Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Senetli Satış iİle İlgili Bilgisi Olan

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    Merhaba arkadaşlar, her zamanki gibi direk konuya giriyorum.

7 ay önce 6 ay vadeli bir araç satışında bulundum. Peşinat olarak 1.250 aldım, geri kalan parayı ( 7.000 ) 6 ay vadeli ödenecek şekilde 6 adet senet yaptık. Senette satın alan arkadaşında var. Biraz şans mı deriz bilmiyorum devrni gelecek ay ilk taksidini ödediğinde vereceğim dedim. Araç gitti. Peşinatı ise ptt üzerinden adıma gönderdiler.
    daha sonra hiçbir senetin geri ödemesi yapılmadı. Duyduğum kadarıyla adamın işleri bozulmuş, birde motor indirmiş. Velhasıl, adam eve hacize gelmesinler diye eşiyle resmi nikahı bozmuş ikametini iş adresi olarak göstermiş, iş yeri ise maliye tarafından mühürlenmiş. Malesef satarken araştırmadık adamın vergi dairesine ve maliyeye yığınla borcu var, üzerine kalan mal varlığı ise borçlarını ödemeye yetmiyor.

Bu senetleri icaraya versem adam zaten vergi dairesinden icralık bana sıra gelene kadar belki yıllar geçer. Arac hakkında çalıntı raporu versem pttden ödediği ilk peşinatı öne sürer bu sefer yalan beyandan yargılanırız diye çekiniyorum.
    Aklıma gelense bir tanıdığa göstermelik bir çek yazayım bana haciz koydursun aracı gördüğü yerde bağlasınlar, bu seferde tutup araçla beraber parayı evden almaya gelirler diye korkuyorum. Konu hakkında bilgisi olan olup yardımcı olursa sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    adama al paranı, ver arabamı demek lazım. madem paraya ihtiyacı var, kabul eder.
    ygk bunu beğendi.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

ThE_Unforgiven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kırmızı olsun çamurdan olsun...
    aracı sattığınızda noter satışımı yaptınız ? Yoksa öle al bin tarzımı bu önemli.
    ygk bunu beğendi.
    Biri Beni Durdursun !!!!!

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    anlattığına göre durum karanlık görünmekte , aslında çok cansıkıcı bir durum, ama öyle geliyorki bu iş sonuçlandığında üzülen sen olacaksın , haybeden yere canlıyı görmeden , keş parayı cebe indirmeden mal alıp satmanın sonuçları malesef böyle durumlarlada sonuçlanabiliyor sonuçmu ? üzüntü sıkıntı .
    ygk bunu beğendi.
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

astorojna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt09
    git adamın iş yerine veya nerde ise oraya ver parasını al arabanı gel dahada olmadı çağır çilingiri çalıştır arabayı gel adamada de ver hesap numarası yollayım kaporanı vs her neyse sen arabayı kurtarmaya bak adam batmış batacağı kadar haciz işine girme çooooook beklersin
    ygk bunu beğendi.
    kadeh! karşındakine kaldırılır, aklındakine içilir...

Hocam çok geçmiş olsun.Senet sepet işleri bazen böyle sorunlara yol açıyor.Bence yapılacak şey aracı geri almak.Adama da güzelce anlat.Motor indirmiş bir de umarım verdiğin sağlamlıkla alırsın aracını.Adamın da parasını ver gitsin.Kimsenin hakkına hukukuna gerek yok.
    ygk bunu beğendi.

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çek yazmayın , Karşılıksız çek kesmekte suçtur ve çek bedeli kadar devlete ceza ödersiniz. İcra yapacaksanız senetle yapın.Ancak bu seferde araç üstünüze olduğu için , İcraa işlemi bizzat kendinize yapılır. ve ilerde acil bir durumda kredi lazım olduğu vakit ,bankalardan kredi çekmeye çalışırsanız kara listeye alındığınız için sıkıntı olur.

Araç kanunen sizindir. Aracı gördüğünüz yerde ister yedek anahtarı varsa çalıştırp götürün isterseniz bir çekici vasıtasıyla araba kilitlerinden anlayan bir sanayi ustasına götürüp uygun bir anahtar uydurun İsterseniz camını kırıp yapmayı biliyorsanız düz kontok yapın. Araç sizin olduğu için herhangi bir kanuni ceza almazsınız. Eğer sizden alan kişi itiraz ederse aracı satın aldığını ispatlamak için o kişi uğraşsın.

Not: araç adamdayken plakasına yazılan her ceza ve kaçak geçiş ve ödenmeyen mtv borcu size yazılır.Aracı alıp gelirken yolda uygulamaya denk gelirseniz ruhsat bulundurmama gibi bir durumdan ceza yersiniz. ( eğer ruhsat araç içinden çıkmazsa ) sakın ama sakın uygulamayı yapan polise alacağa karşılık geri aldım gibi kafa karştırıcı ifadeler kullanmayın. Aracın içinden aracı sattığınız kişiye at özel eşyalar çıkarsa bunlarıda elden ama başkası kanalıyla kendisine iade edin.posta yoluyla yollamayın. eşyaların içinden Kıymetli evrak veya resmi evrak çıkarsa ve bunu postayla yollarsanız , aracı alan her türlü eksik evrağından sizi suçlayacaktır. araç içinden çıkmazsa ruhsatı Trafik şubeden yeniden çıkartın ve bundan böylede notersiz bu tür bir satış yapmayın.
    piyanist_irf ve ygk bunu beğendiler.

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    cevap yazanlara çok teşekkür ederim.
    aracı satma nedenim motorun ölü olmasıydı ve segmanın kurtarmayışıydı. malum dizeller yeni motor isteyince randıman vermiyor.
    alan kişi önce segman attırmış. tabi bunun için belirli bir para gidiyor. yine randıman alamayınca servise götürüp komple 0 motor yaptırmış. en azından 5000 tl dökmüş arabaya, bu yüzden al paranı ver arabamı olayı olmuyor itiraz eder.
    aracın bir yedek anahtarı da bende mevcut lakin sıkıntı burada; aracın nerede olduğunu bulamıyorum.başka bir şehirde sattığımı belirtmiştim o şehirde adres yol yordam bilmem, bulsam çalıştırıp ya da polis çağırıp geleceğim. ancak hiçbir bilgi olmadan karakola gidip arabam bu şehirdeymiş bulun diye polise sokak sokakta aratamıyorum.
    kredi sıkıntım yok karşılıksız çekide 100 tl gibi komik rakamlar yazacağım için seve seve devlete ödeyebilirim yeter ki araç artık kontrollerde durdurulsun ve bağlansın. tek çekindiğim nokta bu meblayı araca yazmak yerine evime gelmeleri. şayet eve gelmeyeceklerde motorumla diğer aracımı eş dost üzerine devredip uygulayacağım bu yöntemi.

Motosikleti
    Yamaha Mt09
    Alıntı ygk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cevap yazanlara çok teşekkür ederim.
    aracı satma nedenim motorun ölü olmasıydı ve segmanın kurtarmayışıydı. malum dizeller yeni motor isteyince randıman vermiyor.
    alan kişi önce segman attırmış. tabi bunun için belirli bir para gidiyor. yine randıman alamayınca servise götürüp komple 0 motor yaptırmış. en azından 5000 tl dökmüş arabaya, bu yüzden al paranı ver arabamı olayı olmuyor itiraz eder.
    aracın bir yedek anahtarı da bende mevcut lakin sıkıntı burada; aracın nerede olduğunu bulamıyorum.başka bir şehirde sattığımı belirtmiştim o şehirde adres yol yordam bilmem, bulsam çalıştırıp ya da polis çağırıp geleceğim. ancak hiçbir bilgi olmadan karakola gidip arabam bu şehirdeymiş bulun diye polise sokak sokakta aratamıyorum.
    kredi sıkıntım yok karşılıksız çekide 100 tl gibi komik rakamlar yazacağım için seve seve devlete ödeyebilirim yeter ki araç artık kontrollerde durdurulsun ve bağlansın. tek çekindiğim nokta bu meblayı araca yazmak yerine evime gelmeleri. şayet eve gelmeyeceklerde motorumla diğer aracımı eş dost üzerine devredip uygulayacağım bu yöntemi.
    hımm tabi adam motor yaptırdıysa iş değişir alıp gelme olayı biraz sıkıntılı olur bu arada sen çek kullanıyomusun hani çek verecem demişinde o yüzden sordum bu arada o dediğin şehir neresi yol yordam bilmem dediğin şehir
    ygk bunu beğendi.

rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Öncelikle geçmiş olsun. Bence alan kişi bilinçli olarak almış. Çünkü araç sizin adınıza olunca (kendisi icralık olduğu için) rahat rahat binecek.
    Ulaşamıyor musunuz? Yoksa konuşmayı denemediniz mi? Sonuçta araba sizin adınıza. Her türlü hakkı size aittir. Size peşinat ödemiş olması, aracı kullanma hakkı doğurmaz. En büyük şans aracın devrini vermemiş olmanız.
    Bence adamla anlaşmaya bakın. Durum taze iken anlaşma daha kolay olur. Zaten senetlerle birşey yapamazsınız. O kişi çoktan önlemini almıştır. icra yolu falan hayal olur bence...
    ygk bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Bu devirde senetle araç satışı mı kaldı?Ama burda paylaşmanız güzel.Başınıza gelenler herkese ibret olsun.

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    tekrar cevap verenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
    ulaşamadığım şehir maraş. adam 100 kere ararsam 2 ya da 3 kere telefona çıkıyor diğerleri cevapsız çağrıya dönüşüyor. bende devrini bilinçli olarak vermedim zaten ki senetleri ödemezse bir hak idda edebileyim diye bu durumu lehime nasıl çeviririm onu araştırıyorum.
    hayır çek kullanmıyorum ancak bankadaki bir müşteri numarasına bakar diye düşünmekteyim. gerekirse işi legal yola bile dökebilirim ( banka hesabının çekini alıp bir faturanın otomatik ödeme talimatını vermen ve talimattan 1 gün sonra çek yazmak gibi. çek yazıldığında hesapta para olacak ancak fatura ödeneceği için hesaptaki para bitecek ve çek karşılıksız çıkacak ).
    tekrar benim öğrenmek istediğim bu çekten dolayı gelen icrada ( çek yerine senet kullanıp onları noterden işlem yaptırabilirim. bu sayede yıldırım hacizine de gönderebilirim icra müdürlüğünü ) tutarın evimden alınma ihtimali oılup olmadığı. ben haczin aracımın üzerine konulmasını istiyorum. ya da farklı şekilde aracın kontrolden geçememesini istiyorum. şimdi o araba muayenesi bile olmasa köylere tekstil ürünleri götürüp pazarlamakta kullanılıyor. bu sayede ne zaman çevrilde adam polise " kardeş ekmeğimle oynama al bir gömlek al eşine çocuğuna bir gömlek" şeklinde konuştuğunda kontrolden geçecektir. ben çevrildiğinde polisin kesinlikle bırakmayacağı bir duruma maruz kalmasını istiyorum aracımın. böylece bağlansın ve adam aracı almak için paramı ödesin ya da ben aracı gidip karakoldan alabileyim.

rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Ne tuhaf durum, adam kendi adına olan aracı baglatmanın yollarını arıyor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Adam senin telefonlarına çıkmıyosa , yedek anahtarı da sendeyse git o zaman arabanı al geri getir.Bu sefer sen onun telefonlarına çıkma.Araç kanunen senin.Bişey yapamaz.

Motosikleti
    Yamaha Mt09
    çek hakkında tüm bilgiyi sana verebilirim istiyosan özelden numaranı at yarın bankadan ararım seni

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    teşekkür ederim yazıyorum numaramı.
    @nomotonocry kardeş aracın nerde olduğunu bilsem bu kadar zahmete katlanmam zaten. sadece şehir biliyorum adres yok elimde

İsrarla bu işi çek ile yapmayın diyorum ancak israrla çekle yapmak istiyorsanız ( çek ile senedin icraa prosedürü aynıdır )

Tanıdık birisine çek tanzim ediyorsunuz gidip bankadan arkasını yazdırıyor ( banka bu durumu savcılığa haber verir,Bulunduğunuz ilçedede savcılık karşılıksız çekten dolayı ifadenizi alır ve mahkeme çek bedeli kadar ceza keser ) veya geçmiş tarihli senet yapıyorsunuz direkt icraa dairesine başvurup size icra takibi yapıyor..( senette çekte olan ceza yok ) Evinize icraa dairesinden ödeme emri geliyor. Bu emirde ya parayı ödeyin ya da borç miktarı kadar mal beyanında bulunun ifadeleri vardır. tebliği alır almaz, icranın yapıldığı icraa dairesine gidip mal beyanı dilekçenizde arabanızın olduğunu beyan edip plakasını yazılı olarak veriyorsunuz. Alacaklı taraf talep ederse icra müdürü bu araca elektronik ortamda bağlama kaydı yapar.

Alan şahsın gireceği İlk trafik kontorlunde, kontrol kontrol avuç içi bilgisayarla yapıldığı için polis memuru , icraa dairesinin yakalam kaydını gördüğü an aracı bağlamak zorunda. Memur Sisteme bir kere sorgulattığı zaman bağlaması olana aracı bağlamadan bırakırsa hakkında soruşturma açılır. cep harçlığı alıp, yol verilecek bir durum değil.

Memur aracı bağlar ve trafiğin anlaşmalı otoparkına çeker. Ancak bu işin sonrası sizin için biraz çetrefillidir. aracı geri almak istiyorsanız borcu öder, icraa dairesinden yedi emin değişikliği kağıdı ile , polis tarafından bağlanılıp yedi emin bırakıldığı otopark veya yerden gidip alabilirsiniz. ancak yedi eminde kaldığı her gün ücrete tabidir.Ayrıca 100 lira gibi düşük bir miktar için icraa müdürünü bu işe inandırmak zordur. en azından yapacağınız senet 400 lirayı biraz geçse inandırıcılık açısından iyi olur.

Bu işi çek ile yaparsanız 5 yıllık kara listeye girersiniz, belki şimdi lazım olmayabilir ancak ilerde kredi , kredi kartı veya çek kullanmanız icap ederse , kendi başınıza ördüğünüz çorap dert olur. Bu işi yaparken Senet kullanın.

( icraa müdürlerinin bir dosyayı 3 gün inceleme hakkı vardır.olağan üstü durumlarda işlem yapmazlar. bunlar da başınıza gelirse şasırmayın )
    ygk bunu beğendi.

ramizan83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speed150 mc150 kuba125-12d wolf125 yenidenMC-X
    ilk motorumu satarken bende bu sorunu yaşadım arkaştı kaydınıda vermıştım motor hayal oldu... ama ıkıncı motoru verırken yıne arkadaştı para peşin dedım tıkır tıkır aldım kaydı öyle verdım dahada veresıye mal vermem bızlere ders olsun
    ygk bunu beğendi.
    Bana göre en iyi Köpek: Isırmayan Köpek.

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    Alıntı Deli Çerkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsrarla bu işi çek ile yapmayın diyorum ancak israrla çekle yapmak istiyorsanız ( çek ile senedin icraa prosedürü aynıdır )

Tanıdık birisine çek tanzim ediyorsunuz gidip bankadan arkasını yazdırıyor ( banka bu durumu savcılığa haber verir,Bulunduğunuz ilçedede savcılık karşılıksız çekten dolayı ifadenizi alır ve mahkeme çek bedeli kadar ceza keser ) veya geçmiş tarihli senet yapıyorsunuz direkt icraa dairesine başvurup size icra takibi yapıyor..( senette çekte olan ceza yok ) Evinize icraa dairesinden ödeme emri geliyor. Bu emirde ya parayı ödeyin ya da borç miktarı kadar mal beyanında bulunun ifadeleri vardır. tebliği alır almaz, icranın yapıldığı icraa dairesine gidip mal beyanı dilekçenizde arabanızın olduğunu beyan edip plakasını yazılı olarak veriyorsunuz. Alacaklı taraf talep ederse icra müdürü bu araca elektronik ortamda bağlama kaydı yapar.

Alan şahsın gireceği İlk trafik kontorlunde, kontrol kontrol avuç içi bilgisayarla yapıldığı için polis memuru , icraa dairesinin yakalam kaydını gördüğü an aracı bağlamak zorunda. Memur Sisteme bir kere sorgulattığı zaman bağlaması olana aracı bağlamadan bırakırsa hakkında soruşturma açılır. cep harçlığı alıp, yol verilecek bir durum değil.

Memur aracı bağlar ve trafiğin anlaşmalı otoparkına çeker. Ancak bu işin sonrası sizin için biraz çetrefillidir. aracı geri almak istiyorsanız borcu öder, icraa dairesinden yedi emin değişikliği kağıdı ile , polis tarafından bağlanılıp yedi emin bırakıldığı otopark veya yerden gidip alabilirsiniz. ancak yedi eminde kaldığı her gün ücrete tabidir.Ayrıca 100 lira gibi düşük bir miktar için icraa müdürünü bu işe inandırmak zordur. en azından yapacağınız senet 400 lirayı biraz geçse inandırıcılık açısından iyi olur.

Bu işi çek ile yaparsanız 5 yıllık kara listeye girersiniz, belki şimdi lazım olmayabilir ancak ilerde kredi , kredi kartı veya çek kullanmanız icap ederse , kendi başınıza ördüğünüz çorap dert olur. Bu işi yaparken Senet kullanın.

( icraa müdürlerinin bir dosyayı 3 gün inceleme hakkı vardır.olağan üstü durumlarda işlem yapmazlar. bunlar da başınıza gelirse şasırmayın )
    teşekkür ederim bilgiler için. bu gün astronojia Mustafa arkadaşımız aradı bilgilendirdi beni sağolsun, çek işinden vazgeçtim.
    Bilginiz varsa bir talebim daha olacak, üzerime kayıtlı iş yeri var ve banka aracılığı ile maaş alıyorum. ben soyadı farklı olan bir tanıdığıma senet yazarsam, bu seneti icra müdürlüğünden haber alır almazda mal beyannda bulunduğumda, icra bedelinin araçta sabit tutulması söz konusu olur mu ( yakalanana kadar ) yoksa işyerime ya da maaşıma haciz koyma durumları olur mu

Alacaklı olan kişi ne talep ederse ,icra müdürü onu yapar.

Normal borçlu olduğunuzu varsayalım.Size miras kalsada, milli piyangodan ve sayısaldan ikramiye çıksada , Tc kimliğinizden icraa dosyası ve borcu kesilir üstüne kalan size verilir.( teferruatı bol bir işlemdir detay yazmıyorum )

Burada anlaşmalı borçlu olduğunuz ve mal beyanında belirteceğiniz araba borca yeter miktarda olduğu için icra müdürü kendi kafasından herşeyinize haciz kaydı yapmaz. karşı taraf mal beyanında belirtilen aracın bağlanmasını talep edecek , icra müdürüde Uyap üstünden bu kaydı girecek. alacaklı başka bir şey talep etmezse icra müdürü başka bir işlem yapmaz.

İcra dosyası üzerinde 1 yıl işlem yapılmazsa dosya kendi kendine işlemden düşer, araç 1 yıl içinde yakalanmazsa, süre bitimine yakın alacaklı uyduruk bir işlem yapmanız gerekecek. ( Mesela satış avansı yatırılır ve satış talep edilir, ancak araç fiilen muhafaza altında olmadığından bu talep red edilir ancak bu bir işlem olduğu için dosya düşmez, haciz aynen devam eder. )

Diyelimki araç yakalanır ve icraadan borcundan bağlanır ise , dosyaya gelip o zamana kadar biriken borcu hesaplattırıp ödüyorsunuz.İcra müdürü borç bittiği için aracı size teslim edebilmeleri için yedi emin değişikliği yazısı verip , Uyap üzerinden kaydi haczi kaldırıyor. Bu evrakla aracın bağlı olduğu otoparka gidiyorsunuz ( araç bağlanınca , bağlayan trafik şubesi , bağlama talebi yapan icraa dosyasına, nerde ne zaman bağlandığını ve nereye bırakıldığı bilgisi verilir. ) ve biriken yedi emin ücreti ne ise ödeyip aracı alıyorsunuz. Dosyaya yatırdığınız parayı da anlaşmış olduğunuz arkadaşınız , % 10 tahsilat harcı düştükten sonra çekiyor ve size veriyor. Yani para tamamıyla yanmıyor.

Son bir masrafınız daha olacak , Adana taraflarına yolum düşerse bana acılı bir adana - şalgam ısmarlıyorsunuz.( yok öyle bedavaya hukuki, mütala vermek )

Burada adil düşünürsek satın alan adama motor yapımı için yaptığı masrafı bir şekilde anlaşıp iade etmeniz lazım. etmesenizde olur. kanunen bir şey yapamaz ama vicdanen rahat olursunuz.

Son bir söz arabanıza talibim , ruhsatı üstüme almam , senet felanda yapmam. çek kullanmam , nakit hayatta ödemem ,Ayrıca istanbula ayağıma getiriseniz alırım ( depoda full olsun ) . Parasınıda olunca öderim.hatta ödeyemem belkide. belli mi olur. ?
    İHTİYAR, ygk ve krd bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)