Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet alabilmek için Kyk Öğrenim kredisini almalı mıyım ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    3Hilal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS APACHE RTR150 HYPER EDGE
    Arkadaşlar içimde bastıramadığım her geçen gün daha da alevlenen bir motosiklet sevgisi var.. Artık sevgisi demiyim de benim ki iyice hastalık oldu..

Öğrenci olduğum için bir türlü doğru dürüst para biriktiremedim.. Biriktirdiğim para 1380 lira.. Bu paranın 560 lirasına a2 ehliyete yazıldım ve direksiyon sınavını 21 aralık 2014 de geçtim.. Kalan paraya da ls2 den daha güzel bi kask 300 liralık mont eldiven ve clover dizlik alacağım...

Herşey tamam bir tek motosiklet parası eksik..

Hal böyle olunca bende kyk bursuna başvurdum.. Babam memur olduğu için burs çıkmadı.. (genelde babası memur yada öğretmen olanlara burs çıkmıyo..)
    Öğrenim kredisi çıktı.. Normalde krediyi alıp ordan gelen paraya hiç dokunmayıp taksitle mart ayı gibi motor alacaktım.. Fakat bugün kredi alan arkadaşlarım kredi almamamı söyledi.. Faizinin çok olduğunu söylediler..

12 Milyar liraya imza attıklarını fakat 18 milyar olarak ödeyeceklerini söylediler.. Bu konu hakkında kredi alan üniversiteli kardeşlerimden yardım istiyorum.. İşin aslı nedir lütfen beni bilgilendirin..

Bu arada babam bana geçen yaz motor alacaktı söz vermişti ama sözünü tutmadı bende kendim almaya karar verdim o yüzden babamdan kuruş destek çıkmadı.. Ehliyet motor ve ekipmanlar benim cebimden çıkacak.. (Alacağım motosiklet 2.el Mondial drift yada 2-3 milyarlık bir motor)

Lütfen sabret yazın çalış para biriktir al demeyin.. Sabrede sabrede sabır taşı çatladı 4 senedir motosiklet aşkı ile yanıp tutuşuyorum.. Sizce kredi almalı mıyım ?? Buna değer mi ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Dragstar 650 ve Honda Shadow 600
    Bu tür krediler ileride külfet haline geliyor. Onun yerine Babanızı ikna etmeniz daha mantıklı bit davranış.

harung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Kardeşim öncelikle şimdiden hayırlı olsun sen motoru almissin çoktan

Uzun vadeli borçlanmalara faiz giderlerinin yüksek olmasi sorun teşkil etmez burada duran varlıkların verimliliği esastır yani borç bittiğinde elindeki malin degeri ayni kalacaksa borçlan..
    3Hilal bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Murat.K. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tür krediler ileride külfet haline geliyor. Onun yerine Babanızı ikna etmeniz daha mantıklı bit davranış.
    Malesef artık babama motosiklet hakkında tek bi kelime dahi söylemem.. Nasıl desem artık bu bir gurur meselesi oldu.. Ben çok umutlanmıştım bu yaz motorum olacak diye babam bırakın motor almayı a2 ehliyet bile almadı.. Benim çok onuruma dokundu.. Kendi çabalarımla almak zorundayım..

Alıntı harung adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim öncelikle şimdiden hayırlı olsun sen motoru almissin çoktan

Uzun vadeli borçlanmalara faiz giderlerinin yüksek olmasi sorun teşkil etmez burada duran varlıkların verimliliği esastır yani borç bittiğinde elindeki malin degeri ayni kalacaksa borçlan..
    Aldığım motorun 4 sene sonra pek bi para edeceğini sanmıyorum.. Yani borç bittiğinde elimdeki malın değeri aynı kalmaz.. Artık son noktadayım.. Sağlıklı düşünemiyorum.. İlerde de büyük bi faizle yüzleşmek istemiyorum çok kararsızım..

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    4 senede kafa da 16-17 bin alacaksın geri ödemesi bunun rahat 20 bin olur bu geri ödeme hemen işe baslarsan 2-3 sene sana engel olacak bence iyi düşün bana da öğrenim kredisi çıktı ben almayacağım ailede sigorta olduğu takdirde burs cikmiyormus

Yiğit_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf r125
    Ben alıcam 3 senelik kredi motoru büyütürsem seneye para lazım zaten piyangodan amorti bile çıkmadı

Motosikleti
    Alıntı shooter1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4 senede kafa da 16-17 bin alacaksın geri ödemesi bunun rahat 20 bin olur bu geri ödeme hemen işe baslarsan 2-3 sene sana engel olacak bence iyi düşün bana da öğrenim kredisi çıktı ben almayacağım ailede sigorta olduğu takdirde burs cikmiyormus
    Haklısın iyi düşünmek lazım ama motorsuzluk artık canıma tak etti.. Sağlıklı düşünemiyorum.. İlerde de sıkıntı çekmek istemiyorum.. İllaki faizi olur ..ama.. Arkadaşımın dediğine göre 6 milyar faizi varmış.. Bu faiz beni çok sıkıntıya düşürür..

Alıntı Yiğit_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben alıcam 3 senelik kredi motoru büyütürsem seneye para lazım zaten piyangodan amorti bile çıkmadı
    Sizde bir araştırır mısınız? Faizi ne kadar olur.. Beyaz eşya endeksli diyorlar ama Beyaz eşya 4 sene sonra %20 bile zamlansa yaklaşık 5 milyar faiz biniyo.. Siz bu 5 milyar faize rağmen yinede kredi alır mısınız?

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    12.000 tl alıp 18.000 tl ödüyecen nasıl bir faizmiş o öyle

3.500 tlye 18 ayda 800 tl faiz ödemiştim galiba kyk bankalardan bile daha uyanık

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Krediye bulaşma sabrrtmen lazım öde öde bitmeyecek arada Motosiklet masrafta çıkaracak pişman olursun senin gibi çok genç vardır okulunu bitirince güzel bir ise girer kralını alırsın kredi'ye bulaşma sakın baba'yı kafalaman şart

Bence en mantıklısı parayı biriktirip öyle almak:

1-Nakit alırken normal fiyatından altına rahatlıkla düşürebilirsin.
    2-12 bin tl'yi 15-16 bin tl olarak ödemezsin.

Ama bu biriktirme esnasında sabreden derviş olmakta var

Asagi yukari senin durumunda paraya cok ihtiyacim yokken para gelsin diye basvurmustum. Yattigi gun parayi ezerdim. Okul bitti, borc geldi kol gibi. Is bulamadim odemek zorunda kaldim. Yiyecek lokma bulamayacak seviyeye gelene kadar basvurmayin.

Benden sana bir abi tavsiyesi, ilerde cok tesekkur edersin.

Motoru nasil alirima gelirsek, mevsimi gelene kadar part time calis zaten birikir. Veya baska bir cozum bul. Ama krediye bulasma

atreyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 Ktm EXC 250
    Kyk'nın geri dönüşü baya acıtıyor ama borç yiğidin kamçısıdır demişler :D yinede fahiş faiz oranı düşünüldüğünde sabırlı olmak daha mantıklı geliyor bana. Şahsen bende öğrenciyim ve bölümüm gereğide aşırı masrafım oluyor ki buna rağmen 2 farkı part time işte aynı anda çalışıp birikim yaptım. Devlete borçlanmaktansa beklemeni tavsiye ederim.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şu muhabbeti kim uydurdu yaw sana 12 alıp 18 ödeme yok sen şimdi 330 tl aylık alırsan her sene zam oluyor misal senin ödeyeceğin zaman kredi 400 tl aylık olursa o fiyattan hesaplanır öyle ödersin faiz olayı yok zaten borç paradır yazıyor ama şöyle bir keleği var sen şu fiyattan aldın demiyor en son fiyattan ödettiriyor

atreyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 Ktm EXC 250
    Aynen kredinin geri dönüşü öyle bi bavul dolusu parayla olmuyor yıllık tefe tüfe ye göre hesaplandığını okumuştum. Bence fahiş olan öğrencilere daha uygun şartlarda yardım edilebilirdi. Her neyse eklemek istediğim, kyk kredisiyle alacağın motorun giderlerini de hesaba katmanı öneririm. Malum en kötü motor bile ''yağ değiştir bin'' değildir. Belirli bakım ve özeni gerektirir ki motosikletini sevdiğin için bunu yapmayı sen isteyeceksin. Anlayacağın öğrenciyiz ve asıl olan giderlerin benzin, bakım vs olduğunu hatırlatmak isterim.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Su an belki altindan kalkamayacagin bir yukun altina girerek hayatinin sonraki 3-4 senesini de bu krediye kitlemis halde kalabilirsin. Kesinlikle 12 bin liralar 15 bin liralar bu bir ogrenci icin ucuk kredi rakamlari ve kesinlikle altindan kalkamazsin. Yok kalkarim dersen zaten cok az daha sabredip pesin de motostiklet alabilirsin demektir zaten.

Bunun haricinde bir sekilde o krediyi biriki ay aksatman durumunda seni en az 30 yasina kadar takip edecek bir daha uzun sure kredi alamama durumuyla da karsilasabilirsin. Yani bir anlik hevesinin tezcanliligin sonuclari tahmin ettiginden buyuk olur genelde.

Umarim bir hata yapmazsin
    atreyu bunu beğendi.

Her sene 30 TL artiyor genelde.

330x12=3960
    360x12=4320
    390x12=4680
    420x12=5040
    Alinan para 18.000 TL

Odenecek para 420x12x4= 20.160 TL

2.000 TL faiz den ziyade okulu bitiricen, is bulucan, hayata atildigin anda lonk diye 20.000 TL borcla baslican.

Tercih senin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:00 ----------

Suda var, kredi odedigin surece hayatin hep bir seylere bagli olacak. Is degistirmek isticeksin kredi odemen yuzunden mumkum olmayacak belki, bunalican dinlenmek isticen kredi yine buna engel olacak.

Ha son olarak su var, oto kredisi ile bir arkadasim araba aldi ve 60 aylik kredinin 8. Ayinda araba pert oldu. Kaskoda yoktu. Yani elde olan sifir ve 52 ay borc kaldi.
    Sj's ve atreyu bunu beğendiler.

Motosikleti
    Var
    Alt tarafı 2-3 liralık Mondial drift alacak adamın hayatını kararttınız
    3Hilal bunu beğendi.

Problem o zaten. 2 3 bin lira birikmeyecek para degil. Onun icin krediye basvurup 20 bin borcu kucaklamanin anlamo yok

Iste bunlar hep tecrube
    3Hilal bunu beğendi.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben taahhütnameyi onayladım bile 13500 tl.

Motosikleti
    Var
    20.000 nerden çıktı 2.3 liraya Mondial drift alacam diyor 12.000 tl alıp 18.000 tl ödeyecek olan arkadaşı 3.500 tl çekmiştim 18 vadeli 850 tl faiz

2.3 lira çekip 20.000 tl faiz ödemek o kısmını biraz anlıyamadık .

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)