Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Otomobil seçimime yardım edin.Kararsızlık içindeyim.

Motovento
    REKLAM ALANI
    draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Bende bir çılgınlık yapıp chevy blazer alma arifesindeyim. Senede max 5.000 km yapacağım düşünülürse maliyet artı konforunun yaktığı benzinle diğer sınıf arabalarla kafa kafaya geleceğini düşünüyorum..

Not: 5 ay sonra 90 kilo olacak bir itim var, büyük bir araca mecburum..
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı VIA adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Çoq yani Euro Ncap felan hikaye diyorsun
    hikaye demiyorum,yanlis anlasilmasin.
    Ben amaca uygun kullanimdan bahsediyorum.
    Mesela yuk tasiyacaksaniz,gidip kamyon yada kamyonet aliyorsunuz.
    Gelip burda,
    arkadaslar, ben hergun iki ton yuk dagitacagim,
    sahinmi alayim,dogan mi diye soru sormazsiniz.
    Kamyonlar arasinda bir tercih meselesi olur ve birinci kriter, yuk tasima kapasitesidir.
    Ihtiyaca uygun secenekler belirlenir ve bunlar arasinda kiyaslama yapilir.Bu konu da boyle.
    Ben topigi acan arkadasimizin mutlu olmasini istiyorum.
    Hepimizin,begendigi arabalar,motosikletler var.
    Kendi isteklerimizi dusundugumuzde is o kadarda zor degil.
    Ama alacagimiz arac,
    sahsi degilde ailemizi mutlu etmeye yonelik oldugunda isler degisiyor.
    Bu topige konu olan sey,
    iki cocuklu bir aile.
    Muhtemelen alacaklari araci 3,5 yil kullanacaklar.
    Biz iki arac kullaniyoruz.
    Benim kullandigim arac kucuk.
    Sehir icinde rahat park edebilme gibi ozelliklerinden dolayi tercih ettim.
    Ama cocuklarla bir piknige bile gitmeye kalksak sorun oluyor.
    Mangali yerlestir,cocuklarin bisikletlerini koy,muhtemelen kirlenecekler,yedek kiyafet cantasi,yiyecek cantasi,suyuydu,icecegiydi derken kisa mesafe bile dert oluyor.
    Ustelik cocuklari iceri sokmaya calisirken,iki buklum yap,kafalarini uste carpmamaya calis,vs.vs.
    Mecburen yengene buyuk arac aldik.
    Dunya varmis.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    focus c-max tavsiye ederim. megane scenic de olabilir. küçük çocuklu aileler için mükemmel bir seçenektir. küçük oğlum doğduğunda scenic almıştım, 6 yıl kullandım ve çok memnundum. çocuk büyüyünce tarz değiştirdik.

kişisel kullanım tecrübelerimden bahsedersem:

renault fluence'in en dolu modelini bir yıl kullandım. asla para verip almam. megane'dan sonra böyle bir arabayı nasıl yaptılar hayret ediyorum. donanım, elektronik oyuncaklar, süslü konsol ve döşemeler tamam, fakat araba değil. yol tutuşu sıfır, çekişi zayıf. zaten satamıyorlar, nerede renault'un eski pazar payı?

linea'yı dört-beş aydır kullanıyorum. uygun fiyatlı bir seçenek olarak düşünülebilir. fiyat avantajını saymasanız pek övülecek bir tarafı yok. 1.3 dizel çekiş bakımından pek üzmüyor fakat sık vites değiştirmek gerekiyor. az yakıyor sanmayın; 1.6 dizel focus veya 1.5 dizel megane'dan en az 1 litre/100 km daha fazla yakar. makyajlı kasası hiç düşünülmemeli, zira o fiyatlar linea için yüksek.

doblo tarzı araçlar ülkemizde çok tutuluyor. ailelerin, bayan sürücülerin de beğenisini kazanmaya başladı. fakat bunların içini hiç sevemedim. fakat yeni partner'in iç mekanda kullanılan malzeme kalitesini epeyce düzeltmişler. kamyonetlikten çıkmış, arabaya benzemiş. düşünebilirsiniz.

tavsiyem ikinci el focus c-max olur. scenic'den hem daha güçlüdür, hem bagajı daha geniştir.

hangi marka/modele karar verecek olursanız olun, donanım denen şeye fazla takmayın. abs olmazsa olmaz, esp tercih edilmeli, ötesi benim gözümde yalan. 4'den fazla hava yastığı, kararan ayna, kendi yanan far, sensörlü silecek sadece arkadaşlara hava atmaya yarar. dolu dolu linea alacağıma, c-max'ın baz modelini tercih ederim.

VIA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660R- Afrika twin 1000L
    Elbette maksada ve ihtiyaçlara göre araç seçilecekte; yalnız bence halen en önemli kriter güvenliktir.Aynı motosiklet kullanırken bütçemizin yettiği en güvenilir en sağlam ekipmanı seçmeye çalışmamız gibi! Yedek can taşımadığım için ben sağlam arabaya binerim abi, sizlerede sağlam güvenli araç öneririm. Allah kimseye yaşatmasın ama kaza,takla vs. anlarında nekadar maksadımıza ihtiyacımıza uygun olursa olsun bir Hyundai Accentte yada kabini, tavanı, direkleri zayıf herhangi bir araçta olmak istemeyeceğimizden eminiz!

Whitehair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 SA
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hikaye demiyorum,yanlis anlasilmasin.
    Ben amaca uygun kullanimdan bahsediyorum.
    Mesela yuk tasiyacaksaniz,gidip kamyon yada kamyonet aliyorsunuz.
    Gelip burda,
    arkadaslar, ben hergun iki ton yuk dagitacagim,
    sahinmi alayim,dogan mi diye soru sormazsiniz.
    Kamyonlar arasinda bir tercih meselesi olur ve birinci kriter, yuk tasima kapasitesidir.
    Ihtiyaca uygun secenekler belirlenir ve bunlar arasinda kiyaslama yapilir.Bu konu da boyle.
    Ben topigi acan arkadasimizin mutlu olmasini istiyorum.
    Hepimizin,begendigi arabalar,motosikletler var.
    Kendi isteklerimizi dusundugumuzde is o kadarda zor degil.
    Ama alacagimiz arac,
    sahsi degilde ailemizi mutlu etmeye yonelik oldugunda isler degisiyor.
    Bu topige konu olan sey,
    iki cocuklu bir aile.
    Muhtemelen alacaklari araci 3,5 yil kullanacaklar.
    Biz iki arac kullaniyoruz.
    Benim kullandigim arac kucuk.
    Sehir icinde rahat park edebilme gibi ozelliklerinden dolayi tercih ettim.
    Ama cocuklarla bir piknige bile gitmeye kalksak sorun oluyor.
    Mangali yerlestir,cocuklarin bisikletlerini koy,muhtemelen kirlenecekler,yedek kiyafet cantasi,yiyecek cantasi,suyuydu,icecegiydi derken kisa mesafe bile dert oluyor.
    Ustelik cocuklari iceri sokmaya calisirken,iki buklum yap,kafalarini uste carpmamaya calis,vs.vs.
    Mecburen yengene buyuk arac aldik.
    Dunya varmis.
    Coq, Aslında bahsettiğin şeyleri gayet net anladım, Fakat burada Yakıt, konfor, güvenlik ve donanım bileşkesinin ortak noktasında seçilebilecek araçlar fiyat anlamında çokda geniş bir yelpazeye sahip değil,
    Çocuklar meselesinide ele alırsak; şuanki aracım albeada dahi inmek binmek sandığınız kadar sıkıntı olmuyor, hatta hiç olmuyor. 2.5 yaşında olan yardım dahi almadan kendisi binip inebiliyor.
    İhtiyaca uygunluk gerçekten bu anlamda yerini ancak bu kadar bulabilir bence ki eşim ben ve 2 çocuk totalde 160 kg + eşyalar dersek 250 kg yi geçmiyor neden yüksek araba almalıyım ki?

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:44 ----------

Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    focus c-max tavsiye ederim. megane scenic de olabilir. küçük çocuklu aileler için mükemmel bir seçenektir. küçük oğlum doğduğunda scenic almıştım, 6 yıl kullandım ve çok memnundum. çocuk büyüyünce tarz değiştirdik.

kişisel kullanım tecrübelerimden bahsedersem:

renault fluence'in en dolu modelini bir yıl kullandım. asla para verip almam. megane'dan sonra böyle bir arabayı nasıl yaptılar hayret ediyorum. donanım, elektronik oyuncaklar, süslü konsol ve döşemeler tamam, fakat araba değil. yol tutuşu sıfır, çekişi zayıf. zaten satamıyorlar, nerede renault'un eski pazar payı?

linea'yı dört-beş aydır kullanıyorum. uygun fiyatlı bir seçenek olarak düşünülebilir. fiyat avantajını saymasanız pek övülecek bir tarafı yok. 1.3 dizel çekiş bakımından pek üzmüyor fakat sık vites değiştirmek gerekiyor. az yakıyor sanmayın; 1.6 dizel focus veya 1.5 dizel megane'dan en az 1 litre/100 km daha fazla yakar. makyajlı kasası hiç düşünülmemeli, zira o fiyatlar linea için yüksek.

doblo tarzı araçlar ülkemizde çok tutuluyor. ailelerin, bayan sürücülerin de beğenisini kazanmaya başladı. fakat bunların içini hiç sevemedim. fakat yeni partner'in iç mekanda kullanılan malzeme kalitesini epeyce düzeltmişler. kamyonetlikten çıkmış, arabaya benzemiş. düşünebilirsiniz.

tavsiyem ikinci el focus c-max olur. scenic'den hem daha güçlüdür, hem bagajı daha geniştir.

hangi marka/modele karar verecek olursanız olun, donanım denen şeye fazla takmayın. abs olmazsa olmaz, esp tercih edilmeli, ötesi benim gözümde yalan. 4'den fazla hava yastığı, kararan ayna, kendi yanan far, sensörlü silecek sadece arkadaşlara hava atmaya yarar. dolu dolu linea alacağıma, c-max'ın baz modelini tercih ederim.
    Teşekkürler tavsiyenizi değerlendireceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:52 ----------

Elbette maksada ve ihtiyaçlara göre araç seçilecekte; yalnız bence halen en önemli kriter güvenliktir.Aynı motosiklet kullanırken bütçemizin yettiği en güvenilir en sağlam ekipmanı seçmeye çalışmamız gibi! Yedek can taşımadığım için ben sağlam arabaya binerim abi, sizlerede sağlam güvenli araç öneririm. Allah kimseye yaşatmasın ama kaza,takla vs. anlarında nekadar maksadımıza ihtiyacımıza uygun olursa olsun bir Hyundai Accentte yada kabini, tavanı, direkleri zayıf herhangi bir araçta olmak istemeyeceğimizden eminiz!
    Size kesinlikle katılıyorum.
    Görebildiğin en uzak yere git, oradan daha uzakları göreceksin.

Ben olsam fluence veya megane 2 yi seçerdim

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    fiat lineayı bir kere kullandım, kars-artvin-kars arası. beklediğimden çok iyi çıktı. iç hacmi çok iyi, sürücü tarafı için konuşuyorum tabiki. ve beni en çok etkileyen yakıt tüketimi. artvin merkeze gidenler bilir, iç tarafta ve sürekli dönemeçli, hız yapılması mümkün olmayan bir yol. hani sabit 80le 100le gidiyim diye birşey yok. o gün o yol da dahil 440km yol yaptık ve sadece 100tllik mazot gitti. 5,6 litreye denk geliyor. sabit hızla gidilebilecek bir yolda dahada az yakacağına eminim.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    Alıntı Whitehair adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Coq, Aslında bahsettiğin şeyleri gayet net anladım, Fakat burada Yakıt, konfor, güvenlik ve donanım bileşkesinin ortak noktasında seçilebilecek araçlar fiyat anlamında çokda geniş bir yelpazeye sahip değil,
    Çocuklar meselesinide ele alırsak; şuanki aracım albeada dahi inmek binmek sandığınız kadar sıkıntı olmuyor, hatta hiç olmuyor. 2.5 yaşında olan yardım dahi almadan kendisi binip inebiliyor.
    İhtiyaca uygunluk gerçekten bu anlamda yerini ancak bu kadar bulabilir bence ki eşim ben ve 2 çocuk totalde 160 kg + eşyalar dersek 250 kg yi geçmiyor neden yüksek araba almalıyım ki?
    ben de kendi tecrübelerimi paylaşayım:
    çocuk koltuğunun kemerini bağlamaya veya çözmeye uğraşırken arabanın içine iki büklüm olup eğilmek mi, bu işlemi rahatça yapmak mı? çocuğun uyuyakaldığı, kucağınıza almanız gereken durumlar da olacaktır.
    benim hanım, yolculuk sırasında çocuk huzursuzlanıp ağladığında ayağa kalkar, arka koltuğa geçer ve onunla ilgilenirdi. bu esnada araba hareket halinde, dikkatinizi çekerim.
    sedanların da aynı hacimde bagajı vardır fakat yüksek arabanın bagajı ayrı kullanışlıdır. çocuk arabasını, oyuncak skuteri veya bisikleti yan yatırıp, evirip çevirerek sığdırmak var; öylesine bırakıp bagaj kapağını kapatmak var.
    hangi arabanın bagajına iki bisikleti (biri 24 diğeri 20 jant) dik koyup, içine iki yetişkin ve iki çocuk binip, bagaj kapağını da kapatarak gidebilirsiniz?
    scenic'in veya c-max'ın yakıt sarfiyatı, aynı marka sedan modelinden çok farklı değildir. doğru, bu modeller türkiye'de az satılıyor fakat bu modellerin kıymetini bilen ve arayan bir kullanıcı kitlesi de mevcut. ikinci elde zarar edeceğinizi sanmayın.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hiç birini alma grand cheroke 5.2 al ama 95-96 model olsun çoooook geniş iç hacmi var fiyatı düşük 16 bin gibi alınabilir ve yok yok her türlü özellik var biraz vergisi var ama aslan besleyen yemini düşünmez

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Yılda 10 bin km'den az yapacaksanız Clio Grand Tour (Station wagon) güzel bir araç. 31 bin TL'ye sıfır km 1.2L 70hp benzinli modeli alabilirsiniz. Bagajı gayet büyük, iç hacmi de yeterli.

Biraz daha dinamik bir araç isterseniz 31 bin liraya Fiesta da alabilirsiniz.

VW Polo biraz pahalı kaçıyor, 1.2 lt motorları güçsüz.

Hyundai Accent, Fiat Albea, Renault Symbol gibi araçları almayın. Albea'nın yol tutuşu Toros'tan bile kötü, Accent'in 1.5 dizel motoru traktörden alınma, Symbol'ün her yanı dökülmeye meyilli.

Ben kendime Fiesta 1.2L benzinli aldım, yarın teslim alacağım. Çocuğum olsaydı Clio Grand Tour tercih ederdim. Fiesta da, Clio da EuroNCAP'ten 5 yıldız almış araçlar.

Whitehair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 SA
    Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hiç birini alma grand cheroke 5.2 al ama 95-96 model olsun çoooook geniş iç hacmi var fiyatı düşük 16 bin gibi alınabilir ve yok yok her türlü özellik var biraz vergisi var ama aslan besleyen yemini düşünmez
    Konuyu açarken ucundan kıyısından ilgisiz cevaplarında gelebileceğini tahmin edebiliyordum ama bu kadar da alakasız bir cevap geleceğini hiç düşünmemiştim. Umarım yaşınız yazdıklarımı idrak edecek kadar değildirde hakkınızda yanılmış olurum. Çünkü bu cevabı yazan ya alkollüdür yada çocuk. Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:25 ----------

Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yılda 10 bin km'den az yapacaksanız Clio Grand Tour (Station wagon) güzel bir araç. 31 bin TL'ye sıfır km 1.2L 70hp benzinli modeli alabilirsiniz. Bagajı gayet büyük, iç hacmi de yeterli.

Biraz daha dinamik bir araç isterseniz 31 bin liraya Fiesta da alabilirsiniz.

VW Polo biraz pahalı kaçıyor, 1.2 lt motorları güçsüz.

Hyundai Accent, Fiat Albea, Renault Symbol gibi araçları almayın. Albea'nın yol tutuşu Toros'tan bile kötü, Accent'in 1.5 dizel motoru traktörden alınma, Symbol'ün her yanı dökülmeye meyilli.

Ben kendime Fiesta 1.2L benzinli aldım, yarın teslim alacağım. Çocuğum olsaydı Clio Grand Tour tercih ederdim. Fiesta da, Clio da EuroNCAP'ten 5 yıldız almış araçlar.
    Öneriniz için teşekkür ederim. İnceleyeceğim.
    Görebildiğin en uzak yere git, oradan daha uzakları göreceksin.

platipus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İKİ TEKER OLSUN DA
    herkes kullanıcısı olduğu araçları över. bende de honda jazz var ve her açıdan gayet memnunum. özellikle sorunsuzluk, yakıt, güvenlik, kullanım kolaylığı, bagajı da 400 litre civarı. son kasasının güvenlik donanımı da iyi. bence değerlendirin derim.

Karlıyollar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Malesef Yok :)
    laguna son derece konforlu bir araba süper ötesi chevroletn görünşü güzel bna sorarsan laguna veya fluence süper ikiside

kaizeN188 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr esd
    Abicim yorumları okumadım ama yıllardır babamda renoult var ve benimde 3 4 yıldır kullanma şansım oluyor saolsun.. Bu zamana kadar büyük bir sorun yaşamadık arabamız 2005 model megane sedan 2 yani 2009larla aynı kasa oluyor sanırım.. bizde arabayı değiştirmeyi düşündük sonra bir baktım ki hiç gerek yok arabada otomatik klima ne biliyim yol bilgisayrı otomatk far yağmur sensörü var.. şimdi bu özelliklere sahip bir araba almak istesen fiyat katlanıyorda katlanıyor.. 2005 te 0 çıkardık arabaayı 90 bine geldi hiç büyük bir sorun yaşatmadı.. Ve hangi tamirciye götürsen anlıyor arabadan ve parçası kolay bulunuyor.. Bence bir sürüp karar verebilirsin ;)
    2011-2012 (yamaha Crypton)--( 2012-∞∞ Yamaha Ybr )

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Corolla yada Linea bak derim,diğerlerini geç heleki megane 2 yi hiç bakmadan geç,uzun yolda far kısa devre yaptı servise gittim,kaputu açtı ve bir kablonun giriş yeri az bişey erimiş,komple kablo değişecek dedi 1 metre civarında bi kabloydu 1.000 küsür lira dediler dumur oldum.
    Karadeniz - Giresun.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu kadar otoriter olma biraz tebesüm et şaka olsun diye yazdım dikkat edersen sonuna gülücük attım

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    line albea 2 sinide uzun km ler kullanmışlığım var.. hemi takside hemi şirket arabasında.. albea çok az yakıyor.... linea albeadan biraz fazla ama oda çok az yakıyor.. parçası uygun ve her yerde var..sağlamlığıda limitlerini aşmazsan sağlam.. ben de evli ve çocuklu bir aile babası olarak 2010 model dobloya sahipim.. çokta memnunum... her ne kadar donanım çok olmasada aslan gibi sığıyor bir kamyonet eşya ile geziyorum... yakıtı yok denecek kadar az...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

hercul3367 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt660r innova 125
    mitsubishi lancer derim başka bişey demem.
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...promotion_topl
    Para her şeydir diyen, para için her şeyi yapabilendir...
    Nasıl bir hayat yaşıyorsan, öyle ölürsünüz. Nasıl öldüyseniz, öylede dirilirsiniz.
    http://gezginpardus.blogcu.com/

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Kesinlikle..
    Fakat ben karsilastirmayi almak istedigim segmentte yapmaktan bahsediyorum.
    Cocuklu aileler icin en uygun araclardan ilk aklima gelenler sunlar.
    Ford c max ta da s max
    Wv touran
    Opel zafira
    Citroen picasso
    Renault scenic yada espace
    Peugeot 3008 ya da 5008
    Mercedes B
    Mutlaka dahasi var ama ilk aklima gelen bunlar.
    Bir guvenlik karsilastirmasi yapilacaksa, ben bunlarin arasinda yapmayi tercih ederim.
    Ihtiyacim olan bu modellerken,gidip daha guvenli diye volvo almam nesela.
    Anlatmak istedigim sey ozetle budur.
    Tabi her sey butceye bagli.
    Arkadasimiz icin hayirlisi neyse o olsun.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    coq iyi güzel diyorsunda bu saydığın araç sınıfının Türkiye de pek pazarı yok. Fiyatlarıda çok yüksek otomobillere göre.

Almak istersen sıfır alabilirsin çünkü sıfırı pek satılmadığı için ikinci eli yok.

Yani o bahsettiğin aile arabası kültürü bizde yok maalesef.

Ya 4 kişilik binek araba alır 6 kişi bineriz yada 6 kişi için 10 kişilik transporter filan alırız biz millet olarak

Bende focus tavsiye ederim, dayanıklıdır sağlamdır güvenlidir büyüktür güçlüdür.

İstediğin zaman müşterisi hazır satarsın da.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler