Kapat
Üye Girişi
Motovento
Motomax
Reklam Alanı

Kazalar hiç kaçınılmaz değildir!

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #1
  admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12 Nisan 2003
  Tüm motosiklet sürücülerine faydalı olacağını düşündüğüm bir araştırma okudum. Amerika'da kurulu Motosiklet Güvenliği Derneği'nin, motosiklet kazalarına ilişkin araştırması bu...  Çoğumuz, motosiklet kazalarının otobanlar veya virajlı dağ yollarında olacağını düşünüyor olabiliriz. Fakat tersine, büyük çoğunluğu şehir içinde oluyormuş. Aslında çok mantıklı. Çünkü hızlı bir otoban sürüşü veya virajlı dağ yollarında ister istemez dikkatimizi yola veriyoruz, ama her gün geçtiğimiz, evimize giden sokakta aynı dikkati göstermiyoruz.
  Motosiklet kazalarının yüzde 90'ı şehirlerde, yüzde 74'ü de, bir başka araçla, çoğunlukla otomobille çarpışma sonucunda oluyormuş. Yani otomobillerden kaçınmak, aslında "kazalardan kaçınmak" anlamına geliyor! Bu nedenle, aynı araştırmadaki tipik kaza durumları ve bu kazalardan kaçınmak için kullanılabilecek stratejilere değinmek istiyorum.

  Amerika'ya özgü değil!
  Bu kazalar sadece Amerika'ya özgü değil! Okuyunca, benzer durumlarda en az bir kez sizin de kalmış olduğunuzu görecekseniz. Başkalarının deneyimlerinden ve gerçekleşmiş kazalar üzerine yapılan bu araştırmadan tecrübeli sürücüler de önemli dersler çıkartabilirler.
  Birinci durum "Köpekbalığı" olarak adlandırılmış. Çünkü tarifi gerçekten "avını takip eden bir köpekbalığını" andırıyor. Bir caddede giderken, bir araç, size gereğinden fazla yakın şekilde uzun süre sizi takip ediyor. Araç sürücüsünün motosikleti takip mesafesini ayarlayamamış olmasından, motosikleti incelemek istemesinden ya da sizi caddede gereksiz bir kapışmaya tahrik etmek istemesinden olabilir! Siz de tedirgin olup yolundan çekilmek istiyor ve öteki şeride geçiyorsunuz. Fakat aynı anda o da öteki şeride hareketleniyor. Çarpışmayı önlemek için ne yapabilirsiniz?
  Bir aracın sizi fazla yakından izlediğini gördüğünüzde, belirgin şekilde sinyal verip, yavaş yavaş şeridinizi değiştirerek yol verin. Uzun süre pozisyonunuzu koruduğunuzda, arkadaki, yol vermek istemediğinizi, hatta şerit değiştirdiğinizde kapışmak istediğinizi filan sanabilir! Bu yüzden, dikkatinizi mümkün olduğunca açık tutup, buna benzer bir durumda çabuk hareket etmeli, etkili karar vermelisiniz.
  İkinci durumda, tam tersine, bu kez siz motosikletinizle caddede yavaş ilerleyen otomobili (Sürüngen deniliyor) arkadan takip ediyorsunuz. Geçmek istiyorsunuz, ama sürücü anlamsızca hızlanıp, yavaşlıyor. Siz de sollamayı erteliyorsunuz. Bir süre sonra sıkılıp, sollamaya çalışıyorsunuz. Tam o sırada öndeki aniden sola dönmeye karar veriyor ve araçla burun buruna geliyorsunuz. Ne yapabilirdiniz?
  Anlamsız şekilde seyreden otomobil, sizi bir şey aradığı, belki sapacağı sokağın adını görmeye çalıştığı, bu yüzden de arkasına dikkat etmediği konusunda uyarmış olmalıydı! Siz de farkedip, bu olası tehlikeden uzaklaşmaya çok önceden karar vermeliydiniz... Bu yüzden araya birkaç saniye mesafe koyun, yol kesişimlerinde kesinlikle sollama yapmayın!
  Üçüncü durum da benzer bir olay. Çevreyolunda başıma geldi. Diyelim otobanda veya çevreyolunda sağ şeritten tatlı tatlı gidiyorsunuz. Tam bir çıkışın yanından geçerken, sol şeritten bir araç, aniden önünüze kırıp, çıkşı yakalayabilmek için ani fren yapıyor. Fren mesafesi kalmamış ve çarpışma neredeyse kaçınılmaz!..
  Strateji olarak çıkışı önceden fark etmeliydiniz. Çevrenizdeki araçların bu çıkışı kullanmak için ani ve saçma manevralar yapabileceği olasılığını değerlendirip, bir sol şeride geçmeliydiniz. Çünkü sağ şeritten gittiğinizi görenler, sizin de buraya sapacağınızı sanabilirler. Bu bölgelere ekstra dikkat!
  Hemen yeni bir haberi aktarayım. Kenan Sofuoğlu, bu hafta sonu yapılan Imola'daki Super Stock yarışında ikinci gelerek şampiyonada şu anda 3. devam eden sürücünün hemen 1 puan arkasına, 4. sıraya yerleşti. Bu güzel sonuçlar devam ederse, sezonu üçüncülükle bitirecek umarım.

  Kemal Merkit
  kemal@sportworksgroup.com


  Motosiklet Online
  Oktay Motor CF Moto Polaris Benelli RKS Kuba Segway Mondial
  Motomax
 2. #2
  Şeyh Şamil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Aralık 2009
  Şehir
  Blacksea
  Son derece önemli ve güncel bir konu..
  Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..

 3. #3

  Üyelik
  12 Kasım 2009
  Şehir
  Samsun
  Motosikleti
  cbf150
  Benim başıma bugün şöyle bir durum geldi. Yol iki şerit, ben soldan gidiyorum. Önümde 61 plaka bir minibüs var ve ben onunla yaklaşık bir araç boyu aramı açmış gidiyorum. Sağ tarafımda ise bir dolmuş var, bu sebeplede sol şeritin sol teker izinden yoluma devam etmekteyim. Arkamda ise wolswagen bir minibüs korna ile benden yol istiyor! O anda ne yapmalıyım?

  Ben size yaptığımı anlatayım, belki siz de yapmam gerekeni anlatırsınız. Motosikleti araç saymayan zihniyetin altında kalmamak için hızımı artırdım, sağa sinyal verdim ve tabiri caizse kontrollü makas attım.

  Biliyorum yaptığım hareket riskli idi ama daha öncesinden başıma gelen yol ver(e)meme durumlarında, hem asabım bozuldu hem de adamlarla kavga etme durumuna geldim. Bu sebeple yol isteyen herkese yol vermeye çalışıyorum, ama öyleleri var ki virajın içinde yatmışım orada bile yol istiyor. Gel de psikopata bağlama.

  Tavsiyelerinize açığım, kavgasız, gürültüsüz, asabım bozulmadan trafikde yol almak için.
  Murat Kehya
  Acemi Motorcu
  A-(eksi)

 4. #4
  serimotorcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  10 Aralık 2009
  Şehir
  Balıkesir
  Motosikleti
  Racer 200 S
  Güncel tutmakta fayda var
  Hayata Vizö'RR'deN Bakmak AyrıcalıktıR...

  0 Rh (-)

 5. #5
  Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  27 Aralık 2005
  Şehir
  Yollarda...
  Motosikleti
  2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
  Konunun yazarı Kemal Merkit şu an Buenos Aires'te Dakar 2011 yarışına hazırlanıyor


  REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler