Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

TÜRK Dil Bayramınızı Kutlarım.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Benli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı DEISIS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    : gidip kıç kadar yunanı yendim diye bayramlar düzenle ;)
    Hop dur bakalım buraya kadar ! biz İzmirli' yiz ! senin kıç kadar dediğin yunan , İngilizlerin verdiği gazla neredeyse Anadolunun yarısına sahip çıkacaktı !peki hakkı varmıydı buna ? olsaydı herhalde adalarla yetinilmeyip Ege bölgesi kendilerine verilebilirdi değil mi ?
    İzmire girdiklerinde ilk icraat olarak konakta "sarıkışla önünde elli kadar Türk subayını katlettiklerini bir çoğumuz bilir , Türk kadınlarının meme uçlarından tesbih yapanlarıda biliriz değil mi ? hele İzmirden çıkarlarken çekilen "Güzel İzmirimin yakılış görüntüleri bunları biz unutmayız , yani müsade ediverin de "yedi düvelin bu ülkeden gidişini birazcık kutlayalım.!!. Yoksa yunan munan vız gelir tırıs gider gidiyorda !!.

Mustafa Kemal düşmanlarına gelince !

Dünya savaşından sonra yapılan Mondros Ateşkes Antlaşması, “ateş kesme” ya da “silahları bırakma” kavramlarının çok ötesinde, siyasal nitelikli, önemli maddeler içeriyordu. Bu anlaşma, bir ateşkes değil, açıkça siyasî bir anlaşmaydı ve I. Dünya Savaşı galiplerinin, bir uçtan öbür uca Türk yurdunu işgal etmek istediklerini biliyoruz.
    30 Ekim 1918′de ateşkes antlaşmasının imzalandığı, Savaş bakanlığı tarafından tüm askeri birliklere bildirilmiş ve ateşkes koşullarına kesinkes uyulması istenmişti
    Ateşkes imzalandığında Atatürk, Suriye-Irak cephesinde Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı’nda 7. Ordu’nun komutanıydı , Mustafa Kemal kendisine bağlı askeri birliklere bir talimat gönderdi ve işgallere karşı çıkılmasını istedi. Verdiği emirlerle Mustafa Kemal, fiilen Mondros Ateşkesi’nin hükümlerine karşı çıkıyor, aslında ileriye dönük önlemler alıyordu.
    İstanbul hükümetinin göremediği, ama Mustafa Kemal’in öngördüğü işgaller birkaç gün içinde başlamıştı. İngilizler öncelikle İskenderun’a yöneldiler , Osmanlı hükümetine karşı önce yumuşak davrandılar. Çanakkale Boğazı’ndaki mayınların temizlenmesini beklediler ve 6 Kasım 1918′de, Çanakkale Boğazı’ndan savaş gemilerini hiçbir engelle karşılaşmadan geçirdiler ve İstanbul’a doğru yöneldiler. 8 Kasım 1918′de de petrol bölgesi Musul’u işgal ettiler vs ,,,
    Ayrıca yine İstanbulda kurulan "Wilson prensipleri derneği ,, Türkiye için Amerikan mandacılığının da öncülüğünü yapıyordu. ABD Başkanı Wilson’a gönderilen mektupta, Türklerin çoğunlukta olduğu bölgelerin Türkiye’den koparılmasına karşı çıkılıyor ve Türkiye kendi ayakları üzerinde durabilecek bir duruma gelinceye kadar (15 yıl) Amerikan mandaterliği isteniyordu.

Böyle bir durumdayken ne yapılsaydı Sizleri mandamı yapsaydı !!?? Mustafa Kemal . Yaptımı ? . Ne istiyordunuz o dönemlerde söyleyinde bilelim !.
    " Aklı "fukara olanın , fikri ukela olurmuş !.

BİLGİ GÜÇTÜR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Turgut özakman vefat etti.
    Artik istediginiz kadar sallayabilirsiniz, sevgili deisis ve raki balboa
    sallamak ?
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sallamak ?
    Daha önce bir çok kez yaptigin sey.
    Sana tanidik gelmesi lazimdi halbusi!!!
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Bütün bu savaşları M.Kemal e mâl etmek çabası da nedir?

Kurtuluş savaşı denilen şey topyekün milletimizle yapılmış

Sakarya meydan muharebesi yani yunan harbinde 9 bin küsür erimiz şehid olmuş

Öyle büyütülecek aman aman denilecek bir şey değil.

Yunanlıları denize felan dökmedik! Adamlar 7 eylülde TERK ETTİLER vatanı.

Biz 9 eylülde vardık- Fransız itfiaiye müdürünün ülkesine verdiği raporla sabit-

Çanakkale savaşında 400.000 den fazla vatan evladı şehid oldu. Orantısız bir güç vardı kabul

ama 400.000 kişinin ölümü ile sonuçlanması düşündürür kumandanların -genel olrak- başarısını.

Samsuna ayak basmış sanki aya ayak basmış ? Oraya gitmeden önce bağlı olduğu Osmanlı devletinden

neler neler istemiş bi bakın. Sonra kongreler. Amasya. Ve erzurum..

Sonra geri plan: ALlah Allah nidalarıyla ölümü ŞEHİDLİK için hiçe sayan DÜĞÜN gören insanlar evlerine döner

ve sonra bi bakılır ki ALLAH DEMEK YASAK!

Siz sormamışsınız ama söyleyeyim. İnönü zaferleri de YALANDIR. Mustafa Kemal akıllı bir adamdı. İsmet paşa gitti

bi baktı öncü birlikler yunanın. Taciz ateşiyle herifler kaçtı. Mustafa Kemal e bi telgraf. Bu fırsat kaçar mı?

"Düzenli Ordumuz galip gelmiştir! -Mecliste-" Ve sonraaaaa ne oluyoor?

Aa aaaa albay olan İsmet bi anda PAŞA oluveriyor. Ve artık İsmet gibi tamamıyla Mustafa Kemale bağlı biri de

Paşa sıfatına haiz oluyor. Tam Mustafa Kemal in istediği şey ! Takdiri İlahi ellam???

Ve PAŞA düşünün PAŞA Lozana lord gürzona karşı muahede yapmaya gidiyor

Ve tabi misakı milli falan filann yalan oluyor. İsmet paşanın dehası!!!

Lozanda 4 ada verdiler biz birini yazmayı unuttuk tutanağa. Lord gürzon dalga geçti!

Biz 4 verdik onlar 3ünü aldı diğeri lazım değil heralde ,artık bundan sonra konu edecekelerini

de sanmıyorum dedi. DALGA GEÇTİİİİİ...

Ve siz gerçekten utanmıyor musunuz. Kıç kadar yunanı yendik diyee. Bizim baş düşmanımız

ingilizdi . sonra fransızdı ve rusyaydı. Koskoca Osmanlı torunları yüzlerce yıl kendi idaresi altında

kalmış hiç bi iddası olmayan yunanı yendi diye BAYRAMLAR düzenliyor. Utanın!

Tireyin ve kendinize gelin.
    Hocam bu nasıl bir yorumdur böyle?

Ben bu savaşları Mustafa Kemal tek başına cepheye koştuda kazandı diye birşey mi yazdim?

Benim o mesajda ne demek istediğimi anlayacak, karşı fikirden en akıllı insanlardan biri Siz'siniz, diğeri de KUVVETMIRA'dır.

Yüzbinlerce kişilik bir orduyu, sizin benim sıradan insanların yönetmesini beklemiyorsunuz herhalde?

Eğer böyle bir mantığınız varsa, pazartesi günü ilk işim Genel Kurmay Başkanı olmak için cv'mi göndericem Ankaraya.

Ama siz böyle dediğim dedik çaldığım düdük tarzından yorumlar yaparsanız benim artık size söyleyecek tek sözüm bile olmaz.

Son olarak..

Bir daha şahsıma post atarken uslübüne dikkat etmeni öneririm.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

manners - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu ulkede bu deisis denen karakterlerden cok oldukca biz cok operiz bir cok memleketin gerisini. utanmadan nelere laf yetistirmeye kalkmis.

ah su her agzi olan konusmak zorunda hissetmeseler kendilerini cok guzel olacak.
    pistolpitt bunu beğendi.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Oku oku bi yerden sonra sıkıldım.
    Tartışma yine Atatürk Tayyip'i döver, Tayyip Atatürk'ü döverden öte gidememiş.
    Yalnız, takıldığım bir nokta oldu.
    Biz bu x,q ve w harflerini nasıl okuyacağız ?
    Hadi şu an İngilizce okunduğu gibi, eks, kiu, dabılyu diyoruz da, Türkçede nasıl olacak bu iş ?
    Veya Kürtçede bu harfler nasıl okunuyor ?
    Bilen beri gelsin

Oldjack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hadi şu an İngilizce okunduğu gibi, eks, kiu, dabılyu diyoruz da, Türkçede nasıl olacak bu iş ?
    Bilen beri gelsin
    Diğer Türkler q = k^e x=ha şeklinde okuyorlar da w nereden esti onu bilmiyorum . Sesli harf te eklenmesi lazım aslında .

Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Diğer Türkler

emocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bütün bu savaşları M.Kemal e mâl etmek çabası da nedir?

Kurtuluş savaşı denilen şey topyekün milletimizle yapılmış

Sakarya meydan muharebesi yani yunan harbinde 9 bin küsür erimiz şehid olmuş

Öyle büyütülecek aman aman denilecek bir şey değil.

Yunanlıları denize felan dökmedik! Adamlar 7 eylülde TERK ETTİLER vatanı.

Biz 9 eylülde vardık- Fransız itfiaiye müdürünün ülkesine verdiği raporla sabit-

Çanakkale savaşında 400.000 den fazla vatan evladı şehid oldu. Orantısız bir güç vardı kabul

ama 400.000 kişinin ölümü ile sonuçlanması düşündürür kumandanların -genel olrak- başarısını.

Samsuna ayak basmış sanki aya ayak basmış ? Oraya gitmeden önce bağlı olduğu Osmanlı devletinden

neler neler istemiş bi bakın. Sonra kongreler. Amasya. Ve erzurum..

Sonra geri plan: ALlah Allah nidalarıyla ölümü ŞEHİDLİK için hiçe sayan DÜĞÜN gören insanlar evlerine döner

ve sonra bi bakılır ki ALLAH DEMEK YASAK!

Siz sormamışsınız ama söyleyeyim. İnönü zaferleri de YALANDIR. Mustafa Kemal akıllı bir adamdı. İsmet paşa gitti

bi baktı öncü birlikler yunanın. Taciz ateşiyle herifler kaçtı. Mustafa Kemal e bi telgraf. Bu fırsat kaçar mı?

"Düzenli Ordumuz galip gelmiştir! -Mecliste-" Ve sonraaaaa ne oluyoor?

Aa aaaa albay olan İsmet bi anda PAŞA oluveriyor. Ve artık İsmet gibi tamamıyla Mustafa Kemale bağlı biri de

Paşa sıfatına haiz oluyor. Tam Mustafa Kemal in istediği şey ! Takdiri İlahi ellam???

Ve PAŞA düşünün PAŞA Lozana lord gürzona karşı muahede yapmaya gidiyor

Ve tabi misakı milli falan filann yalan oluyor. İsmet paşanın dehası!!!

Lozanda 4 ada verdiler biz birini yazmayı unuttuk tutanağa. Lord gürzon dalga geçti!

Biz 4 verdik onlar 3ünü aldı diğeri lazım değil heralde ,artık bundan sonra konu edecekelerini

de sanmıyorum dedi. DALGA GEÇTİİİİİ...

Ve siz gerçekten utanmıyor musunuz. Kıç kadar yunanı yendik diyee. Bizim baş düşmanımız

ingilizdi . sonra fransızdı ve rusyaydı. Koskoca Osmanlı torunları yüzlerce yıl kendi idaresi altında

kalmış hiç bi iddası olmayan yunanı yendi diye BAYRAMLAR düzenliyor. Utanın!

Tireyin ve kendinize gelin.
    sen dininden muhammedi çıkarabilir misin ?
    * uhud savaşında muhammed okçulara tepelerden ayrılmayın der ama onlar savaşın ortalarında ganimet peşine düşerler ( allahta izler nedense ) sonra ordu darmadağın olurlar bunun eğitimi neden verilmez okullarda ?

* Mute savaşında müslümanlar karşılarında kılıçlı çöl eşkiyası değil de gerçek bir düzenli bizans ordusu görünce darmadağın olurlar neden okuyulmaz öğretilmez ? bilinmez .

* kaldı ki allahın peygamberi neden savaşır arkadaş ? ol deyince olduran allah neden ol demez ?

* allah birdir tekdir muhammed onun kulu ve elçisidir . hmmm e muhammedden bana ne o mu benim tanrım ? sanki tek başına savaşmış arap topraklarında islamı tek başına yaymış gibi neden hep onun adı geçiyor istemiyorum ben allahıma inanmak istiyorum muhammede ihtiyacım yok . Ben müslümanım ama muhammede ihtiyacım yok o mu yarattı bütün evreni o mu can verdi bana diyebiliyor musun ?

nasıl ? diyemiyorsun dimi ?

Muhammedsiz islamdan bahsedemeyeceğin gibi ( ki savaşları tek başına mı kazanmış ? tek başına mı yaymış islamı )
    Önder Mustafa Kemal Atatürk'süz de ,Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyetinden bahsedemezsin bu topraklarda.

Mustafa Kemal'i ne dersen de yok edemezsin ,gözden düşüremezsin, karalayamazsın .
    Ben şimdi muhammed kureyza da 900 savaş esirini katletmiş başlarını vurdurmuş .
    Muhammed akraba kızları ile cinsel ilişkiye giriyormuş .
    Kuran'ı okudum kadın erkek ayrımcılığı var ( Kaynak kuran nisa 4.ayet) desem
    sen dininden vaz geçecek misin ?????
    vayyy harbiden ya ben neye inanmışım aslında neymiş artık inanmıyorum aklım başıma geldi diyebilecek misin ?
    hayır .
    e ozaman sen de içimizdeki Atatürk'ü yok edemezsin , karalayamazsın uğraş dur .
    Kaldı ki ,
    Lidersiz, öndersiz halkın hiçbir değeri yoktur . nasıl ki muhammed o coğrafyadaki halka önderlik ettiyse Önder Mustafa Kemal de bu topraklardaki halka önderlik etti.
    Mustafa Kemal olmasaydı ne kurtuluş savaşı kazanılırdı ne de bu topraklarda sen bu yorumları yazabilirdin.Ne günümüz Türkçe'si ve alfabesi var olabilirdi ne de Laik Demokratik bir Cumhuriyet kurulabilirdi.
    manners bunu beğendi.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Diğer Türkler
    anla işte, ötekiler

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:00 ----------

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha önce bir çok kez yaptigin sey.
    Sana tanidik gelmesi lazimdi halbusi!!!
    coq başkanı sivilden tanıyan varsa acil haber etsin,
    alp_tunay şifresini ele geçirmiş, onun hesaptan yazıyo galiba
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    deisis
    olaya yunanistanla savaştık şeklinde baktığında ne kadar kolay oluyor, bedavadan savaş işte, sadece birkaç bin ölü, hiç bir şey değil
    halbu ki 35 cephede savaşan, onca düşman yetmezmiş gibi himayesindekilerce de defalarca sırtından vurulan, dünyanın en güçlü ordularınca işgal edilen bir yaralı aslan, onca mücadelesinden sonra kalan son gücüyle bir pençe de yunana atmış
    sen bu tek pençeye bakarak diyorsun ki "ne var bunda?"

bu, bir haltercinin, rakipleri 180 kilo kaldırırken 185 kilo kaldırarak 1. olmasına "ne var canım sadece 5 kilo, ben de kaldırırım" demek gibi bir şey

tabi tüm bu zaferleri atatürke maletmek yanlış ve saçma
    tüm bu övgüye, o mücadeleyi veren bütün ecdad layıktır atatürkle beraber
    aynı halt "fatih istanbulu fethetti" diyenler tarafından da yeniyor

savaşı istatistikler üzerinden görmek, bu işten anlamayanların akılsızca bakış açısı, al gülüm ver gülüm ha?
    durun ve son nefesini vermek üzere olan bir askerin gözünden bakmaya çalışın
    sadece 9 bin kişi ölmüş? yetmez yani?
    çelik-çomak sandınız herhal
    manners, COQ ve pistolpitt bunu beğendiler.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Bilen beri gelsin
    sadece KURDİ için yazıyorum
    q,Q= ke diye okunur fakat ses olarak gırtlaktan kaba bir şekilde çıkar
    qet diye yazılan ket diye okunur fakat gırtlaktan daha kaba çıktığı için türkçe harflerle tarif edilemez
    x X = he-ha diye okunur yine gırtlaktan biraz daha kaba okunur
    Xude, Xeş Berx
    w W = yine ve - va dır fakat kabadır daha çok kelime içinde x harfini biraz daha vurgulamak için kullanılır
    berxwedan = berhudan (dediğim gibi bu sesleri türkçe karektelerle yazamıyoruz) daha çok yumuşak g ye yakın fakat daha gırtlaktan ve biraz daha kaba okunur
    MotorKafa bunu beğendi.
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    qet diye yazılan ket diye okunur fakat gırtlaktan daha kaba çıktığı için türkçe harflerle tarif edilemez
    Xude, Xeş Berx
    w W = yine ve - va dır fakat kabadır daha çok kelime içinde x harfini biraz daha vurgulamak için kullanılır
    berxwedan = berhudan (dediğim gibi bu sesleri türkçe karektelerle yazamıyoruz) daha çok yumuşak g ye yakın fakat daha gırtlaktan ve biraz daha kaba okunur
    Teşekkür ederim 'diğer türk'
    Otopsicinin hasısın
    Motosikletli Kaplumbağa...

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    eyvallah kardeşim

Oldjack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer
    Diğer Türkler
    Türkiye cumhuriyet inden başka Türk ülkesi mi yok Azerbaycan mesela bir örnek olabilir . Alfabe onlarda düzgün bizde de tartışılıyor ben söylemem ama Q nun neden olmadığını bilen söylesin . Ha harf devrimini sosyolojik bir tranva ya yada ateizm propagandasına dönüştürenler Türkçe nin yapısına bakarlarsa 3 sesli harfle yazılamayacağını anlarlar . Arap alfabesi Türkçe yazmak için saçma idi fakat neden latin bu tartışmaya açık bir konu kril alfabesine de gecilebilirdi . Ama Arap alfabesi başlı başına bir saçmalık .

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:49 ----------

Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Xude, Xeş Berx
    Bende TürkÇe için yazayım o zaman yazmayayım diyordum ama yazayım qemal qalem kurt şeklinde yazılır k sesinin farklı halleridir .

---alıntı----
    Ancak Azerbaycan Türkçesi alfabesinde X/x (hı) “yox”[8][9] “burax-”[9][10] gibi isim ve fiillerde kullanılır. Bu sözler Türkiye Türkçesinde yok ve bırak- şekillerindedir. Türkiye Türkçesi yazı dilinin kaynaklandığı İstanbul ağzında hırıltılı h sesi yoktur. K’dan gelişen bu ses Türkiye Türkçesinde k’lı şekilleriyle aynen korunmuştur: Yok, çok, bırak-… Ancak Türkiye Türkçesi ağızlarında hırıltılı h sesi vardır.

----alıntı----

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu söz tam olarak 85 yıl ötesini hatırlattı bana

Kesinlikle haklısınız parantez içindeki soru işaretine kadar hemde
    "ana" dil dedim dikkatli okuyunuz.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Allaha şükür, Atatütürk e teşekkür edeceğiz. Bunu birbirine karıştırmayın. Geçen kulak misafiri oldum , söyledikleri şuydu;

" Atatürk sayesinde kazanmadık biz ülkeyi, iman gücümüz sayesinde kazandık""

Al birde burdan yak... Ne desen boş.

Kesinlikle sadece Atatürk kazandıda demiyorum fakat bir lider olması gerekiyor.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Duble yol, metro, hastahane yapılınca evine zor ekmek alan vatandaşın verdiği vergiler ile değil Tayyip yapıyor da,
    iş Atatürk'e gelince ordulara kumanda etmiş Mustafa Kemal değil, halkın kendisi kazanmış oluyor he mi?
    tanertc, manners, emocan ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

manners - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Duble yol, metro, hastahane yapılınca evine zor ekmek alan vatandaşın verdiği vergiler ile değil Tayyip yapıyor da,
    iş Atatürk'e gelince ordulara kumanda etmiş Mustafa Kemal değil, halkın kendisi kazanmış oluyor he mi?
    beni en cok uzen. bu ulkenin liderine bile soz soyleme hakkini ve ozgurlugunu vermis adama boyle salliyor olmalari.
    macalari yiyorsa basimizdaki bolu beyine birsey yazsalar ya? iki kelam yazdim diye uyari aldim ben "ayagini denk al konustugun kisi senin basbakanin diye".

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilge değil sadece ahmaklar her şeyi bilir.

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)