Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Teknolojik endişeler.

Motovento
    REKLAM ALANI
    acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Yazı alıntıdır. Profesyonel grafiker değerli bir abimize aittir ASTURIAS niki ile yazmıştı.. Bir başka forum sitesinde yayınlanmış fazla rağbet görmemiş fakat ben okuduktan sonra olaya bakış açım değişmişti o zamanlar.
    sizinlede paylaşmak istedim.

Teknolojik endişeler

Tüketim canavarlığı, teknolojinin beklenenden hızlı ilerlemesi ve model ve marka çeşitliliğin artması insanların kararsız kalmasına ve kafalarının karışmasına neden olmuştur. İşin felsefesi buradaki yüce ve bilgi detayların fazlaca bir önemi yok. Her şey olabilir ve uygundur. Kendim ISp panel 30 inches dell lcd monitör kullanırım ama (TN-Panel) 26 inches bir wiewsonic de aynı işi görebilirdi. Bu bir zevk işi tabiki.
    Zamanla alışma ile orda eizo mu olmuş, Lg mi olmuş pek farketmiyor. Eizo ticari ve özel bir üründür. Matbaada renk birliğini sağlar ama evde hiçbir önemi yoktur.Mükemmeli ve kusursuzluğu aramak mutsuzluk verir.
    Dell 30 inches dev bir lcd monitör büyüklüğünden ve kalitesinden ötürü insanda olağanüstü bir beklenti uyandırır. Bunun arkası boştur. Pek mutlu olamazsınız. Bir fotoğrafçı ise bu monitörü işi için alır onda mutluluk duygusu hissetmez ama süreklidir.Çünki bir işe yaramaktadır. 22inches bir LG Lcd monitör ise süreklidir çünki yüksek bir beklenti taşımız devamlılık sağlar bu mutluluk verir. Bu konuda çok inceleme araştırmaların sonu bıkkınlık ve kafa karışıklığıdır. Farklı firma modellerindeki plazma tv'lere uzaktan baktığımızda ciddi anlamda bizi etkileyecek fark göremeyiz. Sonuçta bir miktar olsa bile bunu görmenin mükafatı geçen zamanla birlikte kaybolacaktır.
    Burda aslında 1 konu var ama kafaları karıştıran bir sürü meraklı sorular var Görüntünün ana temeli hacim ve doku duygusudur. Yani bir formu ışık-gölge bütünlüğü içinde en doğru ve güzel algılamamız. Hacim duygusunu ton geçişlerinin kusursuzluğu ve mükemmel olmayan görüntü şekli ile hissetmeliyiz. Bunu başarılı örneklerini Crt monitörlerde görürürüz. Degrade geçiş ve tonları yumuşak, kusurusuz izleyebiliriz. Tn panelli lcd monitör grubunda bunu göremezsiniz.
    Diğer kaliteli ve ticari amaçla kullanılan panel türlerinde bunu görebiliriz ama crt modellerin o eski ve doğal halinin yerini pek fazla alamaz. 28 inhes bir LCd monitörde 15 -20 dk normal bir dvd film izledik. Aynı filmi 32 inc. HD ready sony Lcd Tv ye bağladık. Lcd monitörde daha güzel göründü. Dakikalarca izledik. Orda LCd Tv de hacim olgusunu gördük ama yüksek çözünürlüklü Lcd monitörde aynı hissi yaşayamadık. Full HD bir görüntüyü de şekilde denememizde HD ready olan lcd tv gibi hoş görünmedi. Full hd sanıldığı gibi üstün bir görüntü özelliği değildir. Kağıt hissi verir hacim duygusunu azaltır.
    Gene aynı ortamda ve aynı film verilmiş 2 farklı ama aynı büyüklükte 2 plazma tv görüntüsünde HD ready olan plazma full Hd olana göre daha hacimli ve güzel görüntüsüne şahit olduk.Bunlar bir kaç defa şahit olduğum gözlemlerdir. % 100 bir kesinlik değildir. Plazma görüntülerinde daha hacim duygusunu hissederiz ama lcd tvler de bunu göremeyiz. Fazla kontrastlık, parlaklık istekleri de gereksizdir. Netlik hissini ışık ve canlılığı azaltarak yakalayabiliriz, full hd görüntülerle değil. Canlılıktan ziyade biraz daha fazla bir oranla ışığı azaltmak gerekir. Ölçü iyi ayarlanırsa detaylar kaybolmaz. 42 inc full hd bir Lcd tv 32 inc Hd ready LCd tv 'ye göre daha pixelli görünür onu kurtaran sadece parlaklık gölgesi altındaki canlı görüntüsüdür. Bu canlı görüntü kişilere net bir görüntümüş gibi görünür. Plazma bir tv ama Lcd tv bir monitördür. Ne kadar full hd yayın içinde olsa bile hacim ve ışık gölgeyi yakalayamıyacaktır.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Abi o değil de Bimeks'de 399 liraya 23" FullHD 3D LCD monitör var HP marka. Bilgisayarımın ekran kartı 3D'yi destekliyo e artık 3D oyunlar da var. Alayım diye çok iç geçirdim ama tüketim canavarı olsak da eldeki stoklar fazlasıyla fazlaysa yenisini alamıyosun, 169 liraya aldığım 18.5 LCD'yi toplasan 3 ay kullanıp sıfır ayarında 75 liraya arkadaşıma sattım maksat evde yer açılsın biraz da benzin parası olsun.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    ben hep diyorum zaten crt monitörler daha güzel gösteriyor diye ama sürüye uyma alışkanlığı var malesef insanımızda.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Alper Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 FA (2011) Honda CBR 500R (2014)
    laptopta fark ediyor benim ekranım HD arkadaşınki full hd ama oyunlarda aldıgı görüntü kalitesi benim ekranımkinden daha iyi aynı zamanda benim laptop 3d görüntü verebiliyor 120hz sağlıyor ama gel gelelim ben hiç kullanmadım nie bu kadar bayılıp 3d gözlüğü ile bu kadar para verip aldım bilmiyorum bu asus G serisini teknoloji çılgınlığı
    bir yere gitmek için arabaya binilir motora binmek için her yere gidilir Önemli Olan Varmak Değil Yolda Olmaktır...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    oy oy oy
    keske kiyamet kopaydi da ben bu yaziyi okumasaydim.
    Ne mal oldugum anlasilmasaydi.
    Bir pok anlamadim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

rapsy_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oy oy oy
    keske kiyamet kopaydi da ben bu yaziyi okumasaydim.
    Ne mal oldugum anlasilmasaydi.
    Bir pok anlamadim.
    Yanlız değilmişim

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    aynen 3d vs bizi bozar
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Tam küçük bir led tv almak üzereydim ama almadım onun yerinde harici bir tv kutusu aldım. ( Tv box ) Neden dıyecek olursanız.

Elimde bulunan 17" kaliteli fakat kullanmadığım LCD monitörü hurdaya ayırmamak için. 2 sene ya kullandım ya kullanmadım. Laptop alınca gözden düşdü sonrada kaldırdım.

Yazıdaki şu cümle oldukca güzeldi. "Mükemmeli ve kusursuzluğu aramak mutsuzluk verir."

Şimdi ben çok mutluyum kendimce birşey başarmışım. Daha ne olsun ))
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Sanırım yazı çok eski(fullhd, hd ready gibi kavramların yeni çıktığı zamanlar) ya da yazar, bu gibi teknolojilere pek de hakim değil.
    Doğru CRT monitörler daha iyi görüntü veriyordu da, hangi çözünürlüklere kadar destekliyordu bir bakın bakalım.
    Gel gelelim, hd ready ve full hd monitörlerin performansını DVD film izleyerek ölçemezsiniz. Bu şuna benzer. Hayabusa motorunuz var ve bununla cross yapmaya çalışıyorsunuz. Yani bir şeyi amacı dışında kullanmak memnuniyetsizliğin ilk sebebidir.
    Hd ready belli bir çözünürlüğe kadar, full hd ise günümüzdeki tüketiciye sunulmuş en yüksek çözünürlükteki medyaları gösterebilir.
    HD ready tv'nin gösterebileceği full hd olmayan bir görüntüyü hd ready bir tv'de izlerisiniz, sonra full hd bir tv'de daha izlersiniz. Monitör ebat ve kalite gibi detayların aynı olduğunu varsayarsak görüntüde bir fark hissedilmez.
    Ama full hd bir medyayı full hd tv'de izlerseniz, görüntü farkını anlarsınız. Ve bu medyayı ne hd ready tvde ne de crt monitörde görüntüleyemezsiniz.
    Ha, standart veya hd ready uyumlu denebilecek boyuttaki medyalarla, full hd boyuttaki medyaları, FullHD bir tv'de izlerken arada bir fark göremiyorsanız, bir göz doktoruna görünmeniz iyi olabilir.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    TrueHD videolar var artık, DVD kalitesinden neredeyse 30 kat daha üstün. Artık devir değişti.

Rocknrolla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K100 rt Mondia Drift
    360p iyidir
    Ben jack'in kalın bağırsağıyım..

fast_driver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL 650 Vstrom
    Eskiler iyidir
    RE150(2000km),CBF150(2400km),WOLF250(8000km) V-STROM DL650

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    adam mevzuyu yakalamış(!)
    bütün anlamamız gereken teknolojiyi takip ederken çok ta derine inmememiz gerektiğiymiş te bazen yeni bir şey eskisinden iyi olmayabiliyormuş
    ve biz bu insanlara tüm bunların köleliğin yeni bir versiyonu olduğunu anlatmaya kalkıyoruz. vah bize...
    ne zaman kaybettiler ufuklarını bilboardların arkasında?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)