Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Maaşıma ortak: banka!

Motovento
    REKLAM ALANI
    soccer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki inazuma
    Arkadaşlar,
    Bildiğiniz üzere 2009 yılından buyana 10 ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde maaşların bankadan maaş özel açılacak hesaplara yatırılması zorunluluğu var.
    Düzenli ve bilinçli kullanımda yararlı gibi görünen bu hesaplardan bankalar çeşitli isimlerle masraf ve komisyon keserek zaten zar zor geçinen işçiye bir tekme de onlar atıyor. Halbuki yönetmelik maaş hesapları için “özel bir hesap” ibaresi koymuş. Bu hesaplardan kesinti yapılmaması lazım.
    Çoğu banka verecekleri kredileri sanki hiç geri ödemeyecekmi şcesine allayıp pullayıp kredileri tozpembe gibi göstermeye çalışarak zaten parasızlıktan bunalmış vaziyette olan işçiyi tezgahına alıveriyor.
    Maaşlara tanımlı ek kredili hesapları aylık %4-%5 faiz oranlarıyla çalışanlara pazarlayarak müthiş paralar kazanıyorlar. Enflasyonun nerdeyse 5 katı! Çalıştırdıkları personellerden bile illallah çekenlerini çok tanıyorum. Herkes haksızlığın farkında
    Kazandıkları paralar da zaten ülkede kalmıyor, hoop direkt merkez ülkeye.. Açıkladıkları karlar ülkenin sanayi devlerinin bile çok üstünde oluyor.
    Çaresizlikten kredi kullanıp da yuvası yıkılanları çok gördüm. Üzülmemek elde değil. Gelecekte, henüz kazanmadığımız maaşı bankaya rehin bırakmak çok büyük risk. Özel sektörde çalışanların yüzde kaçı gelecek ay işine kesinlikle devam ediyor olacağını garanti edebilir? Lütfen çok zorda değilsek bu tuzaklara düşmeyelim.
    Saygılar..
    sessizsakin, inzell ve Tropiksera bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Ben bir bankaya şubesinin bana verdiği bir evrağı incelerken, her zaman ilk olarak küçük yazıları okuyorum.
    Çünkü genelde büyük yazılar bana verilenleri, küçük yazılarda benden alınanları içeriyor.
    Zippo's, Aykut009, Khutuck ve 4 diğerleri bunu beğendiler..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

eralpt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motosiklet, kamp, bilgisayar
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bir bankaya şubesinin bana verdiği bir evrağı incelerken, her zaman ilk olarak küçük yazıları okuyorum.
    Çünkü genelde büyük yazılar bana verilenleri, küçük yazılarda benden alınanları içeriyor.
    Ne doğru bir tespit.. Tebrikler. Aynen öyle oluyor.
    Sinan Aksu bunu beğendi.

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    Kardeşim okadar doğru söylemişsinki, bu bankaların zaten hiç biri bizim değil, olmadığı gibi ekonomimize katkıları tartışılır resmen ülkemizi sömürge altına almış garibanın üç kuruşuna göz diker olmuşlar, krediyi geçtim yaptıkları akıl almaz taktikleri insanları sömürmeleri bir yana eğer paranız varsa çeşitli kesintilerle kırpıp buna hesap işletim ücreti vs ismini koyup her şekilde cebe indiriyorlar, ben adını vermeyeceğim bir bankayla çalışıyorum artık zaten elimizdeki tek banka gayet memnunum, hangi banka olduğunu tahmin edersiniz.. bunların hepsini, ülkemizin insanının garibanın, yoksulun, mazlumun parasına göz dikenleri bu ülkeden uzaklaştırmak lazım ama o bilinç nerde? vatandaş para yatırdığı bankaların kime ait olduğunu bilse tek kuruşunu sürermi acaba saygılarımla...

Benim gibi düşük ücretliler için kredisiz mal sahibi olmak imkansız gibi bir şey.125 lik bir commuter parası bile biriktiremiyorsun. Bankalara her fırsatta söverim.Krediyi asla savunmam. Ama ne yazık ki kapitalist sistemin ben ve benim gibi milyonlara biçtiği rol bu.Çoğunluğu oluştumamıza rağmen azınlığın hayatlarını izleyip onlar gibi olmaya çalışıyoruz.Bir de bakmışız borçlar içinde ömür bitmiş.
    ozgurakman, samsam ve Sinan Aksu bunu beğendiler.

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    İnsanlar bankalardan kurtulmaya çalışırken, devlet git gide bankalara daha mecbur bırakıyor bizi.
    kalidor bunu beğendi.
    ANGARAJ

sefulik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO CK 125
    o ek hesap tam bir tuzak.kredi kartında çekmek kötü bir şey ama bu ondan çok daha kötü.hatta ek hesaptan para çekip kredi kartına yatıranlar var.
    devletin en kısa zamanda bu ek hesap faiz oranlarına el atması lazım.
    kafadan kredi kartı faizi koyamıyor banka merkez bankası belirliyor.ek hesap içinde böle bir şey varmı bilmiyorum ama olması lazım.resmen hırsızlık bu.aman dikkat diyelim.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bu zaman da eski tefeciler kalmadı ama eski günleri arar olduk
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Bir sonraki maaşınızın sahibi belli ise , batıyorsunuz dur.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Güzel Şale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar bankalardaki haksız sistemden çoğumuz gibi bende nefret ediyorum. Peki otomobil alacağız, motosiklet alacağız, ev alacağız: Nasıl? Çözüm önerisi olan var mı? Teoride çözümü var ama insanlar güven duyarak birbirine destek olmuyor, olamıyor.
    Sözün özü sevsek de sevmesek de bankalara mecburuz...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Güzel Şale adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bankalardaki haksız sistemden çoğumuz gibi bende nefret ediyorum. Peki otomobil alacağız, motosiklet alacağız, ev alacağız: Nasıl? Çözüm önerisi olan var mı? Teoride çözümü var ama insanlar güven duyarak birbirine destek olmuyor, olamıyor.
    Sözün özü sevsek de sevmesek de bankalara mecburuz...
    Dikkat çektiğiniz nokta çok güzel; almak istediğimiz de kimden borç alacağız?

Borç almadan biriktiremez miyiz?

Alıntı anamur.spor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dikkat çektiğiniz nokta çok güzel; almak istediğimiz de kimden borç alacağız?

Borç almadan biriktiremez miyiz?
    Somut örnek üzerinden gidelim. Ev sahibi olmak istiyoruz: Bundan daha doğal ne olabilir. Adana şartlarında kenar mahalleden 30000TL ile 80000TL arası merkeze yakın yerlerden 90000TL'ye (üst limit yok) kadar ev alabilirsiniz tabii peşin. Bankaya gittiğinizde kredi alabileceğiniz ev fiyatları peşin 90000TL'den başlar. Kredili maaliyetini siz hesaplayın. Sadece ev için 700TL ile 1500TL arası aylık kazancı olan birisi kredisiz ev alamaz. Kredi için bankaya gittiğinizde de dünya kadar faiz ödemek zorundasınız. Verdiğimiz değerler tabiki kişiye, mekana ve zaman göre değişebilir.
    Benim çözüm önerim yeni bir şey değil. İslam Dininde karz-ı hasen (güzel borçlanma diye çevirebiliriz) denilen bir öneri vardır. Detaylara girmeyeceğim. Basit bir örnek: Motosiklet sitesindeyiz ya cbf150 almak istiyoruz. Tamamı kredili üç yıl vadeli maaliyeti yaklaşık 6000TL. Bankaya gideceğimize üzerinde uzlaşılacak aralıklarla peşin alsak. Diyelim ki üç kişiyiz. Birinci ay gittik ortak paramla bir adet cbf150 aldık, altı ay aralıklarla birer tane daha aldık gibi. Nasıl olur?

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Bankaların işi birikimi olandan borç alıp, birikimi olmayana borç vermektir.

Kimsede birikim olmayınca tuttuklarını öpüyorlar işte.

jackonbir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondabeat > cbf150 > twsapache > cbf150 > NC700 >
    yolda kalan bi arkadaşıma 105 tl bankamatikten para yatırdım
    eline 56 lira para geçti
    adını söylemeyeyim, yazayım (garanti bankası)
    tefeciyi bile kıskandıran bir zihniyetle çalışıyorlar....
    harley is making love with davidson

[Turan] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bile bile kucaklarına düşüyoruz devletimiz bu hale düşürdü bizi. Kredisiz ne mal ne mülk sahibi olmak imkansız.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Krediler, faizler bir yana, hesap isletim ucreti adi altinda yilda 80 lira (6 ayda bir 40 lira) harac aliyorlar. Oldu ki bir hesap actirdiniz, 2 sene kullanmadiniz, ve para gonderdi bir tanidiginiz. 160 liranizi aninda kesiyorlar. Demem o ki, unuttugunuz hesabiniz falan varsa herhangi bir bankada, asla oradan para havale ettirmeyin kendinize.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Birde su var.

Tekno markete giriyorsub.
    - Nedir bunun fiyati
    - nakit 1000 kredi kartina taksitle 800 tl
    - nassi yanii, bi hata olmasin?
    -Yoo hata yok 6 taksit biz yapiyoruz 6 da banka ekliyor hatta
    - ohaaaa

Bankalar nasil anlasiyorlarsa artik. Ne kadar uzun sure kendilerine borclu kalirsaniz o kadar hoslarina gidiyor.Insanlari el birligi ile karta itiyorlar.Buda param varsa alirim yoksa almam diyenler icinde sinir bozucu. Cebinde nakitle kendini aptal gibi hissediyor sun.

soccer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki inazuma
    Alıntı jawa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim gibi düşük ücretliler için kredisiz mal sahibi olmak imkansız gibi bir şey.125 lik bir commuter parası bile biriktiremiyorsun. Bankalara her fırsatta söverim.Krediyi asla savunmam. Ama ne yazık ki kapitalist sistemin ben ve benim gibi milyonlara biçtiği rol bu.Çoğunluğu oluştumamıza rağmen azınlığın hayatlarını izleyip onlar gibi olmaya çalışıyoruz.Bir de bakmışız borçlar içinde ömür bitmiş.
    haklısın, Sözlerine kısmen katılıyorum.
    Bankalar bir ülkenin ekonomisinin candamarıdır. Girişimcilerin finansman desteğini sağlayarak ekonominin canlı kalmasını sağlar.
    Benim üstünde ısrarla durduğum;
    1- Alın teri olan maaştan alınan izinsiz masraf ve komisyonlar,
    2- %10-%11 arasında mevduat faizi verir iken, işletmelere %14-%16 arasında kredi dağıtır iken,artı hesap kandıracasıyla neden ücretli vatandaşa %60 faizle para veriyor?
    3- Taksilerle geleceğimize ipotek koymaları
    Tepkim bunadır. bankacılığa karşı özel bir husumetim yoktur. Para tabiki kazanacak ama bir bankayı satın alıp, 1-2 sene içinde ülkeye yıllarca yatırım yaparak istihdam ve sanayisini geliştiren dev sanayi işletmelerinden bile yüksek karlar elde etmesi beni rahatsız ediyor.

Ziraat Bankası'ndan maaşımı alacaktım. Bağlı olduğumuz şube tıklım tıklım doluydu. Hemen yakındaki şube nerdeyse boştu. Henüz atm kartım çıkmadığı için banka cüzdanı ile maaşımı almak istedim. 10TL para dediler. Maaşımı alacam atm kartım olsaydı dışardan çekerdim benden kuruş alamazdınız dedim. İşine gelirse dediler. Ben de Allah belanızı versin almıyorum dedim.
    Ben bankalara modern tefeci diyorum. Hoş tefeciler bu kadar insafsız mı acaba! Allah düşürmesin hiçbirine ama bankalara mahkumuz.

ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru
    Bana göre en iyi banka yastık altı bankasıdır
    Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü olur, ama unutmayalım ki bir kibrit çöpünden de binlerce ağaç kül olur...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)