Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Arabaya Motosikletin motorunu takmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Gilera Runner 180 Sp--- Pgo Kaldera 110 cc
    Merhaba Arkadaşlar Bundan yaklaşık 1 ay önce Motorumla kaza yaptım. Kasko motorumu pertte çıkardı.
    Daha paramı alamadım. ama motorumun ilk satış hakkını kasko şirketi cüzi bir miktarla bana sundu.
    Kimsenin başına gelmez inşallah ama böyle bir hakkınız var. ilk size satmak için sunuyorlar.
    Neyse ben motorumu geri aldım. Motor kısmında hiç bişey yok fakat Granajlar bitik durumda. iflah olmaz. 3500 lira granaj ve iskelet masrafı var.
    Benimde aklıma bir zamanlar alıpda 3 sene önce 750 tlye araba 126 bis (hani şu recep ivediğin arabası) ondan almıştım. Hiç yüzümü güldürmedi. Liseye gitmek için aldım. Araba tamircisi oldum o derece :D Satamadım da çünkü satışını almamıştım üstüme. Bitek ruhsatını falan almıştım. oda torpido gözünde hala durur. Zaten sahibi trafikden çektirmiş.
    3 sene önce araba piston kırdı. 1000 lirayı geçik motor arızası olunca astarı kendini geçecek diye çektim. evin oraya üstünede branda attım. duruyordu.

Şimdi aklıma değişik bir fikir geldi. Ben motosikletimin alt motorunu bu arabaya aktarmaya karar verdim.
    Oturduğum yer kırsal polis jandarma sıkıntısı hiç yok.
    Zaten o şekilde yakalanırsan arabayı veririm artık. Trafikden men :D
    En kötüsünü düşündüm

Motor 2001 model Gilera Runner 180 sp di.
    4 defa rektefiye oldu hep büyük piston attım. silindir hacmi 200 cc kesin geçti :D
    Arabayı kaldıracağına eminim.
    Mekanik bilgim var. 3 sene oto sanayisinde oto tamirhanesinde çalıştım. Bana max : 100 tl ye falan patlıcak.

Yapmak istediğim arabanın motorunu söküp o boşluğa motorun alt motorunu arabanın iskeletiyle çok sağlam kaynaklamak. Hatta motosikletten alt motoru ayırırken bağlantı yerlerini sökmeden direk 15 cm falan iskelet demiriyle alıp o şekilde arabaya daha sağlam monte etmek kaynaklamak.
    Bu şekilde hem daha sağlam olmuş olacak hemde araca sarsıntı yapmayacak çünkü motor takozları üstünde olacak.
    ikincisi bildiğiniz gibi su sogutmalı motor. Radyatör olarak motorun radyatörü zaten kazada kırıldı. Ya uyum sağlayan bir arabanın yada motorun kendi radyatörünü alıp aracın önüne monte edecem. Güçlü bir devir daim pompasıyla motora bu suyu basmasını sağlayacam inşallah buradada sıkıntı yok.

Şimdi gelelim en önemli yere.

Arabanın sanjımanına çıkışı krank milinden direk alacağım. Uyumda sıkıntı yok. Tornacıda (tanıdık çok) istediğim ara parçayı yaptırırım.
    4 vites sanjımanı 1 geri sanjımanı bu şekilde halledebilirim.

Sormak istediğim konu Sankımanı direk motorun krank ına bağlamak doğrumu ?

Sonuçta motorda kayışla bağlı ben zincirden bile daha sert şekilde direk bağlıyorum.
    Tamam motor iki zamanlı kaldırır sıkıntı yokda. Diyelim ki debriyaj balatası (arabanın ki ) motordada var. Merkez kaçlı zaten ona güveniyom biraz. neyse hiç kaçırmadı debriyajlar o zaman araba ya pati atacak ya bir yeri kıracak yada stop edecek.

Sizce bu motor bu sistem bu arabayı kaldırır mı ?

Resimleri atarım. Daha başlamadam sadece proje aşamasında şuan

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:44 ----------

Bu arada üniversitede 2 sene Otomobil Teknolojisi Bölümü okudum. Şuan Boştayım. Can sıkıntısından uğraş arıyorum. Hertürlü yaparım Allahın izniyle ama sizinle de bir paylaşmak istedim. Fikirinize ihtiyacım var.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Şahsi görüşüm 200cc lik bir motoru o araca baglayacak olursan araçtan performans yani performanstan kastim sikintisiz hareket etmesini beklememelisin. Ayrica karburatorle oynama yapmak zorunda kaldiktan sonra tuketmek isteyecegi yakit sarfiyatini gorunce hareket etsede kullanmayacaksindir. Ama guzel ugraslar bunlar kolay gelsin
    Ölüborlu bunu beğendi.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    O motorla ancak deneysel bir iş yapabilirsin. Aracı kullanılabilir şekilde hareket ettiremez.
    Onun yerine bir go kart yapman daha mantıklı olur.
    Ölüborlu bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O motorla ancak deneysel bir iş yapabilirsin. Aracı kullanılabilir şekilde hareket ettiremez.
    Onun yerine bir go kart yapman daha mantıklı olur.
    O motoru bi şekilde değerlendireceğim. Aracı 1. vitesde 8000 devire kadar çıkarsam zaten hızı 40-45 olur.
    Sonuçta 500 kilo araba zaten iyice hafifleyecek motoruda söküyorum. Bence pek sıkıntı olmaz gibime geliyor. Tabi denemeden göremeyiz. Ama 80-90 gibi hızlara çıkabileceğine inanıyorum. Sonuçta Devirli makina 200 cc 4 zamanlı motor olsa tamam yerinden kalkması sıkıntı ama iki zamanlı olması bence biraz hantal kalır ama normal olarak kullanmama olanak sağlar bence tabi tahmin bu denemeden sonucu görmem zor.
    Avantajım çok ama
    Sonuçta hafif araba
    LAstikler ince
    zaten kendi motoru 650cc iki piston (4 zamanlı)
    Kullanacak oldugum motorun devirli olması (o arabanın orj. motoru max 4.000 rpm/dk devirle çalışırken benim motorum 8.000 rpm/dk devir üretiyor.
    Orjinal motorla 1 vitesde max 25 km yapıyorsa bu motorla 45-50 yapar.

Dezavantajım
    Fren sistemi sıkıntı Sonuçta araba çalışıyor ama fren hidroliğini motor pompalamıyacak. Onu motora nasıl bağlarım orasını bilmiyom :(

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    Motor arabayı kesinlikle yürütmez.Boşa zaman ve para kaybından ziyade,eldeki motordan da olursun.
    Ölüborlu bunu beğendi.

Motosikleti
    Ya ben bu motoru çok büyüttüm.
    Yada siz çok öldüldünüz.
    Neden yürütmesin
    Galiba motoru bilmiyorsun Teknik özelliklerini sana yazayın Arabanın beygiriyle aynı aşağı yukarı Aynı 26 / 21
    Teknik Özellikleri (FXR ve SP):
    2 zamanlı,su soğutmalı
    Silindir hacmi:175.8 cc
    Çap*strok:65,6*52mm
    Sıkıştırma oranı 9.8:1
    Motor gücü: 21hp-8000d/dk
    Max tork:18Nm-7000d/dk
    Max hız:137km/h
    Depo hacmi:12litre
    Yağ kapasitesi:1.8litre
    Lastik ebatları ön:120/70 R12, arka 130/60 R13
    Ağırlık:115kg

Bis 126 Teknik Özellikler:
    Marka/Model : Fiat Bis126
    Karoser Tipi : FB126c-PL
    üretim yılı : 1989
    Silindir Hacmi : 594 cm3
    Silindir sayısı : 3
    Yakıt sistemi : Benzinli/Karbüratörlü
    Soğutma sistemi: Su soğutmalı
    Maksimum Güç : 26 BG (22 Kw)
    Maksimum Hız : 124 Km/s
    Ağırlık : 661 kg
    Fren sistemi : ön:disk fren /arka:tambur kasnaklı yay.

Bence 5 beygir farkla o araba hertürlü normal olarak gitmeye devam eder. Zaten Açık hava filtresi takılıydı. +3 ,5 beygirde o verir :D

Motosikleti
    cawa
    Olayın beygirle , eşşekle alakası yok.
    Dediğim gibi sadece hareket edebileceğini kanıtlamaksa amacın evet hareket eder . Ama o kadarla kalır.
    Ekonomik olmaz.
    500 kg yi çok küşümseme . Sen bir bak sp180 in max taşıma kapasitesi ne kadar. Oradan az buçuk fikir edinebilirsin.

Deneysel olur , işlevsel olmaz , çok para harcarsın hiçbir işine yaramaz.
    Hadi diyelim herşey senin dediğin gii oldu , km de 1 tl den aşşağı yakmaz.
    Ölüborlu bunu beğendi.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Kardeş,
    Amacın motoru değerlendirmekse 200 TL'e bi mobilet al, motoru ona tak.
    Ama macera aramak gibi bi niyetin varsa onu bilemem.
    Ölüborlu ve roadmaster bunu beğendiler.

Motosikleti
    Olayın beygirle , eşşekle alakası yok.
    Dediğim gibi sadece hareket edebileceğini kanıtlamaksa amacın evet hareket eder . Ama o kadarla kalır.
    Ekonomik olmaz.
    500 kg yi çok küşümseme . Sen bir bak sp180 in max taşıma kapasitesi ne kadar. Oradan az buçuk fikir edinebilirsin.

Deneysel olur , işlevsel olmaz , çok para harcarsın hiçbir işine yaramaz.
    Hadi diyelim herşey senin dediğin gii oldu , km de 1 tl den aşşağı yakmaz.
    Anladım çok para harcıcak bişey yok da benim istediğim yağmurda çamurda ıslanmaktan bayağı bıktım. Hep imrenirdim yağmurda arabayla gidenlere eee antalya yağmuru felaket oluyo işte ekmek almaya sağa sola gitmeye yarasın yeter.

Kazadan sonra motordan korktum. Artık ailemde izin vermiyor motora artık.
    Bu şekilde yaparsam Ayağımı yerden keser diye umut etmiştim.
    Bis parçalarını bulmak bela piyasada yok. Şuan o arabanın kendi motorunu yürütmeye kalksam en az 1000 tl Gerek görmüyom çünkü Randımansız. Akşam sağlam koy ertesi gün bas marşa çalışmıyor o motordan çok çektim.
    Ama motosikletimin motoru öylemiydi tek marş hatta yarım marşla çalışıyordu.

Amacım ayağımı yerden kesecek bir vasıta. Kırsal kesimde kullanacam zaten.
    Ben çok umutlanmıştım. Ayağımı yerden keser götürür diye hayal kırıklığına uğradım :(
    Hayırlısı olsun. Önce bir iyileşiyim zamanla belki motora karşı ailemde ısınır. Alırım yeniden bide kasko parayı ödese süper olacak. :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:17 ----------

Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş,
    Amacın motoru değerlendirmekse 200 TL'e bi mobilet al, motoru ona tak.
    Ama macera aramak gibi bi niyetin varsa onu bilemem.
    Artık motordan korktum. Sonuçta ağır kaza oldu. Daha tam iyileşemedim. Bide ailem artık sittinsene izin vermez motora binmeme yoksa zaten başka motor var

Motosikleti
    cawa
    Bak arkadaşım hani beni hiiiç ilgilendirmez ama böyle ekonomik kaygılarında varsa bu işe hiç ama hiç bulaşma.
    Para tutmaz diyorsunda sadece tornacıya 3bin kaptırırsın tornacı ve kaynakçı ile akraba olursun gide gele.
    Bu işlere para limiti olmadan girilir.
    Sen elindeki para ile alabileceğin bir reno , tofaş vs varmı ona bak.
    gördüğüm kadarıyla amacın proje yapmak değil araç ihtiyacını gidermek olduğundan böyle yazıyorum.
    Ölüborlu bunu beğendi.

Motosikleti
    Bak arkadaşım hani beni hiiiç ilgilendirmez ama böyle ekonomik kaygılarında varsa bu işe hiç ama hiç bulaşma.
    Para tutmaz diyorsunda sadece tornacıya 3bin kaptırırsın tornacı ve kaynakçı ile akraba olursun gide gele.
    Bu işlere para limiti olmadan girilir.
    Sen elindeki para ile alabileceğin bir reno , tofaş vs varmı ona bak.
    gördüğüm kadarıyla amacın proje yapmak değil araç ihtiyacını gidermek olduğundan böyle yazıyorum.
    Sağol eyvallah Benim ki Birazda boş zamanlarımda uğraştı. 1 aylık izinliyim. Daha 20 gün daha evde olacam artık patladım. Ondan aklıma geldi yoksa Allah tüm müslüman kardeşlerimede nasip etsin. Para sıkıntısı yok. Şuan gidip kredi falan çekmeden nakit 0 araba alacak durumumda var benimkisi geçici birazda evdekilerin Kardeşimin falan işine yarasın yürümesinler Falan diyeydi.

Gerçekten yardımcı oldun Sağol Ben vazgeçtim. Yeni araba almayı değerlendiriyim. En azından motora veda edecem gibi. Belki bir kaç seneye evlenirsem kendi evimde Haftasonları falan binmelik bir Orta büyüklükde bir motor alırım.

Zaman ayırıpda cevap veren fikrini söyleyen söylemeyen herkese Teşekkürler.

Motosikleti
    cawa
    Hayırlısı olsun.

Ama tekrarlıyorum o motorla bir gokart yaparsan müthiş keyifli olur. Daha da kolay olur.
    dockerengin ve Ölüborlu bunu beğendiler.

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    Motor gücünden ziyade motor-şanzıman-diferansiyen oranıyla alakalı.Hadi motor kuvvetli diyelim üçüncü kalkışa debriyajı sıyırır.
    Motorun kıymetli yazık etme derim.
    Ölüborlu bunu beğendi.

srknbdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki kle 500
    bence motorun bloğunu ve bisinde parçalarını kullanarak çok güzel bir gokart yapabilirsin, zaten iki türlüde evraksız olacak araç..

Motosikleti
    2013 S1000RR Hp4
    Motorun sonu böyle olur ancak süratten değil motora binen yükten.

1:10sn.
    ozgurakman bunu beğendi.

altınkartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Anladığım kadarıyla bis'in ruhsatı yok ve bu projeyi yaparsanız evraksız gezeceksiniz. Eğer durum böyleyse, arkadaşlar go kart demiş ancak benim nacizane tavsiyem buggy yapmanız. Çünkü elinizde motor hariç sağlam, yürüyen bir araç var. Bu durumda buggy yaparken başa bela olacak sıkıntıların %65-70 inden kuruluyorsunuz. Aracın tekerleklerini, difransiyelini, amörtisörlerini değerlendirebilirsiniz ki aracın parçalarıda buggy yapımı için gayet uygun. Takıldığınız yer olursa da Allah'ın izniyle yardımcı olabilirim. He asıl konuya gelecek olursakta o motor gerekli dişli oranlarıyla, o aracı sizi tatmin edecek şekilde yürütür Allah'ın izniyle, buna %90 eminim.
    Ölüborlu ve yusufozugenc bunu beğendiler.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    motorun herşeyi beygir demek değildir..asıl önemli olan torkudur..biri 21 biri 26 hp demişsin güzelde...bisin kaç devirde kaç Nm veriyor,runner kaç???
    emin ol 5 katından az değildir..buda motoru taktığında 5 hp gibi düşünmen gerektiğini gösterir..üstelik o arabayı orjinal motoru bile yerinden zor kaldırıyorken,şanzumanının çaldığı güçle sadece 1-2 sefer yerinden hareket ettirebilisin..her durduğunda kalkman 3 dakikanı filan alır...
    denemesi bedava...
    arkadaşların dediği gibi yap bir gokart istediğin gibi gez...
    Ölüborlu ve pistolpitt bunu beğendiler.

Motosikleti
    2011 c8 Crypton & 2013 xmax250
    Alıntı Ölüborlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    antalya yağmuru felaket oluyo işte ekmek almaya sağa sola gitmeye yarasın yeter.
    Alıntı Ölüborlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuan gidip kredi falan çekmeden nakit 0 araba alacak durumumda var benimkisi geçici birazda evdekilerin Kardeşimin falan işine yarasın yürümesinler Falan diyeydi.
    hadi yürüdü Trafiğe çıkması kanunen yasak olan bi araç elde ettin.trafik umrunda değilse bile,tam donanımlı olarak kullanamayacağın(arıza,kaza,yangın vs) bi aracın olacak.halbuki elinde sıfır araba alacak paran olmasına rağmen kendini,aileni ve çevrendekileri riske atmaya değermi ..?

ufukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco venox

böylebir makinaya sahipsen olabilir

Proud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    3 yaşında ki bir çocuğa 20 kiloyu çektirmen gibi bişey bu.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)