Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni araç aldım 14 aralıkta Türkiye'ye geliyormuş, sizce ne yapmalıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI
    heineken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    Arkadaşlar bu mevzulardan anlamıyorum anlayanlar bi akıl versin lütfen.
    Yurtdışından bi araba aldım arkadaşlar, araba türkiyede istediğim donanımda yok onunı için özel üretildi Madrid'ten geliyor, yoldaymış . 14 aralıkta geliyor. Öyle ahım şahım bi araç değil yanlış anlaşılmasın. 1560 cc motorlu bir SUV. Sorum şu :

-Ben bu aracı 15 aralıkta alırsam ne kadar bi zararım olur ? (Kasko , sigorta , Motorlu taşıt vergisi vs.....)
    -Aracın parasını 15'inde ödesem trafiğe çıkışını 2014 de yaparsam, bütün bu masraflardan muaf olur muyum ? siz olsanız ne yaparsınız?
    ______________RIDE THE LIGHTLING________________

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    marka model nedir hocam
    onun dışında bence 2014 e bırakın tescil işini
    çünkü 2013 ün son vergisini her şekilde alırlar

emocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yurtdışından araba aldım derken bir galeri veya bayi vesilesi ile aldıysanız ok .
    bütün üthalat işlemlerini onlar yapar siz arabanızı teslim alırsınız anlaştığınız fiyata .

lakin siz şahsınız alıp gümrüklemesini siz yapacaksanız geçmiş olsun size.
    Motorlu taşıt vergisi , trafik sigortası , kasko , yapacağınız masrafların yanında çerez gibi kalacak .

sırf vekalet vereceğiniz gümrük müşavirlik şirketi en aşağı 500-tl komisyon alacak. ona vereceğiniz vekalet te iki sayfa olacak muhtemelen ve 150-tl .
    bu sadece işin başlangıcı . Aracı aldığınız yerden Türkiye'ye nakliye bedeki var Türk Gümrüğüne ( varış :istanbul AHL Oto ihtisas gümrüğü - Atatürk havalimanının karşısı) kadar tahmini 1.000-euro civarıdır. ,sonra gümrük vergisi (avrupadan ATR li geliyorsa vergi yok- ATR yoksa veya başka ülkelerden geliyorsa %10 gümrük vergisi ) , her donanım için ekstra kıymet eklenecek ve total kıymetten ÖTV alınacak (1560cc için %37) Araç bedeli+ÖTV toplam kıymeti üzerinden ayrıca KDV alınacak ( %18)+Liman Ardiye ücretleri ve sonrasında gümrükleme bitince Trafik tescil için ayrıyetten bir Trafik müşavirliğine vekalet ve masraf veya kendiniz koşturacaksınız.

Sorunuzun cevabı ise :
    * Kasko ve Trafik sigortası yapıldığı tarihten itibaren bir yıl geçerlidir . yılbaşı ile bir ilgisi yoktur. nezaman yapıldığı tasarruf sağlamaz. zaten trafik sigortası zorunludur.
    * Motorlu taşıt Vergisi ( MTV ) den tasarrufunuz olur. Yılbaşı sonrası trafiğe çıkartırsanız(yani ruhsat alırsanız) 413,50-TL tasarrufunuz olur ( 2013 yılı ikinci dönem vergisini ödememiş olursunuz)
    brds bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT 09 Tracer, SYM Fiddle II
    Sadece motorlu taşıtlar vergisininin son taksidinden yırtarsanız. Onun dışında diğer şeylerle ilgili bir kazancınız olmaz. ben olsam aracın çıkışını 2014 yaparım 500 lira galiba cebinizde kalır.

Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    İstediğim cevaplar bunlardı beyler , teşekkür ediyorum. Aracı bayiden alıyorum peugeot 2008, galeriyle konuşucam ödemesini 15 inde yapiyim ama plakayı siz 1 ocakta çıkartın diyim, kabul ederlerse 2014 de aliyim, 2 hafta daha binmem arabaya problem değil, 2 ay beklemişim zaten...

Alıntı heineken adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstediğim cevaplar bunlardı beyler , teşekkür ediyorum. Aracı bayiden alıyorum peugeot 2008, galeriyle konuşucam ödemesini 15 inde yapiyim ama plakayı siz 1 ocakta çıkartın diyim, kabul ederlerse 2014 de aliyim, 2 hafta daha binmem arabaya problem değil, 2 ay beklemişim zaten...
    Dolandırılıyor olabilirsiniz.
    Türk Gümrük KAnununa göre 3 yaşından yaşlı ve 0 ( kullanılmamış ) olmayan araçların ithalatı YASAKTIR ( örneğin galeride satılmamış sıfır 2011 model araç alabilirsiniz ama 2008 sıfır olsa bile alamazsınız )

Pardon peugeot 2008 modelini kastetmişsiniz sanırım ben yılı zannetim
    brds ve Panter38 bunu beğendiler.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    İlave bir bilgide benden. Artık aracın model yılı trafiğe çıktığı yıl olacak. Eskiden ağustos ayında trafiğe çıkan araç model yılı olarak bir sonraki yıl sayılıryordu.

Örneğin: 2010 ağustosunda alınan araç 2011 model oluyordu ki bu da yanıltıcı bir durum. Adam ilana koymuş 2011 model diye ama aslında araç 1 yıl daha yaşlı. Bu nedenle model yılı trafiğe çıkış yılı olacak.

Sizin araç da 2014 de trafiğe çıkarsa model yılı da 2014 olacak. Hayırlı olsun.

manners - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı emocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türk Gümrük KAnununa göre 3 yaşından yaşlı ve 0 ( kullanılmamış ) olmayan araçların ithalatı YASAKTIR ( örneğin galeride satılmamış sıfır 2011 model araç alabilirsiniz ama 2008 sıfır olsa bile alamazsınız )

sanirim 6 aylik bir sure kullanmis olman gerekiyor yurt disinda o araci iceri sokmak icin dimi?

SULH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '15 Xmax 250 10bin km - '13 CBF150 21bin km
    yurtdışından araba aldım derken bir galeri veya bayi vesilesi ile aldıysanız ok .
    bütün üthalat işlemlerini onlar yapar siz arabanızı teslim alırsınız anlaştığınız fiyata .

lakin siz şahsınız alıp gümrüklemesini siz yapacaksanız geçmiş olsun size.
    Motorlu taşıt vergisi , trafik sigortası , kasko , yapacağınız masrafların yanında çerez gibi kalacak .

sırf vekalet vereceğiniz gümrük müşavirlik şirketi en aşağı 500-tl komisyon alacak. ona vereceğiniz vekalet te iki sayfa olacak muhtemelen ve 150-tl .
    bu sadece işin başlangıcı . Aracı aldığınız yerden Türkiye'ye nakliye bedeki var Türk Gümrüğüne ( varış :istanbul AHL Oto ihtisas gümrüğü - Atatürk havalimanının karşısı) kadar tahmini 1.000-euro civarıdır. ,sonra gümrük vergisi (avrupadan ATR li geliyorsa vergi yok- ATR yoksa veya başka ülkelerden geliyorsa %10 gümrük vergisi ) , her donanım için ekstra kıymet eklenecek ve total kıymetten ÖTV alınacak (1560cc için %37) Araç bedeli+ÖTV toplam kıymeti üzerinden ayrıca KDV alınacak ( %18)+Liman Ardiye ücretleri ve sonrasında gümrükleme bitince Trafik tescil için ayrıyetten bir Trafik müşavirliğine vekalet ve masraf veya kendiniz koşturacaksınız.

Sorunuzun cevabı ise :
    * Kasko ve Trafik sigortası yapıldığı tarihten itibaren bir yıl geçerlidir . yılbaşı ile bir ilgisi yoktur. nezaman yapıldığı tasarruf sağlamaz. zaten trafik sigortası zorunludur.
    * Motorlu taşıt Vergisi ( MTV ) den tasarrufunuz olur. Yılbaşı sonrası trafiğe çıkartırsanız(yani ruhsat alırsanız) 413,50-TL tasarrufunuz olur ( 2013 yılı ikinci dönem vergisini ödememiş olursunuz)

ebaydan ilanlara baktıktan sonra ulan alalım şuradan bi tane diyorum sonra bu yazdıkların aklıma geliyo vazgeçiyorum. ülkemizde iphone 5s fiyatına yurtdışında harley alınıyo

Alıntı SULH adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ebaydan ilanlara baktıktan sonra ulan alalım şuradan bi tane diyorum sonra bu yazdıkların aklıma geliyo vazgeçiyorum. ülkemizde iphone 5s fiyatına yurtdışında harley alınıyo
    sifir 2013 camarro fiyati turkiyedeki 3-4 yasindaki camarro ile ayni .
    canim memleketim ya seni severkende operkende diger devletlere tas cikartiyor.

Alıntı manners adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sanirim 6 aylik bir sure kullanmis olman gerekiyor yurt disinda o araci iceri sokmak icin dimi?
    hayır.
    bu tamamen eksik bir bilgi.
    6ay süreyle kullanma şartı sadece yurtdışında oturma izni ile en az 24 ay kalmış kişiler , yurda kesin dönüş ( oturum ) ile dönerlerse üzerlerine en az 6 aydır kayıtlı olan araçlar gümrük vergilerinden muaftır. ( yine 3 yaşından eski araçlara izin yoktur,ama 3 yaşına kadar kullanılmış araçlara izin vardır )

lakin burda gümrük vergisi ile kastedilen bir yanılsama var.
    Avrupa menşeli araçların Gümrük Vergisi %0 dır . Yoktur zaten . Borusan bir BMW araç getirirken %0 gümrük vergisi öder
    1995 de Avrupa birliği ile uyguladığımız gümrük birliği anlaşması ile aramızda Gümrük vergisi yoktur.
    Peki bukadar vergi nerden geliyor ?
    Türkiye Cumhuriyeti araç ithalatındaki gümrük vergisi olmaması durumunu engellemek için ÖTV diye birşey uydurmuştur ordan geliyor.
    BMW 3.20 araç %0 gümrük vergisi fakat %80 ÖTV ve + %18 kdv ile ithal ediliyor . fark burdan geliyor.

BAhsettiğiniz kesin dönüş (Adı: Bedelsiz ithalat) kapsamındaki araçlarda yine ÖTV ve yine KDV alınır. sadece olmayan Gümrük vergisi alınmaz
    şaka gibi dimi ama öyle .

Burdaki 3 avantaj:
    1) bedelsiz : yani araç ithal edeceğinizde araç bedelini banka yolu ile havale etmek zorunludur . o muaftır. 2 yıl önce almanyada HANS tan almışsınızdır ikinci el mesela.
    2) 3 yaşına kadar kullanılmış olsa da getirebilirsiniz .
    3) Gümrükte ikinci el olduğu için vergiye tabii matbuu bedel biraz daha ucuzdur onun üzerinden vergilendirilirsiniz(Ötv,KDV) . kasko bedelleri gibi bellidir yani.

kısaca bu kesin dönüş araba getirme olayının da pek bir artısı yoktur.
    sadece veraset ( miras ) ile araba size kalırsa onda ötv ve kdv yok .
    manners ve brds bunu beğendiler.

SULH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '15 Xmax 250 10bin km - '13 CBF150 21bin km
    Alıntı manners adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sifir 2013 camarro fiyati turkiyedeki 3-4 yasindaki camarro ile ayni .
    canim memleketim ya seni severkende operkende diger devletlere tas cikartiyor.
    4bin dolara harley var. türkiyede ikinci eli 25bin liradan başlıyo :D

hayır.
    bu tamamen eksik bir bilgi.
    6ay süreyle kullanma şartı sadece yurtdışında oturma izni ile en az 24 ay kalmış kişiler , yurda kesin dönüş ( oturum ) ile dönerlerse üzerlerine en az 6 aydır kayıtlı olan araçlar gümrük vergilerinden muaftır. ( yine 3 yaşından eski araçlara izin yoktur,ama 3 yaşına kadar kullanılmış araçlara izin vardır )

lakin burda gümrük vergisi ile kastedilen bir yanılsama var.
    Avrupa menşeli araçların Gümrük Vergisi %0 dır . Yoktur zaten . Borusan bir BMW araç getirirken %0 gümrük vergisi öder
    1995 de Avrupa birliği ile uyguladığımız gümrük birliği anlaşması ile aramızda Gümrük vergisi yoktur.
    Peki bukadar vergi nerden geliyor ?
    Türkiye Cumhuriyeti araç ithalatındaki gümrük vergisi olmaması durumunu engellemek için ÖTV diye birşey uydurmuştur ordan geliyor.
    BMW 3.20 araç %0 gümrük vergisi fakat %80 ÖTV ve + %18 kdv ile ithal ediliyor . fark burdan geliyor.

BAhsettiğiniz kesin dönüş (Adı: Bedelsiz ithalat) kapsamındaki araçlarda yine ÖTV ve yine KDV alınır. sadece olmayan Gümrük vergisi alınmaz
    şaka gibi dimi ama öyle .

Burdaki 3 avantaj:
    1) bedelsiz : yani araç ithal edeceğinizde araç bedelini banka yolu ile havale etmek zorunludur . o muaftır. 2 yıl önce almanyada HANS tan almışsınızdır ikinci el mesela.
    2) 3 yaşına kadar kullanılmış olsa da getirebilirsiniz .
    3) Gümrükte ikinci el olduğu için vergiye tabii matbuu bedel biraz daha ucuzdur onun üzerinden vergilendirilirsiniz(Ötv,KDV) . kasko bedelleri gibi bellidir yani.

kısaca bu kesin dönüş araba getirme olayının da pek bir artısı yoktur.
    sadece veraset ( miras ) ile araba size kalırsa onda ötv ve kdv yok .
    tesekkurler bilgilendirmeler icin.

emocan yardımseverliğin için teşekkür ederim...

Motosikleti
    Honda CRF 250 L

Yüreğimi ağzıma getirdin emocan allah iyiliğini versin

Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlave bir bilgide benden. Artık aracın model yılı trafiğe çıktığı yıl olacak. Eskiden ağustos ayında trafiğe çıkan araç model yılı olarak bir sonraki yıl sayılıryordu.

Örneğin: 2010 ağustosunda alınan araç 2011 model oluyordu ki bu da yanıltıcı bir durum. Adam ilana koymuş 2011 model diye ama aslında araç 1 yıl daha yaşlı. Bu nedenle model yılı trafiğe çıkış yılı olacak.

Güzel bilgi bunuda merak ediyordum ....teşekkür ederim.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Pejonun böyle bir modelinden haberim yoktu.
    Bi de fransada yasiyoruz.
    Valla çok incelemedim ama fiyati güzel.
    15.300€ yazmislar.
    Muadillerine göre çok ucuz.
    Satar diye düsünüyorum.

Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sinancim bu çok yanlis bir uygulama.
    Yani senin yaniltici dedigin mevzu hiç de yaniltici degil.
    Tabi anlatabilmek için örnek vermek lazim.
    Simdi örnegi motosikletle verirsek daha anlasilir olacak.
    2006 ocak ayinda aldigim CBR 600 RR

Ayni yil ekim ayinda aldigim CBR 600 RR

Ikisi de 2006 yilinda trafige çikti.
    Sence bu iki motosiklet ayni mi?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    BMW F650 GS
    Model yıla göre değişmez. Aynı marka aynı modelden 3 değişik versiyonda çıkarabilir. Asıl mesele model yılın hangi anlama geldiğidir.

Yurtdışında nasıl bir formul uygulanıyor bilemiyorum ama burda aracın yaşını temsil ediyor.

Unutmamak lazımdır ki araç alım satımında aracın yaşı ve kilometresi değerini belirler. 1 yılda birkaç değişik model varsa ki bu genelde 3-4 yılda bir her marka-modelde olur. Bunu da takip ederek öğrenebiliriz.

Senin verdiğin örneği tersine uyguladığımızda da durum aynı oluyor. 2. resimdeki 2006 model 2007 de veya 2008 de değişime uğradığında 2006 model 2007 yada 2008 mi olur. Tabiki olmamalıdır. Suistimale açık bir durum bu nedenle trafiğe çıkış tarihi bana daha mantıklı geliyor.

Motosikleti
    BMW F650 GS
    .........................

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Sevgili Sinan,
    aracin yasini trafike çikis tarihi belirler,model yili degil.
    Sen olaya alim-satim açisindan bakiyorsun.
    Ama isin bir de yedek parça tarafi var.
    2007 model bir motosikletin ruhsatina 2006 yazarsan,
    ileride elinde uygunsuz yedek parça ile dolasan bir çok motorcu dostumuz olur.
    Model dedigimiz sey bu nedenle çok önemlidir.

Bir araç hangi yıl ithal edildiyse o yıl model yılıdır. Sizin araç bu yıl 14 aralıkta ithal edildiğine göre aracınız 2013 model olacak. 31 aralıkta bile ithal edilse 2013 model olur. Satin alinma tarihi tarihi trafiğe çıkış tarihi farklı şeylerdir. Aracı 2014 yılında alırsanız 2013 mtv sinden yırtarsıniz. Araci 31 aralik gunu dahi alsaniz. 2013 yili hem ocak hemde temmuz mtv sini ödemek zorundasınız. (2ay süre veriyor) ocak ayında alirsaniz da 2014 ocak mtv sini firmanin odemesi konusunu teyit edin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler