Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

19 Nisan günü yaptığım yağmurdan kaynaklı kaza

Motovento
    REKLAM ALANI

Ankarada oturyorum okula honda cbr 125r ile gidiyorum her zamanki gibi bir sıradan gündü ta ki okul çıkışında yağmur yağana kadar yağmur yağdığı sırada çok dikkatli sürüyordum en ufak gaz açmadım ama lastik aşırı derecede kayıyordu lastikleri yağurda kaymaması için michelin pilot street taktırmıştım üstüne lastiğin rodajıda bitmişti yolda giderken vitesi 1 den 2 ye attığımla asfaltla bütünleştiğim bir oldu
    kaza anında viraj yoktu bildiğiniz düz yol yola yağ vb dökülmemişti asfaltın kalitesi fazlasıyla iyiydi yağmur dışında bir problem yoktu
    bana çok birşey olmadı omuz ağrısı çektim bu gün biraz daha iyiyim motosikletin koruma takozu neredeyse motoru tamamen korumuştu kuyruk grenajı sol ayna kafa grenajı çizilmişti michelin lastiği yağmur performansı yüksek olduğu için almıştım michelin dışı lastik önerisi vb konularda bilgisi olanlar buradan yazarsa sevinirim
    [IMG][/IMG]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Öncelikle geçmiş olsun. Pilot street lastiklerin yağmur performansının iyi olduğunu size kim söyledi? Keşke almadan önce foruma danışsaydın. Kuru asfaltta ortalama, ıslak asfaltta korkunç performans gösteren bir lastiktir pilot street. Onun yerine mitas sport force alabilirsiniz kuruda da ıslakta da gayet güzel performans gösterir.

Motosikleti
    cb250r
    Buyuk gecmis olsun genc kardesim. Cana gelecegine mala gelsin, sana birsey olmamis onemli olan o.

Lastikleri kac km dir kullaniyorsun? Acaba lastiklerin uzerindeki koruyu wax tabaka mi sebep oldu bu talihsiz kazaya?

Eger lastik rodajin bittiyse, bu sekilde dusmen icin biraz ekstrem bir durum olmasi gerekir gibi. onden kaydigini varsayiyorum:

on vites degistirirken on teker su birikintisine denk gelmis ve tutus sifira inmis onden kaymis olabilirsin.

Ama hizim dusuk diyorsun, bu bile tek basina yeterli sebep olmamali. lastiklerin hava basinci yuksek olabilir mi?

tekrar gecmis olsun.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    yağmurdan kaynaklı kaza ilk defa duyuyorum !!
    dovahhkin bunu beğendi.

Satın almadan önce kullanan çok kişiye sordum hepsi iyi olduğunu söyledi ondan dolayı satın aldım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:00 ----------

Lastikleri 650 km dir kullanıyorum rodajı bitti önden kaymadı vites attığım anda arkada çekiş kaybı oldu. Motor devrildi lastiklerin dediğiniz gibi hava basıncı yüksek sanırım lastikleri elimle kontrol ettiğimde taş gibi sert olduğunu fark ettim hava fazla basılmış olabilir. Şu an honda servisinde
    lastiğin basıncını ölçeceğim yorumun için teşekkürler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    *Yağmurun ilk yağdığı zaman daha tehlikelidir, toz toprakla birleşen su biraz daha kayganlaştırır yolu. Öyle bir ana denk gelip düşmüş olabilirsiniz.

*Asfalt çizgileri yağmurda daha kaygan olur, belki o çizgilerden geçerken motorunuz kaymış olabilir.

*Lastik rodajı için 150-200 km derler ama paylaştığınız resimden gördüğüm kadarıyla lastik kenarlarınız daha yepyeni, muhtemelen o mumsu tabaka tam anlamıyla gitmemiş olabilir, bu nedenle de yağmurda düşmüş olabilirsiniz.

*Sürüş esnasında bakışınız düşmüş olabilir ya da belki bakmamanız gereken farklı bir yere odaklanmışsınızdır, bu nedenle de kaza yapmış olabilirsiniz.

*1'den 2'ye atarken ayak hareketiniz yumuşaksa bazen 2'ye geçmeyip boşa geçiyor, o esnada gaz verdiğinizde yine düşme şansınız var.

Sözün özü; pek çok faktör düşmemize sebep olabilir. Geçmiş olsun, en kötü kazanız bu olsun.

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yağmurdan kaynaklı kaza ilk defa duyuyorum !!

Nasıl ilk defa duyuyorsunuz. Yerlerin ıslak olması sebebiyle pek çok kez kaza olmuştur. İki teker üzerinde giden bir alet bu. Yola tutunamayınca kayıp devriliyor. Fren mesafeside uzuyor. Yağmur pek ala kaza sebebi olabilir.

nigdeli48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun. Pilot street lastiklerin yağmur performansının iyi olduğunu size kim söyledi? Keşke almadan önce foruma danışsaydın. Kuru asfaltta ortalama, ıslak asfaltta korkunç performans gösteren bir lastiktir pilot street. Onun yerine mitas sport force alabilirsiniz kuruda da ıslakta da gayet güzel performans gösterir.
    pilot street yağmurda da çok güzel tutuşu olan bir lastiktir. kazanın lastik kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.
    Rüyaları gercekleştirmenin en iyi yolu UYANMAKTIR

Motosikleti
    CRF 250
    Yağmur + tecrübe eksikligi gibi duruyor. Önemli olan kazanın Yağmur nedenli olduğunu düşünmek değil, burdan bir ders çıkarıp kendi sürüsüne yeni bir şeyler katıp gelişimine devam etmek olmalıdır.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bir keresinde tam vites yükselttiğimde motor stop etmişti.
    Etraf inanılmaz gürültülüydü ve ben motorun stop ettiğini farketmemiş,
    zeminde problem olduğunu düşünüp debriyaja asılmıştım.

Neyseki çok yüksek süratte değildim ve düşmeden kurtarmıştım.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Çok geçmiş olsun, cana geleceğine mala gelsin. Hem motorunda da pek bir hasar yok, sıkma canını.

Yağmurun ilk yağmaya başladığı an en tehlikeli andır. Biz yağmur yağıyor sanıyoruz ama o sırada resmen çamur yağıyor. Havadaki tüm toz ve kir yere iniyor, birde yerdeki toz ve kumla birleşip ince çamur katmanı oluşturuyor ve aşırı kaygan oluyor.

Yağmur yeni başladıysa sürmeyin, en az 15 - 20 dk mola verin,. Bırakın yağmur iyice hızlansın, yerdeki tüm toz, çamur, kir akıp gitsin. Ondan sonra yola çıkın, daha az sorun yaşarsınız.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    *Yağmurun ilk yağdığı zaman daha tehlikelidir, toz toprakla birleşen su biraz daha kayganlaştırır yolu. Öyle bir ana denk gelip düşmüş olabilirsiniz.

*Asfalt çizgileri yağmurda daha kaygan olur, belki o çizgilerden geçerken motorunuz kaymış olabilir.

*Lastik rodajı için 150-200 km derler ama paylaştığınız resimden gördüğüm kadarıyla lastik kenarlarınız daha yepyeni, muhtemelen o mumsu tabaka tam anlamıyla gitmemiş olabilir, bu nedenle de yağmurda düşmüş olabilirsiniz.

*Sürüş esnasında bakışınız düşmüş olabilir ya da belki bakmamanız gereken farklı bir yere odaklanmışsınızdır, bu nedenle de kaza yapmış olabilirsiniz.

*1'den 2'ye atarken ayak hareketiniz yumuşaksa bazen 2'ye geçmeyip boşa geçiyor, o esnada gaz verdiğinizde yine düşme şansınız var.

Sözün özü; pek çok faktör düşmemize sebep olabilir. Geçmiş olsun, en kötü kazanız bu olsun.
    Katılıyorum; ilk madde özellikle mühim. Görsellerde yerler çok ıslak durmuyor, yağmur ilk başladığında yerler yarı ıslakken oluşan ince çamur tabakası bildiğiniz buz gibi kaygan olur, en iyi lastik bile duruma bağlı tutmayabilir. Yağmur performansı en iyi lastik olan Road 5 kullanırken böyle bir havada kalkışta kıç atma yaşamıştım, ki motorum öyle aman aman güçlü değil ve sert de kalkış yapmamıştım. İlk anlarda yerler yarı ıslakken aşırı dikkatli olmak lazım...

Biraz acemilik de var herhalde?

Çok geçmiş olsun.
    maktama, espresso ve tommygun bunu beğendiler.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katılıyorum; ilk madde özellikle mühim. Görsellerde yerler çok ıslak durmuyor, yağmur ilk başladığında yerler yarı ıslakken oluşan ince çamur tabakası bildiğiniz buz gibi kaygan olur, en iyi lastik bile duruma bağlı tutmayabilir. Yağmur performansı en iyi lastik olan Road 5 kullanırken böyle bir havada kalkışta kıç atma yaşamıştım, ki motorum öyle aman aman güçlü değil ve sert de kalkış yapmamıştım. İlk anlarda yerler yarı ıslakken aşırı dikkatli olmak lazım...

Biraz acemilik de var herhalde?

Çok geçmiş olsun.
    Şu mişlen'e kırgınım, 140 150 taban adam gibi lastik üretmiyorlar, o paraya pilot street takacağıma viento sport takar babalar gibi gezerim.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Geçmiş olsun. Vites büyütünce motor neden kaysın? Biraz zihni sinir bir kaza olmuş, zeminde bir problem olduğunu tahmin ediyorum. Ama kıçımdan uyduruyorum yani sonradan sebep bulmak olduça zor böyle işlerde.

Yalnız sonradan okudum biraz daha, vites atınca arkası kaydıysa orada hatırı sayılır bir gaz açılması söz konusudur diye bir tahmin daha yapasım geldi.

Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastikleri kac km dir kullaniyorsun? Acaba lastiklerin uzerindeki koruyu wax tabaka mi sebep oldu bu talihsiz kazaya?
    Üstad lastik wax'ı konusun çok eskide kalmadı mı? Bir çok üretici artık wax falan kaplamıyor bildiğim kadarıyla, kalıba yapışmasını engelleyen farklı kimyasallar kullanıyorlar. Lastik alınca ben de rodaj yapıyorum ama pistte (tabii ki aynı lastikleri kullanan insanlara) sorduğumda "ilk turda ısındıktan sonra vuruyoru küsküyü" diyorlar. Zararı olmaz ama biz ekstradan çok da gerekli olmayan bir tedbirle yaklaşıyor olabiliriz.
    Mr.wind bunu beğendi.

Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorumun lastik ebatlarına uygun bir modelini bulamadım. başka önerebileceğin varsa bakabilirim.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sen o pilot streetleri bi de 1 yıl sonra dene. yemin ederim sattığım pulsarda ufacık gaz açışta kuruda bile yan yan gidiyodu.

ama enteresan şekilde ilk motorum 125'likte bu pilot streetler ıslakta çok iyi gidiyodu. sağanak yağmur altında ankaradan istanbula gitmiştim tık dememişti. taban genişliği arttıkça ağırlık sabit kalırsa cm2'ye düşen yük azalır bu da ıslakta ve karda ciddi tutuş kaybı anlamına gelir. 125'likte pilotların iyi tutup pulsarda kötü tutmasında belki bunun etkisi vardır.

torosun karda cayır cayır çıkmasında ince tabanlı lastiklerin büyük etkisi vardır mesela.

önerim metzeler Roadtec 01'dir. yurtdışı incelemelerde okuduğum kadarıyla yağmurda ciddi anlamda yol tutuşu olduğu söyleniyor. lastikler yeniyse değerini kaybetmeden metzeler al tak pilotları da sat.
    2014 Salcano Wolf 125 > 2017 Bajaj Pulsar 200NS ABS > 2020 YAMAHA YZF-R25

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Öncelikle geçmiş olsun. Yağmurda ve düz yolda vitesi 1 den 2 ye attığında kayarak düşeni ilk kez görüyorum. Yolda yağ da olsa ve lastikler kabak bile olsa düz yolda vites değiştirdiğin için düşmezsin. Vites değişiminde motor frenine sokup motoru silkelediyse ya da pedalı çekerken dengeyi bozduysan belki.
    DickName bunu beğendi.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı Yunus Özbek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl ilk defa duyuyorsunuz. Yerlerin ıslak olması sebebiyle pek çok kez kaza olmuştur. İki teker üzerinde giden bir alet bu. Yola tutunamayınca kayıp devriliyor. Fren mesafeside uzuyor. Yağmur pek ala kaza sebebi olabilir.
    Yağmur kaza sebebi olsaydı, hiç birimiz yağmurda sürmezdik demek istemiş mr. Wind. ;)
    F54 bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağmur kaza sebebi olsaydı, hiç birimiz yağmurda sürmezdik demek istemiş mr. Wind. ;)
    yani ben kar da 2 defa düştüm 2. düştüğüm yerde 4 tane araba kaymış buna sebeb kar diyebilirim ama ilk düştüğüm yerde ben tek başıma düştüm yani sebeb kar değil benim gaza gelme durumum du
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani ben kar da 2 defa düştüm 2. düştüğüm yerde 4 tane araba kaymış buna sebeb kar diyebilirim ama ilk düştüğüm yerde ben tek başıma düştüm yani sebeb kar değil benim gaza gelme durumum du
    Bazı şeylerin doğal sonuçları var tabii. Islak zemin kayar. Kar kayar.
    Uygun lastiğiniz yoksa düşersiniz.
    Arabada zincir yoksa kayar.
    Şerit çizgisi kaygan olur, yatık veya açılı yakalanırsan düşersin.

Tramvay rayları kaygandır ama her üstünden geçen düşmez. Düşünce de, raylar yüzünden düştüm denmez

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler