Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Masum Bir Hikaye

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Merhaba;

Altta okuyacağınız hikayenin gündemle alakası yoktur. "Alayına gider", "Birilerine kapak olsun" vb. ifadelerle yaklaşmayalım lütfen. Malumunuz motor kayışını soran başlığı sağcı solcu kavgasına götüren potansiyele sahip bir forum bizimkisi.

İyi okumalar, iyi geceler.

DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

Fırına geldiğimde ortalıkta ekmek görünmüyordu. Eski bir
    dostum olan fırıncı,"Biraz bekleyeceksin hocam," dedi.
    "İki-üç dakikaya kadar çıkartıyorum."

Kenardaki tabureye oturup beklemeye koyulurken, içeriye
    yaşlıca bir adamın girdiğini gördüm. Eskimiş ceketinin sol
    yakası altında bir madalya parıldıyor ve yürürken hafifçe
    topallıyordu. Selam verdikten sonra, fırıncının tezgahına
    yaklaşarak, "Ekmeklerimi alayım," dedi.
    "Benim ikizler acıkmıştır."

Fırıncı, adamın kendesine uzattığı torbayı alarak tezgahın
    altına eğildi ve bir gün öncesine ait olduğu anlaşılan
    ekmeklerden dört-beş tane çıkardı.

Ben o arada oturması için kendi yerimi o adama vermiş,
    tezgahın yanına iyice yaklaşmıştım. Ekmeklerden birkaç
    tanesinin şekli değişmiş, katılaşmış, taş gibi olmuştu.

Fısıltı şeklinde fırıncıya sordum. Neden taze ekmeği
    beklemesini söylemiyorsun? Biraz sonra çıkacak ya!..

"Bayat ekmekleri kendisi istiyor." dedi fırıncı. "Çok fakir
    olduğundan, ona yarı fiyatına veriyorum."

"Kim bu adam?" diye sordum.

"Kore gazilerinden " dedi. "Oğluyla gelini bir trafik kazasında
    vefat edince, ikiz torunlarını yanına almıştı. Yıllardır
    onlara bakıyor, hem de çok az bir maaşla."

Fırıncının anlattıkları karşısında içimin yandığını hissediyor ve
    ufak da olsa bir şeyler yapmak istiyordum.

"Aradaki farkı ben vereyim," dedim. "Hiç olmazsa bugün
    taze ekmek yesinler." Fırıncı, teklifimi kabul etti ve biraz
    sonra da, fırından yeni çıkan taze ekmekleri adamın torbasına
    doldururken şekli bozuk, bayat ekmekleri de tezgahın altına koydu.

"Çok şanslısın hacı amca," dedi. Çocuklar için sana
    bugün pasta gibi ekmek vereceğim."

Yaşlı adam, bir evlat sevgisiyle kucakladığı torbayı
    göğsüne bastırırken. "Allah, senden razı olsun evladım" dedi.
    "Bugün onların doğum günü olduğunu nereden biliyordun?"
    hellboys, haojin2005, banno1957 ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    [Turan] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ahh ulan ahh canına yandıgımının dunyası
    jr. bunu beğendi.

ReiZzZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cüneyt suavinin sevgi hikayeleri adında kitabı vardı orada okumuştum bu hikayeyi çok beğenmiştim
    fz6_fazer bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Ee arkadaş fakir fakir mahallesinde oturuyo , zengin zengin mahallesinde.Kimsenin kimseden haberi yok.Kurbanda et dağıtıcaz kime verelim diye kara kara düşünüyoruz.Komşular bizden de zengin.Allah'tan bi kaç fakir akraba var da garibanların senede bi kere bile olsa sayemizde boğazından et geçecek inşallah.Geçen yerde 20 lira buldum , cebimde battı bana.Mecburen bi dilenciye verdim kurtuldum.Dilencinin gözleri faltaşı gibi açıldı.Arkasından 50 tl buldum , ulan bu da dilenciye verilmez ki dedim.Tanıdık bi gariban öğrenci denk geldi , ona verdim.Bakalım sırada 100 tl var.O da denk gelir yakında.
    sey_47, retox70, speed_dream ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Bunlarin hepsi iktidarin... tamam tamam saka, gercekten iyi bir hikaye, iyi oldugu kadar kotu, kotu oldugu kadar huzunlu ve bir okadar da anlamli...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Hikaye de masum degil, anlatilan mevzu da.
    kapitalizmin kurbani olmus üç zavalliya aglayan kapitalistler olarak vicdan muhasebesi mi yapacagiz,
    yoksa bu vaziyetin asil suçlusu kimdir üzerine bir çikarim yapip düzeltme yolunda bir karar mi alacagiz?

Bunlarin hiçbirisi degilse,
    bu hikaye neden paylasildi?
    Halimize sükr edelim diye mi?

Tamam edelim de,
    hergün bayat ekmek yiyen o üç zavalli ne olacak?
    üstelik o garibana bayat ekmegi satan,
    hem de yari fiyatina satiyorum diye övünen serefsiz firinciyi ne yapacagiz?
    Gidip agzina iki tane çakip, bütün bayat ekmekleri kendisinin girtlagina sokmadan benim gönlüm nasil huzur bulacak?

Dipnot: Gördügün gibi motor kayisina gerek yok.
    Yeterki olaylara bakmasini bil.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kapitalizmin kurbani olmus üç zavalliya aglayan kapitalistler olarak vicdan muhasebesi mi yapacagiz,
    yoksa bu vaziyetin asil suçlusu kimdir üzerine bir çikarim yapip düzeltme yolunda bir karar mi alacagiz?

Tamam edelim de,
    Gidip agzina iki tane çakip, bütün bayat ekmekleri kendisinin girtlagina sokmadan benim gönlüm nasil huzur bulacak?

Vay arkadaş yediğin ekmekten mi içtiğin sudan mı hele bir dinlen yahu, sadece hikaye.Heves falan bırakma canına yandığım.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    o ekmekçi adam olaydı da üç kuruşluk şeyi esirgemeseydi çocuklardan...deyyus övünüyo bi de yarı fiyatına veriyorum diye...

bunun gibi niceleri var her yerde...çok şaşırtıcı gelmedi...

http://www.youtube.com/watch?v=y4Tso35aKaI
    jr. ve ferhatkars bunu beğendiler.

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Masum bi hikaye masumca okuduk bizde demeyecem hiç bir şey
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp

Tamam edelim de,

Ee ne yapmak lazım üsta?Çare nedir?Kapitalizm'den başka çare nedir?

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    kıssalar, okuyup hüzünlenmek için mi yoksa ders almak için mi?
    a şıkkını seçiyorum diyorsanız, sizi hikayedeki elemin yüreğe verdiği acı sıcaklıkla başbaşa bırakalım isterseniz

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Ee napalım yani?Yok mu bi çözümü olan?Kapitalizmden vazgeçelim o zaman.Baksanıza biri ballı ekmek yerken diğeri kuru ekmeği zor buluyo.Kominist mi olalalım o zaman.Kimse zengin olmasın , herşey devletin olsun.Devlet de herkese eşit dağıtsın.Bugün kapitalizmin başkenti amerikada bile büyük sıkıntı bu zengin ve fakir arasındaki uçurum.Amerika bi çare bulamadı daha.Yok mu sizin aklınıza gelen başka bi çare?

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Alıntı NoMotorNoCry adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ee napalım yani?Yok mu bi çözümü olan?Kapitalizmden vazgeçelim o zaman.Baksanıza biri ballı ekmek yerken diğeri kuru ekmeği zor buluyo.Kominist mi olalalım o zaman.Kimse zengin olmasın , herşey devletin olsun.Devlet de herkese eşit dağıtsın.Bugün kapitalizmin başkenti amerikada bile büyük sıkıntı bu zengin ve fakir arasındaki uçurum.Amerika bi çare bulamadı daha.Yok mu sizin aklınıza gelen başka bi çare?
    Komünizm o değil ki, komünizmde devlet olmaz. O dediğin kapitalizmin dünyadaki hakim konumunu yitirene kadarki yönetim biçimi olan sosyalizm yani proleterya diktatörlüğü.
    Peki neden diktatörlük?
    Çünkü kapitalizm her an, henüz kültürel devrimi tamamlayıp tüm insanlara insan olmayı öğretemediği için (aynen SSCB örneği gibi) lümpen ve işbirlikçi kesimlerin desteğiyle sistemi ele geçirecektir katı yöntem bu yüzdendir, katılığı sanıldığı gibi fakir halka değil üretim araçlarına ve sermayeye sahip olan sınıflara karşıdır.
    COQ, Lucas ve Slayerrr bunu beğendiler.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    Honda
    Ee ne yapmak lazım üsta?Çare nedir?Kapitalizm'den başka çare nedir?
    Kapitalizm bir çare degildir ki.
    Aksine insanligin basindaki en büyük beladir.
    Yani kapitalizm disinda bir çare aramak mantiksiz.
    çünkü problemin kendisi zaten kapitalizm.
    Mesele insanligi bu beladan kurtarmaktir.
    Ha aslinda demek istedigin sey,
    yerine ne koyacagiz ise,
    yerine bisey koymaya gerek yoktur.
    Kapitalizm yok edildiginde,
    geriye sadece insan kalir.
    Saf, naturel insan.

Saf, naturel insanin oldugu yerde,
    problem olmaz.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Kapitalizm bir çare degildir ki.
    Aksine insanligin basindaki en büyük beladir.
    Yani kapitalizm disinda bir çare aramak mantiksiz.
    çünkü problemin kendisi zaten kapitalizm.
    Mesele insanligi bu beladan kurtarmaktir.
    Ha aslinda demek istedigin sey,
    yerine ne koyacagiz ise,
    yerine bisey koymaya gerek yoktur.
    Kapitalizm yok edildiginde,
    geriye sadece insan kalir.
    Saf, naturel insan.

Saf, naturel insanin oldugu yerde,
    problem olmaz.
    İyi de usta ne yapıcaz?Yukarıda ihtiyar da açıklamış biraz.Sosyalizmin katılığı fakir halka karşı değil de sermayeye karşıdır demiş.Yani bu biraz da servet düşmanlığı olmuyo mu?Sizin de dediğiniz gibi kapitalizmi ortadan kaldırmak.Nasıl olacak bu.Adamlar amerikada silikon vadisini kurmuş.Orada mikroçip , işlemci üretiyolar.Yanına da yüzlerce garaj altı çalışan bilgisayar firması kurulmuş.Bu firmalarda üretilen bu çipleri kullanarak bir donanım oluşturmak , bu donanımlarını da kendi yazılımlarıyla birleştirip bilgisayar oluşturmak ve bunu satabilmek için kıyasıya rekabet içindeler.Ama bu firmalar içinden başında Steve Jobs diye hıyar tipli bi adamın olduğu apple şirketi öyle bir bilgisayar yapıyo ki kısa sürede yüksek satış rakamlarına ulaşıyo.Aynı şekilde IBM şirketi de fırlayan şirketler arasında.IBM bilgisayarların işletim sistemini yazan Bill Gates bir anda zengin oluyo.Şu anda dünyanın en zengin adamı.Ee servet düşmanı olup da bu hıyarların kafasına mı sıkalım yani.Ya da ülkeyi sosyalizme geçirelim.Birader senin kafan çok çalışıyo , seni yanıma alıyorum , şu kadar da maaş veriyorum dediğin zaman o adam bitmiştir.Bütün üretkenliği , azmi sıfıra iner bi anda.Devlet memuru olmuş , salla başı al maaşı duruma gelir bi anda.Sermaye düşmanıyız , zengin olmasına izin veremeyiz.Fabrikada çalıştıracağın işçiler de aynı durumda.Ha bilgisayar programcılığı yapmış , ha tuvalet temizlemiş.Herkese eşit maaş.Nolacak o zaman , nerde kolay iş oraya yanaş.Oysa kapitalist düzende öyle mi?Apple şirketi sadece Steve Jobs'u mu zengin etmiş.Apple'ın çalışanlarından 100'lercesi milyarder olmuş.Ama milyarder olurken de yeri gelmiş gecesini gündüzüne katmış.Yeri gelmiş haftalarca Hawaii'de tatil yapmış.Sosyalist düzende sen sabah işbaşı yapmadan önce milli marşını okut , işçilerini motive etmek için vatan , millet sakarya ver gazı gitsin ama hiçbiri işe yaramaz.Kimse gecesini gündüzüne katmaz.O yan gelip yatıyo ben çalışıyorum der.İnsanoğlu böyle işte.Denetleme mekanizması işe yaramaz.Devletin bu işi beceremez.Rüşvet yolsuzluk alır başını gider.Herkes kolaya kaçar.Nitekim örnekleri dünyada görüldü.Herşeyi devletleştirmeye çalışanların sonu ortada.Ne denetleyebilirsin , ne de verim alabilirsin.Vatan , millet , sakarya edebiyatı falan işe yaramaz.

Aslında çözüm basit.Kapitalizmin en büyük sorunu zengin fakir arasındaki uçurumu giderecek , aşırı zenginleşmenin ve aşırı fakirleşmenin önüne geçecek bir sistem var dünyada.Hem de 1.400 yıl önce gelmiş.Şu an tedavülden kalkmış veya kaldırılmış bir sistem bu.Amerika bi kanun çıkaracak ve zenginlere diyecek ki her sene malınızın 40'ta birini fakirlere vereceksiniz.Bill gates gibi bir zenginin malının 40'ta biri de zaten milyonlarca fakiri doyurur.Bunu gibi ne zenginler var.Bi kanunla bütün bu zenginlerin mallarının 40'ta birini fakirlere verilmesi sağlansa ve bütün dünyada uygulansa şu an fakirlik diye bişey kalmaz.Kapitalizm'de , sosyalizm'de işe yaramadı.Çıkmaza girdi.İnsanın kendi uydurduğu bu sistemlerin hepsi çökmeye mahkum.Çözümse gözümüzün önünde.
    speed_dream bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    İyi de usta ne yapıcaz?Yukarıda ihtiyar da açıklamış biraz.Sosyalizmin katılığı fakir halka karşı değil de sermayeye karşıdır demiş.Yani bu biraz da servet düşmanlığı olmuyo mu?Sizin de dediğiniz gibi kapitalizmi ortadan kaldırmak.Nasıl olacak bu.Adamlar amerikada silikon vadisini kurmuş.Orada mikroçip , işlemci üretiyolar.Yanına da yüzlerce garaj altı çalışan bilgisayar firması kurulmuş.Bu firmalarda üretilen bu çipleri kullanarak bir donanım oluşturmak , bu donanımlarını da kendi yazılımlarıyla birleştirip bilgisayar oluşturmak ve bunu satabilmek için kıyasıya rekabet içindeler.Ama bu firmalar içinden başında Steve Jobs diye hıyar tipli bi adamın olduğu apple şirketi öyle bir bilgisayar yapıyo ki kısa sürede yüksek satış rakamlarına ulaşıyo.Aynı şekilde IBM şirketi de fırlayan şirketler arasında.IBM bilgisayarların işletim sistemini yazan Bill Gates bir anda zengin oluyo.Şu anda dünyanın en zengin adamı.Ee servet düşmanı olup da bu hıyarların kafasına mı sıkalım yani.Ya da ülkeyi sosyalizme geçirelim.Birader senin kafan çok çalışıyo , seni yanıma alıyorum , şu kadar da maaş veriyorum dediğin zaman o adam bitmiştir.Bütün üretkenliği , azmi sıfıra iner bi anda.Devlet memuru olmuş , salla başı al maaşı duruma gelir bi anda.Sermaye düşmanıyız , zengin olmasına izin veremeyiz.Fabrikada çalıştıracağın işçiler de aynı durumda.Ha bilgisayar programcılığı yapmış , ha tuvalet temizlemiş.Herkese eşit maaş.Nolacak o zaman , nerde kolay iş oraya yanaş.Oysa kapitalist düzende öyle mi?Apple şirketi sadece Steve Jobs'u mu zengin etmiş.Apple'ın çalışanlarından 100'lercesi milyarder olmuş.Ama milyarder olurken de yeri gelmiş gecesini gündüzüne katmış.Yeri gelmiş haftalarca Hawaii'de tatil yapmış.Sosyalist düzende sen sabah işbaşı yapmadan önce milli marşını okut , işçilerini motive etmek için vatan , millet sakarya ver gazı gitsin ama hiçbiri işe yaramaz.Kimse gecesini gündüzüne katmaz.O yan gelip yatıyo ben çalışıyorum der.İnsanoğlu böyle işte.Denetleme mekanizması işe yaramaz.Devletin bu işi beceremez.Rüşvet yolsuzluk alır başını gider.Herkes kolaya kaçar.Nitekim örnekleri dünyada görüldü.Herşeyi devletleştirmeye çalışanların sonu ortada.Ne denetleyebilirsin , ne de verim alabilirsin.Vatan , millet , sakarya edebiyatı falan işe yaramaz.

Aslında çözüm basit.Kapitalizmin en büyük sorunu zengin fakir arasındaki uçurumu giderecek , aşırı zenginleşmenin ve aşırı fakirleşmenin önüne geçecek bir sistem var dünyada.Hem de 1.400 yıl önce gelmiş.Şu an tedavülden kalkmış veya kaldırılmış bir sistem bu.Amerika bi kanun çıkaracak ve zenginlere diyecek ki her sene malınızın 40'ta birini fakirlere vereceksiniz.Bill gates gibi bir zenginin malının 40'ta biri de zaten milyonlarca fakiri doyurur.Bunu gibi ne zenginler var.Bi kanunla bütün bu zenginlerin mallarının 40'ta birini fakirlere verilmesi sağlansa ve bütün dünyada uygulansa şu an fakirlik diye bişey kalmaz.Kapitalizm'de , sosyalizm'de işe yaramadı.Çıkmaza girdi.İnsanın kendi uydurduğu bu sistemlerin hepsi çökmeye mahkum.Çözümse gözümüzün önünde.
    çok bildiğini sanan çok yanılır demiş atalar
    bakın size bir kaç cevap vereyim ( kendimce)

1- kapitalizm, sermayenin sadece bir grubun elinde olması ve sermayenin gücüyle zayıf grubun "istenildiği şekilde " yönetilmesidir. buna en basit örnek; ilk çağlarda avcılık yaparak yemek bulan erkek, aç kadına ancak birlikte olma ve kendine hizmet etme şartıyla yemek verir.
    yani şeklen olmasa bile, mantıken aynı şekilde "hizmet sunmaya mecbur ediliyoruz. ( devlete neden baba denildiğini hiç düşündüğn mü? imkan olsa burada çok net yazardım ama en azından şimdilik banlanmak istemiyorum )
    2- sosyalizm zenginliğe karşı değil, sermayenin tek elde toplanması mantığı ve bunun sonucunda gerçekleşenlere karşıdır.
    3- bill gates vs adamlar zaten amerikada yasa çıkartanlardır. dünyada bu kadar insan yazılım yazıyor da neden sadece 1-2 kişi bu kadar zengin sence?
    4- çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz!!!
    otopsici bunu beğendi.
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok bildiğini sanan çok yanılır demiş atalar
    bakın size bir kaç cevap vereyim ( kendimce)

1- kapitalizm, sermayenin sadece bir grubun elinde olması ve sermayenin gücüyle zayıf grubun "istenildiği şekilde " yönetilmesidir. buna en basit örnek; ilk çağlarda avcılık yaparak yemek bulan erkek, aç kadına ancak birlikte olma ve kendine hizmet etme şartıyla yemek verir.
    yani şeklen olmasa bile, mantıken aynı şekilde "hizmet sunmaya mecbur ediliyoruz. ( devlete neden baba denildiğini hiç düşündüğn mü? imkan olsa burada çok net yazardım ama en azından şimdilik banlanmak istemiyorum )
    2- sosyalizm zenginliğe karşı değil, sermayenin tek elde toplanması mantığı ve bunun sonucunda gerçekleşenlere karşıdır.
    3- bill gates vs adamlar zaten amerikada yasa çıkartanlardır. dünyada bu kadar insan yazılım yazıyor da neden sadece 1-2 kişi bu kadar zengin sence?
    4- çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz!!!
    Bildiğimden değil bilmediğimden soruyorum.Şu kominizm yada sosyaliz her neyse anlamaya çalışıyorum.Biriniz diyo ki sermaye düşmanıdır.Diğeri sermayenin bi yerde toplanmasına karşıdır.E peki bu sermaye nerde toplanacak?Sosyalist devletler üretim yapmaz mı?Ürettiklerini satmaz mı?Sadece kendi vatandaşlarının ihtiyacını mı üretir?Yoksa Almanya'nın mercedes üretip bütün dünyaya satıp milli gelir elde ettiği gibi sosyalist devletler üretim yapıp kar elde etmezler mi?Eğer kar elde ederlerse bu sermaye devletin hazinesinde mi toplanır?Karını vatandaşlarına eşit şekilde mi dağıtır?

Bill gates gibi adamlar tabiki yazılım devi olacak.Adam silikon vadisinde çip üretilen fabrikanın dibine firmasını kurmuş.Yeni nesil işlemci üretiliyo , şıp adamın eline düşüyo.Adam da işlemciden maximum performans alabileceği yazılımları geliştiriyo.Ama aynı mikroişlemci senin eline 5 yıl sonra düşüyo.Sen Türkiye'de o işlemci eline geçtiğinde bi işletim sistemi yazsan , bill gates 5 yıl sonra çıkacak işlemci için yazılımını çoktan tamamlamış olacak.Yani bizden yazılım devi çıkmamasının sebebi bill gatesin süper zeka olmasından veya bizim gerizekalı olmamızdan kaynaklanmıyo.Adamlar işi sağlama almış.Sana yedirmezler bu pastayı.Bu sadece bilgisayar teknolojisinde değil , bütün teknolojilerde aynı sistem uygulanıyo.

Şu erkek kadın mevzusuna gelirsek istersen kadınlarla yer değiştirelim.Onlar çalışıp , mücadele verip hayatın zorlu şartlarına göğüs gersin , biz de gün düzenliyelim dedikodu yapalım bütün gün.

Motosikleti
    Honda
    Ben aç insanlar için bir kaç yemek önerisi vereyim.

Iphone buğulama
    Firinda mikroçip
    Zeytinyağlı notped plaki

Devam edeyimmi?

Sevgili kardeşim;
    Kapitalizm var oldugu müddetçe hiçbir şey açlığı çözemez.
    Buna zekat vermek gibi ibadetlerde dahil.
    Biz onun hesabini daha önce yapmistik ama bir daha yapalim.
    Dunyadaki aç insan sayisi 1 milyar.
    Açlıl sınırindaki insan sayisi yaklasik 2 milyar.
    Toplam 3 milyar ediyor.

Dunya uzerindeki kisisel servet tutari 195 trilyon dolar.
    Biz yuvarlak hesap 200 trilyon diyelim.
    Bu servetin 40 da 1 i
    5 trilyon ediyor.
    5 trilyonu 3 milyar insana bölüştürdüğümüzde kişi başına yaklasik 1650 dolar düşüyor.
    Yani ayda yaklasik 130 dolar ki bu parayla Türkiyedeki açlari bile doyurmak mümkün değil.
    Yani para denilen nesnenin etrafinda döndükçe,
    Çözüm yok.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Transalp
    Ben aç insanlar için bir kaç yemek önerisi vereyim.

Iphone buğulama
    Firinda mikroçip
    Zeytinyağlı notped plaki

Devam edeyimmi?

Sevgili kardeşim;
    Kapitalizm var oldugu müddetçe hiçbir şey açlığı çözemez.
    Buna zekat vermek gibi ibadetlerde dahil.
    Biz onun hesabini daha önce yapmistik ama bir daha yapalim.
    Dunyadaki aç insan sayisi 1 milyar.
    Açlıl sınırindaki insan sayisi yaklasik 2 milyar.
    Toplam 3 milyar ediyor.

Dunya uzerindeki kisisel servet tutari 195 trilyon dolar.
    Biz yuvarlak hesap 200 trilyon diyelim.
    Bu servetin 40 da 1 i
    5 trilyon ediyor.
    5 trilyonu 3 milyar insana bölüştürdüğümüzde kişi başına yaklasik 1650 dolar düşüyor.
    Yani ayda yaklasik 130 dolar ki bu parayla Türkiyedeki açlari bile doyurmak mümkün değil.
    Yani para denilen nesnenin etrafinda döndükçe,
    Çözüm yok.
    Sen gerçekten dünyadaki servet tutarının 195 trilyon dolar olduğuna inanıyo musun?Peki ya bu ingiltere geçenlerde , ingiltere batıyo diyenlere karşı basına altın stoklarının fotoğrafını dağıtmıştı.Bunlar da dahil mi buna?Adamlar 200 yıldır dünyayı sömürüyo.Bu devletlerin stokları yanında kişisel servet tutarı çerez parası gibi kalır.Hadi onu geçtim bi de silah , uyuşturucu , kaçakçılık , kara para bunları hesaba katarsak bu servet iki katına çıkar.Kişi başına 130 dolar düşeceğine 260 dolar düşer.Bi de dinimizde az sadaka çok belayı kovar diye bi teşvik vardır.40 dolar da sadakadan gelse ayda kişi başı 300 dolar eder.Bi aile 4 kişi desen , kişi başı 300 dolardan 1.200 dolar yapar.Bu aile bırak aç kalmayı , her sene kaplıcaya tatile bile gider.

Motosikleti
    Honda
    Abicim ben hesabi servet uzerinden yaptim.
    Yani sen zekat mevzusuna girdigin icin.
    Yani o 195 trilyon servete gayrimenkuller falan da dahil.
    Yoksa isin nakit para kismina bakacak olursak durum cok daha feci.
    Feci çünkü dünyada su an dolaşımda olan para miktari sadece 5 trilyon.
    (2010 rakamlari,2012 yi bulamadim)
    Yani ister kacakcida,ister uyusturucu ve kadin tacirlerinde olsun, para bu kadar.
    Kisacasi rakamlarla senin hesaplar birbirini tutmuyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)