Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kullanmadığınız Banka Hesapları Kapatmak İçin SON GÜN 26 NİSAN!

Motovento
    REKLAM ALANI
    DEISIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 R
    Dikkat! Bankalar kullanmadığınız sıfır bakiyeli hesaba da ücret yansıtacak.

BANKALAR kullanılmayan hesaplardan hesap işletim ücreti almak için harekete geçiyor. Bankalar kesintisiz olarak en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplardan hesap işletim ücreti alabilecekler. Ancak bu ücret alınmadan önce müşteriye bilgi verilecek. 30 gün içinde hesap kapatılmazsa banka işlem ücreti alacak. Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, düzenlemenin 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirterek, müşterilerin panik yapmasına gerek olmadığını, bankaların hesap işletim ücreti almadan bilgilendirme yapacağını söyledi.

GEREKÇESİ NEDİR?

Bankalar Birliği BDDK ile birlikte geçen yıl “Bankalar ile Bireysel Müşterileri Arasında İmzalanacak Sözleşmelerin Şekil ve İçeriğinde Yer Alması Gereken Asgari Hususlar ile Sözleşmelerin Uygulanacağı İşlemlere İlişkin Usul ve Esaslar” hakkında tebliğ ile müşterilerle bankalar arasındaki ilişkileri düzenledi. Bankalar Birliği’nin statüsü gereği bu düzenlemeleri yapma yetkisinin olduğu belirtildi. Söz konusu tebliğ 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Tebliğin 8’nci maddesinin son fıkrasında da kapatılmayan, boş duran hesaplarla ilgili düzenleme yer aldı. Buna göre kapatılmayan hesaplardan “hesap işletim ücreti” alınmasının yolu açıldı. İlgili düzenleme şöyle:
    “Kesintisiz olarak, en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplar hareketsiz hesap kabul edilir. Bu hesaplardan ücret alınmadan önce müşteriye 30 gün içinde ilave maliyete katlanmaksızın hesabı kapatma hakkının bulunduğu aksi takdirde bankanın ücret tahakkuk ettirebileceği ve/veya ürünü/hesabı/hizmeti kapatılabileceği hususunda bilgilendirme yapılır.”

180 GÜN BEKLEDİLER

Düzenleme 1 Eylül 2013 tarihinde girdi. 180 günlük süre mart başında bitti. Tebliğde hesap işletim ücreti alınması için öncelikle 180 gün kredi kartının ya da vadesiz mevduatın heraket etmemesi gerekiyordu. Bunun üzerine de bankalar harekete geçerek müşterilerine mesaj göndermeye başladı. Müşterilere gönderilen mesajlarda, bankalarındaki hesaplardan kapatılmaması halinde hesap işletim ücreti alınacağı bildirildi. Her müşteriye ayrı bildirim yapıldığı için bankalara başvurmak için belli bir tarih şartı bulunmuyor. Bankalar müşterilerini kullanılmayan hesaplar konusunda yine tebliğe göre 30 gün önceden bilgilendirmek zorunda.

NASIL KAPATTIRILIR?

Banka hesapları bankaların internet şubeleri, ATM’ler, şubeler ve çağrı merkezleri aracılığıyla kapatılabiliyor. Kapatılmak istenen hesaba bağlı otomatik fatura ödemeleri veya sigorta talimatları bulunması durumunda öncelikle bunların iptal edilmesi gerekiyor. Hesapta bakiye bulunması durumunda ise, bu para nakit çekilebiliyor ya da aynı bankadaki başka bir hesaba veya başka bankadaki bir hesaba transfer edilebiliyor.
    cece89 bunu beğendi.
    Fikrin ne fahişesi oldum ne zamparası-Bir vicdanın bilemem kaçtır hava parası..
    Yollar boşaldı artık yolcular buldu vaha, -Yolcular gitmese de yollar gider Allah'a..
    DIŞI SÜKÛN İLE ZAHİR, DERUNU MAHŞERDİR DERUNU MAHŞER..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    bankamatik kartları da dahil mi acaba...
    aklerdeyken hem iş bankası hem de ing bank dan kart vermişlerdi...
    2009 dan beri kullanmıyorum kartları... kartlar da kayıpta zaten
    kayıpta derken ing yi kullanmadığım için bilerek bankamatiğe takıp şifreyi yanlış girdim ve kartı aldı bankamatik...
    iş bankasını da parçaladım

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    iş bankasına bende şifreyi yanlış girdim gene kartı geri verdi kurtulamadım içinde 25 kuruş vardı helal olsun istemiyorum dedim ama nafile

Motosikleti
    rks 150
    ya hangi bankada hesabı oldugunu unutanlar ne yapcak acaba

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Ben kapattırmaya başladım bütün vadesiz hesaplarımı .İş bankasındaki çalışan böyle bir şeyden haberleri olmadığını söyledi , ben olsun sen genede kapat dedim 26 'sından sonra 60 lira yansıtılacakmış bu hesaplara

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:55 ----------

Alıntı sinadra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya hangi bankada hesabı oldugunu unutanlar ne yapcak acaba
    Ben olması ihtimal bankaların hepsini gezeceğim , yapacak birşey yok
    sinadra bunu beğendi.
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

Motosikleti
    XT 660 R
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bankamatik kartları da dahil mi acaba...
    aklerdeyken hem iş bankası hem de ing bank dan kart vermişlerdi...
    2009 dan beri kullanmıyorum kartları... kartlar da kayıpta zaten
    kayıpta derken ing yi kullanmadığım için bilerek bankamatiğe takıp şifreyi yanlış girdim ve kartı aldı bankamatik...
    iş bankasını da parçaladım
    Asıl mesele zaten onlar. Bankamatik kartları sizin

vadesiz/vadeli hesabınıza ATM den erişme yolu.

Kullanmıyorsanız kart önemli değil hesabı kapatmalısınız.

Hesap kapanınca kart zaten bir işe yaramıyor.
    Yollar boşaldı artık yolcular buldu vaha, -Yolcular gitmese de yollar gider Allah'a..

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    İnanmayın olay tam tersi şöyle;

Bankalar kendisine getiri getirmeyen veya şart koyduğu kriterleri yerine getirmeyen hesaplardan ücret alır. Hareketsiz olup olmaması önemli değildir.

-Ki halihazırda tüm bankalar 2-3 senedir kullanmadığınız ama içine bir yerlerden para alan gelen hesaplardan para keser;

Bu kanun tasarısında denilen şey şu, böyle bir hesaptan masraf kjeseceksen, müşteriye en az 180 gün önceden haber ver. Ha çok akıllı bazı bankalar hesabı - ye düşürür müşürür, ona bir şey diyemem

tayfungun45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BS6 Dominar 400 UG
    Benim bu kobuda acil birşeyler yapmam lazım ama ne yapacğımı tam bilmiyorum en az on bankda hesabım varlen ayvayı yedik ben kaçıyom..

insanları yalniş yonlendirmeyin zaten varolan bir uygulama. yeni uygulama da sadece 6 ay kullanılmayan hesaplardan hesap işletim ücreti alinmadan önce 30 gun once SMS gonderimi yapacak bankalar..

Motosikleti
    XT 660 R
    Alıntı coskun34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    insanları yalniş yonlendirmeyin zaten varolan bir uygulama. yeni uygulama da sadece 6 ay kullanılmayan hesaplardan hesap işletim ücreti alinmadan önce 30 gun once SMS gonderimi yapacak bankalar..
    Bankamızda son 180 gündür hareket görmeyen vadesiz hesabınıza ilişkin olarak e-mail veya sms yoluyla tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Hareketsiz hesabınıza ait 2013 2. yarı Hesap İşletim Ücreti tahsilatı 26 Nisan 2014 tarihinde yapılacaktır. Bu tarihe kadar hesabınızı kapatmanız durumunda, hesabınızdan hesap işletim ücreti alınmayacaktır.

Bankamızda bulunan vadesiz hesaplarınızı aşağıdaki kanallarımız aracılığıyla herhangi bir ücret ödemeksizin kapatabilirsiniz.

Eğer vadesiz hesabınıza bağlı fatura talimatı, ödeme emri, sigorta talimatı gibi hesaba bağlı ürün veya talimatlarınız varsa hesabı kapatmadan önce bu ürünleri iptal ettirmeniz gerekmektedir.

Hesabınızda bakiye olması durumunda hesabı kapatmadan önce bu bakiyeyi virman yaparak bankamızdaki başka bir hesabınıza aktarabilir veya farklı bankalardaki hesaplarınıza transfer edebilir veya nakit çekebilirsiniz.

http://www.akbank.com/Sayfalar/hiubilgi.aspx

Alıntı DEISIS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bankamızda son 180 gündür hareket görmeyen vadesiz hesabınıza ilişkin olarak e-mail veya sms yoluyla tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Hareketsiz hesabınıza ait 2013 2. yarı Hesap İşletim Ücreti tahsilatı 26 Nisan 2014 tarihinde yapılacaktır. Bu tarihe kadar hesabınızı kapatmanız durumunda, hesabınızdan hesap işletim ücreti alınmayacaktır.

Bankamızda bulunan vadesiz hesaplarınızı aşağıdaki kanallarımız aracılığıyla herhangi bir ücret ödemeksizin kapatabilirsiniz.

Eğer vadesiz hesabınıza bağlı fatura talimatı, ödeme emri, sigorta talimatı gibi hesaba bağlı ürün veya talimatlarınız varsa hesabı kapatmadan önce bu ürünleri iptal ettirmeniz gerekmektedir.

Hesabınızda bakiye olması durumunda hesabı kapatmadan önce bu bakiyeyi virman yaparak bankamızdaki başka bir hesabınıza aktarabilir veya farklı bankalardaki hesaplarınıza transfer edebilir veya nakit çekebilirsiniz.

http://www.akbank.com/Sayfalar/hiubilgi.aspx
    bak hocam burda hesabı kapatmazsan ceza veya ödemen gerekecek bir bedel yok . Zaten şu anda kullanmadığın bir hesaba para yatırırsan yine ücreti alıyolar. Sadece şimdi doğrudan bankalar ücreti çekemeyecek ve sana bilgilendirme yapmak zorunda kalacaklar. Dikkatlice okumanı yazdıklarımı dikkate almayacaksan eğer bankanının çağrı merkezini ara ordan da aynı bilgiyi vericeklerdir sana

Motosikleti
    XT 660 R
    Alıntı coskun34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bak hocam burda hesabı kapatmazsan ceza veya ödemen gerekecek bir bedel yok . Zaten şu anda kullanmadığın bir hesaba para yatırırsan yine ücreti alıyolar. Sadece şimdi doğrudan bankalar ücreti çekemeyecek ve sana bilgilendirme yapmak zorunda kalacaklar. Dikkatlice okumanı yazdıklarımı dikkate almayacaksan eğer bankanının çağrı merkezini ara ordan da aynı bilgiyi vericeklerdir sana
    Haklı olmanızı çok isterim. Lakin duran hesaplarda bugüne kadar herhangi bir

hesap işletim ücreti talebinde bulunmuyorlardı. Hesapta para varsa alıp geçiyordu.

Yoksa para hesapta - eksi bakiyegöstermiyordu. Ama bundan sonra bu ücret için

İCRA TAKİBİ bile başlatabileceklermiş. Bu konuyu haber sitelerinde gördüm.

http://www.habergazete.com/haber-det...014-04-16.html

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2014...kapama-eziyeti

http://ekonomi.haberturk.com/para/ha...ari-icin-uyari

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    eksiye nasıl düşürebilirler ki ancak owerdraft açmaları lazım -ki kanunla owerdarft hesapalrdan hesap işletim masrafı almak yasaklanmıştır.. Şimdi de Çağrı Merkezlerinden hesap kapatmayın nanesi çıktı

astorojna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt09
    ortalığı velveleye verdiler resmen. hesap işletim ücreti alınır alınırda hesapta para varsa alınır. 0 bakiyeli hesap - ye düşürülüp hesap işletim ücreti alınmaz. artı paradan çekilmez vs. sadece müşterinin hesabında para olması lazım. hareketsiz hesaplar zaten belli bir süre sonra pasif konuma düşer ve kendiliğinden kapanır. çalıştığım bankaya günde 300-400 kişi gelip hesaplarını kapatıyor. yazık günah insanlar işlerinden kalıyor.

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    elbette neyi nasıl yapacağını bilmeyen insanlara durduk yere zahmet çıktı ama cagrı merkezlerinden bir zahmet kapatmak gerek, belki bu sayede hesap açtırırken insanlar iki kere düşünecekler, gereksiz yere hesap açmayacaklar, bankalar da bu hesapların gereksiz operasyonel maliyetleriyle uğraşmayacaklar. Hareketsiz hesaplar 10 yıl boyunca banka sisteminde tutulmak zorunda ve 10 yılın sonunda merkez bankasına ne bakiyesi varsa devrediliyor, kendi kendine kapanma durumu yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)