Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Laptop fan temizliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    ugrgnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    Merhaba iyi akşamlar. Şu an kullandıgım bi dizüstü bilgisayarım var ve 2 aydan berı sol ust kısmına yanı sogutma fanı olan yere el degmıyor neredeyse. sıcaklıgı ıse bı program sayesınde ogrendım ve 90-97 derece arasında degısıyor bazen 88e ınıyor sureklı kullanımda. sureklıden kastım 3-4saat. Garanti kapsamında degıl su an. gecen ay bi sinirlendim giriştim pc'ye severım ugrasmayı pcyle fakat masaüstüyle ugrastıgım ıcın laptop'ta hıcbı bılgım yok. oyle olunca alt kapagı actım ettım fanı bır turlu karsıma alamadım. en son bugun bı forumda gordum sanırım reklam olmaz, http://forum.donanimhaber.com/m_5688..._1/key_/tm.htm güzel anlatıyor fakat tam en guzel yerının fotograflarının lınkı kırık. zaten anlamıyorum nasıl acıcam edıcem, kırık lınklı fotolarda onemlı bısey olabılır dıye beklıyorum su an. o foruma yorum da attım zaten belkı kısa zamanda halledılır fotograflar. sızden ıstedıgım varsa anlayanınız bu laptop'tan ve kullanan ıcını acan biri varsa HP'nin g6 serisini, nasıl ust kapagı acacagımı nasıl fana ulasacagımı soylemenız. bu arada acma kapama dugmesı tek basmada almıyor. pcyı hafıf tokatlarken aynı anda tusa aralıklı basınca acılıyor. bu sorunun da fanın acma kapama dugmesının kablosunu erıttıgını dusunerek meydana geldıgını dusunuyorum. beklıyorum yorumlarınızı en acilinden yoksa gümlicek bilgisayarım he bi de biz internetten aldık bu laptop'tan ve 2 tane aldık. biri bana biri dükkana. dükkandaki mükemmel calısıyo. ne ses ne sıcaklık. kafam atıcak bıgun degısıcem pcleri o zaman da abimden dayak yicem gelıcek yorumlar ıcın sımdıden cok tesekkur edıyorum
    Think Nothing! Just Twist The Wrist

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bydede58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung gv 650 aquilapert
    Kardeş bazı laptopların fanına üst tarafdan yani klavyeyi kaldıraraktan ulaşıyorsun.
    HP G6 serisini inceleme fırsatım olmustu onunda fanına klavyeyi kaldıraraktan ulaşıyorsun.
    Aynı problem bende de vardı 20 ye yakın vida söktükten sonra ulaşmıştım.
    Youtube ye gir g6 fancleaning yaz.

http://www.youtube.com/watch?v=4xFM3pvABbg
    http://www.youtube.com/watch?v=GJ8wKG4Rt88
    http://www.youtube.com/results?searc....1.EYUI3c4YW5E

klavyeyi bir tırnak makası yardımıyla kaldırabilirsin orada yerleri olması lazım
    Kolaygelsin
    Будь с теми, кто делает тебя счастливым

Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    Alıntı bydede58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş bazı laptopların fanına üst tarafdan yani klavyeyi kaldıraraktan ulaşıyorsun.
    HP G6 serisini inceleme fırsatım olmustu onunda fanına klavyeyi kaldıraraktan ulaşıyorsun.
    Aynı problem bende de vardı 20 ye yakın vida söktükten sonra ulaşmıştım.
    Youtube ye gir g6 fancleaning yaz.

http://www.youtube.com/watch?v=4xFM3pvABbg
    http://www.youtube.com/watch?v=GJ8wKG4Rt88
    http://www.youtube.com/results?searc....1.EYUI3c4YW5E

klavyeyi bir tırnak makası yardımıyla kaldırabilirsin orada yerleri olması lazım
    Kolaygelsin
    eyvallah kardesım cok tesekkur ettım sagol. aradıgımı buldum http://www.youtube.com/watch?v=txH0U_eziaI acele etmişim. ingilizce arama yapmayı unuttum youtube'den.

peki bi sorum var sana kardesım, bu sıcaklık olayını fanı temızleyerek cozmem mumkun mu ? dedıgım gıbı acma kapama dugmesının de kablosu yanmıs olabılır. yenı bı kablo mu bulmam lazım onun ıcın ? yoksa direk bilgisayarcıya mı goturıyım? hanı cok ugrastırıcaksa, pc'yi acmak haricinde cok ugrastırıcaksa gotururum pc'ciye daha iyi

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    ZALMAN' ın termal macunları var, işlemcinin üzerindeki kurumuş, artık iletemeyen tabakayı temizleyip yenisini uygularsan ısı 30 küsur C lere kadar geri gelir.

Tabi önce tozdan kirden arındırdığını varsayıyorum
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

bydede58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung gv 650 aquilapert
    Evet pc yi ilkdefa açıyorsan uğraştırır, ben açarken baya bir uğraşmıstım
    hatta bazı küçük anakarta bağlı tırnaklı söketlerle tuturulmus kabloları çıkartırken tırnakları kırmıştım.
    ama fana ulaşmış ve temizlemişdim sonuç olarak sıcaklık 90 dereceden 38 dereceye düşürmeyi başarmıştım.
    Tavsiyem açmiycaksan pc yi, fan hava giriş ve çıkış yerlerine tazikli hava vermen pc kapalıyken, olmadı ağzınla üfle bende işe yaradı
    Kablo kısmına gelince yapabiliyorsan basit bir lehimle halledebilirsin yani hiçmi açılmıyor bilgisayar iki, üç basmadan sonra açılıyorsa temassızlıkta olabilir.
    Ama bu işlere yabancıysan uğraşma yoksa astara yüzünden pahalıya mal olur,

Bu arada alalı 2 yıl oldu demişsin işlemcinin üstündeki termel maacunlar özelliğini kaybetmiş olabilir buda ısınmaya sebeb olur
    Normalde her 6 ayda bir bu aletlerin peryodik olarak fan temizliğinin yapılması gereki
    Будь с теми, кто делает тебя счастливым

Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ZALMAN' ın termal macunları var, işlemcinin üzerindeki kurumuş, artık iletemeyen tabakayı temizleyip yenisini uygularsan ısı 30 küsur C lere kadar geri gelir.

Tabi önce tozdan kirden arındırdığını varsayıyorum
    bakalım bi temizleyelim de guzelce yıne ısınırsa uygularım onu da. sagolasın onerın için

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:32 ----------

Alıntı bydede58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet pc yi ilkdefa açıyorsan uğraştırır, ben açarken baya bir uğraşmıstım
    hatta bazı küçük anakarta bağlı tırnaklı söketlerle tuturulmus kabloları çıkartırken tırnakları kırmıştım.
    ama fana ulaşmış ve temizlemişdim sonuç olarak sıcaklık 90 dereceden 38 dereceye düşürmeyi başarmıştım.
    Tavsiyem açmiycaksan pc yi, fan hava giriş ve çıkış yerlerine tazikli hava vermen pc kapalıyken, olmadı ağzınla üfle bende işe yaradı
    Kablo kısmına gelince yapabiliyorsan basit bir lehimle halledebilirsin yani hiçmi açılmıyor bilgisayar iki, üç basmadan sonra açılıyorsa temassızlıkta olabilir.
    Ama bu işlere yabancıysan uğraşma yoksa astara yüzünden pahalıya mal olur,
    aslında tazyikli hava verıyolarlar bilgisayarcıda. hatta en son goturdugumde bi abi vardı ben anlamıyorum ama usta gelınce bi hava tutardı belki düzelirdi diyodu. yarım saat bekledım gelmedı oyle olunca o da kaldı. ilk onu bi deniyim olmadı içini acarım. iyi fikir verdınız sagolun.
    iki üç basmayla calısmıyor. acmadaki tek yöntem su ( yontem olusturdum artık o derece ) sol elımın parmagıyla dugmeye basıp cekıyorum sık sık aynı zamanda sag elimi klavyenin sol tarafından saga kaydırıyorum. bazen tek seferde bazen 2-3 seferde calısıyor. benım de ılk tahmınım temazsızlıktı fakat cok ısındıgı ıcın yanmıs olabılır dedım. eger yanmıssa dedıgınız gıbı yaparım lehimle. sagolun tesekkur ettım yorumunuz ıcın

Murat 48/30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 11 (gri)
    Hocam şimdi söyleyeceklerim çok saçma gelecek, hoş banada ilk öyle gelmişti.Bir ara laptop o kadar çok ısınıyordu ki kendi kendine kapanmaya başladı.Bilgisayarcı arkadaşa danıştım, o da toz kaçmıştır dedi.EE ne yapcaz.Kompresörlü hava tutcaz dedi, la olum saçmalama hassas alet bu dedim.Zorla tutturdu artık hem kendimin hem çevremdekilerin tüm laptoplarını en yakın motorcuya götürüp 2 dk her yerine yarım metreden üfletip geliyorum
    CB 125E(6000 km), Salcano Wolf 11(Gümüş Atmaca)
    Özgürlük çoğu kişilerce çok bilinmeyenli bir denklem iken, biz motorcuların ilk marşla birlikte hissetmeye başladığımız hazdır.(Murat KANAT 17.01.13 )

Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    Alıntı Murat 48/30 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam şimdi söyleyeceklerim çok saçma gelecek, hoş banada ilk öyle gelmişti.Bir ara laptop o kadar çok ısınıyordu ki kendi kendine kapanmaya başladı.Bilgisayarcı arkadaşa danıştım, o da toz kaçmıştır dedi.EE ne yapcaz.Kompresörlü hava tutcaz dedi, la olum saçmalama hassas alet bu dedim.Zorla tutturdu artık hem kendimin hem çevremdekilerin tüm laptoplarını en yakın motorcuya götürüp 2 dk her yerine yarım metreden üfletip geliyorum
    aynen abi ben de öyle yapıcam bakalım

Muhendis45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache, TDM 850
    Dostum illa ki hava tutacaksan fanına yakın tutma sakın, elektrik süpürgesi ile çekmeyi dene.
    İyi bilmiyorsan açma, açarsan da unutma hep 1 veya 2 tane cıvata fazla çıkacaktır telaşlanma
    ugrgnr bunu beğendi.
    Ölümüne gidelim dedinde benzin mi yok dedik

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sağlam bir laptop soğutucuda almanızı tavsiye ederim bende zalmanın çift fanlı cfm değeri 120 olanı var crysis3 nfs mw2 call of vs. tarzı oyunlarda full özellikler açıkken benim pc 80 83 te oluyor ama ortam sıkcaklığı yaklaşık 30 derece klimayı açarsam bu değer 65 civarı oluyor yani ortam sıcaklığı 18 dereceye düştüğünde geçmişte masa üstünde zalmanın termal macununu kullanmıştım yaklaşık 15 derece fark ediyor 2 ayda bir yada ayda bir basınçlı hava şart ama
    ugrgnr bunu beğendi.

Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    Alıntı Muhendis45 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum illa ki hava tutacaksan fanına yakın tutma sakın, elektrik süpürgesi ile çekmeyi dene.
    İyi bilmiyorsan açma, açarsan da unutma hep 1 veya 2 tane cıvata fazla çıkacaktır telaşlanma
    Şimdi size saçma gelebilir ama elektronik hiç bir cihaza çekme işlemi yapılmaz . Çünkü devrelere zarar verebilir.

normal pc de komresörü direk tutabilirsiniz fakat laptoplar daha hassas cihazlar oldugundan, basınçlı hava kablo ve devrelere hasar verebilir. Bu yüzden hava basıncını parmaklarınızla düşürüp üfleme yapmak gerekir.

Daha önceden laptop açmadıysan çok dikkat etmen gerekir. Ben hemen hemen tüm marka laptopları açtım. hepsinin haritası birbirinden farklı . Bazı laptoplar çok basit şekilde sökülebilir ama bazıları çok detaylıdır. Mesela en son söktüğüm dv6000 ve toshiba laptop neredeyse sadece film kablodan olusuyordu.Film kablolar diğer kablolara daha hassas ve kırılgandır. Bu yuzden sökmeside toplamasıda haylı bi zamanımı aldı. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın.
    kolay gelsin
    ugrgnr bunu beğendi.
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    arkdaşlar benim laptop'ı bugun 2 defa soktum ilkinde fanı temızledım acayıp toz kaplamıs dıs fırcaasıyla temızledım ettım ızgaralarını falan taktım calıstırdım pc'yi birden bi zırıldama sesı acayıp bı ses geldı oyle devam ettı hemen kapadım pc'yi. sonra tekrar actım baktım fan bıryere surtmuyor. baya ugras verdım nerden gelır bu ses dıye bı cozum bulamadım. pc'de bi titreşim var ve bazen de zırıldıyor yanı dıger odadan duyuluyor ses az da olsa. Arastırdım google'da buldum bıseyler fakat tam cozum olur mu onu bılmedıgım ıcın acmadım pcyı bosu bosuna. katı makina yagı yani gres surun dıyor fanın miline.. buyuk ıhtımal o ses yapıyor denmıs. onu denıcem fakat bu sesle tıtresımle karsılasan bırı belkı vardır dıye buraya bı yorum atayım dedım. aksama kadar halletmek ıstıyorum olmadı yarına kadar. pc'yi aç topla aç topla yapmak ıstemıyorum zarar gorebılecegını dusundugum ıcın ınsanlık halı sonucta ılk defa acıyorum pc'yi cok zor degıl ama korkuyor ınsan. Bekliyorum cevaplarınızı acil olarak

Murat 48/30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 11 (gri)
    Bu iş 1 metre uzaktan kompresörle cahilce, ama bir o kadar kolay yolla halladilebilirdi
    CB 125E(6000 km), Salcano Wolf 11(Gümüş Atmaca)
    Özgürlük çoğu kişilerce çok bilinmeyenli bir denklem iken, biz motorcuların ilk marşla birlikte hissetmeye başladığımız hazdır.(Murat KANAT 17.01.13 )

Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    Bu iş 1 metre uzaktan kompresörle cahilce, ama bir o kadar kolay yolla halladilebilirdi
    abi bende oyle dusundum ama dedım bı acayım bakayım hem zor degılmıs severım boyle seylerle ugrasmayı da, ıyı kı acmısım cunku bu toz oyle kompresorler halledılecek turden degıl. ızgaralara yapısmıs tamamen temızlemek ıcın dis fırcası kullandım kı arkadasın dedıgı gıbı kompresor bence zarar verır devrelere. cunku cok ınceler kablolar baglantı yerlerı vb.. hele bı de baglantıların gırıs yerlerını gorunce tırnagınızla sert vursanız bı ıkı kere kırılcak gıbıler. temızledık ettık eskısınden daha soguk su an ama titreşim ve zırıltya cozum bulamadım.. katı makına yagını uygulıcam sanırım fanın miline

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:41 ----------

sonunda yaptımm valla elimiz her işe yatkın yemin ediyorum. allaha şükür bu kadar nazik parçalardan bırını kırmadım veya catlatmadım. Çözümüyse Fanın mil'ine kulak temızleyıcı cubugu zeytıyagına daldırıp hafıf hafıf surdum. bı kere daha yaptım sonra yerıne koydum dokundugum gıbı donuyodu onceden ufledıgımde bıle zor donuyodu şimdi pc'de ne zırıltı var ne tıtresım ustune ustelık fazla da sıcak degıl artık hatta elım usuyo su an. alısmıslar sıcaga tabi çok mutluyum çok 50 lira cepte kaldı işin karı da bi pc'ciye goturseydım 50liradan asagı yapmıyolardı bıldıgım kadarıyla. neyse bu konuda yardım eden etmeyen yorum atan arkadaslara tesekkur ederım. konu amacına ulastı adminler ısterse kapatabilir herkesse iyi günler

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    2 hafta da bir elektrik süpürge ile çekerim fan kısmından, klavyeye tutmayın tuşları da çekiyor
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    konu amacına ulastı dedık admınler ısterlerse kapatabılırler dedık ama, son bı sorum daha var bugun bızım burdakı 3 bılgısayarcıyı dolastım benım pc'nin Termal macununu yenılemek ıcın macun almak amacıyla, ilkinde bulamadım dıgerıne gıttım ufak bı tartısma yasadık, adam dıyor kı getır ben degısıyım yok dedım kardesım (aynı yastayık bıde hee) ben kendım degısıcem fan temızlıgını yaglamasını yaptım zaten dıye, cocuk demez mı kendıne cok mu guvenıyosun. yok dedım ne alakası var actım ıcını acmısken yapayım macununu da dedım. bende kalmadı dedı. hay dedım senın.. elımde kalıcaktı dedım sabır cıktım gıttım dıgerıne gıttım o da yok dedı ama benımkılerden verırım bı poset ıcınde. tamam dedım verdı ama Beyaz bi macun.

benimkinde gri vardı. var mıdır arasında bı kalıte farkı? cunku ben bı fark goremedım macunlu-macunsuz arasında. belırgın bı fark olması gerekmıyor muydu? sıtelerde arastırırken oyle gordum. benımkınde barız bı fark yok hatta cok azıcık daha sıcak gıbı oyun moyun calısmadıgı halde. dedıgım gıbı adam kendınınkınden verdı ben satın almadım ufacık bı parca sıktı posete verdı. eger ki kalite farkı tabııkı vardır sana kalıtesız vermıstır dersenız, kalıtelı bı macunla degıstırıcem.. sagolun sımdıden

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)