Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Türkçe katlediliyor...Türkçeyi koruma kanunu çıksın..Bakın şu ilana..YAZIKKKK!!!

Motovento
    REKLAM ALANI

"herkez" diye bir kelime yoktur, doğrusu "herkes" dir. Unutursanız da; "kez" defa anlamı taşır, buradan aklınıza gelsin: "Bu takımdaki herkes, en az 1 kez milli oldu."

"Şu anda bende de para kalmadı" cümlesinde;
    - 1. "de" yer belirtir. "bende, sende, şurada, burada" gibi.
    - 2. "de" ise genellikle ikinci bir varlık söz konusuysa kullanılır ve ayrı yazılır. "Ben de foruma üye oldum sizin gibi, çünkü siz de Türkçe'yi düzgün kullanamıyorsunuz" gibi.
    mustafaat bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı serotizm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sahibinden.com ile şu anda bir alakam yok. Ama 3 yıl teknik bölümde çalıştım.
    Bu söylediğiniz sadece otomobil için değil emlak ilanları için de geçerli. O yüzden bu konulardan anlayan kişileri istihdam etmek gerekir ki bu da operasyon giderlerini ciddi oranda arttırır.
    Argo konusunda katılıyorum. Daha dikkatli onaylanması gerekir. Ama malesef gözden çok kaçırıyorlar.
    Yine de benzer siteler göre ilanlar daha kaliteli ve içeriği daha iyi.
    Eğer ilan vermek çok küçük de olsa ücretli olsaydı onay için daha fazla kaynak ayırılabilirdi belki.
    Bu arada onaylanan ilanların kimin tarafından onaylandığı görülebiliyor. Hatta gelen şikayetler üzerine, yanlış onay oranı çıkartılıp ona göre onaylayanın performansı belirleniyor.
    Bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. Böyle bir performans değerlendirmesi olması güzel, demek bazı onaylayıcı elemanlar şikayetçi ziyaretçileri pek sevmiyor!

Toplumumuzda şikayet etmeye, şikayetçiye iyi gözle bakılmıyor. "Erkek adam şikayet etmez", "Ne kadar da geçimsiz" gibi yakıştırmalar yapılabiliyor. Yalnız medeni toplumlarda bu şikayet olayı çok gelişmiş ve üstüne çok düşülüyor. Şikayetvar adlı siteyi bu yüzden çok beğeniyorum, gerekli halde gerekli yerlere yapılan şikayetler tüketici açısından çok faydalı.
    serotizm bunu beğendi.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

_pLay_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R - Citroen C5 SX PK
    Alıntı dweios adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zaman kaybı diyen arkadasın gündelik hayatındaki olay akışını çok merak ettim
    cok merak ettıysen buyur gel gosterıyım.

dweios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    olur kardeşim gelirim ankara'ya yolum düşerse gösterirsin

feliçita - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PİAGGİO BEVERLY 500**2006**
    Konuyu açan kişi olarak sadece beni rahatsız eden konu hakkında yazayım dedim.ama ne varki bazı arkadaşlar şahsıma yükleniyorlar.mahalle ağzı ile yorum yapan kardeşlerimi çok seviyorum.bana destek veren azınlıkta olan kültür sahibi kardeşlerime sevgilerimi yolluyorum.hakaret derecesine varan yazılarını okuduğum namzetlerin kültür seviyelerini tartışmaya gerek yok zaten,ailelerinin verdiği eğitim nasıl anladık zaten.bir kişiyi eleştirecekseniz böyle olmaz..aynen benim uslubum gibi yazacaksınız..karıncaya belini incitmeden bineceksiniz!!!
    apachi'ler ve kendini apachi hissedenler beni yasaklı listesine ekleyin...

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    camlara "SATLIK DAYRE" yazan milletin sanal alemdeki tezahürü.
    okumayla ve dolayısıyla yazmayla aramızın pek iyi olmadığı açık
    Sepetçioğlu bunu beğendi.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    TDK kurulduğundan beri taş üstüne taş koydu mu acaba? Sınavlara hazırlandığımdan biliyorum, aynı kelimenin yazılışını bir sene değiştiriyorlar olmadı bir daha ki sene eski kelime ile yine değiştiriyorlar
    Olduğunuz yerde durarak, olmak istediğiniz yere varamazsınız!

İbrahim Büyükcevher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kullanıcı adı olarak, hatırı sayılır derecede yabancı kelimenin kullanıldığı bir forumda Türkçe'mizin, dil zenginliğimizin vs. konuşulması veya korunmaya çalışılması biraz abes kaçıyor.
    Biz harama meylederiz korkusuyla helalin onda dokuzunu terkederdik (Hz.Ömer)

doğru olsam ok gibi, yabana atarlar beni...eğri olsam yay gibi, elde tutarlar beni...

pompei - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    APRILLA ATR-7011
    Geçenlerde 2 ingiliz 1 fransız 1 faslı 1 arap bizim Türke dalıyolar yermisin yemezmisin bizim garibim sinmiş kendini korumaya çalışıyo, aslından hepisinden güçlü hemde zengin neysem hemen kaptım bi odunu koştum yanlarına dağılın ulan gavurun döllerin diye bağırdım ingilizle fransıza onları savuşturdum.Fasıyla araba it oğlu itler ne istersiz garibimden diye haykırdım.Tuttum kaldırdım bizim Türkü, dedim niye eziliyosun en az onlar kadar güçlüsün.Dumurluk cevap verdi benim gücümü gören, kullanan yok, sahip çıkılmıyor dedi.Yüzüm kızardı ve bunda sonra senleyim dedim o gün bu gündür düzgün Türkçe kullanmaya çalışırım.
    Ra_Messu bunu beğendi.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    2 cümleyi kısaltsan ne olur kısaltmasan ne olur?.....
    Bence ukalalıklarından yapıyorlar...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı brds adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TDK tamam üretebiliyor ama bazıları çok kullanışsız...bir kelimenin günlük dile yerleşebilmesi için kolay telaffuz edilebilir ve başka anlam çağrıştırma
    oranının çok düşük olması gerekir...TDK nın bazı örnekleri...disc=tekerlek...discjokey=tekerlekçala rcı...şimdi bunları kim kullanır...

zonguldak büyük harfle yazılı velhasıl...afyon,kartal,bostancı,izmir vs vs...şimdide edebiyat öğretmenliğimi taslıyorsunuz...3 noktayı bende
    kullanıyorum...bilgisayar insanın gözünü yoruyor...daha kolay okunacağını düşündüğüm için kullanıyorum ve kullanacağım sizce bir mahsuru yoksa tabii...
    Yok hayır tam tersi. Ben fazla dikkat etmem bunları yazarken. Sadece işim gereği el alışkanlığına dönüştüğü için, " braz snra ordym.sen hazr ol şmdidn " gibi tarzlarda pek yazamıyorum.
    Bana göre önemli olan, diğer şahıslar tarafından yazının okunabilmesi.
    Keza arkadaşın "Türkçe katlediliyor" dediği ilan gayet anlaşılabilir olarak yazılmış.
    E mesaj okunabiliyorsa, sadece oradaki 3-5 yazım yanlışını bu şekilde değerlendirmek hoş değil bence.
    Birde ilandaki açıklamaya kusur bulup, bu kusuru açıklarken sende kusurlu yazıyorsan, iyice absürt bi durum olur.
    Açıklamak istediğim durum buydu kısacası.
    Yani on numara Türkçe konuşur ve yazarım gibi bir iddiam yok
    brds ve feliçita bunu beğendiler.
    Motosikletli Kaplumbağa...

"ki" ekini ve bağlacını 2 yerde kullaniriz.

1.si isimleri irdelemek içindir. "öndeki, arkadaki, bendeki, sendeki, oradaki, buradaki..."
    2.si bağlaçtır. durup dururken ayrı yazılmaz. yukarıdakinden farklı olduğu için ayrı yazılır. "Türkçeyi öğrenmem ki, doğrusunu kullanmak istemem ki"

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:59 ----------

cumlelerin sonunda ".." seklinde iki nokta koyuyorsunuz ya, oyle birsey yok. uc nokta kullanilir: "..."

iki nokta denilen sey budur: ":"

iki nokta ust uste diye yanlis telaffuz edilmektedir hatta. iki nokta ust uste dersek toplam dort nokta eder.
    mustafaat bunu beğendi.

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Alıntı mtrsz hyt=:( adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kullanıcı adı olarak, hatırı sayılır derecede yabancı kelimenin kullanıldığı bir forumda Türkçe'mizin, dil zenginliğimizin vs. konuşulması veya korunmaya çalışılması biraz abes kaçıyor.
    Şu da hiç anlayamadığım bir konudur, kullanıcı adı olarak yabancı bir kelimenin kullanılmasının kime ne sakıncası var? Adı üstünde, kullanıcı adı, bir kişinin temsilen öylesine seçtiği bir isim, kültürünü, dilini reddetmesi anlamına mı gelir? Yabancı dil bilip kullanmak, kendi dilinden soğumak mıdır ya da?

Bu kadar somut bir örnek vererek ikili konuşmaya da çevirmek istemiyorum konuşmayı ama, düzgün yazılmış yabancı bir kullanıcı adının, "mtrsz hyt" ve devamındaki noktalama işaretlerinden daha anlamlı olduğunu düşünenlerdenim.
    Mengu16 bunu beğendi.
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

soru eki olan "mi" ayrı yazılır:

"Yazdıklarımı anlamaya çalıştınız mı? Türkçe'yi sevdiğinize ve koruduğunuza emin olabilir miyim? Yoksa hiç uğraşmasa mıydım?"
    mustafaat bunu beğendi.

nöğrüyon napin gari napaysun

bY_aLp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX250
    bu kawasaki bir başka dostummm

İbrahim Büyükcevher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu da hiç anlayamadığım bir konudur, kullanıcı adı olarak yabancı bir kelimenin kullanılmasının kime ne sakıncası var? Adı üstünde, kullanıcı adı, bir kişinin temsilen öylesine seçtiği bir isim, kültürünü, dilini reddetmesi anlamına mı gelir? Yabancı dil bilip kullanmak, kendi dilinden soğumak mıdır ya da?

Bu kadar somut bir örnek vererek ikili konuşmaya da çevirmek istemiyorum konuşmayı ama, düzgün yazılmış yabancı bir kullanıcı adının, "mtrsz hyt" ve devamındaki noktalama işaretlerinden daha anlamlı olduğunu düşünenlerdenim.
    bir zaman önce gazetede okumuştum ya valiydi ya da kaymakamdı tam hatırlamıyorum..bulunduğu bölgenin esnafından tabelalarındaki yabancı kelimeleri kaldırmalarını ve Türkçe kelime kullanmalarını istemişti..geçmiş zaman olduğu için aklımda kalan bu...

ben neden yabancı kelime kullanayım ki ?? Benim dilimde çok güzel çok anlamlı kelimeler varken buna gerek duymak bana mantıklı gelmiyor..Dilimize yeterli önem ve değer verilmediği için yazım kurallarına da dikkat edilmiyor..

kullanıcı adına gelirsek; kullanıcı adı belirlerken karakter sınırı olduğu için sesli harfleri aradan çıkarmak zorunda kaldım.. eğer mümkünse kullanıcı adımı "motosikletsiz hayat = :(" değiştirebilirseniz naçizane bu üyenizi de çok memnun edersiniz
    Biz harama meylederiz korkusuyla helalin onda dokuzunu terkederdik (Hz.Ömer)

doğru olsam ok gibi, yabana atarlar beni...eğri olsam yay gibi, elde tutarlar beni...

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Tabelaya, yabancı kelimeye göre değişir belki fikrim ama genel olarak katılırım o görüşe, fakat buradaki temsili kullanıcı adlarının kişinin diline biçtiği önem ve değer ölçütü olarak kullanıldığı düşüncesine hiçbir zaman katılmam.

Siteye üye olurken ismimi yazmasaydım muhtemelen yabancı bir şeyler olacaktı kullanıcı adım, fakat yine de forumda Türkçe'yi düzgün kullanan, sayılı kişilerden biri olacaktım, bu konu hakkında görüşüm ve tutumum yine aynı olacaktı, bu seçimimin Türkçe'nin eksikliği veya anlamsızlığı gibi geçersiz bir dayanağı olmayacaktı. Tüm bunların yanında dilime yeterli önem ve değeri verdiğimi, ayrıca yabancı dillere de saygı gösterip önem ve değer verebildiğimi bilecektim.

Kısacası şu forumda kullanıcı adına bakacaksak, kullanıcı adı olarak en has Türkçe kelimeleri seçip, yazılarında yan yana koyduğu iki kelimeden anlam çıkmayanlar varken, kullanıcı adı yabancı bir şeyler olup, dikkatli, anlamlı ve kurallı yazan insanlar da oldu, oluyor... Orada temsilen yazılmış bir kelimeye takılmamak lazım diye düşünüyorum hala.

Bu arada maalesef kullanıcı adı alırken geçerli olan kısıtlar değiştirirken de mevcutlar. Savunduğum üzere, eleştirilere, söylenenlere bakmadan, benim veya bir başkasının anlamlı veya anlamsız bulmasına çok da takılmadan, sizin için var olan anlamıyla iyi günlerde kullanmaya devam edin.
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Beni ençok güldüren kısım (yetkili Hüseyin bey)
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)