Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

SGK Genel Sağlık Sigortası [Önemli]

Motovento
    REKLAM ALANI
    oguzcelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şu devlet kurumları gerçek anlamda midemi bulandırıyor.
    Benim özel sağlık sigortam var, geçenlerde özel hastaneden 3 gün rapor almıştım.Fakat iş yerlerinde özel hastane raporu 2 güne kadar geçerli.3 gün olunca raporu sgk'ya götürüp onaylatmak gerek.
    Gittim SGK'ya aldım sıra numaramı bekledim biraz, geldi sıram.
    Arkadaş, adam sadece 1 üst yazı yazıcak, bende o üst yazıyla devlet hastanesine gidicem. Üstyazı yazmak bu kadar zormu yahu 5 kişiye sordu ne yazcaz diye yarım saatte yazdı.Bunu müdüre onaylat dedi.Kağıdı elime aldım T.C. Kimlik numaramı yanlış yazmış, düzeltmesi de yarım saat sürdü.
    www.motojektif.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Alıntı:
    Ocak 1988 ve sonrası doğumlu liseyi bitirip üniversiteye hazırlanan 1 milyon 154 bin 595 gence genel sağlık sigorta prim borcu çıkarıldı.

Ben 1988 öncesi doğumluyum. Sorgulamama yapmama gerek var mı?
    Aslında sorguladım da, sonuçtan bir anlam çıkaramadım

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana da borç çıkmıştı açıköğretimden öğrenci belgesi alıp götürdüm sildiler. Geçen gün yine bir zarf gelmiş, GSS tesciliniz bulunmamaktadır bla bla bla gelin gelir testi yaptırın. Mallar anlamıyorlar öğrenciyim işte, nasıl sistemleri varsa...
    Örneğin;15.01.2012 tarihinde öğrenci belgenizle Sgk'ya başvurdunuz ve tescil ettirdiniz.
    16.01.2013 tarihinde tesciliniz sona erer ve tekrar yaptırmanız gerekir.
    Her yıl güncellenmeli yani öğrencilik bitene dek.

Motosikleti
    Fz6 Fazer
    Çok enteresan bir durum, zorla pirim alınması üstelik bu paraların işi gücü olmayanlardan alınması daha neler göreceğiz hayretle ve dehşetle izliyorum!!!

Birçok insan bundan haberdar değil, borçlandığının bile farkında değil.

Türkiye'ye ne oluyor böyle?

Öğrenci belgesi götürülmesi gerektiğinde götürdüm, sonra geçen aylarda kağıt geldi, gelir testi vs. için. Nasıl olur derken tekrar öğrenci belgesi aldım, yine gittim vermeye. Memur borçlandırmışlar demişti, neyse öğrenci belgesini verdim, düzeltilecek dedi. Demek ki bundan bahsetmiş, sistem 2'de açılsın, kontrol edeceğim. 25 yaş Mayıs'ta bitecek, o zamana kadar halloldu diye düşünüyorum, yine de borç çıkarsa olay çıkar .

Kısacası ilk verdiğim öğrenci belgesini hiçbir şekilde işleme koymamışlar, bürüp başka birşey yapmışlar...

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Bu yaz 180 tl ödemiştim şimdi baktım 320 tl daha borcum var,çalışmadığım halde.. Kısacası Allah belalarını versin.. 1 kere doktora gitmişliğim dahi yok 10 yıldır.. Haram olsun verdiğim her kuruş. Birde islam ülkesinde yaşıyoruz sözde.bunların yaptığını bırak hristiyanı hinduyu, satanistler bile yapmaz.
    Karadeniz - Giresun.

Ufuk İnkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Repsol 2006 / Cbr 125 R ( 2011 ) Hyosung Gt 250 R.
    Temiz çıktık hacı yırtmışız
    4 Teker bedenimi, 2 Teker ruhumu taşır
    Yanlamak biz de ata sporu!

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Milletin algılarıyla oynayıp neredeyse manyak ettiler. Tüm bunlar kasıtlı, dikkatlice oya gibi işleniyor.
    Olası bir işgale uğrasak, millet bu ceberrut devletten kurtulduğu için işgal kuvvetlerini alkışlayacak hale getirildi.
    Aynen Irak gibi!!!
    Mengu16, Cgty ve Shrieker bunu beğendiler.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Yaklaşık 1 ay kadar önce eve bir zarf geldi malum kurum tarafından gönderilmiş...
    GSS olarak tescillenmişim vs. vs. gibisinden şeyler yazılıydı.
    Borcumu ATM'den sorgulatabileceğimi öğrenince bir vakıfbank atm'sine yanaştım, TC kimlik nosuyla sorgulama yaptım ve beynimden kaynar sular döküldü.
    Tam 1200küsür papel borçlu çıktım.
    İşin ilginç yanı, 16 Ocak 2012 tarihinden beri çalışıyorum ve sigortam ödeniyor.
    Bağlı olduğum SGK kurumuna gittim, sağolsunlar yardımcı oldular. Adam sistemden baktı ve o gördüğün borç ''SANAL'' bir borç dedi. Senin işe başladığını sistem göremediğinden her ay borç yazmaya devam ediyor dedi. Ayrıca gelir testi denen şeyi yaptırmadığım için de en yüksek primden borç yazılıyor haneye!
    Sistemde bir hesaplama ve düzeltme yaptıktan sonra, elime küçük bir kağıt tutuşturup, ''bununla yarın git bankaya ödemeni yap, kurtul'' dedi. 01.Ocak.2012 tarihi ile, işe giriş tarihim olan 16.Ocak.2012 tarihi arasındaki 15 günlük primi ödemem gerekiyormuş.
    Kağıtta; bankadaki gişe görevlisinin tahsilatı nasıl yapacağını adım adım gösteren birkaç şey yazılı idi.
    Gittim bankaya, 60küsür papel ödeyip sıyrıldım işin içinden.

Benimle aynı durumda olan arkadaşlar bu yolu izleyip kendilerini kurtarsınlar.
    Artık ben her ihtimale karşı giyilmiş donlarımı yıkamadan biriktiriyorum evde, artık devletin para isteyen bir kurumuna bunları vereceğim.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Öğrenci olanlar veya Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlananlar şunlara dikkat etsinler;

1-Sigorta kapsamına girmek için öğrenci belgesiyle başvuru yaptıktantan sonra mutlaka"provizyon"alabileceğinizi gösteren bir belge isteyin,memurun başında durun.Hatta bir eczaneye gidip sistemde görünüp görünmediğinizi kontrol edin.

2- Mezun oldunuz ve işe girdiniz.Devlet diyor ki;5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun tüm hükümlerinin 01.01.2012 tarihinde hayata geçmiş olması nedeni ile ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan tüm insanlar aynı kanunun 60. maddesinde belirtilen koşullarda Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıştır..
    Bu yüzden durumunuza göre hamlenizi yapın.25 yaş altı üniversite öğrencisi,18-20 yaş arası lise öğrencisiyseniz öğrenci olduğunuzu belgeleyin.

İşe girdiğiyseniz de sigortanızın yattığını mutlaka Sgk'ya bildirin.

Eğer işsizseniz ve gelir testi yaptırdıysanız primlerde çok yüksek rakamlar çıkmaz.

[Turan] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaş bu nası iştir ya 470tl borç çıktı kaydımı yaptırmama rağmen :S

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O bişey değil, daha okulu bitirin kazayla falan iş kurayım demeyin. Sizin öğrenci olduğunuzu göremeyen sistem nasıl oluyorsa işyeri açtığınız an Bağkur kaydınızı başlatıyor. Bir bakmışsınız 3 bin lira borcunuz çıkmış, ödeyemeyince haliyle katlanıp 7 8 milyara dayanıyor. Söyliim de şimdiden haberim yoktu demeyin.

Pistolero_10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 Hyosung GT 250 R & '08 Honda CBR 600RR
    daha önce de yazmıştım öğrenci olmama rağmen 3000 tl prim borcu çıktı bana eylülde mezun oldum tekrar gelir testi yaptırdım bugün kaymakamlığa gittim aylık 112 lira prim ödeyecekmişim Allah belalarını versin böyle hükümetin Allah Belanı Versin Tayyip Erdoğan !Elbet senin de sonun gelecek

Motosikleti
    YAMAHA TENERE XT660Z
    başbakan mitinglere çıktığında ekonomini ne kadar iyi olduğundan ,dış borcun azaldığından ,işsizliğin azalıp sosyal refahın her geçen gün hızla arttığından bahsediyor.

ama nedense ülkenin ekonmi durumunu incelediğimizde hiç alakası olmayan sonuçlar ortaya çıkıyor: bütçe 6 milyar tl açık vermiş durumda,hemen hergün elektriğe doğalgaza benzine zam geliyor, motorlu taşıtlar vergisi ise daha yeni arttı; bunlarin hepsi ülkenin ekonomisinin ne kadar da iyi olduğunun savunan zihniyetin ürünü ve bir de bu şekilde abidik gubidik şeyler çıkarıp vatandaşı soyup soğana çeviriyorlar.

bizlen alay eder gibi ülke yöneten bu insanlara seçim zamanı gidip yine oy basıyoruz.biz eşşek oldukça semer vuran çok olur arkadaşlar...
    DEMİR AT'A YOLLAR DAYANMAZ

Pistolero_10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 Hyosung GT 250 R & '08 Honda CBR 600RR
    Elin devleti işsize para veriyor bizim devlet işsizden para alıyor.Ama dur bakalım millet daha anlamadı bu sağlık sigortası işini yarın bugün borçlar 10.000-20.000 tl olunca görürüm ben o oy verenleri

allpower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse 200
    Postacı gelir testi için gönderilen tebligatı, evde kimse olmadığından dolayı muhtara bıraktığına dair dış kapıya not yapıştırmış fakat geri zekalı herif bakkala bırakmış. Gelir testi yaptırmak için verilen 1 aylık sürede geçmiş haliyle en yüksekten hesap yapmışlar 800 lira borç çıktı. Bu evrağın adrese imza karşılığında teslim edilmesi gibi bir zorluluk olması gerekmez mi?

Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işsiz olduğum dönemde bana zorla sigorta yaptırıp ayda 106tl istediler. işsiz insandan para isteyen bir ülkeyiz. şu an toplam borcum 1560tl, ödemeyi düşünmüyorum.
    +1 .........

---------- Post added at 17:16 ---------- Previous post was at 17:13 ----------

Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece çalıştığım şirkette benim olduğum ekipte (11 kişi) 2 kişinin 1300 küsür, bir kişin 700 küsür borcu çıktı.
    Devletin en lanet en haysiyetsiz kuruluşlarındandır SGK.
    Özel bir sebepten dolayı 900 TL lik bir borcum vardı SGK ya.
    2 ay içinde 1650 TL ye çıkardılar bu tutarı.
    Taksitlendirmek için dilekçe verdim. Bana kesin dönüş yapılacağını söyledikleri halde bir dönüş alamadım.
    1 ay sonra SGK kapılarında oradan oraya koşuşturdum sonuç nedir, hala taksitlendirilmedi mi diye.
    Ancak sevgili çalışanlar ne "sistem" üzerinden ne de ellerindeki evraklardan benim dosyama ulaşamadılar.
    Ve 1 ay sonra yani toplamda 4 ay sonunda kapıma 1950 TL lik bir tebligat gönderdiler.
    Lanet olsun dedim tek seferde kapadım uğraşmaya vaktim olmadığı için.
    Siz siz olun bu adi kuruma borçlanmayın.
    Hocam borçlanmamak bizim elimizde değil ki, düzen kurulmuş her türlü borçlandırıyorlar
    Olduğunuz yerde durarak, olmak istediğiniz yere varamazsınız!

Benli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devletin en lanet en haysiyetsiz kuruluşlarındandır SGK.
    Özel bir sebepten dolayı 900 TL lik bir borcum vardı SGK ya.
    2 ay içinde 1650 TL ye çıkardılar bu tutarı.
    Siz siz olun bu adi kuruma borçlanmayın.
    Devlet bu yöndeki kanun değişikliğini resmi gazeteden , medyadan defa kere açıkladı . Bildiğim kadarı ile öğrenciden almıyorlar üzerine herhangi bir mal bulunmayan dan ise 30 tl gibi çok cüzi prim , istiyorlar .

Borcu olan devlete düşman oluyor !! bu nedir yaa ! , yıllar önce benim de vardı , yapılandırdık ve adam gibi ödedik , ilerleyen zaman zarfında , eşim 5 sefer ameliyat geçirdi , belki ödediğimiz prim , aldığımız hizmeti karşılayamadı !! bir de böyle düşünün bakalım !!.
    Devletin şu an , aktif sigortalılardan aldığı prim tutarı , emekliye ve sağlık harcamalarına malesef yetmiyor !! kimse bunu düşünmüyor
    Hep ver , hep ver !! nereye kadar , devleti kötülemesi en basiti tabiy ki !.
    " Aklı "fukara olanın , fikri ukela olurmuş !.

BİLGİ GÜÇTÜR

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Gören de 2002'ye kadar Türkiye'de sosyal sağlık diye birşey yoktu sanacak. Sigortalıların ödediği primler yetmiyormuş. Yesinler sizi.
    Mengu16 bunu beğendi.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Benli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gören de 2002'ye kadar Türkiye'de sosyal sağlık diye birşey yoktu sanacak. Sigortalıların ödediği primler yetmiyormuş. Yesinler sizi.
    "Öncelikle belirteyim , "iktidar partisinin oydaşı değilim !!! Zahmet buyurursanız lütfen aşağıdaki bölümü okuyun , bilinçlenmek adına !! gerçi siz ve benzerlerinize "sallamak" daha kolay geliyor ama neyse !!.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/17451437.asp?yazarid=82

[IMG][/IMG]

SGK prim gelirleri emekli aylıklarını bile karşılamıyor

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK), devlet katkısı hariç SSK, Bağ-Kur ve TC Emekli Sandığı mensuplarından topladığı prim gelirleri, emekli aylığı ödemelerini bile karşılayamıyor.

Buna sağlık ödemeleri de dahil edildiğinde, gelir-gider makası daha çok açılıyor.
    67 GELİR, 111 ÖDEME
    SGK’nın (Devlet katkısı hariç) prim gelirleri ile emekli aylığı ve sağlık ödemeleri tabloda gösterilmiştir.
    Tablonun incelenmesinden de fark edileceği gibi;
    - 2009 yılında 54,6 milyar TL gelire karşılık, 97,4 milyar TL gider var. Gelirler, giderlerin yüzde 56’sını karşılayabiliyor.
    - 2010 yılında yaklaşık 67 milyar TL gelire karşılık, giderlerin toplamı 111 milyar TL. Buna göre, gelirler giderlerin yüzde 60’ını ancak karşılayabilmiş.
    - Ocak 2011’de bu oran yüzde 54’e gerilemiş.
    - Emeklilere, “Gelirlerimiz, emekli aylığı ve sağlık ödemelerini karşılayamıyor. O nedenle bu ay emekli aylığı ödemelerini eksik ödeyeceğiz” denilemeyeceğine göre, aradaki fark devlet katkısı oluyor.
    KAYIT DIŞILIK CİDDİ BOYUTTA
    Prim gelirlerine göz attığımızda;
    2009 yılındaki 54,6 milyar TL prim gelirlerinin, 38 milyar TL’sinin yani yüzde 70’inin SSK’lılardan toplandığını görüyoruz. 2010 yılında ise 67 milyar TL prim gelirlerinin 45 milyar TL’si yani yüzde 67’si SSK’lılardan toplanmış. Olaya bu yönüyle baktığımızda, SSK (4/a) prim gelirleri çok önemli.
    Yetkililerin de sık sık açıkladığı gibi, kayıt dışı istihdamın oranı yüzde 50’ye yaklaşıyor. Kayıt dışılık; kaçak işçi çalıştırmak ya da kayıtlı çalışanların ücretlerini düşük göstermek şeklinde karşımıza çıkıyor.
    Görünen o ki kayıt dışılık önlenebildiğinde, SGK’nın açıkları ortadan kalkacak.
    2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında, Torba Yasa ile getirilen “yeniden yapılandırma” ile 60 milyar TL’yi aşan SSK ve Bağ-Kur alacaklarının, bir kısmı tahsil edilecek.
    Bu tahsilatın, SGK’nın gelir-gider açığını azaltmada ciddi bir katkısının olması bekleniyor.
    Ancak bu konuda kalıcı çözüm, kayıt dışılığın azaltılması başta olmak üzere bazı radikal önlemlerin alınmasına bağlı...

"Alıntıdır" !.
    " Aklı "fukara olanın , fikri ukela olurmuş !.

BİLGİ GÜÇTÜR

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)