Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Profesyonel fotoğraf makinesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhabalar.Bu sefer acayip projeler yok.Gayet normal.Fotoğraf işine biraz merak saldım.Havalar da çok güzel gidiyor.Bunun etkisi var.Şimdi sorularım şöyle.
    Profesyonel makine istiyorum.1000 lira bütçem var.Kredi kartımla ödeyebilirim.2. el düşünmüyorum.Yeni başlayacağım için öyle aşırı pahalı şeyler istemiyorum.
    Bu fiyata alabileceğim en iyi makineyi önerirseniz sevinirim.İyi forumlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

şimdiden hayırlı olsun...pek çok kişi gibi sadece piksel'e takılma mercek kaliteside önemli...makina önermiyorum ama
    carl zeiss lens en iyisi özelliklerine iyi bak...iyi gezmeler...bol fotolu günler...

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    1000 liraya sanırım ancak yarıprof bi makina alabilirsin gibi
    !?

Hocam yorumlarınız için teşekkürler.Çok fazla anlamıyorum aletlerden.Şimdi gidip bir satıcıya sorarsak kazığı yiyeceğimizin resmidir...Vallaha 1000 liram var.Bunu da zor biriktirdim.Yemek yemedik,otobüse binmedik.Daha fazla biriktiremiyorum şu anda.Yarı prof ve prof arasındaki farklar nelerdir peki.Sanırım bu aletlere dslr diyoruz.Öyle mi?

[Turan] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Resim işi iyidir hoşturda 2bin 3bin tl'de bir fotoraf makinasına verilmez arkadaş 3bin daha koy motor al yani

Profesyonel olarak uğraşıcaksan eğer başka.. Yoksa facebook profesyonel fotarafcılarla doldu makinayı alan afedersiniz ama wc'nin fayanslarını bile çeker hale geldi..

ambiante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-Max 250 ve 2012 600 F
    Nikon3000 başlangıç için iyidir.
    DSLR ile bu hobiye başlaman çok mantıklıdır. Zamanla bu hobinin sende geçici bir heves olmadığını anlayınca çok daha ileri düzey makina ve lensler alabilirsin.

Motosikleti
    benelli tnt25
    ben de profesyoneli değilimdir işin ama en azından bi temel bilgim var.

eğer fotoğraf makinası alacaksan, ve profesyonelliğe giden yol için alacaksan, hemen her markanın giriş seviyesi dslr modelleri olur. onlardan birini tercih etmen en doğrusu olur.

böyle bir modeli alıp 4 - 5 yıl kullanıp fotoğrafçılık konusunda yeterince tecrübe ve bilgi sahibi olduktan sonra istediğin kadar pahalı ve kaliteli bir fotoğraf makinası alırsın.

benim aldığım zamanlar canon 450D vardı giriş seviyesi. 1500 lira civarıydı.

şu an piyasada ne var ne yok bilemedim.

Ama piyasanın hakimi nikon ve canon. onun dışında sony, olympos gibi markalar da var. ancak foto makinesi ikinci elde de iyi para ettiğinden, alması satması kolay olan nikon veya canon daha çok tercih ediliyor.

Bununla beraber, fotoğraf makinasını ikiye ayırman gerek.

1 - lens

2 - body

-----------------

bir çok arkadaş, profesyonel fotoğraf makinalarının lenslerinin sadece zoom'u elle ayarlamaya yaradığını sanır :D...
    lens bütün olayın merkezidir aslında. profesyonel bir foto makinası kullanmayı öğrenmeye başladığında, diyafram ve enstantene hızı denen zımbırtıların fotoğrafı ne kadar değiştirdiğini göreceksin. ve bu ikisi de tamamen lensle alakalı. dolayısı ile çekeceğin fotoğrafların özellikle ışık ve renk başarısı büyük oranda lensine bağlı.

------------------------------

body, fotoğraf makinasının genel yeteneklerini sağlar. genelde, daha yüksek iso değeri sağlayabilen body iyidir. bunun dışında diğer bir çok incik boncuk seçenekler ve detaylar body ile alakalıdır.

yine de, iyi bir lens'in yoksa en baba body ile bile güzel fotoğraf çekemezsin

giriş seviyesi standart dslr makinalar genelde en basit lens kiti ile gelir.

bende şu anda standart basit 18-55mm ve 75-300mm iki adet lens var.

eğer senin için önemli ise, standart lensle de olsa, iyi bir body'ye para ver.

çünkü, lensi değiştirilemeyen bir foto makinesi, bir süre sonra seni çok kısıtlayacak ve fotoğraf yeteneğini geliştiremeyeceksin.

iyi bir body alırsan, standart lensle fotoğraf çekmeyi iyice öğrenir, sonra gider iyi bir lens kiti alırsın. olayı aştıktan sonra da gider baba bir body alır devam edersin

bu konuda iyi olduğum söylenemez. tavsiyelerimi %100 doğru kabul etmemeni öneririm.

belki kampanya falan varsa sıfır 1000 liraya makina bulursun. ama sanmıyorum. genelde o işin piyasası 1300 - 1500 den başlar. o da en temel kitler... benim tavsiyem limitini 1500'e çıkar yada iyi bir ikinci el makinaya bak ...
    !?

arca94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    1000 TL ye ikinci el harici DSLR makine bulmak zor..
    Hem yeni başladım he öyle zevk için dediğinden aslında bütçene ve sana en uygun makineler SLR-Like denilen makinelerdir.
    Kompakt makineleri düşünme bile.. Zevki yok.
    SLR-Like 'ların en önemli özelliği Lensi sabit olmasıdır (Genelinde). Otomatik çekim modlarının yanında manuel ayarlama (enstantane, diyafram, iso, netlik, ışık vs.) yapmana da izin verir..

Canon Powershot tarzı makineler bunlar.. Bu aralar fotoğrafçılığa ara verdiğimden dolayı pek takip etmiyorum, yeni bilgimde yok makineler hakkında..
    Ben Canon EOS 500D (Rebel t1i) kullanıyorum.. Memnunum.

Aslında iyi bi fiyat araştırmasıyla 1000 TL ye kit lensli Nikon, Canon, Fujifilm, Olympus DSLR makinelerde bulabilirsin..

Elektronik bayiilerini gez, fotoğraf dükkanlarını gez, internette araştır eminim bulursun..

Bulduğun uygun fiyatlıları da buraya koyarak yorumlarımızı alabilirsin.. Kolay gelsin..

Ben mesela makinemi yeni çıktığı zamanlar Türkiye'de yaklaşık 2000 TL iken bi tanıdık vasıtasıyla Amerika'dan 1250 TL gibi fiyata getirtmiştim..
    nedenamaya bunu beğendi.
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    Acemi Motorcunun El Kitabı: -http://acemimotor.blogspot.com/-
    -arcadiril.blogspot.com-

Arkadaşlar şimdi söylediklerinizden çıkarabildiğim sonuç şu.Ne kadar para o kadar köfte.Ben de biraz araştırma yaptım.Benim bütçeme uygun makine Arca kardeşimin dediği gibi Slr-Like...Kadir hocam ben çok büyük beklentiler içinde değilim bu fotoğraf işinden.Ama şöyle tatlı bir iki poz yakalasak fena olmaz.Şimdi yeni öğrenmeye başladığım bu hobby ile şu aletler hakkında bana bir karşılaştırma yaparmısınız.
    Fujifilm hs10
    Fujifilm hs20
    Fujifilm hs30(Bu sıralarda yeni çıkıyormuş.500 dolar civarı fiyat var diyorlar.) Eğer şu 3 makineyi bir karşılaştırırsanız çok memnun kalırım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    bence sen biraz daha para biriktirip öyle sıfır makine al çünkü yari prof makine diye bu ülkeye 3. kalite makineleri iteliyorlar hem de hiç etmeyecek meblalara..hem canondan şaşma lens yelpazen hem daha uygun fiyatli hem de çok çeşitli olacak.. temiz 2. el birşeyler bakman daha faydalı olur..550d işini fazla fazla görür diye düşünüyorum..450d 550d 1000d bakabilirsın

Motosikleti
    benelli tnt25
    hs30'u göremedim özelliklerini. hs20 fotoğraf, hs10 video çekmek için güzel gibi duruyor.
    !?

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Bende FujiFilm FinePix S5000 vardı 6 mp bi şey.. SLR-Like aldığım ilk zaman çok iyiydi sonradan yetmemeye başladı falan falan..
    Ama eski teknolojiydi ve o haliyle bile eler yaşadık onunla..
    http://arca-diril.tr.gg/

Şu sitemde vardı eski fotoğraflar..
    2008 den beri yapım aşamasında

Fujifilmin en iyi özelliği doğa fotoğrafları için ideal markalardan biri olmasıdır..
    Mavi-Yeşil tonlarını çok canlı gösterirler.. Öyle böyle değil yani..
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    -arcadiril.blogspot.com-

Hocam hs10 indirimi varmış piyasada.Okuduğum yorumlar fena değil...Bu tarz bir makine için ideal gibi.Bunlar pro makineler değilmiş.Bunları öğrendim.Hs10 video için güzel.Biraz da fotoğraf kalitesini inceleyeceğim.Ben öyle aşırı pro fotoğraflar çekmeyi düşünmüyorum zaten.

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı immortalboss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam hs10 indirimi varmış piyasada.Okuduğum yorumlar fena değil...Bu tarz bir makine için ideal gibi.Bunlar pro makineler değilmiş.Bunları öğrendim.Hs10 video için güzel.Biraz da fotoğraf kalitesini inceleyeceğim.Ben öyle aşırı pro fotoğraflar çekmeyi düşünmüyorum zaten.
    Ya artık gelişen teknolojiyle en ufak kompakt makineler bile çok hoş fotoğraf çekmeye başladı..
    Benim fotoğraftaki baktığım tek kalite büyütünceki hali nasıl ?
    -arcadiril.blogspot.com-

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    1.000 TL ye çok güzel profesyonel makinalar alabilirsin. Aşağıda birkaç link vereceğim.
    Zaten fazla seçenek yok.
    Marka olarak Canon-Nikon-Olympus-Pentax dışına kesinlikle çıkmamalısın Hatta Canon-Nikon dışına çıkma derim.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisv...80160031/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/alisv...80142891/detay
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

novablue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 A
    Sana tavsiyem 750 - 800 tl civarına ikici el dslr govde alman. Nikon d80 - d90 olabilir. Lens olarak da 50 mm f1.8 lens taviye ederim. 250 tl civarında sıfır fiyatı. Bu lensle zoom yapamazsın sabittir ama f 1.8 ile cekecegin fotografların tadına doyamazsın ve ömrü billah kullanırsın. İlerde paran olunca geniş açılı ve zoom yapabilen objektif eklersin çantana.

Ama daha başından Hem geniş açı hem zoom yapan hem de ucuz bir lens alırsan çekecekin hiç bir fotografı begenmezsin. Tatmin olamazsın ve sürekli neden güzel cekemiyorum diye kendini sorgularsın. Hatta fotograftan sogursun. Ne alıyorsan al ama profesyonel olsun. Gövden İkinci el oluversin ne olacak, aldığın paraya satarsın. Maksat güzel fotoğraf çekerek hem tatmin olmak hem öğrenmek ise otomatik, yarı otomatik veya lensi değişmeyen kompakt makinelerle olmaz. Cep telefonuyla çek aynı şey. Yukarıda yazdığım kombinasyonla 1000 tl harcayarak (prof. Fotoğrafçı olarak söylüyorum) reklam fotoğrafı bile çekebilecek ekipmanın olur.

Özellikle üzerinde 18-55 (pahalı 17-55 ve 17-50 ler hariç) olan bir makine seni hiç bir zaman tatmin etmeyecektir. 18-55 ile hızlı odaklamayacak ve gerçekten net bir fotoğraf çekemeyeceksin.

Arkadaşlar çok teşekkürler.Bu kadar ayrıntılı ve güzel yorumlar için teşekkür ediyorum.Bu merağı daha da alevlendirdiniz içimde.Arkadaşlar 2.el makine almaktan korkuyorum.Bu hep koştuğumuz kulvardan farklı bir konu.Ybr,Cbf konusu olsa bir yorumum olur.Ancak bu konu da hiç fikrim yok.Bu yüzden hep kullanılmamış makinelere yöneldim.Kafam karıştı.Üstatlar söylenecek son sözü söylemiş.Arkadaşlar son bir soru daha.Söz bitiyor.Bu paraya alabileceğim en iyi kullanılmamış alet nedir peki?

mehmetmumtaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-treme Motard 250cc
    canon eos 1000D sıfır 18-55 lens 1000TL den ucuz yada ikinci el 450D alırdım ben olsam
    arca94 bunu beğendi.
    İnna lillahi ve inna ileyhi raciun

ortadadogulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zc < cbf 150 < 150 mc<OPEL ASTRA>Linea
    Fujifilm s 1500 makinem vardı. hiçbir eğitim almadım. 2008-2009 yılından beri kullanyorum. 500 tl ye almıştım.
    öncesinde canon a serisi 4mp makine kullanıyordum. canonda fujifilme geçince renk dünyam değişti resmen. dijital ve optik yakınlaştırmaları harikaydı. renk kombinasyonu yeni başlayanlar için çok tatminkar.
    fujifilmin menusu de türkçe olunca kullanım sıkıntısı da olmadı. toplamda 250-300 bin e yakın fotoğraf çekmişimdir. 4 adet şarjlı pil ile çalışıyor. duracell 2700 mah lık piller ile mükemmel verim alabilirsin. bende 8 şarjlı pil vardı. gerekince değiştirip kullanabiliyorduk.
    şimdi nikon d3100 var. alalı 2. ay oldu. bir acemiye göre şahane geliyor. kullanımı da kolay. ayrıca karfo karacasulu garantili alacak olursan 2 saat de kullanım eğitimi veriyorlar.
    istanbulda ikamet edenler ise ismek in dijital fotoğrafçılık kurslarına katılmaları çok yararlı olacaktır.
    kısaca nikon d3100 ilk makinen olacaksa da kolay kullanabileiceğin bir model olacaktır.
    dükkanı açarken çekerim her daim bismillah
    pirimizdir sofuoğlu olsun şampiyon sağlığına zeval vermesin allah

Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Anlamadığın bişeyin 2.elinden her zaman uzak dur derim.Nikon D3100 kullanıyorum 1400e aldım 18-55VR lensiyle birlikte.Başlangıç için ideal bir makina, guide modu var.Hatta ben hiç değiştirmeyi düşünmüyorum, makina beni yeterince tatmin ediyor.Fotoğrafçıların pek hoşuna gitmez ama 1080p video özelliğide var.Her işi görüyor
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)