Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Manisada bulunan bu köprüyü arıyorum.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Eylül ayı içerisinde yapmayı planladığım 2 gün sürecek Foça-Uşak arası "Gediz Nehri'ne yolculuk" adını verdiğim gezimin bir parçası olarak Gediz Nehri üzerinde bulunan tarihi köprüleri de gezmek istiyorum. Araştırmalarım sonucu Doç.Dr. Mehmet Akif CEYLAN'ın hazırladığı "Gediz havzasında Tarihi Köprüler ve Fonksiyonel Özellikleri" makalesine rastladım ve gezi rotama bu köprüleri de ekledim.

Bütün köprüleri gerek Google'da aratarak gerek makalede yazan tariflerine göre Google Earth'da bularak rotamı planladım. Sadece Değirmen Köprüsü adı verilen köprüyü bulamadım. Makalede yazan bilgileri:

Değirmen Köprüsü
    Köprü, Salihli ilçesinde Hacılar Köyü‟nün 500 m kadar batısında, Alaşehir Çayı‟nın menderesli akış gösterdiği eski bir yatağı üzerinde yer almaktadır. Kız Köprüsü adı da verilir. Değirmen Köprüsü, Alaşehir Çayı‟nın Gediz Nehri‟ne boşalmadan önce, ovanın kuzey kesiminde akışın kısmen istikrar kazandığı, topografya bakımından elverişli bir yerde inşa edilmiştir.

Kuzey-güney doğrultusunda uzanan köprünün en az dört gözlü olduğu söylenebilir. İki gözü sağlam ve bir gözü kısmen yıkılmış olan köprü taş malzemeyle inşa edilmiştir (Fotoğraf 12). Korkuluk duvarları bulunmayan köprünün inşasında kalker, kuvarsit, kumtaşı, şist, tuğla ve kısmen de devşirme taşlar kullanılmıştır. Mevcut haliyle yaklaşık 45-50 m uzunluğunda ve 2 m genişliğinde olan köprünün ayakları, Alaşehir Çayı‟nın getirdiği detritik malzeme ile kısmen örtülmüş ve bu yüzden köprünün yüksekliğini ölçmek mümkün olmamıştır. Ancak görünen yüksekliği 1.5 m kadardır. Islah edilen Alaşehir Çayı, nispeten geniş ve derin bir kanala alınmış, bugün köprünün yaklaşık 200 m güneyinden geçmektedir.

Değirmen Köprüsü, konum bakımından Kemaliye, Adala, Borlu, Gördes, Demirci, Alaşehir, Buldan ve Denizli ile İzmir, Salihli, Kula, Uşak ve Afyonkarahisar arasına rastlayan ulaşım güzergâhlarının üzerinde yer almaktadır. Yine köprü, Alaşehir ilçesinin Kavaklıdere kasabasını takiben Bozdağlar üzerindeki Kiraz Yaylası‟na ve oradan Kiraz‟a tali bir yolla bağlantı sağlayan güzergâhta bulunmaktadır.

Bir kitabe olmadığı gibi, köprünün ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı konusunda henüz bir belgeye ve bilgiye rastlanmamıştır. Fakat köprünün Kemaliye ve Adala‟da birçok vakıf eserleri bulunan Saruhanoğulları Beyliği döneminde veya Osmanlı döneminde inşa edilmesi ihtimal dâhilindedir. Mevcut durumdan Değirmen Köprüsü‟nün çok uzun bir zamandan beri ulaşımda kullanılmadığı ve tamir edilmediği anlaşılmaktadır.

Bahsettiğim köprüyü bilen, gören varsa ve ayrıca Manisa ve Uşak civarında burasıda mutlaka görülmeli dediğiniz yer tavsiyeside verebilecek arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

Şimdiden yardımcı olanlara teşekkürler.
    Bilge değil sadece ahmaklar her şeyi bilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    hocam dediğiniz köprüyü bilmiyorum ama, manisa denizli arası gidip geliyorum ayda 1-2.
    hatırladığım tek köprü bu, manisa ile turgutlu arasında da bu köprü sizin ilgilendikleriniz kadar eski değil heralde.
    umurcan bunu beğendi.
    20

Motosikleti
    BMW F650GS
    Ömrüm yetse 300-400 sene sonra rotama dahil ederdim.

eski dere yatağı diyor yani şimdi yokmuş...o yüzden gözden kaçtı galiba...tarif çok bariz...oralardada sorarsın...yolun açık olsun...

Motosikleti
    BMW F650GS
    Yazan tarife göre baya bir aradığım için gözden kaçan bir durum yok. İyi dilekleriniz için teşekkürler.

ferhatdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache
    defineci dostlara durulur ,dermişim, arda kardeşimiz kazıcak köprünün bacaklarını
    tr100a bunu beğendi.

kanmix_x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf150,Ybr,Tvs üçlüsü :)]
    Çok eski bir köprüye benziyor dere yatağı deyil şimdi gibi görünüyor
    İmza yok
    Ne Oldu Ha, Vuruyummu Sırtına
    Oğlum Bak Git

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Eğer gidersen memleketim uşağın ilçesi olan karahallı da bulunan clandras köprüsünü gezmeni tavsiye ederim. Bölgenin en önemli mesire yeridir ve köprü 2500 yıllıktır. Lidyalilar dan kalmadır..

TATLIHIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    (14) Yamaha Ybr (16) Yamaha Ybr
    Manisada böyle bi köprü yokk
    Çözüm yolu var balansörlü çinli almak örnek su an kullandıgım drift , cbf 150 ye bile kafa tutabilirim titresimsizlik konusunda. Time Shift

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Bu arada. @egelim_43 ahmet abi sana yardımcı olacaktır..

mevlütlü ile ismetiye arası hacılı köyü var ortası olmasın...

Merhaba;
    İnternette dolaşırken köprüyü aradığınızı gördüm. Yardımcı olmak için üye oldum. Ben hergün bu köprünün önünden geçiyorum.
    Salihli'de oturuyorum ve Kemaliye kasabası'nda tavukçulukla uğraşıyorum. Ziraat mühendisiyim.
    Köprü eski Alaşehir yolu üzerinde Hacılı köyünün yakınında resimde görüldüğü gibi aynen duruyor.
    Alaşehir çayının zamanla yatağını değiştirmesi sonucu çaydan 100 metre içerde kalmış. Zamana karşı direniyor.
    Tarla sahibi bakalım ne zaman yok edecek? Devletin sahip çıkmadığı değerlerimizden biri.
    Yardımcı olmaya çalışırım. Tel:05337716019

Motosikleti
    BMW F650GS
    Merhaba;

Yardımınız için çok teşekkür ederim. Başlıkta da belirttiğim gibi planımda bir bu köprü eksikti. Şu an planım tamamlandı. Geziyi ne zaman yapabileceğim belirsiz olsa da numaranızı kaydettim. Geldiğimde sizi mutlaka arayacağım. Tekrar teşekkür ederim.

c90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 500R 2014 HONDA
    Alıntı Arda_Karaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eylül ayı içerisinde yapmayı planladığım 2 gün sürecek Foça-Uşak arası "Gediz Nehri'ne yolculuk" adını verdiğim gezimin bir parçası olarak Gediz Nehri üzerinde bulunan tarihi köprüleri de gezmek istiyorum. Araştırmalarım sonucu Doç.Dr. Mehmet Akif CEYLAN'ın hazırladığı "Gediz havzasında Tarihi Köprüler ve Fonksiyonel Özellikleri" makalesine rastladım ve gezi rotama bu köprüleri de ekledim.

Bütün köprüleri gerek Google'da aratarak gerek makalede yazan tariflerine göre Google Earth'da bularak rotamı planladım. Sadece Değirmen Köprüsü adı verilen köprüyü bulamadım. Makalede yazan bilgileri:

http://a1208.hizliresim.com/10/d/bt253.png

Değirmen Köprüsü
    Köprü, Salihli ilçesinde Hacılar Köyü‟nün 500 m kadar batısında, Alaşehir Çayı‟nın menderesli akış gösterdiği eski bir yatağı üzerinde yer almaktadır. Kız Köprüsü adı da verilir. Değirmen Köprüsü, Alaşehir Çayı‟nın Gediz Nehri‟ne boşalmadan önce, ovanın kuzey kesiminde akışın kısmen istikrar kazandığı, topografya bakımından elverişli bir yerde inşa edilmiştir.

Kuzey-güney doğrultusunda uzanan köprünün en az dört gözlü olduğu söylenebilir. İki gözü sağlam ve bir gözü kısmen yıkılmış olan köprü taş malzemeyle inşa edilmiştir (Fotoğraf 12). Korkuluk duvarları bulunmayan köprünün inşasında kalker, kuvarsit, kumtaşı, şist, tuğla ve kısmen de devşirme taşlar kullanılmıştır. Mevcut haliyle yaklaşık 45-50 m uzunluğunda ve 2 m genişliğinde olan köprünün ayakları, Alaşehir Çayı‟nın getirdiği detritik malzeme ile kısmen örtülmüş ve bu yüzden köprünün yüksekliğini ölçmek mümkün olmamıştır. Ancak görünen yüksekliği 1.5 m kadardır. Islah edilen Alaşehir Çayı, nispeten geniş ve derin bir kanala alınmış, bugün köprünün yaklaşık 200 m güneyinden geçmektedir.

Değirmen Köprüsü, konum bakımından Kemaliye, Adala, Borlu, Gördes, Demirci, Alaşehir, Buldan ve Denizli ile İzmir, Salihli, Kula, Uşak ve Afyonkarahisar arasına rastlayan ulaşım güzergâhlarının üzerinde yer almaktadır. Yine köprü, Alaşehir ilçesinin Kavaklıdere kasabasını takiben Bozdağlar üzerindeki Kiraz Yaylası‟na ve oradan Kiraz‟a tali bir yolla bağlantı sağlayan güzergâhta bulunmaktadır.

Bir kitabe olmadığı gibi, köprünün ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı konusunda henüz bir belgeye ve bilgiye rastlanmamıştır. Fakat köprünün Kemaliye ve Adala‟da birçok vakıf eserleri bulunan Saruhanoğulları Beyliği döneminde veya Osmanlı döneminde inşa edilmesi ihtimal dâhilindedir. Mevcut durumdan Değirmen Köprüsü‟nün çok uzun bir zamandan beri ulaşımda kullanılmadığı ve tamir edilmediği anlaşılmaktadır.

Bahsettiğim köprüyü bilen, gören varsa ve ayrıca Manisa ve Uşak civarında burasıda mutlaka görülmeli dediğiniz yer tavsiyeside verebilecek arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

Şimdiden yardımcı olanlara teşekkürler.
    bu resim yanlış hatırlamıyorsam Sart-Salihli-Manisa eski yolun salihli yönünde sol tarafında çaltılı inişinin solunda içeride kalıyor gözle rahat görülüyor
    KASKINI TAK ki DOSTLUĞUMUZ UZUN OLSUN
    Taşları Bağlamışlar , Köpekler Serbest
    Eşkiya Düze İnmiş , Yiğitler Derdest

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)