Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlk kazamı yaptım ve ekipmanın önemini deneyimleyerek öğrenmiş oldum, maalesef.

Motovento
    REKLAM ALANI

Getir kuryesiyim. 70'le yokuş aşağı iniyordum boş yolda. İleride trafik ışıkları olduğundan yavaşlamak için frene çok hafif dokunmamla motosikletin arkasının atması bir oldu. Motosiklet sol bacağıma devrildi sürüklenirken, ani bir tekmeyle üzerimden attım ve yine bayağı bir sürüklendikten sonra durdum. Kask ve korumalı mont vardı sadece. Kafamı sürtmedim şans eseri ama korumalı mont karnımdan sıyrılınca sol ayak bileğim bacağım kalçam ve sol karnım yerde sürüklenmekten soyuldu.
    Ankara Şehir Hastanesine gittik, bir ton hasta var ve aşırı ilgisizler doktorlar maalesef. Neyseki sadece deri hasar aldığı için taburcu edip gönderdiler beni.

Şimdi bir daha motosiklete binecek miyim bilmiyorum ama Motosiklet montu, kaskı, eldiveni, çizmesi, pantolonu olmadan ne ben motosiklete binerim ne de arkama birini bindiririm.
    cıbılduck ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı tahd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi bir daha motosiklete binecek miyim bilmiyorum ama Motosiklet montu, kaskı, eldiveni, çizmesi, pantolonu olmadan ne ben motosiklete binerim ne de arkama birini bindiririm.
    Tecrube bu iste. Bunu yasamayan "otoyolda yazin pantolon mont mu giyilir yaa" diye baslik acabiliyor.
    espresso ve 1996furkan bunu beğendiler.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Çok geçmiş olsun, Allah bir daha yaşatmasın. Malesefki canımız yanmayınca bir şeyin önemini anlamıyoruz geçen günlerde arkadaşımla şehir dışına çıktık benimde yazlık montum malesef yok bu yaz sıcağında kışlık mont giydim, çok sıcaklamadım aslında rüzgar estiği için çok sıkıntı çekmedim bir daha gidicek olursam yine giyerim ter geçici ama alınan hasarlar malesef kalıcı olabiliyor bu sebeble ekipmanları elimden geldiğince giymeye çalışıyorum. Kendinizi toparlayana kadar motosikletten biraz uzak durun, sonrasında yavaş yavaş çıkmaya başlayın tekrardan geçmiş olsun.
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tecrube bu iste. Bunu yasamayan "otoyolda yazin pantolon mont mu giyilir yaa" diye baslik acabiliyor.
    Yine sacmaladin kolormatik.Sehir icinde da tabiki korumali surmek lazim,feribota zaten giyinmistim.

Bu isten para kazanan,tum zamani motor ustunde olan biri icin aksi düşünülemez.

Fakat ben ne yazmistim ? Riskli,hizli kullanim + full koruma da alinan risk,sakin kullanim + sadece kask ile kullanimdan daha buyuk.Bu benim teori,bilimsel veya istatiski bir bilgi degil tabiki.

Neyse,arkadasamiza gecmis olsun fakat burda benim teoriyi yine destekleyen unsurlar oldugunu dusunuyorum.

70 le giderken arka frene basmakla motorun dengesi kaybolmaz,gercekte olan biraz farkli olabilir mi ?

Kurye arkadaslari goruyorum,bol miktarda apacilik iceren hareketler yapiyolar.

Tahd arkadasim ; gecmis olsun fakat gel bize gercegi soyle. bu kazanin nedeni senin riskli veya o yol durumuna gore aşırı hizli olmadan kaynaklan miyor mu ?

Mesela kuryelik yapmayan xmax ile isine giden bir hanim senin gibi kaza yapar miydi ?

Bence yapmazdi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Geçmiş olsun, yine de ucuz atlatmışsınız.

Özellikle montların sırt kısmında bulunan fermuarlı fazlalık kumaş parça, özellikle motosiklet pantolonunuz veya motosiklete binerken tercih ettiğiniz belirtli bir pantolonunuz varsa "tipi bozulmasın" diye düşünmeden pantolona iğne iplikle ekletmeniz gereken parçadır. Yaşadığınız kazada olduğu gibi mont sıyrılması ve korumanın işlevsiz kalmasını engellemeye çalışır.

Listenize ek olarak mutlaka bel/böbrek korumayı da eklemenizi öneririm. Bununla hem karın kısmındaki korumayı arttırıyor, hem soğuk havalarda böbrek rahatsızlıklarını engelliyor, kaza anında bel hasarını azaltıyor/engelliyor, hem de uzun süreli sürüşlerde bel ve sırt ağırılarından kurtulabiliyorsunuz. Bu işi yapıyorsanız düşünmeden edinin, fiyatı da bir eldivenin yarısından azdır. 5 eldiven eskitir.

İlaç ve kremleri prospektüs+doktorun belirttiği şekilde özenle kullanın, umarım hızlıca toparlarsınız. Daha ciddi birşey olmaması sevindirici. Ekmek parası için motosiklete binen arkadaşlar ekipmanların aynı zamanda iş güvenliği ekipmanına da gireceğini unutmasın. Bir firma ile çalışanlara da bu tüyoyu vermiş olayım

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:57 ----------

Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neyse,arkadasamiza gecmis olsun fakat burda benim teoriyi yine destekleyen unsurlar oldugunu dusunuyorum.

70 le giderken arka frene basmakla motorun dengesi kaybolmaz,gercekte olan biraz farkli olabilir mi ?

Kurye arkadaslari goruyorum,bol miktarda apacilik iceren hareketler yapiyolar.

Tahd arkadasim ; gecmis olsun fakat gel bize gercegi soyle. bu kazanin nedeni senin riskli veya o yol durumuna gore aşırı hizli olmadan kaynaklan miyor mu ?

Mesela kuryelik yapmayan xmax ile isine giden bir hanim senin gibi kaza yapar miydi ?

Bence yapmazdi.
    Yapabilirdi. Daha risklisini tecrübe ettim, defalarca da forumda yazmıştım, kısaca hatırlatayım.

En büyük kazalarımdan birini (sol ayağımın üzerinde neredeyse et bırakmayıp kemikler arasından kopan et nedeniyle yukarıdan bakınca altı görünen kazam...) bir maxiscooter ile E5' de, orta şeride dökülmüş yağın üzerinden geçtiğim için yaptım. Kaza sonrasında duran ve motosiklet sürücüsü olduğunu söyleyen otomobil sürücülerinden biri bunu söylemese, hafif gaz kestiğim motosikletin neden arka tekeri kaydırıp o şekilde beni düşürdüğünü belki hiçbir zaman anlayamayacaktım.

Bu da, tüm etkenlerin bizim elimizde olmadığını kanıtlayan kazalardan biridir. Ortamda 20 faktörden sadece birisi sizsiniz. Sizin tecrübeniz veya hızınız sadece bir noktaya kadar kazanıza etkendir. Beklenmedik değişkenleri kontrol edemediğimiz için derim ki; o seleye oturacaksan ekipmanını giyeceksin.

Elbette ki hız faktörü büyük bir etken, ama hatırlatırım ki "zincir zayıf halkasından kopar". 70 km/h yüksek bir hız değil. Sizin mantıkla mont hiç olmasa ne olurdu bir düşünmek gerek değil mi?
    espresso, tommygun ve Gambit. bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun, yine de ucuz atlatmışsınız.

Özellikle montların sırt kısmında bulunan fermuarlı fazlalık kumaş parça, özellikle motosiklet pantolonunuz veya motosiklete binerken tercih ettiğiniz belirtli bir pantolonunuz varsa "tipi bozulmasın" diye düşünmeden pantolona iğne iplikle ekletmeniz gereken parçadır. Yaşadığınız kazada olduğu gibi mont sıyrılması ve korumanın işlevsiz kalmasını engellemeye çalışır.

Listenize ek olarak mutlaka bel/böbrek korumayı da eklemenizi öneririm. Bununla hem karın kısmındaki korumayı arttırıyor, hem soğuk havalarda böbrek rahatsızlıklarını engelliyor, kaza anında bel hasarını azaltıyor/engelliyor, hem de uzun süreli sürüşlerde bel ve sırt ağırılarından kurtulabiliyorsunuz. Bu işi yapıyorsanız düşünmeden edinin, fiyatı da bir eldivenin yarısından azdır. 5 eldiven eskitir.

İlaç ve kremleri prospektüs+doktorun belirttiği şekilde özenle kullanın, umarım hızlıca toparlarsınız. Daha ciddi birşey olmaması sevindirici. Ekmek parası için motosiklete binen arkadaşlar ekipmanların aynı zamanda iş güvenliği ekipmanına da gireceğini unutmasın. Bir firma ile çalışanlara da bu tüyoyu vermiş olayım

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:57 ----------

Yapabilirdi. Daha risklisini tecrübe ettim, defalarca da forumda yazmıştım, kısaca hatırlatayım.

En büyük kazalarımdan birini (sol ayağımın üzerinde neredeyse et bırakmayıp kemikler arasından kopan et nedeniyle yukarıdan bakınca altı görünen kazam...) bir maxiscooter ile E5' de, orta şeride dökülmüş yağın üzerinden geçtiğim için yaptım. Kaza sonrasında duran ve motosiklet sürücüsü olduğunu söyleyen otomobil sürücülerinden biri bunu söylemese, hafif gaz kestiğim motosikletin neden arka tekeri kaydırıp o şekilde beni düşürdüğünü belki hiçbir zaman anlayamayacaktım.

Bu da, tüm etkenlerin bizim elimizde olmadığını kanıtlayan kazalardan biridir. Ortamda 20 faktörden sadece birisi sizsiniz. Sizin tecrübeniz veya hızınız sadece bir noktaya kadar kazanıza etkendir. Beklenmedik değişkenleri kontrol edemediğimiz için derim ki; o seleye oturacaksan ekipmanını giyeceksin.

Elbette ki hız faktörü büyük bir etken, ama hatırlatırım ki "zincir zayıf halkasından kopar". 70 km/h yüksek bir hız değil. Sizin mantıkla mont hiç olmasa ne olurdu bir düşünmek gerek değil mi?
    yavas veya riskki kullanmazsak ekipmana gerek yok demiyorum.

Yaptigim sadece iki kullanim tarzini ve riskleri karsilastirmak.

Eger tek tek ornekler uzerinden gideceksek ben de en son cristian kazasini ornek gosteririm.Full koruma + riskki kullanim sonuc olum.

short gomlek kask + sakin kullanim olsa kaza olmayacakti(%99.9)

Motosikleti
    cb250r
    Allah sifa versin kardes, insallah tez zamanda sagligina kavusursun

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    ... short gomlek kask + sakin kullanim olsa kaza olmayacakti(%99.9)
    Katılmıyorum.
    ...

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı tahd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Getir kuryesiyim. 70'le yokuş aşağı iniyordum boş yolda. İleride trafik ışıkları olduğundan yavaşlamak için frene çok hafif dokunmamla motosikletin arkasının atması bir oldu. Motosiklet sol bacağıma devrildi sürüklenirken, ani bir tekmeyle üzerimden attım ve yine bayağı bir sürüklendikten sonra durdum. Kask ve korumalı mont vardı sadece. Kafamı sürtmedim şans eseri ama korumalı mont karnımdan sıyrılınca sol ayak bileğim bacağım kalçam ve sol karnım yerde sürüklenmekten soyuldu.
    Ankara Şehir Hastanesine gittik, bir ton hasta var ve aşırı ilgisizler doktorlar maalesef. Neyseki sadece deri hasar aldığı için taburcu edip gönderdiler beni.

Çok geçmiş olsun.

HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696
    yavas veya riskki kullanmazsak ekipmana gerek yok demiyorum.

Yaptigim sadece iki kullanim tarzini ve riskleri karsilastirmak.

Eger tek tek ornekler uzerinden gideceksek ben de en son cristian kazasini ornek gosteririm.Full koruma + riskki kullanim sonuc olum.

short gomlek kask + sakin kullanim olsa kaza olmayacakti(%99.9)
    bos yapmissin

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı HaktanCbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bos yapmissin
    "Bos yapmak" tam bir comar turnusolu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:30 ----------

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katılmıyorum.
    Katilmayabilirsin

Motosikleti
    Ducati Monster 696
    "Bos yapmak" tam bir comar turnusolu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:30 ----------

Katilmayabilirsin
    Karşındaki kişiyi tanımadan çomar demek ise cahil 0 iq lu iki kromozomu eksik Salih turnusolü
    alp_tunay bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Karşındaki kişiyi tanımadan çomar demek ise cahil 0 iq lu iki kromozomu eksik Salih turnusolü
    Ahsha.swat team ozentisi seni.Olm bos yapma diye konusan adamlarin yuzde 87.8 i comardir bunu bilmiyo musun ?

Beyaz fit gomleginle nargile de iciyo musun bakim sen ? Salih mis bizim abd li kolormatik bile bıraktı, salih diye haykirmiyor artuk tokadi bastigimda.

Arkadaslar,,

"Çok yüksek süratle yaptığım ve bariyere 10-15cm mesafede düştüğüm ciddi bir kazadan şansım ve ekipmanım sayesinde ufak tefek sıyrıklarla kurtuldum"

Bunu cv sine yazan bu sniper arkadasimiz.

Ve bana diyor ki bos yapiyosun

Ulen amator,eger dedigin gibi yuksek suratte kaza yaptiysan tamamen sans eseri kurtylmusun.Bariyere dogru gitseydin,veya bir aracin altina girseydin o ekipmanlarin bir boka yaramaycakti.

Senin bu olaydan cikardigin ders yanlis.Ama kafa basmiyor tabi

Motosikleti
    Ducati Monster 696
    Ahsha.swat team ozentisi seni.Olm bos yapma diye konusan adamlarin yuzde 87.8 i comardir bunu bilmiyo musun ?

Beyaz fit gomleginle nargile de iciyo musun bakim sen ? Salih mis bizim abd li kolormatik bile bıraktı, salih diye haykirmiyor artuk tokadi bastigimda.

Arkadaslar,,

"Çok yüksek süratle yaptığım ve bariyere 10-15cm mesafede düştüğüm ciddi bir kazadan şansım ve ekipmanım sayesinde ufak tefek sıyrıklarla kurtuldum"

Bunu cv sine yazan bu sniper arkadasimiz.

Ve bana diyor ki bos yapiyosun

Ulen amator,eger dedigin gibi yuksek suratte kaza yaptiysan tamamen sans eseri kurtylmusun.Bariyere dogru gitseydin,veya bir aravin altina girseydin o ekipmanlarin bir boka yaramaycakti.

Senin bu olaydan cikardigin ders yanlis.Ama kafa basmiyor tabi
    Helal lan salih buyuksun hadi iyi gunler

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Helal lan salih buyuksun hadi iyi gunler
    Afferin bir daha boyle atlayip ziplama

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    bos yapmissin
    Her dönem belli zamanlarda bunlardan geliyor..
    Sanırım larvalarından çıkıp buraya atlıyorlar..
    Sırf mesaj yazmış olmak için saçmalamaktan korkmuyorlar..
    Dert etme.. Kendi kendilerine gidiyorlar..
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    @serif abi'nin imzasi aklima geldi. Erken kalkmayi birak, bayram da bile mesai yapiyolar...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @serif abi'nin imzasi aklima geldi. Erken kalkmayi birak, bayram da bile mesai yapiyolar...
    Ay ay ay ne zekice.Ceza almamak icin dolayli yoldan hakaret etmek.

Erkek gibi davransana kolormatik,attigim tokat canini mi yakti ?

Senin gibi kolormatige insan gibi cevap veriyorum yine hakaret ediyosun.Bu devirde kolormatiklerle agiz tadiyla sohbet edilmiyor azizim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:20 ----------

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her dönem belli zamanlarda bunlardan geliyor..
    Sanırım larvalarından çıkıp buraya atlıyorlar..
    Sırf mesaj yazmış olmak için saçmalamaktan korkmuyorlar..
    Dert etme.. Kendi kendilerine gidiyorlar..
    Al iste,asiri milleyetcilikten beyni sulanmis bir arkadas daha.

Verdigim hangi cevaba bozuldu ki bu amator ?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Senin bile bayramin kutlu olsun be Hirbo Forum zararlısı seni.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şehir hastanesine ambulans ile gelen bir kaç motor kazası vardı onlardan biri sen miydin?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)