Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Katlım bankalarının işleyişi ve katılım hesapları haram mıdır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Herkese selam arkadaşlar. Öncelikle Ben, Müslüman bir insan olmaya çalışıyorum. Her ne kadar yine Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerimi açsam da, dinimin bana emrettiği şeyleri tam ve doğru olarak yerine getirmediğimin farkındayım. Herkesin hayatta bazı öncelikleri var. Benim için önemli öncelikler ise; başkasının hakkını kat'iyen yememek. Alın terim ve sanatım ile kazandığımı yemek, haram diye tabir ettiğimiz kazançlardan uzak durmak. Size burada birşeyleri anlatmak ve özendirmek için yazmıyorum yanlış anlamayın ama şu konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum; "Faiz". Bu konuda alttan alamayacağım çünkü benim inancıma göre Faiz en büyük günahlardan bir tanesi. "Faiz haram değildir" diyen arkadaşlar bu konunun altına yorum yazmazlarsa sevinirim. Çünkü burada faizin haram olup olmamasını sormuyorum,

sorum şu; günümüzde Katılım Bankacılığı adı altında yapılan bankacılık işlemleri, dinimizce haram mıdır?

Benim yorumum: Etrafımdaki, namazında niyazında inançlı arkadaşların birçoğunun katılım bankalarında hesapları var. Şöyle üstün körü bir araştırma yaptığım zaman, katılım payı adı altında hesaplarınıza yatırılan paranın aslında faizden hiçbir farkı yok. Çünkü bu katılım payı veren bankalar aynı zamanda yine belli ödeme ve vade cetvelleri ile müşterilerine finans olanakları da sağlayarak ev araba, mobilya, makine Alıyorlar. Yani, yine sizin paranızı finanse ederek, size de kar payı maskesi altında faiz ödemesi yapıyorlar. Ve Ne hikmettir ki hesaplarda hiç azalma ve riskler söz konusu değil. Yani normal bir vadeli mevduat hesabı gibi tek taraflı bir asalaklık söz konusu. Alınteri ve çaba harcanmadan kazanılan haram paralar söz konusu. Örneğin, ne iş yaptığı belli olan bir firmaya ortak oluyorsunuz ve o firma gün geliyor çok kar ediyor, gün geliyor zarar ediyor ve siz buna razısınız böyle bir ortaklıkta bir sıkıntı yok ama katılım hesaplarında ne hikmetse herşey yolunda?

Katlım bankalarının işleyişi ve katılım hesaplara para yatırmak haram mıdır?
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    astorojna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt09
    bana hiç mantıklı gelmeyen bankacılık terimleri kullanmaktalar. yok efendim faiz değilmişdeeee kar payıymış. neyin kar payı? manavdan elmamı alıyorsun? paranın üstüne konulan hewr para haramdır. benimde katılım bankasında çalışan arkadaşlarım var bazen öğlen yemekte takılırım abi sizden bi kredi kartı alıp ödemeyince ne oluyor diyorum cevap icra haciz vs. vs. ee nerde bunun kar paylık olayı? tamamen palavra banka ve faiz bunlar birer ahbap.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Bir bankacı olarak yazıyorum, Paranın geçtiği her yerde faiz vardır..
    Acil112 ve wolrath bunu beğendiler.

hakanerdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000A
    Katılım bankası zaten topladığı mevduatı faize yatırır

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    islamı değiştiremediler, yedikleri haltları islama uygun göstermeye çalışıyorlar
    olay budur
    htmetin ve wolrath bunu beğendiler.

jackonbir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondabeat > cbf150 > twsapache > cbf150 > NC700 >
    faizden farkı var. para yatırdığında sadece kar etmiyorsun arasıra karın baya eridiği zamanlarda oluyor...

KaPTaNHaSaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawa Z750
    borsa dediğiniz şey zaten katılım dır. Kara ortak olmak ile zarara ortak olmak demek..

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Faize "faiz değildir" dedirttikleri için diğer tüm bankalardan çok daha tehlikelidir.
    Lucas, Acil112 ve htmetin bunu beğendiler.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı jackonbir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    faizden farkı var. para yatırdığında sadece kar etmiyorsun arasıra karın baya eridiği zamanlarda oluyor...
    Ben de Garanti'deki elma fonu hesabıma (faizli) para yatırıyorum, zarar ediyorum sürekli 3-5 ne tuttururlarsa çekip duruyorlar.

Katılım bankacılığı göte "oturgaç" demektir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)