Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

CERN'den Higgs parçacığı açıklaması...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Şahsen beni heyecanlandıran bir deney.Belkide dünyanın geleceğine çok büyük etkisi olacak bir olaya tanıklık ediyoruzdur.Ne diyelim, beyinlerine sağlık.
    Benim, bu deneyden anladığım sonuç; maddeye kütlesini veren parçacığı bulmuş olmaları.

Keşke ülkemizde bilim dünyasına büyük katkılarda bulunsa.Fakat yüzyıllardır bize yüklenen ve bizim kabullendiğimiz aşağılık kompleksi yüzünden bir türlü gelişme gösteremedik.200 yıl geriden gelmeyi sürdürüyoruz hala.Batı bir şeyler bulur biz ise anca "Zaten Kuran-ı Kerim'de yazıyor." deriz.

Ayrıca belirtmeliyimki; bana göre bu deneyin sonucu Allah'a inanmak için bir neden daha..
    ANGARAJ

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı İHTİYAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Fatih,

Ben anlamaya çalışanlardanım, ben bilmem beyim bilir, o ne derse doğrudur diyenlerden değilim.

Hatta ben kimilerine göre manyak bile sayılırım, ECU, PİC yazarken araya koyduğu kapıdan mutlu olan bir kırığım belkide.

Öğrenme hastalığı aidsten bile bile tehlikelidir, insanı yoldan cıkarır maazallah.
    eyvallah abi,
    ben de dayatılmış, öğretilmiş, kandırılmışlığım varsa bi an evvel hakikat yolunu bulmayı dileyenlerdenim.
    epey samimi yazmak gerekirse;
    ECU filan hiç anlamıyorum.
    atılan mesajlardan aklımca çıkardığım;
    allah inancını çürüttüğü iddia edilen bir açıklama mı var fizik camiasında?
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eyvallah abi,
    ben de dayatılmış, öğretilmiş, kandırılmışlığım varsa bi an evvel hakikat yolunu bulmayı dileyenlerdenim.
    Otomasyon sektöründe çalışmıştım bi süre.
    Oradaki elektrik-elektronikçi arkadaşların PLC programlarında görüyordum bunları.
    Sanırım ECU, PIC ve Kapı elektrik-elektronikle ilgili olsa gerek.

Ahanda konuya katkım budur.
    Bilmiyorum tanrı parçacığı yada higgs nedir ne işe yarar.
    En iyisi google kişisine biraz danışayım ben
    Motosikletli Kaplumbağa...

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok çok çok basite indirgenmiş hali ile, maddenin parçacıklardan oluştuğunu biliniyor ancak nasıl kütle kazandığı açıklanamıyordu. Higgs diye bir ağabey çıktı dedi ki, "Kendisiyle etkileşime giren diğer parçacıklara kütle kazandıran bir parçacık olmalı"... Fizikçiler bu fikri pek beğendiler çünkü eldeki teorilere çok iyi oturan, anlamlı bir yaklaşımdı. Parçacığa da Higgs parçacığı dendi. Yalnız bir sorun vardı, bu parçacık gözlemlenemiyordu yani yalnızca bir fikirden ibaretti. Şu anda olan işte bu parçacığın gözlemlenebilmiş olmasıdır. Artık incelenebilecek, karakteri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olunabilecektir. Bu şu demektir: Kütle kavramı daha iyi anlaşılacaktır. Bunun doğal sonucu olarak kütle-çekim ile ilgili bilimsel bir çok gelişme yaşanacaktır. Ayrıca maddelerin kütle kazanmaları konusundaki bilgi birikimi geliştikçe, evrenin büyük bir çoğunluğunu oluşturduğu bilinen ancak hakkında başkaca hiçbir şey bilinmeyen "kara madde" ile ilgili çeşitli kestirimler yapılabilecek, gelişmeler elde edilebilecektir.

Ne işe yarar, günlük hayatımızı nasıl etkiler? Bunu sormak bile garip aslında. Madde ile ilgili bu derece derinleşen bilgi birikimi örneğin enerji üretimi konusunda bir çok gelişmeyi de beraberinde getirebilir. Ya da gravitasyon (kütle-çekim) konusunda elde edilebilecek gelişmeler bize yıldızlar arası yolculuğun kapısını dahi açabilir. Bu örnekler genişletilebilir.

Hiçbir şeye yaramasa dahi evrenin kökeni hakkında bir bilinmezi daha çözmüş olmak yeterince heyecan verici değil mi? Galileo dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söylediğinde, pratikte o günün insanlarına ne faydası dokunmuştu? Biraz da onun sayesinde bugün Marsa araç gönderebiliyoruz. Diyebilirsiniz ki, Marsa araç göndermenin pratikte ne faydası var? Ben de en basitinden şunu sorarım, teflon tava kullanıyor musun?
    MotorKafa, Faruk.UZN, Shrieker ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu deney sonucunda geliştirilecek cihazla bir düğmeye basıp göz açıp kapayıncaya kadar İst.dan İzmire gidebilecek miyim? Yani ışınlanma hayallerimiz gerçek oluyor mu, onu diyin bana bakiyim!
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    parçacığın hastasıyız dedee...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Yarin sabah kalktiginizda uzay yolu dizisinin ortasinda uyanmiyacaksiniz.

Ama Insanlik yavas yavas gecmisini teorilere gore degil ispatlara gore ogrenmeye basliyor.

Her turlu olusum beraberinde bir enerji getirir. Amac sonuz enerjiyi bulmaktir. Her ne kadar Gunes bile sonsuz bir enerji olmasa bile , bilinen en iyi enerji depolarindan oldugu kesin. 5 milyarcik omrude hatiri sayilir bir sure. Gunesin de tek olmadigini hatirlatalim. 200 tane benzer yapida gunes var. Etrafimizda.

Iste Samanyolu , dunya Gunes derken tum bu olusumlarin start noktasinda ortak bir isim var artik. "Tanri parcacagi".

Bu sistem insanligin kendi dunyasini cok daha iyi tanimasini ve ona nasil davranmasi gerektigini anlatacak bir bulus.

Belki bir gun ilk yapay dunyayi bile yapabiliriz. Kim bilir
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

platipus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İKİ TEKER OLSUN DA
    eyvallah abi,

"Fizikçi Leon Lederman, Higgs Bozonu'na, tespit edilmesi çok güç olmasından dolayı, esprili bir dille "Kahrolası Parçacık" demeye ve konuyla ilgili kitabına da bu ismi vermeye niyetlense de yayınevi tarafından sansür uygulanarak bu isim Tanrı Parçacığı olarak değiştirilmiş ve medya da çok daha cazip olan Tanrı Parçacığı lafına balıklama atlayarak bu ismin yaygınlaşmasını sağlamış. Bu yüzden dini kesimler tarafından CERN'de Tanrı'nın varlığına dair kanıtlar arandığı zannediliyor. Oysa ki Higgs Bozonu'na ismini veren Peter Higgs (ki kendisi ateisttir) de dahil olmak üzere, bilim dünyasındaki birçok isim, Tanrı Parçacığı lafından haklı olarak rahatsız."

tabi işin aslını bilmeyenler veya az okuyup çok konuşanlar için nereye çekersen oraya giden bir mevzu. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanları göstermesi bile higgs bozonunun ne büyük bir keşif olduğunun göstergesi
    sulokurt bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Arkadas, televole seyredeceginize biraz okuyun.
    Vay efendim konuya nasil vakif oluyormusuz.
    Bu CERN mevzusu ilimsel olarak ilginizi çekmiyor olsa bile ulem Dan Brown da mi okumadiniz.
    Insan biraz merak eder yahu etrafta ne olup bitiyor diye.

Konunun ne detayi, ne de fizik bilimi açisindan önemini kavrayabilmis degilim.
    Ama karsilastigim her yaziyi okurum.
    Yazarina bile dikkat etmem.
    Bu CERN mevzusunu Dan Brown'un bir romaninda ögrendim.
    Ben hergün neredeyse bütün köse yazarlarini okurum.
    Onlardan birisi bu CERN ve Tanri parçacigi hakkinda bir kaç yazi yazdi.
    Benim gibi dangalaklarin bile anlayabilecegi basitlikte yazdigi için konuya azbuçuk hakim oldum ve takip ettim.
    Adamin adini bile hatirlamiyorum.
    Hatirlasam, tigerim kaplanima link atacagim.
    Ama beyin isim hatirlamasa da aldigi bilgiyi hatirliyor.
    Yani bazi insanlarin neden sasirdigina ben sasiriyorum.
    Feyzbukta patates sogan ekip, inek sagarken bile bunu yapabilirsiniz.
    Yeterki dunyada ne olup bittigini bi merak edin.

Yoksa birisi bu deney için tanri parçacigi der,dangalaklar ayaga kalkar,vay efendim sen tanriyimi bulmaya çalisiyorsun, ya da inkar mi ediyorsun deyip yaygara yapar,adama büyük patlama, hani hiç bir sey yokken bir sey oldu, ya da islami deyimle, ol dedik oldu desek!!!!
    çamurdan insan yapan, heykeltras tanriya inananlara bir sey ifade edermi diye düsünmekteyim.
    Aykut009 bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ateistlere göre evren yoktan var edilmedi, madde hep vardı, kütle kazandı. Dünya ve gezegenler oluştu
    Bazılarına göre de, evren hiçlikten oluştu, Big Bang denilen büyük bir patlama gerçekleşerek evren, dünya, güneş sistemi oluştu. Bu da biz inanan insanlar için en mantıklı açıklama gibi duruyor.

O (Allah) Evren’i (Gökleri) ve yeryüzünü yoktan yaratandır (bedea). O, bir işin olmasına karar verirse yalnızca “Ol” der, o da hemen oluverir. (2 Bakara Suresi, 117)
    Bedea: Geçmişte bir örneği olmaksınız ( yoktan) ihdas ve icad eden”
    davutyuksel, UNdocab ve djan bunu beğendiler.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    eyvallah abi,

Nasıl desem Fatihim kardeşim,

Benim derdim yaradanla değil.

Bilimin derdi yaradanla hiç değil.

Asıl dert yaratılışcıların dayandığı konuların sorgulanıp cevaplarının bulunuyor olması, kısacası bu dert yaratılışçıların derdi.

Yoksa bilim kim ne diyor kim ne söylüyor derdinde hiç değil.

Bilim ne oluyor ne bitiyorun derdinde ve bunun için insanların kafasına değil evrenin belleğine bakıyor.
    COQ, Shrieker ve ferguson bunu beğendiler.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville
    Böyle bir konunun burda konuşulması bile güzel , hayat bir evrim içinde devam ediyor ...

Ne kadar anlamasakta bunun bir parçasıyız...

Biz görmesekte 100 yıl sonra bu konuşulanlar normal kabul edilirken yeni öğrenilenler "ne işe yarar ki bu" denilerek yeni bir 100 yıla kendini bırakacak....
    Shrieker bunu beğendi.
    Köpeğe atılan bir kemik yardımseverlik değildir. Yardımseverlik, en az köpek kadar aç olduğunda etini onunla paylaşmaktır. Jack London

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    bakın abiler
    bu hibicibicis denen adamın teorisi tutar da sonsuz enerjinin kaynağı keşfedilince, bu amerika "amaaan peetrol" deyü sağı solu bombalamayı kesecekse derhal kuvvetmira biladerimlen baba yadigarı cnc yi bozup hadron çarpıştırıcıya çeviriveririz
    parçacıkları daha da hızlandırmak için karbüratörün memesiyle oynarız, dişli değiştiririz, tel cant takarız
    yeterki bu amerika hibinyoluk yapmasın
    eğer deneyler esnasında karadelik neyin olursa da banyo terliğiyle "iki patpat" söndürürüz anında
    yok, bunca bulguya rağmen hala petrol tüketen içten yanmalı motor teknolojisi devam ettirilecekse uğraştırmayın bizi
    sahi elektromanyetizma yeterince geliştirilmedi miydi? onu neden kullanmıyoruz?

şimdi biraz da ciddi konuşalım
    madde ye parçacıklardan oluşan bir şey gözüyle baktığınızda baştan yanlışa düşmüşsünüz demektir
    hiç higgs bozonuyla filan uğraşmasınlar
    elektronun dalga gibi davranmasını çözsünler olay orada biter
    ben, de broglie yi işlerken ortaokuldan ayrıldım

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Turkiyede bir bilim adami cikip devletten 30 km /2 alan isteyip Tanri Parcacigini bulacam deseydi. Buyuk ihtimalle coktan Silivri ceza evini gormustu. Daha bir sey yapmasina gerek yok , birileri o proje isminden rencide olduk , duygularimiz kirildi der, sirf projenin isminden 30 sene ceza yemesini saglardi.

Mesele Anti maddeyi bulmak degil sadece. Bunu kesif ederken oyle bir yan sanayi gelisti ki . Bunun ticari etkisi ve bulunan her yeniligin dunyaya kazandirdiklari baska bir boyut. Payrex gibi her insanin mutfaginda bulunan camin Nasa tarafindan Uzay projesi esnasinda mekik camlari icin bulundugunun ornegi iyi olur sanirim. O donemlerde bir cok ulke icin uzay projesi sacmaliktan ote bir sey degildi. Bugun Uzay projeniz yok ise size ciddi gelismis devlet gozu ile bakmiyorlar bile. Bu arada Turkiyeninde Aselsan ile yaptigi bir projesi var.

Coq bu arada bildigim kadari ile Dan Brown asla ne Cern e nede Vatikan kutuphanesine girebilmis.
    Aykut009 bunu beğendi.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eyvallah abi,
    Ustam, işi din tartışmasına dökmesek ne güzel olurdu gerçi ama illa da soracaksan, var fizikte böyle bir durum. Ancak bunun Higgs parçacığı ile alakası yok, fiziğin en temel kuralıdır kendileri, "Hiçbir şey vardan yok, yoktan var olamaz" der...

Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ateistlere göre evren yoktan var edilmedi, madde hep vardı, kütle kazandı. Dünya ve gezegenler oluştu
    Madde hep var mıydı? Bunca yıllık ateistim, ilk senden duyuyorum. N'aptın aga sen

Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elektronun dalga gibi davranmasını çözsünler olay orada biter
    Ya bizimle dalga geçiyorsun ya da incelediğin en derin bilimsel analiz "What Bleep Do We Know"

Umarım ilkidir.

Not: What Bleep Do We Know'un bilimsel bir yönü olduğunu düşündüğümden yazmadım yukarıdakileri. Aman diyim, yanlış anlaşılır filan.
    RamonRojo bunu beğendi.
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

c90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 500R 2014 HONDA
    bakın beyler madde varlıktır bir şeyin oluşabilmesi için madde olmayan ve maddeye şekil kütle ve hacim veren bir şey daha var madem jimnastik yapıyorsunuz madde+anti madde=varoluş kütle ve hacim bu da bir çeşit ying yang meselesi sadece bu madde anti madde ilişkisi değil bir cisim bir başka cismi çekerken aynı zaman da iter yani bütün oluşumların temelinde mutlaka zıtlıklar vardır. bu etkileşim dengesinin bozulması bir felakettir. CERN de yapılan çalışma basitleştirilerek büyük çapta başlatılabilir olması belkide asırlar alacak fakat
    bunun atom bombasından daha tehlikeli ve birde yok oluşa neden olacak bir ayrışıma sebep olabileceği de aklımızın bir yerinde bulundurulsun toplamda eşit çekim ve kütleye sahip üç mıknatısı eşit uzaklıklarda tutarsak ortadaki mıknatıs havada asılı kalabilir ya kenarda olan bir mıknatısın bir tanesini ortadaki mıknatısa yaklaştırırsak ne olur..........................
    http://www.zamandayolculuk.com/cetin...addekurami.htm http://www.sizinti.com.tr/konular/ay...urdukleri.html http://www.kuark.org/2012/02/anti-ma...ddenin-dogasi/ http://www.ntvmsnbc.com/id/25239379/#storyContinued

***Ve min kulli şey’in halaknâ zevceynî leallekum tezekkerûn(tezekkerûne).
    ***Ve Biz, herşeyi iki çift yarattık. Umulur ki, öğüt alıp-düşünürsünüz. (Zariyat Suresi, 49)
    KASKINI TAK ki DOSTLUĞUMUZ UZUN OLSUN
    Taşları Bağlamışlar , Köpekler Serbest
    Eşkiya Düze İnmiş , Yiğitler Derdest

Motosikleti
    xt 600
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çamurdan insan yapan, heykeltras tanriya inananlara bir sey ifade edermi diye düsünmekteyim.
    ha onu söyle. bi halt anlamadıkları mevzuya mal bulmuş mağribi gibi sarılanların esas meselesi belli oldu.
    ne diye bunu böyle laf arasında dillendiriyorsun?
    biraz cesaret.
    düşündüklerinden dolayı kimsenin pipisini kesmedik bugüne kadar.
    big-bang ile de allah inancını çürütme iddiasındaydı bi kısım "bilimsel" çevreler.
    şimdi higgs bozonu.
    hazret meseleyi köşe yazarından öğrenmiş, bize "biraz okuyun" buyuruyor.
    alemsiniz
    UNdocab bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha xt 600
    Bugün bilimsel olarak Tanrı'nın olmadığı ispatlansa bile bir çok insan inadına Tanrı var diyecek.İnanmak bilmekten kolaydır.hiçbir şey yoktan var olamaz diyen teist arkadaşlara Tanrı nasıl oluştu o zaman onu da başka güç yarattı dediğim zaman aldığım cevap en fazla töbe haşa oluyor.O yüzden isteyen inansın bu seçimdir kader değil.Ayrıca ateist olmak hiçde öyle havalı birşey değil ve ibadetler zor geliyormuşta ondan ateist olunuyormuş gibi bir durumda yok.düşünsenize öldükten sonra yok olmayı düşünmek mi ferahlatıcı yoksa sonsuz cennet nimetleri mi...
    Onun için tavsiyem şudur ki inançlı arkadaşlara açıp kendi dilinizde meal okumayın ki kafanız karışıp ateist olmaya falan kalkmayın hele fakir bir işçiyseniz bunu hiç yapmayın.
    Arapça okumadan anlaşılmaz diyen arkadaşlara dünyadaki 7 milyar insanın arapça öğrenmek zorunda bırakan bir tanrı mantıksız ya da sırf müslüman bir ülkede doğmadığı için yaklaşık 1.5 milyarlık müslümandan ayrı olarak geri kalan 5.5 milyar insanı cehenneme atacak tanrı fikri pek aklıma yatmıyor.Ayrıca itiraf edin dininizi siz seçmediniz.Din atalardan mirastır.Hristiyan bir ailede doğsanız hristiyan olup sadece hristiyanlar cennete gidecek geri kalan cehenneme gider diyecektiniz.Birde dünyaya bakın hangi ülkeler geri Afrika ülkeleri,müslüman ülkeler,güney amerika ülkeleri(baskın katoliklik).Adamlar orada 50 yıldır deney yapıyor bilim ve insanlık adına geri kalmış ülkelerde anca dalga geçiliyor.
    platipus bunu beğendi.

Motosikleti
    xt 600
    Alıntı BBelt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ustam, işi din tartışmasına dökmesek ne güzel olurdu gerçi ama illa da soracaksan, var fizikte böyle bir durum. Ancak bunun Higgs parçacığı ile alakası yok, fiziğin en temel kuralıdır kendileri, "Hiçbir şey vardan yok, yoktan var olamaz" der...
    muhterem bebiş;
    işi oraya taşıma diyorsun da;
    konunun açılışında ve devamındaki mesajlarda öyle bir temayül zaten var.
    sözüm meclisten içeri, şahsından dışarı;
    hem "kral çıplak" dediğini zannedip hem de konunun kralla alakası yok deyip alttan alta propoganda yapmak ne menem iştir?

monur00006 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Honda CBR250R
    Stephen Hawking 100 dolarlık iddiasını kaybetmiş oldu böylece Hiçbir şey yapamazlar diyordu

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)