Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Linux, Pardus, Ubuntu, OpenSuse Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    umurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlığı versus yapmayalım lütfen

Amacımız ilgilenen merak edenlere yardımcı olmak ve bunların yaygınlaşmasını sağlamak.

Pardus sanırım sadece kurumsal olarak devam edecek yayınlanmaya. Neden acaba?

Pardus kapanmış artık olmayacakmış bir türkiye gerçeği al işte biz bi şeyi beceremeyiz vs diye serzenişte bunulanlara tek bir lafım var;

İndirip kurup kullansaydık hep birlikte, aslanlar gibi bir Türk işletim sistemimiz olurdu ve yoluna devam ederdi.

Sadece korsan windows kullananlar bile korsanlıktan vazgeçip pardus kursaydı çok büyük bir kullanıcı sayısına ulaşırdı ve geri dönüşü olurdu.

Ben dahil hepimizin suçudur bu.

E hadi kurmak denemek isteyen yok mu onuda yakalım
    Hocam şu blog paylaşımını okursanız ne olup bittiği oturacak biraz daha.
    Özet geçmek gerekirse bildiğimiz Pardus'u TÜBİTAK bırakmış geliştirmeyi, bağımsız bir grup Anka Projesi adı altında geliştirmeyi devralmış ama onların da siteleri kapalı ve bloglarında temmuzdan beri hiçbirşey paylaşılmamış.
    TÜBİTAK ise bütün logolarına Pardus yapıştırılmış sadece adı Pardus olan sistemi "geliştirmeye" devam edecekmiş.
    Tabi akıllı tahtalara sürücü yazdırmayı beceremeyen TÜBİ koca debian'ı hangi özgüvenle geliştiricez diyor orası muallak.
    Severdim TÜBİTAK'ı ama şu yazıyı okuduğumdan beri görüyorum ki sıradan devlet kurumlarından sadece bir tık daha ileriymiş
    Heil Spellcheck

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    konuyu baştan bi ara okurum ama, yıllardır linux kullanırım. öyle süper kullanıcı değilimdir ama, evdeki medya bilgisayarında ubuntu kullanmaktayım. hiç bir eksiği sıkıntısı yok windowstan.

Bir çok hobi yazılım ve elektronik çalışmamda da bolca linuxa bulaşmışlığım vardır. tamamen mecburiyetten windows kullananlardanım.

Kullandığım bazı yazılımlar yalnızca windowsta çalıştığı için bir windows kullanıcısıyım. elbette avantajlı yanları var ama, imkanım olsaydı yalnızca linux tabanında çalışmayı tercih ederdim
    !?

n61l - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jawa 638
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    macosx kullananlar var kardeşim

beOS hakkında malumatı olan var mı?
    98-99 yillarinda beOS kullanmistim yanlis hatirlamiyorsam. Windows ve linux'e gore kullanim kolayligi, hiz, gorsellik, arayuz tasarimi olarak ilerideydi. Batti diye biliyorum yazik oldu.

Bu arada linux'un bilisim dunyasina en buyuk katkilarindan birisi de mikrosoft'u daha iyi isletim sistemleri gelistirmek konusunda motive etmesidir. XP'yi buna borcluyuz gibi geleyor, aksi halde belki de windows kullananlar Millenium 4th edition falan kullaniyor olabilirlerdi Bu da unutulmasin dedim.
    "yorgunum cok yorgun"

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bana öyle geliyor ki TUBİTAK'a yukardan emir verildi, bu projeyi bitirin!
    n61l arkadaşımıza katılıyorum. Win8'i Android'e borçluyuz örneğin. Ancak atı alan Üsküdar'ı geçmiş gibi görünüyor, bundan sonra işleri zor, ben Android alternatifi gerçek özgür yazılımlar gelir diye düşünüyorum. Pardus'un Tablet versiyonu ve akıllı tahta versiyonu gayet güzel çalışıyordu, bunu görenler dehşetle projeyi kapatmak için saldırdı ve başardılar, olsun gidiş belli, gecikir ama başka bir şekilde gene karşımıza çıkar.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pardus'un Tablet versiyonu ve akıllı tahta versiyonu gayet güzel çalışıyordu, bunu görenler dehşetle projeyi kapatmak için saldırdı ve başardılar, olsun gidiş belli, gecikir ama başka bir şekilde gene karşımıza çıkar.
    Yukarıda paylaştığım blog yazısı Doruk Fişek tarafından yazılmış ve okursanız göreceksiniz ki Fatih projesinde kullanılan "Pardus"'lar aslında logoları Pardus yapılmış bir Debian.
    Heil Spellcheck

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Hepiniz mi Windows cusunuz be
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    MT-07
    Evet gerek yok diyenler olunca ben tutamadım pek kendimi birden tartışma ortamına döndü konu

Neyse az birşeyler yazayım Linux Mint'in Cinnamon arayüzlü son versiyonu oldukça başarılı. Kolay ve kullanıcı dostu bir arayüzü var. Uygulama merkezi Ubuntu 12.10'dan daha iyi bence(Ubuntunun o versiyonunda bazı uygulamalar kaldırıldı mı uyum sorunu mu var nedir aradığım kimi programı bulamamıştım).

Bir yandan da Mint'ten önce Debian kurmayı deneyeyim dedim Acımı kendime saklamak istesem de anlatayım. Adamlar sistemi sağlam yapıyor ama değil kurmak doğru dağıtımı bile indirmesi ayrı bir meşakkat arkadaş. Hadi indirdik kurulumda wireless kartımı tanımadığı için en temel halde kurulum yapılacak dedi. Hadi yap dedim. Yaptığı en temel kurulumda arayüz yok! Sadece komut sistemini kurup bırakmış dayı.
    Heil Spellcheck

ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    netbooklarda durum ne acaba? Bende netbook pardus caracal var bi denemek lazim.

Motosikleti
    MT-07
    Pil ömrü biraz azalabilir. Şahsen hiç kullanmadığımdan emin değilim ama normal versiyonunda pil daha az gidiyordu.
    Ubuntu netbooklar için özel sürüm hazırlıyor genelde. Onu deneyip yazsanız fena olmaz hani
    Heil Spellcheck

NicemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Hepiniz mi Windows cusunuz be
    Yok RHCE var evde dosyanın arasında bide köşede bi yerde kırmızı lengeli fötr şapka
    www.enguclu.com ==>> EnGuclu Bilişim&Internet Hizmetleri

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı umurcan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet gerek yok diyenler olunca ben tutamadım pek kendimi birden tartışma ortamına döndü konu

Neyse az birşeyler yazayım Linux Mint'in Cinnamon arayüzlü son versiyonu oldukça başarılı. Kolay ve kullanıcı dostu bir arayüzü var. Uygulama merkezi Ubuntu 12.10'dan daha iyi bence(Ubuntunun o versiyonunda bazı uygulamalar kaldırıldı mı uyum sorunu mu var nedir aradığım kimi programı bulamamıştım).

Bir yandan da Mint'ten önce Debian kurmayı deneyeyim dedim Acımı kendime saklamak istesem de anlatayım. Adamlar sistemi sağlam yapıyor ama değil kurmak doğru dağıtımı bile indirmesi ayrı bir meşakkat arkadaş. Hadi indirdik kurulumda wireless kartımı tanımadığı için en temel halde kurulum yapılacak dedi. Hadi yap dedim. Yaptığı en temel kurulumda arayüz yok! Sadece komut sistemini kurup bırakmış dayı.
    http://fc05.deviantart.net/fs70/f/20...e9-d4wkixt.png
    Debian'i o kadar zor degil kurmasi.
    Ayrica Debian i Debian yapan zaten bos gelmesi.
    Gentoo da ayni sekilde bos geliyor.

Saglam isletim sistemleri bos gelir icine ne yuklenicegini kullanici secer.
    Yani bilgisayarda senden habersiz hic bisey olmaz.
    Arayuz indirmeside cok kolay, tek komutla artik arayuz yukleniyor.

Hatta soyle soliyim cogu saglam isletim sisteminde kernel i kendine gore derlemen gerek.
    Ama bu tarz isletim sistemleri yeni baslayanlar icin degil, Ubuntu gibi problemi google a yazinca sana cevabi vermez cunku her isletim sistemi kullaniciya ozel oldugundan cozumlerde kullaniciya ozel olur.

Eger bu tarz isletim sistemlerini seviyorsaniz Arch Linux tavsiye ederim, Gentoo ve Debian gibi zor degil ama yinede onlar gibi saglamdir ve kendiniz kurmaniz gerek user ready gelmez.
    Ayrica cok guzel wiki sayfalari var herseyin cozumu var.
    We are many...

Motosikleti
    MT-07
    @Jubaa
    Valla bir ara deneyebilirim ama biraz gözümü korkutmuyor da değil
    Sağlam araştırma gerekecek onun için de şu sıralar ödevler projeler üstüme geliyorken zor. Bir ara yapar yazarım umarım buralara
    Heil Spellcheck

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Hortlatalım yararlı başlık

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    kolibriOs var 2,8 mb
    ruslar yapmış

metci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Ulan ya herkes korsan kullanıyor ya da Halkta para var arkadaşlar
    Cevap A şıkkı
    ozgurakman bunu beğendi.
    ”Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Fikirler, şiddetle, top ve tüfekle öldürülemez.” M.Kemal Atatürk...

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    ubuntu 12.04 64bit + amd 5770 ekran kartı = acı

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Bilgisayarına yeni bir işletim sistemi kurmak müthiş bişey.Saatlerce uğraşırsın , kurarsın.Bilgisayar açıldığı anda müthiş bir duygu.Windows değil bu.Başka bişey.Hemen tıklarsın , orasını burasını kurcalamaya başlarsın.Bi kaç gün de keşfetmekle geçer.Ama 6 çekirdek işlemcili , 6700 ekran kartlı bi bilgisayarın olunca mecburen Windowsa dönüş yaparsın.Başka çare yok.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Uzun bir süre gönüllü olarak Pardus için uğraştım, destek oldum, hatta takdirname bile aldım, sonra projeyi kapattılar. Şimdi güya yeniden başlattılar ama hikaye, vatandaş kullanmasın diye ne gerekirse yapmışlar, tüm iletişim platformlarını çökertmişler.
    Dedikleri gibi " Hiç bir ülkede bu ülkedeki kadar hain yetişmemiştir!"
    umurcan bunu beğendi.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı NoMotorNoCry adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgisayarına yeni bir işletim sistemi kurmak müthiş bişey.Saatlerce uğraşırsın , kurarsın.Bilgisayar açıldığı anda müthiş bir duygu.Windows değil bu.Başka bişey.Hemen tıklarsın , orasını burasını kurcalamaya başlarsın.Bi kaç gün de keşfetmekle geçer.Ama 6 çekirdek işlemcili , 6700 ekran kartlı bi bilgisayarın olunca mecburen Windowsa dönüş yaparsın.Başka çare yok.
    6750 6770 mi? 5700 serisi ile aynı gpu kullanıyorlar. sanırım hdmi'dan ses aktarımı ve divx codec konusunda çok ufak bir farkı var 5700 ve 6700 ün, hatta 5770 in frekanksları daha yüksek.
    konuya dönecek olursak, evet ne yazık ki çok güçlü bir sistemde linux çok mantıklı değil... eğer video işleme ya da rarlama gibi işlemler yapılmıyorsa. driverlar falan çok iyi değil. ama korsandan iyidir gerçi windows u korsan kullanmak benim için gayet etik, çünkü notebook alırken zorla satıyorlar. zorbalara para kazandırmam.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    bi işletim sitemi mi yazsak hacılar?

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)