Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Atatürk'süz 'Hatıra para' tedavülde

Motovento
    REKLAM ALANI
    Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    http://haber.gazetevatan.com/Haber/458068/1/Gundem

Atatürk'süz 'Hatıra para' tedavülde

Arka yüzünde ''Türkçe Olimpiyatları'' yazan madeni 1 liralar alışverişte kullanılıyor

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için 10. yıla özel çıkarılan madeni bir liradan Atatürk resmi çıkarılarak 1 milyon adet basılması ve alışverişte kullanılması yurttaşların tepkiye neden oldu.

Pendik’ten arayan ve adının açıklanmasını istemeyen bir market sahibi Kurtköy Uydukent’teki marketlerinde akşam kasa hesabı yaparken madeni üzerinde Atatürk resmi olmayan 1 Türk lirasına rastladığını belirterek “Hatıra” amacıyla basılmış paraların alışverişte kullanılamayacağını ve daha önce benzer şekilde basılan paraların kullanılmadığına dikkat çekti. “Hatıra amacıyla basıldığı belirtiliyor, fakat alışverişte de kullanılıyor. Bu kabul edilebilir değil” ifadelerini kullanan market sahibi şunları söyledi:

“Paralar normal 1 TL’lere benzediği için alışveriş sırasında dikkatimi çekmemiş. Akşam paraları sayarken Türkçe Olimpiyatları 10. yıl yazısını gördüm. Birkaç tane daha çıkınca, paranın iki yüzünde de sadece yazıların olduğunu gördük. Bu paraların piyasaya sürülmesi ile insanlar yavaş yavaş bir şeylere alıştırılmak isteniyor. Atatürk resminin çıkarılarak bir cemaatin organize ettiği şenliğin Türk parası üzerine basılması çok düşündürücü ve üzücü bir durum. Ben Atatürk’e bağlı bir Türk yurttaşı olarak para üzerinden Atatürk resminin kaldırılmasını ve cemaat propagandası yapılmasını kabullenemiyorum.”

Türkçe Olimpiyatları için bastırılan paralara tepki gösteren Sevgi Kaya ise “Yurtdışında yaşayan bir cemaat liderinin organize ettirdiği etkinlik için özel para bastırılması Türkiye adına utanç vericidir. Darphane’nin bu şekilde para basması cemaatlerin yavaş yavaş toplum hafızasına kazınmasının nedenidir” dedi.

Darphane: Heyecanla bekliyoruz

Kültür, sanat ve milli değerleri korumayı ve yaşatmayı hedefleyen hatıra paraların hazırlanmasının ilgili bakanlıkların iznine ve onayına tabi olduğunu hatırlatan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, “Her yıl büyük bir heyecanla bekler hale geldiğimiz Türkçe Olimpiyatları’na biz de bastırdığımız bu paralarla destek veriyoruz” dedi. (Cumhuriyet)

2 BİN ADET

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, cemaatin Türkçe Olimpiyatları için 2 bin adet hatıra para basarak satışa sundu. Hatıra paranın yanı sıra olimpiyat logolu 1 milyon adet madeni 1 TL de tedavüle sürüldü.
    Hazırlanan paranın bir yüzünde Türkçe Olimpiyatları logosu, diğer yüzünde ise bu yıl seçilen 'İnsanlık el ele' sloganı yer alıyor. 925 ayar gümüşten yapılan ve nominal değeri 50 TL olarak belirlenen hatıra paralar 100 TL fiyatıyla satışa sunuldu.

Atatürk'ü çıkarttılar paradan, yerine cemaat şenliğini koydular...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kara Şimşek..
    Hocam bende Doğru bulmuyorum Gazi Mustafa Kemal Paşanın resminin kaldırılmasını ama
    Paşa ne ettin burası Arenaya dönecek şimdi demekden de alı koyamıyorum kendimi
    Sado

CrosseR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yakında Atatürk'süz Atatürk büstü de yaparlar..
    Zippo's, eray_uluyazı ve Raphae1 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı eren özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bende Doğru bulmuyorum Gazi Mustafa Kemal Paşanın resminin kaldırılmasını ama
    Paşa ne ettin burası Arenaya dönecek şimdi demekden de alı koyamıyorum kendimi
    Cumhuriyetin temel değerleri yerle yeksan edilirken arenaya dönmemesi suç.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    ATATÜRK KALBİMİZDE
    kimileri ise ........ de
    ATA yı kalbimizden ne etseler silemezler
    ne etseler kimileride oradan inemezler.
    jr. bunu beğendi.

cemaat diye diye küçümsendi, sadece dinle uyutulan cahil bir topluluk olarak tanımlandı. şimdi ise dünyanın dört bir yanında ülkeyi temsil ediyorlar ve boyun eğen bir anticemaatçi kesim var.

adamlar ya gerçekten iyi birşeyler yapıyorlar ya da artık laik, kemalist dedikodular 28 şubat sonrası hoşgörü-ılım iktidarında saygınlığını yitirdi.

tüm bunların bir düzen, plan olduğunu savunanlara da saygım sonsuz, haklı olabilirler. atatürkçülük de ne yazık ki, meydanlarda siyasi kalabalıklardan, forumlarda caps lock'lu, ünlemli söylemlerden ibaret bir hale dönüştü... siyasette bir bahane haline geldi.
    jackonbir bunu beğendi.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    bağışıklık sistemim baya bi gelişti artık vız geliyor:D

birde türkçe olimpiyatları diye afrikalı fakir fukara çocukların değil refah seviyesinin üst düzey olduğu ülkelerin çocukları yarışmaya katılsalarya
    sıkar o işte xD
    Mustafa Kemal Atatürk

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Hatıra paralarında Atatürk resmi olmaz Yıllardır bu tür paralar basılır, benim gibi numizmatikler toplar.
    Ama şurda bir ilginç durum var, bu tür basılan paralar en fazla 10-15 bin basılırdı. PTT de çalışan görevlilerden yalvar yakar bir tane edinilmeye çalışılırdı, 1.000.000 tane basılması değerini oldukça azaltır..
    Bir hinlik aranacaksa neden bu kadar fazla basıldığının nedeni aranmalı
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X

Kütük sen bari bu yanlışa düşme, sen kültürlü en önemlisi akıllı adamsın. Bu konuyu bilmiyorsan bile heyecan yapmadan önce google araması yapman laızm en azından

Asıl bomba burda ;

Şimdi başbakan paralara resmini bastırtmak istese (o kadar megolaman olduğunu sanmam) ve muhalefet karşı çıksa, ben olsam derim ki zamanında siz yapmışsınız biz niye yapmayalım

Kaldı ki bu işleri putlaştırmaya kutsallıştırmaya gerek yok bence, paraların ön yüzüne hayatta olmayan Türk Devlet büyüklerinin resmi basılabilmeli.

Arka taraflarına zaten sanatsal ve tarihsel anlamda kişiler olabiliyor.

Yani ben neden paranın üstünde Mareşal Fevzi Çakmak resmi görmeyeyim mesela, yada Turgut Özal?
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

jackonbir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondabeat > cbf150 > twsapache > cbf150 > NC700 >
    sadece bir 3. dünya ülkesinde tartışma mevzusu olacak bir konu bizim gündemimizi işgal ediyor :( üzücü...
    harley is making love with davidson

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    kemalist paranoya iş başında

hatıra metal paraların resimli (tura) yüzüne bahse konu baskı yapılarak piyasaya sürülür.

zaten bir yüzünde mustafa kemal bir yüzünde de hatırat basılı olursa ulen bu para kaç para derler adama

taş üstüne taş koymamış adamlar dünya çapında Türkçe'yi kıymetlendirme operasyonuna cemaat şenliği derler ya, yanarım da ona yanarım.
    sarıdev, -unnamed- ve sarikemal bunu beğendiler.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

mfk321 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere
    hakikaten millet paranoyak olmuş. yahu atatürk ü paraya koysan ne koymasan ne. moderatörün belirttiği gibi tüm dunyanın yaptığı hatıra para uygulaması. pul içinde yapılır bu.
    türkçe olimpiyatlarını cemaat şenliğine indirgemek tam bir ahmak ifadesidir. dünyanın dört bir yanından çocukları topla, türkçe öğret ve hatta şarkı söylet, senin milletinden biri öğüneceğine ..ok atsın. tam bir ahmaklık ve utanmazlık. edep ya hu!

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Millet Atatürk sevgisinden yazmış, biz doğrusunu yazdık ama cemaat taraftarları açık buldum diye bombalamış, mal bulmuş mağrıbi tarzı. En üstte yazdım yıllardır basılır diye, Nümizmatikçiler dışında kimsenin haberi olmaz diye. Hatta moderatör hiç alakası yokken, ortamı kızıştırmak adına kağıt paradan da lafa girmiş!!!

Öncelikle moderatöre cevabımı yazayım; Kağıt paranın basıldığı yıllar karşılığının altın olduğu yıllar ve hükümetin yeni devletin gücünü simgeleyen bir nevi taahhüt. O zaman ki cumhurreis Kazım Karabekir Paşa olsa, onun resmi basılacaktı.

Kaldı ki Demokrat Parti hükümetinin başa geçmesi ile paralara tekrar Atatürk resmi konuldu, bunu Atatürk sevgisinden yaptıklarını mı zannediyorsunuz, Hayır öncelikle kendi fotolarını koyabilecek kadar güçlü göremediler kendilerini ve ayrıca İsmet İnönü'nün izini silmek için yaptılar.

Şu an için TR de koleksiyonerler için en değerli paralar İsmet İnönü'nün olduğu paralardır. Benim gibi düşük seviye nümizmatikçiler için bu paraları koleksiyonlarına katmak hayaldir.

Şimdi gelelim asıl soruya, bu paralar koleksiyon içindir, az üretilir, PTT cilere minübüs şoförlerine rast gelir. Darphanede 10-15 bin en fazla basılan bu paralar için neden Türkçe Olimpiyatları denen Şarkı yarışması adına 1.000.000 adet basılıyor? Güçlü olan paraya resmini koyar, çıksınlar bassınlar fotolarını kim ne diyecek, hepsi milleti birbirine düşürmek için politikalar.

Milleti birbirine muhalif et, saçma gündemler yarat ve yönet.

Bazen gülüyorum ağlanacak halimize...

Şu an Sevda tepesi rantı gündemde, ancak gazetelerin 3. sayfasına haber olabiliyor, asıl tepki buna gösterilmeli, İstanbul elden gitti, daha da içine edilmek üzere, Mecidiyeköy de ki karayolları arazisini hatırlayın önce ve sonra da şimdiki halini!!

http://haber.gazetevatan.com/suudi-k...458162/9/Haber
    35emre35, muhozo, dreamkiller ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hani benim recebim, recebim okyanus ötesine olimpiyat parasi verecegim...

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Bir tane türkü şakımakla türkçe öğrenilmez. Sözkonusu cemaat, şimdi kendilerine hizmet diyorlar kime hizmet ediyorlarsa kazakistandan, azerbaycandan ve rusyadan sızma ve ajanlık yaptıkları için kovuldular. Okulların öğretim dili ingilizce olup, türkçe haftada sadece 2 saatlik o da seçmeli derstir. Burdaki kolejler gibi parayla öğrenci alır, ülkenin elit çocukları okur. Türkçe cemaat için sadece bir paravandır. Cemaat önderi de türkçe değil arapça-farsça osmanlıca bozması bir dille konuşur. İçlerinde arapçaya geri dönelim dedelerimizin yazdığını anlayalım diyen salaklar da çoktur. Daha önceki lidelerinin kitapçıklarını ısrarla türçeleştirmezler. Dün kısa donla gezen cemaatçi yazar-çizer takımı da medyası da osmanlıca kelimeler kullanarak aydın ve mütedeyyin? görünmeye çalışır. Erbilde pkk ya rüşvet vererek kolej sonra kürt üniversitesi açtılar. Kürtlere yönelik kürtçe tv yayınları da vardır. Ceylanpınardaki arazilerin mayın temizletme ayağıyla israile satılması için çok yoğun propaganda yaptılar. Irakta milyonlarca müslüman öldürülürken sessiz kaldılar. Mavi marmara olayından sonra otoriteyi tanımak lazım ve amerikanın dümen suyundan gidelim gibi beyanatları bile bunların ne olduğunu anlamaya yeter!
    Tekrar ediyorum, TÜRKÇE öğretmiyorlar, ingilizce öğretiyorlar... Zaten okullarında öğretim dili TÜRKÇE olsa bu geri kalmış ülkelerdeki aileler her sene binlerce dolar verip çocuklarını buraya göndermez. Aynı bizdeki gibi bir algı orada da vardır ingilizce öğrenen adam olacak zannedilir.. Oysa ki amerikaya hizmet edecek eleman, yabancı hayranı nesil yetiştirirler.. Cia ve amerkanın giremediği yerlere osmanlı ve müslüman imajıyla girmişlerdir.. Amerikan payandalığının nesiyle övünelim?
    35emre35 ve safakk bunu beğendiler.

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Bunun için '' kabul edilmiştir'' diyen zekâ ile aynı memlekette yaşıyoruz. Bana yazıklar olsun ki, aynı gezegende nefes alıyorum..
    Sonumuz pek iyi görünmüyor..

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    valla isterseniz muhalif deyin isterseniz kara cahil isterseniz ne derseniz deyin.. bu adamların Ulu Önder Kemal Atatürk'ün izlerini silmeye çalışmalarına kendi çapımda asla ama asla izin vermeyeceğim.. ,

Adam çıkmış cemaat liderine bitsin bu sıla özlemi diyor ekranların karşısından üstelik açık açık.. Diğer adamda diyorki gelmemem ülkenin selameti açısından daha fydalı!! Ulan kimi kimden koruyorsunuz siz? Senin gelmen gelmemen ne fayda ne zarar bu ülkeye.. Sizmi kurdunuz bu ülkeyi sizmi yücelttiniz on milletin karşısında.. Bakın ülke yatırımı nereye? İstanbula!!! Osmanlı zamanında nereyeydi? İstanbula.. Kim kurtardı bu memleketi düşmanın elinden? Anadolu insanı!!! Yahu bırakın zırvayı biraz geniş görün, tarihi okuyun neler olmus neler bitmiş..

Temsili paradır, hatıra paradır anlarım saygı duyarım ama Draggy abimiz yazmış neden bir milyon adet? kardeş varsın 3. dünya cocukları türkçe öğrenmesin.. önce güneydoğudaki vatandaşımıza doğudaki istanbulun varoşundaki doğu karadenizdeki....vb yerlerdeki vatandaşa öğret okumayı yazmayı.. Afrikada sömürge devletinde yaşayan çocuk türkçeyi öğrensinde ne yapsın.. yada bize ne faydası var? o yüzden hadi arkadasım bırakın bu mevzuyu bu ülke Atatürk ve arkadaşlarının eseridir inkar edeni Allah çarpar yeminlen

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:24 ----------

Alıntı ilkerabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir tane türkü şakımakla türkçe öğrenilmez. Sözkonusu cemaat, şimdi kendilerine hizmet diyorlar kime hizmet ediyorlarsa kazakistandan, azerbaycandan ve rusyadan sızma ve ajanlık yaptıkları için kovuldular. Okulların öğretim dili ingilizce olup, türkçe haftada sadece 2 saatlik o da seçmeli derstir. Burdaki kolejler gibi parayla öğrenci alır, ülkenin elit çocukları okur. Türkçe cemaat için sadece bir paravandır. Cemaat önderi de türkçe değil arapça-farsça osmanlıca bozması bir dille konuşur. İçlerinde arapçaya geri dönelim dedelerimizin yazdığını anlayalım diyen salaklar da çoktur. Daha önceki lidelerinin kitapçıklarını ısrarla türçeleştirmezler. Dün kısa donla gezen cemaatçi yazar-çizer takımı da medyası da osmanlıca kelimeler kullanarak aydın ve mütedeyyin? görünmeye çalışır. Erbilde pkk ya rüşvet vererek kolej sonra kürt üniversitesi açtılar. Kürtlere yönelik kürtçe tv yayınları da vardır. Ceylanpınardaki arazilerin mayın temizletme ayağıyla israile satılması için çok yoğun propaganda yaptılar. Irakta milyonlarca müslüman öldürülürken sessiz kaldılar. Mavi marmara olayından sonra otoriteyi tanımak lazım ve amerikanın dümen suyundan gidelim gibi beyanatları bile bunların ne olduğunu anlamaya yeter!
    Tekrar ediyorum, TÜRKÇE öğretmiyorlar, ingilizce öğretiyorlar... Zaten okullarında öğretim dili TÜRKÇE olsa bu geri kalmış ülkelerdeki aileler her sene binlerce dolar verip çocuklarını buraya göndermez. Aynı bizdeki gibi bir algı orada da vardır ingilizce öğrenen adam olacak zannedilir.. Oysa ki amerikaya hizmet edecek eleman, yabancı hayranı nesil yetiştirirler.. Cia ve amerkanın giremediği yerlere osmanlı ve müslüman imajıyla girmişlerdir.. Amerikan payandalığının nesiyle övünelim?
    ah be abicim ellerin dert görmesin!!!!
    ilkerabi bunu beğendi.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Millet Atatürk sevgisinden yazmış, biz doğrusunu yazdık ama cemaat taraftarları açık buldum diye bombalamış
    yazılanları iyi analiz edin draggy.
    konuyu açan arkadaş bir sonraki mesajında meseleyi cumhuriyetin temel değerlerinin yerle yeksan edilmesi olarak değerlendirip Türkiye'yi ARENA'ya döndürmeye davet ediyor.
    atatürk sevgisinden yazmışmış. yesinler sevgi pıtırcıkları. bu iç savaşa açık davettir, hadsizliktir, kemalist paranoyadır. ömrüm oldukça savaşacağım.
    sarıdev bunu beğendi.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Motosikleti
    Fz6 satıldı
    sürekli 1923 ten 2023 e gönderme yapılırsa
    Hemen her politik uygulamada insanlar, yaşadıkları, bağlı oldukları değerlerin örselendiğini görürülerse
    tabiiki paradan temsili olarak bile olsa Atatürkün resiminin kaldırılması rahatsız eder
    Sanki hükümetin tüm uygulamaları Atatürk ve Cumhuriyet değerleri ile paralelde
    bir tek paradaki resim yüzünden rahatsız olunuyormuş izlenimi veremezsiniz.

10 yıllık iktidar süresince genelde ve yerelde yüzlerce benzer uygulamalar var.

Gerçek demokrasi şudur ki;
    Atatürk ve değerlerine bağlı kişilerin iktidar olması durumunda
    sizlerin biz bu değerlere bağlı olmak istemiyoruz demenizi normal karşılayıp
    o şekilde yaşam hakkınızı savunması ve imkan yaratmasıdır.

Motosikleti
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    Kütük sen bari bu yanlışa düşme, sen kültürlü en önemlisi akıllı adamsın. Bu konuyu bilmiyorsan bile heyecan yapmadan önce google araması yapman laızm en azından

Asıl bomba burda ;

http://www.nacargil.com.tr/kuyumcu/images/17.jpg

Şimdi başbakan paralara resmini bastırtmak istese (o kadar megolaman olduğunu sanmam) ve muhalefet karşı çıksa, ben olsam derim ki zamanında siz yapmışsınız biz niye yapmayalım

Kaldı ki bu işleri putlaştırmaya kutsallıştırmaya gerek yok bence, paraların ön yüzüne hayatta olmayan Türk Devlet büyüklerinin resmi basılabilmeli.

Arka taraflarına zaten sanatsal ve tarihsel anlamda kişiler olabiliyor.

Yani ben neden paranın üstünde Mareşal Fevzi Çakmak resmi görmeyeyim mesela, yada Turgut Özal?
    Olay şu:

İnönü'nün resmi olan para hariç diğerleri sınırlı sayıda basıldı, üzerinde yazan değerin 50-100 katı arasında fiyatlarla özel hatıra parası olarak "satıldı"; normal para gibi tedavüle çıkmadı. Darphane'nin Hatıra Para Fiyat Listesi burada mevcut. Bu "Türkçe Olimpiyatları" parası ise 1 milyon adet basıldı, 1TL olarak kullanılabiliyor.

Para basma yetkisi sadece devlete ait, bu para da devletin cemaati açıkça desteklediğini gösteriyor.

Paranın ön yüzüne hayatta olmayan devlet büyüklerini neden basalım? Ben Erbakan'ın parada olmasını istemem, başkası Ecevit'in olmasını istemez.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)