Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Linux, Pardus, Ubuntu, OpenSuse Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Eveeet, bir iki yıl önce heveslenip linux tabanlı sistem kurmak için biraz interneti kurcalamış bir iki dağıtım da kurup kaldırmış idim.

Bu hafta tekrar pardus ile bir daha deneyip memnun kalınca şu anda ubuntu denemekteyim.

Kurcalamaları ve ayarları bitirdikten sonra bu konulara hevesi olana veyahut merak edene öğrendiğim kadarıyla yardım olmak ve benim bilmediklerimi de bilenlerden öğrenmek istediğim için bu başlığı açtım.

Birazdan bunlar nedir ne değildir ile başlayıp insanalrı açık kaynak kod kullanmaya teşvik etmek ve gaz vermek için geri döneceğim

Birazdan dediğime bakmayın, kim bilir yarın belki yarından da yakın.

Kimler var konuyla ilgili, el kaldırsın?

Ek:
    Hiç bir bilgisi olmayan ve kullanmak isteyenlere kabaca anlatmaya başlayayım bildiklerimi.

Linux nedir?

Linux bir işletim sistemi çekirdeğidir Linus adında bir ademin 20 li yaşlarında 1990 başlarında Unix den esinlenerek yazdığı özgür ve ücretsiz bir yazılımdır.

Yani windows gibi mi?

Hayır değil, linux un kullanım alanı çok geniştir. El terminallerinden laptopa, netbooklardan pc ye, akıllı telefonlardan server lara kadar çok geniş bir alanda kullanılır. Ama benim gibi son kullanıcıları için bu haliyle bir işe yaramıyor.

İşte benim gibi son kullanıcılar için ise Linux Dağıtımları dediğimiz dağıtımlar var.

Linux Dağıtımları nedir?

Linux dağıtımını kısaca özetlersek, işi bilen birilerinin bir araya gelerek Linux Çekirdeğini kullanarak bir işletim sistemi yazmasıdır.

Bilinen dağıtımlar;

Ubuntu
    CentOS
    Fedora
    Mandriva
    Linux Mint
    Arch Linux
    Debian
    PCLinuxOS
    OpenSUSE
    Slackware
    Red Hat
    Pardus

Mesela Pardus TUBITAK ın geliştirdiği ve tamamiyle türk yazılımcıların yazdığı bir işletimn sistemidir.

Atıyorum bizde burada işi bilen bir kaç kişi (ben hariç) bir araya gelip bir dağıtım yapabiliriz, adınıda Motosiklet koyabiliriz mesela
    Çünkü linux tamamen ücretsiz özgür ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

Herkes Kullanabilir mi?

Ben kullandıysam herkes kullanır

Sanırım eskiden masaüstü yöneticileri çok gelişmiş değildi yada yoktu, bütün komutları kod yazarak terminalden yapıyorlardı. O günlerden kalma bir korku var insanlarda, kod mod ne anlarım la ben diye

Ama artık kurup kullanmak çok basit, aşağıda özet geçeceğim.

Peki Neden Kullanmalıyım

Çok basit, beleş olduğu için

Hayır sadece ücretsiz olduğu için değil, ayrıca windows dan çok daha güvenli bir sistem olduğu içindir. Öyle ki neredeyse bütün server lar linux kullanır desek yalan söylemiş olmayız.

Kendimden örnek vermeye başlayayım, laptopum haricinde ofis de birde pc var.

Neler yapıyordum bu pc de?

Windows 7 kullanıyordum,
    Excel kullanıp fatura kesiyordum,
    Firefox dan internete girip dizi izliyorum,
    Torrent indiriyordum.

Şimdi Windows 7 nin en ucuz Home sürümü 300 TL. (500 TL'ye de var)
    Microsoft Office 2010 en ucuzu 200 TL. (400 TL'ye de var)

Şimdi yukarıda saydığım basit işlemleri yapmak için ya microsofta en az 500 TL kaptıracağım, yada korsan kullanacağım bu ürünleri.

Yada en güzeli Linux kurup bu saydıklarımı ve daha fazlasını beleş ve özgürce yapacağım.

Peki Hangi Dağıtım?

Ben öncelikle merak ettiğim ve kamu kurumlarında kullanıldığı için Pardus kurdum.

Fakat içerisinde beraber gelen LibreOffice eski sürüm olduğu için fatura yazdırmada bir zorlukla karşılaştım ve bugünde Ubuntu kurdum.

Sizde kendinizce forumlardan ve internetten en çok bilgi ve yardım alabileceğiniz bir dağıtım seçip kurabilirsiniz. İçerisindeki LibreOffice sürümünün güncelliğinden dolayı be Ubuntu yu öneririm. Böylece bu başlıktanda bilgi alıp verbiliriz birbirimize.

Peki Nasıl yapacağım

Çok basit, internetten iso dosyasını indirip bir cd ye yazıp (birebir cd kalıp kopyalama) pc nize takıp cd den başlatma seçeneği ile pc yi başlatın.

Sonra Türkçe dil seçeneği ile yönergeleri izleyin.

10 - 15 dakika sonra pc niz neredeyse herşeyiyle hazır, bir internet bağlantısı varsa hemen internetede bağlanıyor. Ses yada ekran kartı problemi çekmiyor, kartınız dağıtımın tarihinden daha yeni ise hemen netten bulup kurulabiliyor.

İşletim sistemi yüklü,
    ofis programı yüklü,
    firefox yüklü,
    çeşitli medya oynatıcılar yüklü,
    cd dvd yazma programı,
    resim işleme ve görüntüleme programları vs.

İhtiyacınız olan herşey var.

Dahası ise, paket yükleme programı ile (Ubuntu Yazılım Merkezi) size lazım olan programı yada sürücüyü aratarak iki tıkla kolayca internetten indirip kurdurabilirsiniz.

Zor birşey yok mu?

Var, harddisk ve dosya sistemi windows a alışanlar için biraz karışık ama öğrenilmeyecek gibi değil.

Kısaca söylemek gerekirse, nete girip face de arkadaş dürtmek ve basit ofis işlemleri için 500 - 600 TL vermek yada bunları korsan kullanmak çok saçma.

Ha kullandığınız özel bir program avrdır oda sadece windows da yada ios da çalışıyordur birşey diyemem.

Bence müsait olanlar indirsin denesin. Pişman olmazsınız.

Desktop Sürümü:

32 bit : http://releases.ubuntu.com/12.04/ubu...sktop-i386.iso

64 bit : http://releases.ubuntu.com/12.04/ubu...ktop-amd64.iso
    MotorKafa, Dr.MZÇ, GP500-1st ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    Eyw. güzel olmuş

Oyun oynamayan kişilerin haricinde artık herkes linux kullanabilir bence.

ben windows bilgisi ile başlamıştım linux a

bir iki takıldığım yerde terminal den kod yazdım felan derken şuan evimdeki laptop da ubuntunun benzeri ve aynı yapıyı kullanan Linux Mint i kullanıyorum.

memnunum

tavsiye ederim

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Açık kaynak iyidir ama bir yazılım/oyun alırken acaba benim işletim sistemimde çalışacak mı? bir donanım alırken driver sorunu yaşar mıyım? diye düşünmemek daha iyidir. Ben de bir ara heves edip ubuntu dahil bir kaç dağıtım denemiştim ama basit olan kullanışlıdır, kullanışlı olan iyidir diyorum ve konuyu baltalıyorum.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Son iki yıldır işyerimizde Ubuntu kullanıyoruz ( yaklaşık 20 kişi) . Windows bizde kullanılmıyor. Pardus malesef artık sürüm yayınlamıyor. Ubuntu ya geçmenizi tavsiye ederim.

umurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    Canlanması gereken bir konu
    Paylaştığım kitap linux'un nimetlerinden daha aktif faydalanmanızı sağlayacaktır

Son olarak da bir Linus Torvalds özlü sözü ;
    "Software is like sex: it's better when it's free."
    Heil Spellcheck

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son iki yıldır işyerimizde Ubuntu kullanıyoruz ( yaklaşık 20 kişi) . Windows bizde kullanılmıyor. Pardus malesef artık sürüm yayınlamıyor. Ubuntu ya geçmenizi tavsiye ederim.
    tekrar dan yeni sürüm yapıyırlar.

aldığm duyuma göre ubuntu repozitörü nü kullaraktan bambaşka, hatta ubuntu dan bile kararlı yep yeni versiyon geliyormuş ;)

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    macosx i de ekleyelim mi buraya?

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Yanlız başlığa hep bilenler anlayanlar yazıyor, bilmeyen anlamayan ve merak eden arkadaşlar okudukca hiç bir şey anlamayacak
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı makseli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tekrar dan yeni sürüm yapıyırlar.

aldığm duyuma göre ubuntu repozitörü nü kullaraktan bambaşka, hatta ubuntu dan bile kararlı yep yeni versiyon geliyormuş ;)
    İyi olmuş ben çok memnundum Pardus'tan. Sevdiğim tek KDE arayüzlü dağıtımdı kendisi. Baya üzülmüştüm durunca. Çıksın da girişelim biraz

---------- Post added at 16:29 ---------- Previous post was at 16:27 ----------

Evet bilmeyen arkadaşlar Ubuntu Türkiye Forumuna da bakmalı.
    Yıllardır çizgisini bozmayan kaliteli ve MT dışında girip çıktığım tek forumdur

Buradan başlansın demişler.
    makseli bunu beğendi.
    Heil Spellcheck

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende varim, yardimci olmaya calisirim sorusu olanlara.

Ubuntu da VM uzerinden Gentoo nun baya bi custom versiyonunu kullaniyorum.
    Ayrica Backtrack, Fedora, ve Arch kullaniyorum VM uzerinden.
    Yakinda Ubuntu yu kaldirip onun yerine komple Gentoo kurmayi dusunuyorum.
    Zamanim olunca belki Gentoo kurulumu icin Turkce bi kaynak hazirlayabilirim, Gentoo forumundaki tayfa ile konusmam gerek.
    Su anki kurulum arsivi cok eski.
    We are many...

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Bir kaç ay önce ben de ubuntu kurmuştum evdeki bilgisayarıma.
    Ancak yeni işim gereği ve bu aralar 3d max çizimine sardığım için tekrar windowsa dönmek zorunda kaldım.
    Merakla takip edeceğim bir başlık oldu.
    Çok güzel oldu, çok da iyi güzel oldu ))
    Motosikletli Kaplumbağa...

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    açık kaynak kod kullannalar neden herkesi ısrarla teşvik ediyor anlamıyorum açıkçası...olaydan hiç mi hiç anlamam elbette avantajı vardır ama 7 yıllık bilgisayar yoğun iş hayatımda bir kere de demedim ki hay ben bu windowsun diye...evdeki notebook u 5 yıldır format atmadan kullanıyorum..zaman zaman biraz kassa da canavar gibi...

linux çıların bu milleti aşağılama tavrını anlamıoyrum açıkçası (konuyu açan arkadaşı tenzih ediyorum onda öyle bişey görmedim)...merak salan da iyice gömülüyo içine...anlatın hele hacılar şunu da öğrenelim...ama bir salağa anlatıyomuş gibi anlatın...

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Hiç bir bilgisi olmayan ve kullanmak isteyenlere kabaca anlatmaya başlayayım bildiklerimi.

Linux nedir?

Linux bir işletim sistemi çekirdeğidir Linus adında bir ademin 20 li yaşlarında 1990 başlarında Unix den esinlenerek yazdığı özgür ve ücretsiz bir yazılımdır.

Yani windows gibi mi?

Hayır değil, linux un kullanım alanı çok geniştir. El terminallerinden laptopa, netbooklardan pc ye, akıllı telefonlardan server lara kadar çok geniş bir alanda kullanılır. Ama benim gibi son kullanıcıları için bu haliyle bir işe yaramıyor.

İşte benim gibi son kullanıcılar için ise Linux Dağıtımları dediğimiz dağıtımlar var.

Linux Dağıtımları nedir?

Linux dağıtımını kısaca özetlersek, işi bilen birilerinin bir araya gelerek Linux Çekirdeğini kullanarak bir işletim sistemi yazmasıdır.

Bilinen dağıtımlar;

Ubuntu
    CentOS
    Fedora
    Mandriva
    Linux Mint
    Arch Linux
    Debian
    PCLinuxOS
    OpenSUSE
    Slackware
    Red Hat
    Pardus

Mesela Pardus TUBITAK ın geliştirdiği ve tamamiyle türk yazılımcıların yazdığı bir işletimn sistemidir.

Atıyorum bizde burada işi bilen bir kaç kişi (ben hariç) bir araya gelip bir dağıtım yapabiliriz, adınıda Motosiklet koyabiliriz mesela
    Çünkü linux tamamen ücretsiz özgür ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

Herkes Kullanabilir mi?

Ben kullandıysam herkes kullanır

Sanırım eskiden masaüstü yöneticileri çok gelişmiş değildi yada yoktu, bütün komutları kod yazarak terminalden yapıyorlardı. O günlerden kalma bir korku var insanlarda, kod mod ne anlarım la ben diye

Ama artık kurup kullanmak çok basit, aşağıda özet geçeceğim.

Peki Neden Kullanmalıyım

Çok basit, beleş olduğu için

Hayır sadece ücretsiz olduğu için değil, ayrıca windows dan çok daha güvenli bir sistem olduğu içindir. Öyle ki neredeyse bütün server lar linux kullanır desek yalan söylemiş olmayız.

Kendimden örnek vermeye başlayayım, laptopum haricinde ofis de birde pc var.

Neler yapıyordum bu pc de?

Windows 7 kullanıyordum,
    Excel kullanıp fatura kesiyordum,
    Firefox dan internete girip dizi izliyorum,
    Torrent indiriyordum.

Şimdi Windows 7 nin en ucuz Home sürümü 300 TL. (500 TL'ye de var)
    Microsoft Office 2010 en ucuzu 200 TL. (400 TL'ye de var)

Şimdi yukarıda saydığım basit işlemleri yapmak için ya microsofta en az 500 TL kaptıracağım, yada korsan kullanacağım bu ürünleri.

Yada en güzeli Linux kurup bu saydıklarımı ve daha fazlasını beleş ve özgürce yapacağım.

Peki Hangi Dağıtım?

Ben öncelikle merak ettiğim ve kamu kurumlarında kullanıldığı için Pardus kurdum.

Fakat içerisinde beraber gelen LibreOffice eski sürüm olduğu için fatura yazdırmada bir zorlukla karşılaştım ve bugünde Ubuntu kurdum.

Sizde kendinizce forumlardan ve internetten en çok bilgi ve yardım alabileceğiniz bir dağıtım seçip kurabilirsiniz. İçerisindeki LibreOffice sürümünün güncelliğinden dolayı be Ubuntu yu öneririm. Böylece bu başlıktanda bilgi alıp verbiliriz birbirimize.

Peki Nasıl yapacağım

Çok basit, internetten iso dosyasını indirip bir cd ye yazıp (birebir cd kalıp kopyalama) pc nize takıp cd den başlatma seçeneği ile pc yi başlatın.

Sonra Türkçe dil seçeneği ile yönergeleri izleyin.

10 - 15 dakika sonra pc niz neredeyse herşeyiyle hazır, bir internet bağlantısı varsa hemen internetede bağlanıyor. Ses yada ekran kartı problemi çekmiyor, kartınız dağıtımın tarihinden daha yeni ise hemen netten bulup kurulabiliyor.

İşletim sistemi yüklü,
    ofis programı yüklü,
    firefox yüklü,
    çeşitli medya oynatıcılar yüklü,
    cd dvd yazma programı,
    resim işleme ve görüntüleme programları vs.

İhtiyacınız olan herşey var.

Dahası ise, paket yükleme programı ile (Ubuntu Yazılım Merkezi) size lazım olan programı yada sürücüyü aratarak iki tıkla kolayca internetten indirip kurdurabilirsiniz.

Zor birşey yok mu?

Var, harddisk ve dosya sistemi windows a alışanlar için biraz karışık ama öğrenilmeyecek gibi değil.

Kısaca söylemek gerekirse, nete girip face de arkadaş dürtmek ve basit ofis işlemleri için 500 - 600 TL vermek yada bunları korsan kullanmak çok saçma.

Ha kullandığınız özel bir program avrdır oda sadece windows da yada ios da çalışıyordur birşey diyemem.

Bence müsait olanlar indirsin denesin. Pişman olmazsınız.

Desktop Sürümü:

32 bit : http://releases.ubuntu.com/12.04/ubu...sktop-i386.iso

64 bit : http://releases.ubuntu.com/12.04/ubu...ktop-amd64.iso
    umurcan, makseli ve erro bunu beğendiler.

Motosikleti
    Rks Titanic 200
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ama bir salağa anlatıyomuş gibi anlatın...
    teknik olarak şöyle de denebilir

"linux for dummies" :D ( hatta site bilem var http://www.linuxfordummies.org/ )

seni ( gıyabında bütün forumu ) tenzih ediyorum. bunu zaten gavurlar icat etmiş kullanıyorlar.

başka söylem ise;
    Türkçe olarak daha güzel bence, "anneye anlatır gibi"

acık teknik oldu ama
    erro bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    açık kaynak kod kullannalar neden herkesi ısrarla teşvik ediyor anlamıyorum açıkçası...olaydan hiç mi hiç anlamam elbette avantajı vardır ama 7 yıllık bilgisayar yoğun iş hayatımda bir kere de demedim ki hay ben bu windowsun diye...evdeki notebook u 5 yıldır format atmadan kullanıyorum..zaman zaman biraz kassa da canavar gibi...

linux çıların bu milleti aşağılama tavrını anlamıoyrum açıkçası (konuyu açan arkadaşı tenzih ediyorum onda öyle bişey görmedim)...merak salan da iyice gömülüyo içine...anlatın hele hacılar şunu da öğrenelim...ama bir salağa anlatıyomuş gibi anlatın...
    Linux'un olayı kaynak kodlarının açık olmasıdır. Bu sayede kullandığınız uygulamanın kimsenin haberi olmadan bir bilginizi alıp iletmesi gibi nispeten daha az zararlı şeylerin önüne geçilir tabii daha zararlı şeylerin de. Daha da güzel yanı herkesin programların gelişmesine katkıda bulunabilmesi.

Örneğin Win7 ilk çıktığında Win XP'de çok büyük bir güvenlik açığı bulundu (yıllardır oradaymış), çoğu teknoloji haberi sitesinde yer edindi bu durum kendine. Windows gibi şirketler kaynak kodlarını kapattığı için ne olduğunu bilemiyoruz. Anlattığım açığı da kendileri buldu kendileri düzeltti. Ama Linux'ta kodlar açık olduğu için, kodları karıştıran herhangi biri o açığı görüp düzeltebilirdi.

Her zaman daha güvenlidir Linux. Windows bazı şeyleri otomatikleştirerek kullanım kolaylığı sağlar ama Microsoft'un izin verdiği ölçüler dışına çıkamaz bu çoğunluk için. Linux tabii yine burada bayrağı alıyor. Kodlar açık olunca istediğiniz şeyi yapabilirsiniz. İstemediğiniz özellikleri kapatıp, şu iyi olur dediğiniz şeyleri ekleyebilirsiniz. Bunlar çok profesyonel şeyler genel olarak kabul ediyorum. Ama sıradan bir ev kullanıcısı da yapabileceği hemen herşeyi yapabilir Linux'ta.

Kullanıcı kitlesinin az olması ve Microsoft gibi ticari şirketlerin gizli kapaklı tekelcilik faaliyetleri Photoshop, oyun vb programların Linux'a girmesini engelliyor tabi.
    Hal böyle olunca çoğu kişi "onu yapamıyorum bunu yapamıyorum winzırt daha iyi" gibi şeyler söylüyor.

Benim etrafımda normal kullanıcıları aşağılayan Linux kullanıcısı pek yok ama sizdeki durum büyük ihtimalle insanların hoşlandığı ve desteklediği birşeyin kullanmayı denemeden kötüleyenlere olan dolgunluğunun bir patlamasıdır diye tahmin ediyorum. Belki de bilgisayardan çok iyi anlamanın verdiği bir kendini beğenmişlik orasını bilemem ama o kişi ne kadar kendini beğenmiş ve sevimsiz olursa olsun "Linux denemek istiyorum yardımcı olur musun" derseniz geri çevirmeyecektir.

whylinuxisbetter.net
    Bu arada seçim yapmak zorunda değilsiniz. Bilgisayarınızda Linux ve Winzırt aynı anda kurulu olabilir. Sadece başlangıçta hangisinin açılacağını seçiyorsunuz
    erro bunu beğendi.
    Heil Spellcheck

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    süper moderatör olcay;

ben daha pardus kullanılan kamu kurumuna rastlamadım...olsaydı duyardık

diğer arkadaşlara da paylaşımları için teşekkür ederim..dağıtım nedir öğrenmiş olduk bu bile pozitif bişey

ama korsanı olduğu için bahsedilen omiktarda ücretleri ödeyenlerin çok olduğunu düşünmüyorum ev kullanıcıları için...kaldı ki windows 8 in 60-70 lira olduğunu okumuştum sanırım...

Motosikleti
    MT-07
    Dizüstü bilgisayarlarda kurulu gelenlerden alınıyor windows bedeli. Tüketici mahkemesine başvurarak geri alanlar var ama. Nasıl yapılacağı ubuntu türkiye forumunda da belgeleriyle anlatılmış.

Pardus'u ben de sadece A.Ü. Tandoğan kütüphanesinde gördüm
    Heil Spellcheck

Motosikleti
    Honda NC 750X
    süper moderatör olcay;

ben daha pardus kullanılan kamu kurumuna rastlamadım...olsaydı duyardık

diğer arkadaşlara da paylaşımları için teşekkür ederim..dağıtım nedir öğrenmiş olduk bu bile pozitif bişey

ama korsanı olduğu için bahsedilen omiktarda ücretleri ödeyenlerin çok olduğunu düşünmüyorum ev kullanıcıları için...kaldı ki windows 8 in 60-70 lira olduğunu okumuştum sanırım...
    25 TL ye geçiş yapılıyordu win 8 ilk çıktığında, ama tabiki daha önce win 7 ye para bayıldıysanız

yoksa sıfırdan alırsanız 300 500 TL arası.

Ayrıca benim verdiğim fiyatlar win 7 için, win 8 değil.

Ev kullancıları korsan kullanır demişsin. İyide neden korsan kullansın? Yada laptop alırken neden illa windows parası ödemek zorunda bırakılsın, bugün bir çok yerde içinde windows olmayan laptoplar satılmakda. freedos olarak.

İnsanlar aydınlansa bilse öğrense, adam zaten dünyanın en zengini. Daha neden servetine servet katalım

Pardus kullanan kurum ve kuruluşlar ;

Kamu:
    ASAL (Askeralma Dairesi Başkanlığı)
    Ankara Emniyet Müdürlüğü
    Antalya İl Sağlık Müdürlüğü
    Bergama Belediyesi
    Ceyhan Belediyesi
    Dalaman İl Tarım Müdürlüğü
    Dışişleri Bakanlığı (kısmen)
    EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu)
    İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) (kısmen)
    Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
    Milli Savunma Bakanlığı
    RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurumu)
    Manisa İl Sağlık Müdürlüğü
    Sivas İl Tarım Müdürlüğü
    Türk Silahlı Kuvvetleri (kısmen)
    Torbalı Devlet Hastanesi

Üniversiteler:

Adıyaman Üniversitesi
    Ankara Üniversitesi
    Batman Üniversitesi
    Boğaziçi Üniversitesi
    Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
    Galatasaray Üniversitesi
    İstanbul Teknik Üniversitesi
    İstanbul Ticaret Üniversitesi
    İstanbul Üniversitesi
    Kastamonu Üniversitesi
    Marmara Üniversitesi
    Mersin Üniversitesi
    Okan Üniversitesi
    Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Sivil toplum kuruluşları:
    Petrol-İş Sendikası

Özel sektör:
    Artistanbul
    Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
    Neziroğlu Otomotiv

Dr.MZÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 + Hero Xpulse 200
    Pardus 2007'den beri her sürümünü kendi bilgisayarımda denedim
    son bir buçuk yıldır pardus sürekli bir köşesinde durdu bilgisayarımın.
    Son yedi aydır da windows'tan tamamen arınıp Ubuntu ve Pardus birlikte gidiyorum.
    Gerçi Pardus biraz bilgisayarımı zorluyor o sebepten Ubuntu ağırlıklı kullanıyorum.
    Ayrıca Pardus 2012'nin kaderine terk edilmesinden dolayı silmeye kıyamadığım için Pardus'umu silemiyorum.

Pardus gerçekten hayran kaldığım bir Linux dağıtımıydı.
    Fatih projesi için uygun hale getirilmişti
    Ama malesef tüm emek çöpe atılıp yabancı firma ile anlaşılınca...

Pardus bence bizim milletin ilk göz ağrısı
    Biraz daha sade yapılsaydı belki fazlasıyla kullanılırdı.
    ona tüm Linux kullanıcıları sahip çıkmalıydık ama beceremedik...

Bir de Van Başkale TSM'yi de (kısmen) Linux kullanan kamu kurumlarına ekleyebilirsiniz
    yeni bilgisayar gelince eski bilgisayara Ubuntu 12.10 kurduk.
    %50 linux'çüyüz
    makseli bunu beğendi.
    Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
    Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez buyunum.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Benim 3 tane Windows 7 Professional lisansım var hepsini üniversitem sayesinde MSDN Academic Alliance'dan bedavaya almıştım, ayrıca Visual Studio 2008 lisansı almıştım yine bedava.
    Linux konusuna gelirsek de eskiden programlamayla daha haşır neşir olduğum zamanlarda kullanmaya başlamıştım, virüs geçirmez bir sistem olduğu için internette sörf yaparken özellikle windows xp'ye göre çok çok güvenli. Yoğun olarak torrent kullandığım zamanlarda hep Ubuntu Linux kullandım aralıksız haftalarca laptopumu açık bıraktım torrentten hiç zarar görmedim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)