Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Osmanlıca devam etseydi bilgisayar terimleri nasıl olurdu?

Motovento
    REKLAM ALANI
    acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Şu altta geçen konu altında dünyayı kurtarmaya çalışana da ben gtümle gülerim. Herşeyin yeri var. Sdik yarışından başka birşey değil. Her fırsatta ezberlenmiş iki cümle ile meleketi kurtarma çabası sadece gülünç oluyor.
    Şu konu altında birisi Osmanlıyı kurtarma peşinde , kimisi dünyayı , kimisi memleketi. Pehhhh .
    Birde en Osmanlıcısının konuyu açma amacı dşşak geçmek olunca hiç inandırıcılığı kalmıyor maalesef. Hani bir laf var ergenler arasında. " Gidin kumda oynayın , kumdan imparatorluk kurarsınız belki."
    Herkes salak siz akıllısınız .

Konuyu takip etmenin bir manasıda yok. Cevap yazıcak olanlar özelden yazsın. Buraya girip kimseye prim kazandırmayı (öyle sanmalarını) istemem.

İlgili konu ;

Osmanlıca devam etseydi bilgisayar terimleri nasıl olurdu?

görev çubugu: degnek ül vazife

çift tiklama: tikirti ül tekerrür

administrator: sahip-ul edevat

flash disk: edevat ül yumusak`

hard disk:edevat ül civanmert

anti spyware : müdafa ül hafiye

mouse: zindik faresi

klavye: taht ul hurufat

power supply: kuvvet macunu

my documents - hazine i evrak

internet: allame-i ulul arz

google:kasif-ul ali

google earth:seyr ül arz, kasif ul arz

denetim masasy: sehpa-i saltanat

cd- rom - pervane ül hâfiza

ekran: perde ül temasa

kasa: kaide

enter: duhul

virus: deyyus

antivirüs - akinci

msn : elçi

hacker: deyyus-ül-ekber

hata raporu: malumat-ül kabahat

mail server: divan-ül mektubat

messenger: havadisçi

chat : muhabbet ül zaby

ctrl alt del : has timar zeame
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    evrenin kuralı zaten
    bir sohbet muhakkak başlığı yönünde deva etmelidir
    ve bunun paralelinde düşünmek te müthiş bir akıllılık gösterisidir(!)
    neremle gülsem bilemedim şimdi

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Alıntı seigen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tutturmuşsun bir Osmanlı rüyası gidiyorsun. İşine geldiği gibi yorumluyorsun. İşine gelmediğine laf atıyorsun. Tartışmaya değeceğini düşünmediğim artık yazmıyorum, yazsam da ad hominem'lere bağlarım diye çekiniyorum.

Atatürk'ün Dünya barışı adına söylediği en etkili konuşmalarından birisi:

"Bu Memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır."

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...urkswords5.jpg
    Arkadaş hangi dünya barışından bahsediyosun sen?Saf mısın?Adamlar çanakkaleye Titanik yollamamışlar.İçinde Hello diye el sallayan turistler yok.Adamlar dünyanın görüp görebileceği en büyük donanmalarını , devasa savaş gemilerini , içinde eli silahlı askerlerle çanakkaleye göndermiş.Senin boğazına hançeri saplamış , İstanbul'u ele geçirip şah damarını kesmek niyetindeler.Vatanına , bayrağına , malına , mülküne , canına , toprağına , namusuna kastediyolar.Sen hala dünya barışı diyosun.O cehennemi yaşayan dedelerimizin kemiklerini bari sızlatmayın.Benim topraklarıma kastetmeye gelene ben evladım diyeceğim.Böyle saçmalık , böyle yalakalık dünya üzerinde görülmemiştir.

Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diğer konuları boşverip çok sığ bir soru soracağım.
    Avusturalya veya Yeni Zelandadaki gariban askerin Türkleri öldürmek için yanıp tutuştuğunu mu zannediyorsun?
    Ayrıca evet köpeğin de mezarı olur.
    Türkleri öldürmeye yanıp tutuşmuyolarsa neden biz bi nesli çanakkale savaşında kaybettik.Okumuş , kültürlü bi nesil çanakkalede yok edildi.Bu kadar uzak diyarlardan kim gönderdi bunları?Bu sorunun cevabı atatürkün sözlerinde gizli : " Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır."

Demekki bunları anaları yollamış.Biz bunların analarına ne yaptık?Biz bişey yapmadık ama galiba ingilizler yaptı.Uzun süre o toprakları sömürürken o topraklarda tohumlarını ektiler.Veled-ü zina'larından da bi ordu oluşturup üzerimize saldılar.Benim vatanıma , bayrağıma , canıma kasteden bilmemkimin çocukları benim topraklarımda huzur içinde uyuyacaklar.Akıl tutulması bu resmen.

Arkadaş senin gibi beyni boş insanları görmemezlikten gelmek için yeni bi şurup buldum.Bi yudum alıyorum , çok işe yarıyo :

merkezkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR1200X Crosstourer
    Nomotornocry

Demişsin ki

Demekki bunları anaları yollamış.Biz bunların analarına ne yaptık?Biz bişey yapmadık ama galiba ingilizler yaptı.Uzun süre o toprakları sömürürken o topraklarda tohumlarını ektiler.Veled-ü zina'larından da bi ordu oluşturup üzerimize saldılar.Benim vatanıma , bayrağıma , canıma kasteden bilmemkimin çocukları benim topraklarımda huzur içinde uyuyacaklar.Akıl tutulması bu resmen.

Ben sana sorayım o zaman,

Emevilerin ispanyada ne işi vardı

Osmanlınin avusturyada ne işi vardı

Avrupalı bilmemkimin cocuklari canimiza kastettiler diyorlarsa eğer bugun ben üzerime alınmıyom kardeş...
    Ride it like you stole it!

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Alıntı merkezkale adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nomotornocry

Demişsin ki

Ben sana sorayım o zaman,

Emevilerin ispanyada ne işi vardı

Osmanlınin avusturyada ne işi vardı

Avrupalı bilmemkimin cocuklari canimiza kastettiler diyorlarsa eğer bugun ben üzerime alınmıyom kardeş...
    Kimin bilmemkimin çocuğu olduğu ortada.Türk milleti , arap milleti dünyada namusuna en düşkün millettir.Namusu için canını verir.Ama şu an ingilterede dünyaya gelen çocukların %20'si gayri meşru yollarla dünyaya geliyo.Yani babası belli değil.Sadece ingiltere olsa iyi.Bütün avrupa böyle.Bunlar geçmişte de bilmemkimin çocuğuydu , şimdi de öyle.

[Turan] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vay babanın kemüğü

Alıntı NoMotorNoCry adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş hangi dünya barışından bahsediyosun sen?Saf mısın?Adamlar çanakkaleye Titanik yollamamışlar.İçinde Hello diye el sallayan turistler yok.Adamlar dünyanın görüp görebileceği en büyük donanmalarını , devasa savaş gemilerini , içinde eli silahlı askerlerle çanakkaleye göndermiş.Senin boğazına hançeri saplamış , İstanbul'u ele geçirip şah damarını kesmek niyetindeler.Vatanına , bayrağına , malına , mülküne , canına , toprağına , namusuna kastediyolar.Sen hala dünya barışı diyosun.O cehennemi yaşayan dedelerimizin kemiklerini bari sızlatmayın.Benim topraklarıma kastetmeye gelene ben evladım diyeceğim.Böyle saçmalık , böyle yalakalık dünya üzerinde görülmemiştir.
    Savaş kazanılmış, ardından barış sürecinde etkili bir konuşma yapılmış. Bugün Avustralya, Yeni Zelanda İngiltere himayesinde değil, ayrı devletler. Sembolik olarak Kraliçe'ye bağlı gözükseler de. Bunların temelinde de Çanakkale'deki yenilgi yatar. Bu yenilgiden sonra Dünya'nın bir ucunda ne işimiz vardı da savaşmaya gittik sorusunu sormuşlardır. Çanakkale Anıtı'nın aynısı Canberra ve Melbourne'da da var, her yıl savaş karşıtı anma günleri yapıyor adamlar, o yüzden etkili olmuştur.

Ama senin işin gücün sana cevap verenlere saf mısın demek, laf atmak. Tv programlarına çıkıp makinalı tüfek gibi susmadan saydıran yobazlardan farkın yok. Ağzından salyalarını saça saça yazılarını yazmaya devam et.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:34 ----------

Bak yine ad hominem'lere geçtim sonda. Şu konu dışını kapatamıyor muyuz? Siteden soğuyorum yemin ederim.
    otopsici bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Alıntı seigen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Savaş kazanılmış, ardından barış sürecinde etkili bir konuşma yapılmış. Bugün Avustralya, Yeni Zelanda İngiltere himayesinde değil, ayrı devletler. Sembolik olarak Kraliçe'ye bağlı gözükseler de. Bunların temelinde de Çanakkale'deki yenilgi yatar. Bu yenilgiden sonra Dünya'nın bir ucunda ne işimiz vardı da savaşmaya gittik sorusunu sormuşlardır. Çanakkale Anıtı'nın aynısı Canberra ve Melbourne'da da var, her yıl savaş karşıtı anma günleri yapıyor adamlar, o yüzden etkili olmuştur.

Ama senin işin gücün sana cevap verenlere saf mısın demek, laf atmak. Tv programlarına çıkıp makinalı tüfek gibi susmadan saydıran yobazlardan farkın yok. Ağzından salyalarını saça saça yazılarını yazmaya devam et.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:34 ----------

Bak yine ad hominem'lere geçtim sonda. Şu konu dışını kapatamıyor muyuz? Siteden soğuyorum yemin ederim.
    Vah vah yazık valla.Şimdi o kadar duygulandım ki anlatamam.Demek pişman olmuşlar.Ulen o kadar okumuş mehmetçiğin canına mal olduktan sonra pişman olsalar ne olur , olmasalar ne olur.

Osmanlıca devam etse terimler nasıl olurdu bilemem ama iyi ki devam etmemiş .

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haal şu osmanlı ateşiyle yanıp tutuşanlara bir soru sormak isterim....,

Şu CUMHURİYET sizin nerenize battı....
    Yanlis teshis aslinda.
    Motorsuz arkadas osmanlici falan degil.
    Bildigin fasist.
    Adamdaki nefrete bak.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlis teshis aslinda.
    Motorsuz arkadas osmanlici falan degil.
    Bildigin fasist.
    Adamdaki nefrete bak.
    Faşistlik tanımın nedir?Faşist kim?Sana yıllarca empoze edildiği gibi Hitler faşist , ama Japonyanın tepesine atom bombası atıp milyonlarca sivili katledenler faşist değil.Ya da Irak'a askerlerini sokmaya cesaret edemeyip , önce haftalarca bombardımana tutup , hayatı felç ettikten sonra ordusunu yollayan amerika faşist değil.Kim kaka , kim cici?Sana ne empoze ettiler?Benim düşüncemi merak ediyosan benim için dünyada olması gereken yaşam biçimi Türk'ün yaşam biçimidir.Vatanı , bayrağı , inancı , namusu uğruna canını seve seve verebilecek , yüksek ahlaklı , merhametli ama düşmanına karşı da bi o kadar sert , liderine karşı tam bir itaat içinde olan , dokunulmadığında sakin bir göl gibi sessiz ve durgun , ancak yanlış yapıldığında en şiddetli kasırgadan bile daha dehşet verici bir fırtına olan Türk milletinin yaşam biçimine inanıyorum.Ancak ırkçı değilim.Bahsettiğim yaşam biçimini benimseyen herkes benim gözümde Türk'tür.Türkler veya Türkleşenler , arasında hiçbir fark göremiyorum.

Motosikleti
    Honda
    Sormussun
    Faşistlik tanımın nedir?Faşist kim?.
    Cevabini da vermissin.

?Benim düşüncemi merak ediyosan benim için dünyada olması gereken yaşam biçimi Türk'ün yaşam biçimidir.
    Bu cevap fasistligin tanimidir.
    Oradaki Türk kelimesinin yerine istedigin irki koy.
    Alman yasam biçimi
    amerikan yasam biçimi.....

Yalniz su kisim hariç.

iderine karşı tam bir itaat içinde olan .
    Bu kisim fasistlik taniminin içine girmiyor.
    Bu tarife uyanlara biz koyun diyoruz.

MotorKafa bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Sormussun

Cevabini da vermissin.

Bu cevap fasistligin tanimidir.
    Oradaki Türk kelimesinin yerine istedigin irki koy.
    Alman yasam biçimi
    amerikan yasam biçimi.....
    İyi ya işte seç beğen.İster türk yaşam tarzını seç , ister alman , ister fransız.İster ingiliz ol , dünyayı sömür , londraya yerleş , evlenmeden gayri meşru çocuk yap.İster tayvanlı ol dürüm arası böcek ye.

Yalniz su kisim hariç.

Bu kisim fasistlik taniminin içine girmiyor.
    Bu tarife uyanlara biz koyun diyoruz.

http://www.haberbiz.com/haber_resiml...93_550_300.jpg
    Başındaki çoban olursa sen de koyun olursun.Ama başındaki kurt olursa korkusuz bi kurt sürüsü olursun.Bak almanların başındaki soytarıya.Angeline Merkel'e haritada almanyanın başkentini göster diyolar , o gidiyo rusyanın başkentini gösteriyo.Şimdi bu gerizekalıyı tekrar başa getiriyolar.Böyle koyun olursan güden çok olur.Hatta eşşek olursan sırtına semer vuran da çok olur.

Motosikleti
    Honda
    It kopek olmak isteyen buyursun olsun.
    Biz insan olmaya calisacagiz ve herkese ayni tavsiyede bulunacagiz.
    VIA ve Shrieker bunu beğendiler.

merkezkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR1200X Crosstourer
    Ben buraya bir çizgi çekmek istiyorum konunun aslına dönelim herkeşin özgürlüğü bidir. Ben şu şeggil geyinirim şu bayan şu şeggil geyinir bu şeggil geyinir.. Herkeşin özgüllüyü bidir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------- Post added at 20:51 ---------- Previous post was at 20:49 ----------

Apple kullanıcıları kopyala yapıştır için alma tuşunu kullanıcaklardı
    COQ bunu beğendi.
    Ride it like you stole it!

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kimin bilmemkimin çocuğu olduğu ortada.Türk milleti , arap milleti dünyada namusuna en düşkün millettir.Namusu için canını verir.Ama şu an ingilterede dünyaya gelen çocukların %20'si gayri meşru yollarla dünyaya geliyo.Yani babası belli değil.Sadece ingiltere olsa iyi.Bütün avrupa böyle.Bunlar geçmişte de bilmemkimin çocuğuydu , şimdi de öyle.
    Yuh diyorum sadece.
    Biraz insanlık öğreniniz.
    Bu nasıl ahlaksız hastalıklı bir düşünce?
    MotorKafa ve COQ bunu beğendiler.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

VIA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660R- Afrika twin 1000L
    It kopek olmak isteyen buyursun olsun.
    Biz insan olmaya calisacagiz ve herkese ayni tavsiyede bulunacagiz.
    Dostum ben buna ilaveten birazda kurt olmayı seçiyorum varmı itirazı olan
    COQ bunu beğendi.

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Dikkate alınmayacak mesajlar vardır hani. Bir konuda çok alakasız başka bir şey yazarlar da kimse tepki vermez. En iyisi burada da tepkisiz kalmak bazı mesajlara. Yoksa kendi küçük dünyalarını kendi kişiliğini anlatmaya çalışıyorlar.
    Bazı arkadaşlar da ironini dik alasını yaşıyorlar. Empoze kelimesini cümle içinde kullanıp kendi dışındaki milletlere bir şekilde çamur atıp kendini daha doğru daha üstün görmüyolar mı. Nasıl empoze edilmişse artık. Buna göre;

Rusyanın ve Slav ülkelerindeki kadınların alayı ticari.
    İngilterenin alayı gayrimeşru.
    Çinin alayı fakir.
    Japonyanın ya da uzakdoğu ülkelerinin alayı köpek ve börtü böcekten protein alıyorlar.
    Amerikanın alayı aptal ve cahil.

Almanyanın başbakanının coğrafya bilgisi sıfır. Ama aynı Almanya avrupa birliğine mali destek sağlıyor. Bu yüzden Almanya da ki insanlar bizim vergilerimiz ile avrupa birliğine yardım edemezsiniz diye isyan ediyor. Sen de paran varsa Alman malı arabaya biniyorsun. Yoksa Fransız ya da İtalyan.

Desteklediğin adam Ankarayı haritada gösterse ne olacak. Beceremediği yapamadığı ya da yapmadığı o kadar şey varken, yemişim coğrafya bilgisini edebiyat bilgisini. !

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    ulen ne frenk hayranıymışınız arkadaş.
    işgale kastettikleri günleri ne tez unuttunuz da sevgi böcüğü oldunuz.
    bi 100 sene sonra deneselermiş demek boyunlarına çiçekten halkalar takıp karşılayacakmışsınız.
    doğrusuyla yanlışıyla bi osmanlı devleti geçti tarih sahnesinden.
    ne yok sayıp yerin dibine sokmalı ne de yanlışını sırtlanıp kamburunu taşımalı.
    pek methettiğiniz son 90 senelik hikayemiz ortada.
    yürü bee!
    http://www.youtube.com/watch?v=kgFYAVscRng
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    savulun breeeehh!!

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)