Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

TÜRK Dil Bayramınızı Kutlarım.

Motovento
    REKLAM ALANI
    ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Her laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti bireyinin Türk Dil Bayramı kutlu olsun arkadaşlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Bazılarına kapak resim olmuş...
    Kutlu olsun hepimize..
    TAYFUNBORA, suatt22 ve kamsea bunu beğendiler.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kutlu olsun hepimize..
    türkçeye böylesine kıymet veren biri olarak türkçeyi kıymetlendirme operasyonu olan "türkçe olimpiyatları"ndan bir takdiri esirgemezsin artık.
    neyy? biri kapak mı dedi?
    omerelf bunu beğendi.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    herhangi bir dilin neden bayramı ya da olimpiyatı yapılır anlam veremiyorum valla...

fransada doğup orada büyüyecek, türk milletindenim diyen insan herşeyden önce ve mutlaka fransızca konuşmalıdır bana göre...böyle birisi için 1- fransızca 2- türkçedir.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    türkçeye böylesine kıymet veren biri olarak türkçeyi kıymetlendirme operasyonu olan "türkçe olimpiyatları"ndan bir takdiri esirgemezsin artık.
    neyy? biri kapak mı dedi?
    Temiz niyetle yapılsa alnından öperim...
    Ama biliyorum ki içi pis....
    Ağzıyla değil kıçıyla kuş tutsa nafile...
    suatt22, srknbdm ve ÖzLeMKaYrA bunu beğendiler.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kutlu olsun hepimize..
    Kime kapak olduğu anında belli oldu
    suatt22, Shrieker ve srknbdm bunu beğendiler.

DEISIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 R
    Isveç Kralı ve Türkiye-Isveç Ilişkileri Hakkında Konuşma
    3 Ekim 1934

M. Kemal Paşa tarafından memleketimizi ziyarete gelen Isveç Veliahdı Prens Güstav Adolf şerefine Çankaya Köşkü’nde verilen ziyafette söylenmiştir:

“Altes Ruayâl,
    Bu gece, yüce konuklarımıza, Türkiye’ye uğur getirdiklerini söylerken duyduğum, tükel özgü bir kıvançtır. Burada kaldığınız uzca, sizi sarmaktan hiç durmayacak ılık sevgi içinde, bu yurtta, yurdunuz için beslenmiş duyguların bir yankısını bulacaksınız.

Isveç-Türk uluslarının kazanmış oldukları utkuların silinmez damgalarını tarih taşımaktadır. Süerdemliği, önü, bu iki ulus, ünlü sanlı sözlerinin derinliğinde sonsuz tutmaktadır.

Ancak, daha başka bir alanda da onlar erdemlerini, o denli yaltırıklı yöntemle göstermişlerdir. Bu yolda kazandıkları utkular, gerçekten daha az özence değer değildir.

Avrupa’nın iki bitim ucunda yerlerini berkiten uluslarımız, ataç özlüklerinin tüm ıssıları olarak baysak, önürme, uygunluk kıldacıları olmuş bulunuyorlar; onlar bugün en güzel utkuyu kazanmaya anıklanıyorlar; baysal utkusu.

Altes Ruayâl,
    Yetmiş beşinci doğum yılında oğuz babanız, bütün acunda saygılı bir sevginin söyüncü ile çevrelendi. Genlik, baysal içinde erk sürmenin gücü işte bundadır.

Ünlü babanız, yüksek kralınız beşinci Güstav’ın gönenci için en ıssı dileklerimi sunarken, Altes Ruvayâl, sizin Altes Ruvayâl, prenses Louise, sevimli kızınız Altes Prenses Ingrid’in esenliğine, tüzün Isveç ulusunun gönencine, genliğine içiyorum.”

Bayramsa bayramınız mübarek olsun...

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Kapağı yiyenler tek tek ortaya çıkıyor .
    suatt22 bunu beğendi.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kapağı yiyenler tek tek ortaya çıkıyor .
    Onlar hazımsızlık çekenler...
    suatt22 bunu beğendi.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı DEISIS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Isveç Kralı ve Türkiye-Isveç Ilişkileri Hakkında Konuşma
    3 Ekim 1934

M. Kemal Paşa tarafından memleketimizi ziyarete gelen Isveç Veliahdı Prens Güstav Adolf şerefine Çankaya Köşkü’nde verilen ziyafette söylenmiştir:

“Altes Ruayâl,
    Bu gece, yüce konuklarımıza, Türkiye’ye uğur getirdiklerini söylerken duyduğum, tükel özgü bir kıvançtır. Burada kaldığınız uzca, sizi sarmaktan hiç durmayacak ılık sevgi içinde, bu yurtta, yurdunuz için beslenmiş duyguların bir yankısını bulacaksınız.

Isveç-Türk uluslarının kazanmış oldukları utkuların silinmez damgalarını tarih taşımaktadır. Süerdemliği, önü, bu iki ulus, ünlü sanlı sözlerinin derinliğinde sonsuz tutmaktadır.

Ancak, daha başka bir alanda da onlar erdemlerini, o denli yaltırıklı yöntemle göstermişlerdir. Bu yolda kazandıkları utkular, gerçekten daha az özence değer değildir.

Avrupa’nın iki bitim ucunda yerlerini berkiten uluslarımız, ataç özlüklerinin tüm ıssıları olarak baysak, önürme, uygunluk kıldacıları olmuş bulunuyorlar; onlar bugün en güzel utkuyu kazanmaya anıklanıyorlar; baysal utkusu.

Altes Ruayâl,
    Yetmiş beşinci doğum yılında oğuz babanız, bütün acunda saygılı bir sevginin söyüncü ile çevrelendi. Genlik, baysal içinde erk sürmenin gücü işte bundadır.

Ünlü babanız, yüksek kralınız beşinci Güstav’ın gönenci için en ıssı dileklerimi sunarken, Altes Ruvayâl, sizin Altes Ruvayâl, prenses Louise, sevimli kızınız Altes Prenses Ingrid’in esenliğine, tüzün Isveç ulusunun gönencine, genliğine içiyorum.”

1-metinin konuyla bağlantısını çözemedim
    2- metinde ne dendiğinin %70 ini anlamadım
    3- konuşmayı isveç kralı da (türkçe bilmiyorsa) anlamamıştır.
    4- bu konuşmayı tam anlamıyla isveççeye/fransızcaya/ingilizceye simültane çevirebilirm diyen tercümanın alnını karışlarım

sodalimon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha S10
    Anımsattığınız için çok sağolun. Dileğim; Türk Halkı'nın da güzel Türkçemiz'in değerini görmesi ve onu başının üstünde taşıması...
    Türkçe; ardındaki muhteşem matematiğiyle, bir dilin nasıl canlı olduğunu enfes biçimde anlatan örnek...
    Türkçe'yi küçük görenlere, cehaletlerinden dolayı hep acıdım geçmişte, artık; ihanetlerinden dolayı, acımıyorum...
    Gerisini bildiğin, "görmezden geliyorum"!!!

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:55 ----------

Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1-metinin konuyla bağlantısını çözemedim
    2- metinde ne dendiğinin %70 ini anlamadım
    3- konuşmayı isveç kralı da (türkçe bilmiyorsa) anlamamıştır.
    4- bu konuşmayı tam anlamıyla isveççeye/fransızcaya/ingilizceye simültane çevirebilirm diyen tercümanın alnını karışlarım
    Anlayamadığınıza hayret ederim, tabii yaşınızı da bilmiyorum, yeni neslin ne şekilde ilkokul eğitimi aldığından haberim yok. Ama kabaca, eski Türkçe kökenine bir parça daha yakın, yine de gayet açık. Azerilerin konuştuğundan daha açık ve sözcükler gerçekten de Türkçe, öz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:57 ----------

Arab'ın beni hiç ilgilendirmeyen, içi boş ayin tadında ıvır zıvır kutlamalarından çok daha kutlu benim için...
    Tabii bunu anlamak için Arab'ın bi tarafını yalamayan nesiller gerekiyor.
    Adı Arapça olmak zorunda olan evlerde, arapça cem olup, ne olduğunu bilmediğimiz şeyleri tekrar tekrar "kutsalmış gibi" yalan yanlış söyleyip, Muhammed'in yolunun zıttına koştura koştura giden, çalıp çırpıp, kendi milletinin, dilinin, asıl dinin değerini bilmeyen adamlardan olmadığım için rabbime sonsuz borçluyum.

Dilim namusumdur, bayrağımdan farkı yoktur. Ona dil uzatana incelik göstermem!!!
    kamsea bunu beğendi.
    Motosikleti; biraz da, geri gitmeyen bir yoldaş olduğu için seviyorum. Hep ileri; ama, hep ileri gidiyor... Geçmişle hesabınız kalmamışsa, tam size göre motosiklet.
    Size göre de; daha keşfedilecek, yaşanacak çok şey varsa, haydi atlayın motosikletinize...

DEISIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 R
    @erro >

1-Mustafa Kemal Paşa nın yaptığı "Türkçe" konuşma metni.

2-Bende anlamadım. Mustafa Kemal Paşa böyle konuştuğuna , biz anlamadığımıza göre biz galiba Türkçe bilmiyoruz.

3-Türkçe biliyorsada anlamamıştır bence

4- Benim içinde karışlayın lakin bende merak ediyorum kaç karış

@sodalimon >

Dini bayramları aşağılayıp Peygamber e saygısızlık edip Rabbe -rabbiniz kimse artık- şükretmek

çok "yaltırıklı" olmuş . Dediğim gibi bayramsa bayramınız yaltırıklı olsun..

Motosikleti
    xt 600
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herhangi bir dilin neden bayramı ya da olimpiyatı yapılır anlam veremiyorum valla...

fransada doğup orada büyüyecek, türk milletindenim diyen insan herşeyden önce ve mutlaka fransızca konuşmalıdır bana göre...böyle birisi için 1- fransızca 2- türkçedir.
    bak onu iyi dedin.
    herhangi bir dilin ya da ırkın kutsanması nihayetinde bir ideolojinin propagandasının parçasıdır.
    yoksa türkçe uçarmış, fransızca süpermiş, dilbilimcilerin işi.
    netekim arapça ve latince bu konuda diğer dillerden fersah fersah ilerdedir.

Motosikleti
    Yamaha S10
    @erro >

1-Mustafa Kemal Paşa nın yaptığı "Türkçe" konuşma metni.

2-Bende anlamadım. Mustafa Kemal Paşa böyle konuştuğuna , biz anlamadığımıza göre biz galiba Türkçe bilmiyoruz.

3-Türkçe biliyorsada anlamamıştır bence

4- Benim içinde karışlayın lakin bende merak ediyorum kaç karış

@sodalimon >

Dini bayramları aşağılayıp Peygamber e saygısızlık edip Rabbe -rabbiniz kimse artık- şükretmek

çok "yaltırıklı" olmuş . Dediğim gibi bayramsa bayramınız yaltırıklı olsun..
    Anamın babamın, atamın dininin bayramına dil uzatmadım. Uzatmam da sanırım. Bayramları aşağılamak haddime düşmez. Yapmam da. Yapsam da onlara bir şey olmaz.

Okuduğunu anlamak lazım ama...

Benim dinimin peygamberi yoktur!!!
    Peygamber mecusilerde olur.
    Ben ateşe tapmıyorum!
    Alemlerin rabbinin son RASUL'ü olan Muhammed ise kastettiğiniz kişi; benim inancıma göre, asıl, ona peygamber demek terbiyesizliktir.
    Ama niyetinizin o olmadığını bildiğim için uzatmıyorum.
    Ki ayrıca kimsenin hiçbir sözü, kimseye ne kir, ne leke bırakır...

Gök tanrılara inanmadığım için ilkel çağlardaki insanlar gibi, kimse filan değil benim rabbim...
    Rabbim, varlığımın aslı ve bana şah damarımdan daha yakın olandır! Açıp bakarsanız, Kur'an-ı Kerim adı verilmiş olan cevherde bulabilirsiniz. Belki siz de rabbinizle tanışırsınız orada...
    Arapça bilmiyorsanız size Türkçe mealini ya da daha iyisi tefsirini hediye edebilirim belki...

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:21 ----------

Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bak onu iyi dedin.
    herhangi bir dilin ya da ırkın kutsanması nihayetinde bir ideolojinin propagandasının parçasıdır.
    yoksa türkçe uçarmış, fransızca süpermiş, dilbilimcilerin işi.
    netekim arapça ve latince bu konuda diğer dillerden fersah fersah ilerdedir.
    Herkesin kendi anası güzelse... Kargaya yavrusu Anka ise... Dil; hayatta kalmanın, neslini sürdürmenin, kutsal - manevi bir emaneti ise...
    Propogandadan ziyade sevgi olarak açıklayabilir miyiz?

Bir de...

"Başarısızlaştıramadıklarımızdanmışsınız." sözcüğünü / tümcesini bana Arapça, Latince neyse, haydi İngilizce olsun, bir çevirir misiniz rica etsem...
    Sonra rica edeceğim, Arapça'nın neden fersah fersah ileride olduğunu; mümkünse, dilin ileri olmasının ne demek olduğu ile birlikte açıklayabilir misiniz...
    ÖzLeMKaYrA bunu beğendi.
    Motosikleti; biraz da, geri gitmeyen bir yoldaş olduğu için seviyorum. Hep ileri; ama, hep ileri gidiyor... Geçmişle hesabınız kalmamışsa, tam size göre motosiklet.
    Size göre de; daha keşfedilecek, yaşanacak çok şey varsa, haydi atlayın motosikletinize...

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    bu arada bayramınız mübarek ola

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı sodalimon adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Anlayamadığınıza hayret ederim, tabii yaşınızı da bilmiyorum, yeni neslin ne şekilde ilkokul eğitimi aldığından haberim yok. Ama kabaca, eski Türkçe kökenine bir parça daha yakın, yine de gayet açık. Azerilerin konuştuğundan daha açık ve sözcükler gerçekten de Türkçe, öz...[COLOR="Silver"]
    Yaş 32, türkçe hep 5,

yazı her ne kadar türkçe kökenine yakın olsa da senin dediğin gibi anlaşılır değil (günümüz düzgün türkçesi için)..metnin genel haliyle bir övgü metni olduğunu söyleyebiliyorum sadece...eski türkçeye yakınsaması iyi bişeyse olay göktürklere kadar dayanır o zaman...kaldı ki atatürk ün, tarih boyunca bir etkileşimde bulunmadığı (savaş, barış, ticari antlaşma vs) isveç kralına neden bu methiyeleri düzdüğünü de anlamadım ki yapacağını da düşünmüyorum...zaten metin konuşmadan ziyade yazılı bir metine benzemekte...

sana bu metinden çıkaracağım 10 tane kelimeyi tek başına sorsam 3 tanesine doğru cevap veremezsin...(eski türkçeye özel ilgisi olmayan bir vatandaş olduğunu sarsayarak)

tekrar etmekte bir beis görmüyorum ki (bak güzel girizgah oldu), bu şekilde bir karşılama, hele hele isveç kralı için hiç güzel ve samimi durmamış...isveç kralı ne abicim..? bi miktar tarih okudum da bizimle ne işleri olmuş hiç bilemedim...

Motosikleti
    Yamaha S10
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yatın kalkın ALPER-TİM e dua edin ona söz verdim size kapak yapmıyacam
    bu arada bayramınız mübarek ola
    Eyvallah o zaman...
    Aslında iyi oldu diye düşündüm.
    Meslek icabı gavurcanın içine gömülüyoruz, içimiz dışımız gavurca, kimi günler Türkçe'den çok gavurca konuşuyor, kimi zaman gavurca düşünüyoruz. Sonra ana dil konusunda incelik göstermeye çalışma çabası yorucu gelmeye başlıyor.
    Türkçeleştirmeye çabalıyoruz. Zor, çok zor derken, ipin ucu kaçıyor.
    Hiç değilse senede bir kez anımsatıldı mı insana, hımm...

N'olur... Çok oturgaçlı götürgeç ucuzluğuna girip ezmeyin.

Dil bu. Ana ne ise o. Din ne ise o. Bayrak ne ise o.

Motosikleti
    xt 600
    Alıntı sodalimon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkesin kendi anası güzelse... Kargaya yavrusu Anka ise... Dil; hayatta kalmanın, neslini sürdürmenin, kutsal - manevi bir emaneti ise...

"Başarısızlaştıramadıklarımızdanmışsınız." sözcüğünü / tümcesini bana Arapça, Latince neyse, haydi İngilizce olsun, bir çevirir misiniz rica etsem...
    Sonra rica edeceğim, Arapça'nın neden fersah fersah ileride olduğunu; mümkünse, dilin ileri olmasının ne demek olduğu ile birlikte açıklayabilir misiniz...
    bu bir itirazsa ve karşılaştırmayı bu usulde yapacaksanız türkçede karşılığı olmayan binlerce arapça kelime ile yarışmanız olası değil.
    bu itibarla itirazın bu minvalde yapılması pek yersiz.
    bu husain bolt'a "en son gelen çürük yumurta" diyip topuklamaya benzer
    arapça ve latincenin dünya dilleri arasındaki ehemmiyetini öğrenmek için tarihçelerini, dünya dillerine etkilerini, bilim, edebiyat ve felsefedeki yerini gözucuyla bir araştırmanızı tavsiye ederim.
    umarım açıklayıcı olmuştur.
    birazdan uyuyacağım.
    bana atfen bir mesaj olursa akşam yazarım icabını.
    omerelf bunu beğendi.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    omerelf bunu beğendi.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Ulen ben Atatürk olsaydim hiç uğraşmazdım böyle bağımsızlık işleriyle felan

Dayı zaten 19 yıl öğrencilik, 19 yıl askerlik yapmışsın yaşın olmuş 38
    Bi 38 yıl dahamı yaşayacaksin?
    Ne işin var Cumhuriyetle Bağımsızlıkla

Ye iç, gez toz.

Bırak Milletde layık olduğu gibi yaşasın.
    Shrieker bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)