Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

HONDA FORZA ILE KAZA YAPTIM

Motovento
    REKLAM ALANI

Motor sürücüleri Türkiye'de uzun süreli araba tecrübesi yoksa bence kullanmamalı. 30 yıllık şöför olarak başladım motor sürmeye. Bir arabanın nasıl hareket edebileceğini az çok tahmin edebiliyorum. Motor kullanmak çok zevkli fakat araç sürücüleri tam kuralına göre gitmiyor. Gerçi motor sürücüleri daha kuralsız ama korumasız olanlarda motor sürücüleri.

Yol ayrımları da hızınızı her an biri yola atlayacakmış gibi ayarlamanız ve mümkün mertebe yol ayrımların da yanınızda araba olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kaskınız bağlı değilken hiç bir işe yaramaz. Bu tip başlıkları devamlı takip ederim ki hata nerede ve nasıl davranmalı konusunda kendimi eğitmek için. Büyük oranda suçlusınuz. İnşallah tekrar başınıza gelmez

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Son çare sağından gecmekse mümkün olduğu kadar sağdan gecseydin keşke kardeşim

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf SB250Nİ
    Geçmiş olsun, Allah şifa versin. Ucuz atlatmışsınız. Kaza geliyorum demiş.

kulspruta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 / 2019
    Ekşi sözlük'te de başlık açılmış, arkadaşın açmış. Keşke açmasaydı, haklı olarak ciddi bir linç yiyorsun dostum.
    pea ve F54 bunu beğendiler.

Ros1n2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superduke
    Benzinlik önü sağ şeritte yavaşlayan ve hafif sağa doğru meyillenen bir araç, Birçok şekilde sinyal vermiş aslında ama bu aceleniz nereye anlamıyorum.. Kapıda açabilirdi o sürette! Geçmiş olsun

Alıntı kulspruta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekşi sözlük'te de başlık açılmış, arkadaşın açmış. Keşke açmasaydı, haklı olarak ciddi bir linç yiyorsun dostum.
    Link vere bilir misiniz acaba

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:58 ----------

Alıntı gurkan_k2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Benim hatam hızım diger hicbir hatayi kabul etmiyorum. Onun sağına kırmam onun ani frenine refleksti

Saygılar
    Oldu canım başka xd
    Senin hatan sadece hız öylemi yok ya
    Sağlana yapılmaz dostum sen şerit takip etmiyorsun ki hata sende

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konu ekşi'de gündem olmuş durumda..

Motosikleti
    Honda CB125 E
    3 sayfa çok ağır eleştiriler gelmiş ki haklılar ama siz şu an için fiziksel/psikolojik iyileşmenize odaklanın. Sonrasında sakin kafayla bilinçli eğitmenlerle veya veteran sürücülerle kazanın kritiğini yaparsınız. Burayı okudukça moraliniz bozulacak çünkü.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Geçmiş olsun. Umarım tekrar motor kullanıp da birilerini vicdan azabına sokmazsın.

Hatalarını kabul edip kendini düzeltmek yerine hala karşı tarafta suç aradığına göre sen birinin başını yakmaya and içmişsin.

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Geçmiş olsun.
    Çarpışma anında, çarpışma noktasında, çarpılan araç halen kendi şeridinde bulunuyor. Emniyet şeridine bile girmiş değil.
    Şerit ve doğrultu değiştirmediği için sinyal vermek zorunda bile değil. Kazadan sonra akaryakıt istasyonuna girmesi, kaza öncesinde istasyona dönüş niyetinde olduğunu da göstermez.
    Emreerol ve matrax33 bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Hata mata mühim değil, bu olayda ciddi bir trafik okuma ve trafiğe uyumlu ve güvenli sürüş problemi var; geri kalan her şey bunun sonucu. Acil şifalar dilerim, omurga kemiği kırığı ciddi bir şey, iyileştikten sonra acilen Roadcraft'ta eğitim tavsiye ediyorum. Güvenli sürüş konusunu çözmeniz lazım...

Eğitim almayacaksanız da İngilizceniz yetiyorsa kitapçığını indirip bir güzel okuyun ve yolda orada tariflenen sürüş tekniklerini çalışın.

öncelikle çok geçmiş olsun, aracın kusuru sinyal vermemesi ama sizin sürüş tarzınız gerçekten çok tehlikeli ve de hatalı. Giden trafikte sağ şeritteki aracın sağından geçmeye çalışıyorsunuz ki orada başka herhangi bir şerit yok. Onun haricinde aracın önü boş ve fren yapıyor, yan tarafta benzinlik var yani benzinliğe gireceği zaten belli o aracın. Sağa sinyal vermiş 2-3 aracında yine sağından geçmişsiniz ki kör noktalarında olsanız onlarda vuracaktı.

Aracın hatası ani fren yapması ve beni yanıltması demişsiniz ama 8. saniyenin başında durdurup bakın aracın fren lambası yandığında orta şeritte iki araç var hatta üstüne biraz daha mesafe var yani en az 25-30 metre var. Üstelik soldaki 2 araçta sağa sinyal vermiş. Hadi hepsini geçtim ani fren yapmak diye bir kusur olmaz takip mesafesini ayarlamak sizin sorumluluğunuzda.

matrax33 bunu beğendi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    uzun uzun konuşmaya gerek yok. kimse taşlamaya da kalkmasın. sonuçta burada bir yetenek var esasında.. nasıl yarışçı olarak girersiniz bilemiyorum ama bakın izleyin bi. 0:35 de ki yarışçının kullanımı size de benziyor

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Bildiğim kadarıyla sizin yüksek cc dahil olmak üzere baya motorunuz oldu. Böyle tecrübeli birisine bu hatayı yakıştıramadım. Biri gelip size çarptı zannettim. Fakat siz kazaya davetiye çıkarmışsınız. Geçmiş olsun.

Kaza aninda adam hala kendi seridinde siz degil. Adam tas cukur vs vardi ondan saga yanastim dese kimse aksini ispat edemez.
    Bu durumda siz adama carpmis gibi oluyorsunuz. Gecmis olsun

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Geçmiş olsun.Bende 25 temmuz günü Antalya döşemealtında yolun ıslak olması sebebiyle bi kaza yaptım ama çok şükür bişey olmadı 10 metre sürüklendim ekipmanlar kurtardı.Cg sürüyorsun ekipman kullanıyorsun diye konuşanlar gülüşenlere kazadan sonra hiç bir şey olmadı diyince mor olmaları hala gözümün önünden gitmiyor :D
    potasyum bunu beğendi.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı karayel90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.Bende 25 temmuz günü Antalya döşemealtında yolun ıslak olması sebebiyle bi kaza yaptım ama çok şükür bişey olmadı 10 metre sürüklendim ekipmanlar kurtardı.Cg sürüyorsun ekipman kullanıyorsun diye konuşanlar gülüşenlere kazadan sonra hiç bir şey olmadı diyince mor olmaları hala gözümün önünden gitmiyor :D
    Bende uncalı tarafında salaklığımdan ötürü motoru yatırdım ve 10 metre kadar sürüklendim. Ekipman tam olduğu için aynı hızla kalkıp motoru kaldırmaya gittim . Ne gereği var diyenlere anlatıyorum artık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:52 ----------

Alıntı motohazar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Link vere bilir misiniz acaba

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:58 ----------

Oldu canım başka xd
    Senin hatan sadece hız öylemi yok ya
    Sağlana yapılmaz dostum sen şerit takip etmiyorsun ki hata sende
    https://eksisozluk.com/24-temmuz-201...i--6121654?p=1

Hocam öncelikle büyük geçmiş olsun. Gerçekten çok üzüldüm ciddi bir kaza atlatmışsın , bir an önce iyileşmen dileğiyle.
    Geçtiğimiz aylarda bir konu açmıştın , motosikletle makas atmak diye. Trafikte makas atmanın gerekli olduğunu savunuyordun , ufak bir tartışma da yaşamıştık. Şuan böyle bir kazadan sonra bile hala tek hatam hızımdı diyebiliyorsun. Senin adına üzülüyorum olayın ciddiyetini bu kadar ağır bir olay yaşamana rağmen hala kavrayamamışsın. Umarım düşüncelerini değiştirirsin.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    hocam çok geçmiş olsun. olacağı varmış olmuş diyelim. ama söylemek istediğim bir kaç nokta var,
    öncelikle motorunuzun schooter olduğunu yani hafif direksiyon olduğunu unutmayın. bu sizin motorun direksoyununu olasu anda çevirebileceğiniz anlamına gelebiliyor.

asıl değineceğim nokta,
    adam sinyali tam döneceği yani size vurmadan 1 saniye önce sinyal veriyor bu tabi ki onun hatası.
    ancak sağ şeritte çok hızlı gidiyorsun, olası yol ayrımlarında bu hızlarla gitmek hiç doğru değil.
    adamın frene bastığı çok öncesinden belli oluyor bu noktada da aniden yavaşlaman gerekiyordu.

Özet olarak,
    her insanin yaşadığı kazalar vardır ve bundan tecrübe edilirler. bunuda bir tecrübe olarak varsayacağını ve bir sonraki sefere araçların stoplarına dikkat edeceğini düşünüyorum.

tekrar geçmiş olsun.

Motosikleti
    Nc 750s dct
    Bu olay hepiniz için bir tecrübe olsun bunu yaparsan bu olucak, senin haklı olup olmadığının bi önemi yok, her motorcuya söylüyorum yolda görünmediğini düşünerek motor süreceksin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)