Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Yorgun bir karga buldum ne yapmalıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI
    blamir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750R, Husaberg FE450e, YZ125
    Arkadaşlar az önce eve girmeden kapının önünde bana bayık bayık bakan bir karga gördüm yanına gittiğim de uçacak hali yoktu. Aldım ve balkona koydum, kuşlar hakkında bilgisi olan arkadaşlarda yardım benliyorum. Ne yapmam gerekiyor?
    mete_han ve Levsy bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Gözünü yüzünü fazla yakınlaştırma!!!, bildiğim kadarı ile bu kargalar parlak nesnelere aşırı düşkün oluyorlar, boncuk vs gibi bu yüzden nekadar evcilde olsa yüzüne yaklaştırma,zira göz yüzeyi sulu ve parlak olduğundan, boncuk sanıp çıkarabilir yada teşebbüs edebilir, aman dikkat!!

Seyyahrasim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tenere xtza 660
    Su kendine getirir belki

hattsaffa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT 600E (2000)
    kargalar her şeyi yiyebilirler. ama kuşların mideleri süt e dayanaksızdır (sonuçta memeli değiller) ve yorgunsa et türevi şeyleri de hazmedemiycektir. bende hasta bi kargaya bakıp iyileştirmiştim. eğer kocaeli civarındaysan senden alıp beslemek isterim.
    ekmek, mısın unu, leblebi tozu gibi şeyleri suyla ıslatarak verebilirsin. (eğer çok yavruysa karışımın içine tükürük karıştır ki anneleri kursaklarında taşırken besin tükürükle kısman sindirilip verilir.) imkanın varsa bu karışıma böcek, sinek, solucan(solucan en iyisi) karıştırabilirsin. karışımı hamur kıvamında yap, kocaman pipetler vardır ya bilirsin. onlarla karışıma dik şekilde vurarak pipetin bi ucunu karışımla tıka, sonra gagasını açıp karışımı ağzının içine yavaşça üfle. bunu bile yutamıyosa. beslemeden önce pipetle önce su ver.
    umarım iyileşir. ata sözüne karşın kargalar çok vefalı hayvanlardır. bi arkadaşımın balkonundaki çiçekleri kargalar talan ettikten sonra yine kargalar balkonuna her gün ama her gün cevizler bırakıp gitmeye başladı. bildiğin arkadaş sabah kalkınca balkonundan ceviz toplayıp kahvaltıda yer hale gelmişti. aşırı derecede zeki hayvanlardır. sayfalarca anlatabilirim..
    fz6_fazer, adonis84 ve mckayrak bunu beğendiler.

mehmettayfur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık yok
    Önce,bir karton kutuyu yan çevirip güneşten koruyucu bir yuva yap.Bir kaba su koy,bir kaba da mısır,ekmek vs gibi yiyecek bir şeyler.Gölgede kalsın,yemeğini yesin,suyunu
    içsin.Bir süre kalıp iyileşip toparlandıktan sonra uçup gider.Benzer olay bir arkadaşımın başına gelmişti.Gittikten sonra ara ara dönüp teşekkür ziyaretine gelirdi.Hatta en sonunda
    yavrularını alıp el öpmeye getirdi.Çok akıllı kuşlardır.
    fz6_fazer bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CB 125 E
    yorgunluktan uçamayacağını zannetmiyorum büyük ihtimal bir hastalığı vardır...

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    hocam bana gönder tahnit sanatı ile uğraşıyorum güzel bir doldurayım onu malum av sezonu dışındayız malzeme bulamıyorum
    ceyhun__22 bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    hangi şehirdesin bilmiyorum ama devlet bu tip hayvanlar için ücretsiz veteriner muayene hizmeti veriyor.
    internetten araştır, bulamıyorsan da bir veterinere götürüp yardım rica et, para isterse de imkanın varsa..
    ama çoğu veteriner bu tip durumlarda ücret talep etmiyor.

hassasiyetin için tebrik ederim.
    beklem süresince de tecrübeli arkadaşların tavsiylerine uyabilirsin

sonucu bildir bize, dualarımız hayır yolunda ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:35 ----------

Alıntı canerol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam bana gönder tahnit sanatı ile uğraşıyorum güzel bir doldurayım onu malum av sezonu dışındayız malzeme bulamıyorum
    motoru satıp yerine tahnitli ata mı binecen ne?
    sakin ol, henüz ölmediler
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    Arkadaşlar biraz su biraz ekmek biraz bulgur verdim. Elimde onlar vardı, biraz kendine geldi ve balkonda tepinmeye başladı. Hala uçamıyor fakat ilk zamanki halsizliği gitti. Balkondan kendini aşağı atacak diye korkuyorum o yüzden bir kutunun içine koydum oradada durmuyor . Veterinere götürücem fakat pazar olduğu için belediyenin veterinerler kapalı şu anda. Yaşadığım yer İstanbul/Maltepe . Yardımlarınız ve duyarlılığınız için de teşekkür ederim.

Tam olarak yavru sayılmaz fakat çok büyük de değil.

Motosikleti
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hangi şehirdesin bilmiyorum ama devlet bu tip hayvanlar için ücretsiz veteriner muayene hizmeti veriyor.
    internetten araştır, bulamıyorsan da bir veterinere götürüp yardım rica et, para isterse de imkanın varsa..
    ama çoğu veteriner bu tip durumlarda ücret talep etmiyor.

hassasiyetin için tebrik ederim.
    beklem süresince de tecrübeli arkadaşların tavsiylerine uyabilirsin

sonucu bildir bize, dualarımız hayır yolunda ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:35 ----------

motoru satıp yerine tahnitli ata mı binecen ne?
    sakin ol, henüz ölmediler
    ölmezsede öldürürüz yapmadığımız iş değil
    ellerim kaşınıyor kaç aydır dolduramadım bişe
    kargaya kolay kolay bişe olmaz ama demekki havalar sıcak bide şehir içiyse mayışmıştır
    karga kadar akıllı hayvan olamaz
    yaban tvnin ilk senelerinde kıbrısta bi amca evin penceresinden beri karga vuruyormuş 1 2 derken dayıyı gören kargalar uzaktan geçmeye başlamış bu seferde dayı baş örtüsü takıp 1 2 vurmaya başlamış :D

chemical - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr1000RR-cbr 250R
    Valla napıcan bilmem ama onu beslemezsen kötü davranırsan canına okur kargalar hiç unutmazlar ve grup halinde başına bela olurlar benden söylemesi hele yavrusu falan varsa uzak dur. Ciddiyim dalga geçmiyorum

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    balkona kedi falan gelmesin alçaksa kedilerin avı olur taşınmadığın sürece seni bırakmaz o ben kazan dairesinden bir tane çıkarmıştım hergün gelirdi evebelediyeye götürücem demişsin fakat pek ilgilenen olmaz adamların işine yaradı son çıkan karar oturdukları yerden para alıyorlar

Motosikleti
    Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    balkona kedi falan gelmesin alçaksa kedilerin avı olur taşınmadığın sürece seni bırakmaz o ben kazan dairesinden bir tane çıkarmıştım hergün gelirdi evebelediyeye götürücem demişsin fakat pek ilgilenen olmaz adamların işine yaradı son çıkan karar oturdukları yerden para alıyorlar
    Ever Doyle bit korkumda var. Kediler cirit atiyor etrafta ama korumamiz altinda

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Biraz daha kendine gelsin, kovsan da gitmez... Kuvvetlenmesi için cevizle beraber kıyma falan da verebilirsin, çöpçü olduğu için hemen her şeyi yer. Tamamen kendine gelip, yakınlarda hemcislerinin sesini duyunca da bağlasan durmaz. (yavru saksağan bakmıştık ordan biliyorum) Bir gün fazla yaşaması bizim için belki farketmez ama onun için çok farkeder! Veterinerler kuşlar konusunda çoğu zaman yardımcı olamıyorlar. Çok nadiren kuşlarla ilgilenen oluyor.
    Ayrıca hala sizin gibi insanlar olduğu için de umutluyum.

aranel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS - Burgman UH 200
    ölmezsede öldürürüz yapmadığımız iş değil
    ellerim kaşınıyor kaç aydır dolduramadım bişe
    kargaya kolay kolay bişe olmaz ama demekki havalar sıcak bide şehir içiyse mayışmıştır
    karga kadar akıllı hayvan olamaz
    yaban tvnin ilk senelerinde kıbrısta bi amca evin penceresinden beri karga vuruyormuş 1 2 derken dayıyı gören kargalar uzaktan geçmeye başlamış bu seferde dayı baş örtüsü takıp 1 2 vurmaya başlamış :D
    Karga'yı ne amaçla vuruyormuş dayı. Bildiğim kadarıyla yenmiyor tahnit desem karga gibi bir kuştan neden seriye bağlamaya çalışsın?

Motosikleti
    bahçesine zarar veriyormuş bir yerden sonra alışkanlık yapıyor demekki vurmaya dewam etmiş
    kargayı yiyen var hatta 4 gözle bekliyorlar o siyah ekin kargalarını
    benimde burda buğdayıma falan ekim kasım aylarında geldiklerinde 15 20 bende vuruyorum sonra ayda 1 2 kere uğruyorlar.benim açımdan gereksiz bir kuş türü

aranel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS - Burgman UH 200
    bahçesine zarar veriyormuş bir yerden sonra alışkanlık yapıyor demekki vurmaya dewam etmiş
    kargayı yiyen var hatta 4 gözle bekliyorlar o siyah ekin kargalarını
    benimde burda buğdayıma falan ekim kasım aylarında geldiklerinde 15 20 bende vuruyorum sonra ayda 1 2 kere uğruyorlar.benim açımdan gereksiz bir kuş türü
    Ne güzel. Gereksiz bir tür. Aklıma bir fıkrayı getirdi bu sözünüz.

Adamın biri bahçede otururken gözüne bir böcek takılır. Böcek, diğer hayvanların pisliğini yuvarlayıp ayaklarının ucuyla kendi yuvasına doğru itmektedir.

Adam iç geçirerek;

"Kurban olduğum yarabbim bu böceği ne diye yaratırsın" diye hayıflanır.

Gel zaman git zaman. Adam hastalanır. Yatağa düşer. Doktor gelir, kontrolünü yapar.

Adama döner;

-Bahçelerde dolaşan bok böceği diye bir böcek vardır bilirmisiniz ?
    -Bilirim.
    -İşte o böceğin topladığı boklardan yiyeceksiniz 40 gün, günde bir kez.

Adam çaresizce "tamam" der.

40 gün bu böceğin topladığı dışkıları yiyen adam iyileşir ayağa kalkar.

Aradan uzun bir zaman geçer. Adam gemiyle tatile çıkar. Okyanusun ortasında birden fırtına çıkar. Gemi ha battı ha batacak, vaziyet çok kötüdür. Herkes panik halde bir sağa, bir sola koşmaktadır. Herkes bu durumdayken adam kendine bir çay koyar oturur bir sandalyeye çayını yudumlar. Adamın bu rahat tavrını görenlerden biri;

-Ya ne yapıyorsun. Gemi battı batacak. Sen oturmuş sakin sakin çay içiyorsun.
    -Allah'ın işine karışılmaz. Bir kere karıştım. 40 gün bok yedim. Şimdi karaya mı çıkartır,yüzdürür mü, öldürür mü onun bileceği iş. Ben karışmam.
    ramizan83, ÖzLeMKaYrA, sabiht ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

mehmettayfur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık yok
    Şayet yavruysa,muhtemelen uçmayı öğrenmeden yuvadan düşmüştür.Kanatlarından birini uzatıyorsa,kırık vardır.Bu durumda Avcılar Kampüsündeki Veteriner Fakültesine
    götürmek gerekir.Ancak orada ameliyat ve tedaviyi yapabilirler.Piyasa veterinerleri genelde kuşlardan pek anlamaz.Bana avcı saçmasıyla kanadından vurulmuş bir şahin getirmişlerdi.Oraya götürdüm,bu tip kuşlar için bir bölüm yapmışlar;şahin,kartal,karga vs.ayrı ayrı yerlerde iyileşene kadar tutup sonra doğaya salıyorlar.

Uway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks Titanic 150-SYM Wolf 250-Hyosung RT125
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gözünü yüzünü fazla yakınlaştırma!!!, bildiğim kadarı ile bu kargalar parlak nesnelere aşırı düşkün oluyorlar, boncuk vs gibi bu yüzden nekadar evcilde olsa yüzüne yaklaştırma,zira göz yüzeyi sulu ve parlak olduğundan, boncuk sanıp çıkarabilir yada teşebbüs edebilir, aman dikkat!!
    :DDD ne diyeyim doğru...en yakın veterinere git diyeceğim ama çoğu veteriner sana şaka gözüyle bakar.Genede yakın varsa götür.Yoksa da su ver ekmek falan ver belki düzelir kendine gelır.Güneşe koyma hayvanı

just4techno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Skipper, Sym Fiddle 3

serdar1547 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)