi düşün. 0 km/s. fren sıktığın zaman, kaliper, diskin etrafında dönerek, tekeri geriye doğru çevirir, yani kendine göre hızlandırır. duruyormuş gibi düşündüğümüz lastik, nagatif ivmelenir. bu da senin söylediğin.

eğer kastettiğin, lastiğin hareket yönünün tersine hareket etmesiyse, adamı döverler.
    ov ov ovovowowo ağır ol dostum ne kaliperi ne disk etrafında dönmesi aheey :D

cevaplara baktım da;
    aga siz neler yapıyosunuz neler yiyip neler içiyosunuz offf :D kafalar çok güzel kafalar :D
    sahin08 bunu beğendi.
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

xismailaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Sen 1 birim gitmek için 20 birim yakıt harcıyorsun. Gitmek bile bu kadar verimsizken, çevirme gücü ile durmaya çalışmak inan pek mantıklı değil.

Motosikleti
    kuba cg-100
    Benimde kafama takilan bir soru var simdi butun ulkelerde hiz siniri var ornek turkiye; otomobiller icin otobanda hiz siniri 120 ama 300 km hiz yapan otomobiller var soyle olsa arac cinsine gore butun araclara fabrika cikisi hiz siniri koyulsa otomobil 120 otobus kamyon 95 gibi bu rakamlardan daha yukariya cikmasalar devletler boyle bir zorunluluk getirse otomobil ureticilerine nasil olur acaba trafik kazalarinda baya bi dusus olur! Kuş cinsi otolarada azami hiz 70 yeter bile motosiklet 90 dusunsene altında 1000rr var 90 dan fazla yapamiyon kimse kolay kolay kaza yapmaz be!

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı tamerozkul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde kafama takilan bir soru var simdi butun ulkelerde hiz siniri var ornek turkiye; otomobiller icin otobanda hiz siniri 120 ama 300 km hiz yapan otomobiller var soyle olsa arac cinsine gore butun araclara fabrika cikisi hiz siniri koyulsa otomobil 120 otobus kamyon 95 gibi bu rakamlardan daha yukariya cikmasalar devletler boyle bir zorunluluk getirse otomobil ureticilerine nasil olur acaba trafik kazalarinda baya bi dusus olur! Kuş cinsi otolarada azami hiz 70 yeter bile motosiklet 90 dusunsene altında 1000rr var 90 dan fazla yapamiyon kimse kolay kolay kaza yapmaz be!
    kıbrısta yaşadığım sıralarda oradaki japon araçlar direkt olarak japonyadan ithal ediliyordu. sağ direksiyon falan hesabı. ve japon arabanın kralını alsanız (yeni modellerde mitsubishi evo serisidir bence) 300 500 beygir de olsa 180 i geçmiyor :D kesiciye giriyor hangi devirde olursan ol
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

Motosikleti
    kuba cg-100
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kıbrısta yaşadığım sıralarda oradaki japon araçlar direkt olarak japonyadan ithal ediliyordu. sağ direksiyon falan hesabı. ve japon arabanın kralını alsanız (yeni modellerde mitsubishi evo serisidir bence) 300 500 beygir de olsa 180 i geçmiyor :D kesiciye giriyor hangi devirde olursan ol
    Aynen bende bundan bahsettim arac cinsine gore o aracin azami hizi yasal sinirlar icinde kalmasi icin boyle sistem neden olusturulmuyor diye merak ediyorum dogrusu

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Acaba neden araç üretilirken hız sınırlandırılmıyor?
    Mesela devletler saatte 130 kmden hızlı araç üretemezsiniz diye bir yasa çıkartsalar ne olur?

Hiç kafa yordunuz mu bu meseleye?

Ben az önce kaza istatistiklerine şöyle bir göz attım.
    Aşırı hız kaza sebeplerinden bir tanesi.
    Bir numaralı sebep değil ama sonuçta önemli bir etken.
    Fakat istatistiklerde çok enteresan bazı veriler var.
    Mesela bunlardan bir tanesi şu; kazaların yüzde elliden daha fazlası şehiriçinde gerçekleşiyor.
    Bu kazaların aşırı hız etkenini konuşmak komik olur.
    Şimdi siz şehiriçinde 50 km olan hız sınırını 55 ya da 60 km ile aşarsanız hızlı,
    80-90 km ile aşarsanız aşırı hızlı kullanıyor olursunuz .
    Bu durumda üretilen araçlara 55-60 km/h sınır koymamız gerekir.
    Bu araçlarla şehirlerarası yolculuğun nasıl olacağını siz hayal edin.

Yok canım o kadar değil biz 90-100 km/h sınır konsun diyoruz diyeceksiniz.
    Bu defa bu araçlar şehiriçi için aşırı hızlı hale geliyor.
    Kazaların yarıdan fazlası şehiriçinde meydana geldiğine göre bu yöntem işe yaramayacak.

Kaza sebeplerinin başında insan faktörü var arkadaşlar.
    Az önce yaklaşık 25 sayfalık bir bilimsel araştırma raporuna göz attım.
    Bu insan faktörünü çok kibar anlatmış ama ben biraz daha halk dilinde anlatayım.

Bizi burada bir araya getiren şey motosiklet tutkumuz.
    Hepimiz bütçemize ve beğenimize göre motosikletler kullanıyor ya da hayalini kuruyoruz.
    Türkiye gibi halkının alım gücü düşük ülkelerde ister istemez ucuz ve kalitesiz motosiklet kullanımı çok fazla.
    Ama en iyi en hızlı en kaliteli motosikletlere sahip olanlarda var.

Bu farklılıklara rağmen genelin ortak noktası motosikleti alır almaz hız ve performans arttırmaya yönelik hareket etmesi.
    İster kıçı kırık bir mopet
    ister saatte 300 km hız yapan motosiklet alalım ilk derdimiz yukarıda yazdığım şeyler oluyor.
    Forumu şöyle bir araştırın
    buna yönelik yüzlerce açılmış başlık, binlerce sorulmuş soru olduğunu göreceksiniz.
    Performans egzoz taksam kaç beygir kazanırım?
    İridyum buji performansı ne kadar arttırır?
    KN hava filtresi taktım yokuş aşağı binbeşyüz yapıyom, egzozu delsem hızım artar mı?
    Ön dişliyi bir büyütsem?!
    Yok küçültsem?
    Vs.
    Vs.

Şimdi işte bu insan gerçeğine karşı sen hangi önlemi nasıl alacaksın?

3 bin liralık motosikletle 30 bin liralık motosiklet aynı hıza sahip olursa binlik- altıyüzlük motosikletlere hangi keriz o kadar para verir ama ondan ziyade hangi keriz motosiklet markası geliştirme için milyonlar harcayıp tüketiciye yeni teknoloji ve dizayna sahip makinalar üretir?
    Hem hep daha iyisini, hızlısını talep eden insanken hız sınırlamasını talep etmek pek de gerçekçi olmuyor.
    Hatta konuya bunu yazan arkadaşlar bile yazarken içlerinden inşallah yapmazlar diye geçirmişlerdir.

Konu bu kadarla sınırlı değil tabi.
    Daha yazılacak çok şey var ama ben yazmaktan sıkıldım.
    Siz yazın biz okuyalım.

Kazaların %89 gibi önemli bir kısmını engelleyecek şahane bir fikrim var ama sonra yazarım.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

yusufozugenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 Race Blue
    Alıntı tamerozkul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yasakçı kafa, düşünemeyen kafa.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında arkadaşımızın düşündüğü şey mantıklı. İzledği yol yanlış.

Uçaklar iniş yaptıklarında frenler yeterli olsada mesafeyi kısaltmak ve lastik ömrünü uzatmak için tahmin edin bakalım ne yapıyor ?

Yormayayım sizi gece gece.

Uçağı bütün yol boyunca uçuran o devasa jet motorları ters yönde çalıştırılıyor. Evet yanlış duymadınız.

Uçağın hızını daha kısa zamanda azaltmak için motorlar tersine çalıştırılır.

Benzer bir sistem kara taşıtarında uygulanabilir elbette ama bu tekerleklerin geri çevrilmesi ile değil de daha farklı olabilir.

Özelliklede tonlarca yük taşıyan kamyonlara daha hızlı durdurulabilirlik kazandırılmalı.

Birde agresif kullanmayı engelleyecek birşeyler yapılmalı. Yavaş hızlanıp hız limitlerini aşmamalılar. Çok mu fantazik oldu :(
    Siz eminmisiniz ilk defa jet motorunun tersine çalıştığını duydum bununla ilgili bir makale video fotoğraf bilgi vs. varmı?Dünyada dönünce durmayacak ki hiçte dönerken tersine dönmeyecek tek motor varsa oda jet motorudur, siz jet türbininin ne olduğunu biliyormusunuz?
    Aprilia RS 250 GP Nº1

mahyo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HYOSUNG GT 250
    Aslında arkadaşımızın düşündüğü şey mantıklı. İzledği yol yanlış.

Uçaklar iniş yaptıklarında frenler yeterli olsada mesafeyi kısaltmak ve lastik ömrünü uzatmak için tahmin edin bakalım ne yapıyor ?

Yormayayım sizi gece gece.

Uçağı bütün yol boyunca uçuran o devasa jet motorları ters yönde çalıştırılıyor. Evet yanlış duymadınız.

Uçağın hızını daha kısa zamanda azaltmak için motorlar tersine çalıştırılır.

Benzer bir sistem kara taşıtarında uygulanabilir elbette ama bu tekerleklerin geri çevrilmesi ile değil de daha farklı olabilir.

Özelliklede tonlarca yük taşıyan kamyonlara daha hızlı durdurulabilirlik kazandırılmalı.

Birde agresif kullanmayı engelleyecek birşeyler yapılmalı. Yavaş hızlanıp hız limitlerini aşmamalılar. Çok mu fantazik oldu :(
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz eminmisiniz ilk defa jet motorunun tersine çalıştığını duydum bununla ilgili bir makale video fotoğraf bilgi vs. varmı?Dünyada dönünce durmayacak ki hiçte dönerken tersine dönmeyecek tek motor varsa oda jet motorudur, siz jet türbininin ne olduğunu biliyormusunuz?

Uçaklarda kanatlardaki flaplar ( spoiler) üst kısım tekerlekleri yere bastırarak sürtünme kuvvetini arttıracak şekilde yukarı kalkar. Alttaki flaplar ise türbinin hava akışını ön tarafa verecek şekilde açılır. Adına da "thrust reversal" deniyordu galiba.
    Yani türbin ters dönmüyor ama türbinin arkasından çıkan hava uçağı önüne üfleyecek şekilde flaplar ile yönlendiriliyor.
    Türbin motorun ters dönmesi imkansız gibi bir şey. Dönse bile ne kadar etkili olabilir. Mantığa ters. Hava girişi geniş egzoz huni biçiminde daralarak itiş gücü elde ediliyor. Hadi diyelim ki ters çalıştı. Hava basıncını nasıl sağlayacak. Ben olayın mantığını kuramadım.
    telike bunu beğendi.
    Dikkatli bakıyor musunuz?

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı mahyo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uçaklarda kanatlardaki flaplar ( spoiler) üst kısım tekerlekleri yere bastırarak sürtünme kuvvetini arttıracak şekilde yukarı kalkar. Alttaki flaplar ise türbinin hava akışını ön tarafa verecek şekilde açılır. Adına da "thrust reversal" deniyordu galiba.
    Yani türbin ters dönmüyor ama türbinin arkasından çıkan hava uçağı önüne üfleyecek şekilde flaplar ile yönlendiriliyor.
    Türbin motorun ters dönmesi imkansız gibi bir şey. Dönse bile ne kadar etkili olabilir. Mantığa ters. Hava girişi geniş egzoz huni biçiminde daralarak itiş gücü elde ediliyor. Hadi diyelim ki ters çalıştı. Hava basıncını nasıl sağlayacak. Ben olayın mantığını kuramadım.
    Türbin çıkışındaki egzost-nozül kısmında iki adet dışarıdan içeriye doğru kapanan kapak vardır ki bu komple çıkışı kapatmaz sadece bastırır, jet uçaklarındaki bazı yere inince paraşüt açma etkisiyle aynıdır, çıkan havayı kısar haliyle yanması kesilen dev motorun devirini erkenden düşürür, egzost freni gibi...Tırlarda bazı otobüs ve kamyonlarda minibüslerde vardır...örnek olsun diye otomabili söyledim yoksa aynısı değil sonuçta çıkışı tutarsanız devir artmaz...

Öyle birşey yok zaten o arkadaş filimde falan aksiyon sahnesi görmüş olabilir hint filimlerinde falan.

İki tip var son çıkanlarda ne var bilmiyorum, birtanesi yandan açılan diğeri arka çıkışı kısan...

mahyo ve fromghetto bunu beğendiler.

Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Hocam lastiği ters yönde çevirmek için gerekli gücü mecburen şanzımandan alacaksın. Normal bir süratte giderken vitesi geriye takın bi deneyin. Sonra şanzımanın resmini atarsanız seviniriz

kamsea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    daelim s2 250
    bu alanda araçlarda uygulanan en güzel örnek buhatti veyron'un spoiler inin yüksek hızlarda frenleme görevi de görmesi bence

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    TERS TEPKİ (THRUST REVERSER) SİSTEMİ

Ben yanlış biliyormuşum . Geri yönde çalıştırılmıyor egzost yönü değiştiriliyormuş. Uçuş yönünün tersine kuvvet uyguladığı için motorun da tersine çalıştığını sanıyordum.
    Doğru bilgi aşağıda. Teknik bilgiler yazının devamında var.

Yüksek performanslı uçakların kullanımı iniş esnasında mümkün olan en kısa zamanda yavaşlaması için yeni metotların geliştirilmesini acil olarak ortaya çıkarmıştır. Bu işlemin uygulanması ile tekerlek frenlerini aşırı olarak kullanılmadan ve fren paraşütlerini açmadan, mevcut pistlerde emin mesafelerde iniş yapılmasını sağlamaktadır. Uçağı çabuk olarak yavaşlatmanın basit ve etkin bir yolu da motor gücünü bir yavaşlatıcı kuvvet olarak kullanarak egzoz çıkışı gaz akımının yönünü değiştirmektedir [4].
    Uçağın inişte pist mesafesi içinde durmasını sağlayan tekerlek frenleridir. Ancak ıslak, buzlu ve karla kaplı pistlerde tekerlek fren verimi düşer. Lastik ve pist yüzeyi arasındaki sürtünme azalır. Sonuçta uçağın tekerlek frenleriyle durdurulabilmesi için daha uzun piste gerek vardır. Ancak bir pisti o an için uzatmak mümkün olamayacağı için, uçak üzerinde ek frenleme sistemlerine ihtiyaç vardır. Bu amaçla ters tepki sistemi kullanılmaktadır. Ters tepki sistemi, uçakta ek frenleme sağlar. Egzoz gazlarını ters yöne saptırır. Uçağın hareket yönünün tersi yönde bir kuvvet oluşur.

Düzeltme yazısı yazdım sanırım gözünüzden kaçtı.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)