Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Servise bırakılan motorun kazaya karışması ! Yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    umtsrtgl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NK400
    Merhabalar,

2.370 kilometredeki hasar kayıtsız sıfır sayılabilecek Kymco Downtown 350i motorumu patlak lastik tamiri için 20.02.2019 'da şu an için adını vermeyeceğim Kymco Yetkili Servisinde bıraktım, 21.02.2019 günü servis sorumlusu telefonuma acil arayın diye mesaj gönderdi, aradığımda motoruma park halinde iken servisin önünde tır çarptığını söylediler, servise gittiğimde servisin yaptığı ilk tespite göre 5.850 ₺ hasar olduğunu, kendi kabahatleri bulunmadığını, tır şoförü ile benim kaza raporu tutmam gerektiğini söylediler, kabul etmedim. Genel merkezi aradım, bölge müdürünün bayi ile görüşeceğini söylediler, geri dönüş yaptıklarında bayinin kabahati olmadığını o yüzden hasarımın karşılanmayacağını ancak tırcının trafik sigortasından hasarın karşılanabileceğini ve tramer kaydı oluşacağı için değer kaybı talep edebileceğimi söylediler, yaklaşık 30.000 lira bedele aldığım sıfır sayılabilecek 2.300 kilometredeki motorum 6.000 lira hasar kayıtlı olarak bana geri verilecek, kimse sorumluluk kabul etmiyor, tek getirdikleri çözüm önerisi , sigortadan yaptırırız, değer kaybını alırsınız, burada satmaya çalışırız, satıldıktan sonra verdiğiniz paradan bir eksik kalıyorsa yarı yarıya karşılarız, en fazla 1.000 - 2.000 lira zararınız olur diyorlar, bu normal mi arkadaşlar ? Ben servise motoru nasıl verdiysem öyle almak isterim, serviste nasıl verildiyse öyle vermekle yükümlü değilmidir ? Ne bayi, ne genel müdürlük kimse sorumluluk almıyor, sanki servise değilde, bir kafenin önüne ben parketmişim bu olay olmuş gibi işlem yapılmakta ! O zaman servise motor emanet etmenin ne anlamı kalıyor ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cbr500R (2015)
    Hiç uğraşma, elinde servise bıraktığına dair evrak varsa öttürürsün ver mahkemeye.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mahkeme çare başkan.

üzücü bir durum; muhtemel lanet edeceksin motosiklete.

ama sonunda alırsın paranı.

kabul etme sakın.

Motosikleti
    Yamaha YZF R25
    Kesinlikle kabul etme servis sana dediği işlemi kendisi yapsın yeni motorun hayırlı olsun şimdiden tüketici mahkemesine ver 3 ay içinde çözülür yaza yeni motorunla başlarsın

Motosikleti
    NK400
    Birkaç avukat ile görüştüm, hepsi normal olarak bir bedel yatırmam gerektiğini ondan sonra dava açabileceklerini vs söylediler, şu an için o bedelleri verip dava açmam zor , öncelikle Uma'nın bu işi marka adına çözmesini tercih ederim, bu hafta bu şekilde böyle bir çözüm getirilmez ise borç harç bulup davayı açıcam artık, öncelikle yapıcı bir teklif bekliyorum, benden motoru satın alıp kendileri satsınlar veya binsinler beni ilgilendirmez, yada aynı motordan versinler, bunlar yeterli olacaktır benim için, illa ki hasar kayıtlı motoru alacaksın derlerse mahkemeden başka çarem kalmıyor

erhn42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-07
    Çok geçmiş olsun çok can sıkıcı bir durum... Hevesle 30 bin saydığın motorunla, sıradan bir iş için yetkili servise git yaşanana bak Allah kolaylık versin gerçekten.

Km’sini kontrol ettiniz mi? Görüntü kaydı var mı?

Motosikleti
    NK400
    Görüntü kaydı var, servis bu konuda yardım sağlıyor sıkıntı yapmadı, orada kendim tutanak tuttum a4 kağıdına, servise ve tır şoförüne dava açma hakkım saklıdır diye, imzaladılar, Servisin dediği şu, istersen bize dava aç, bizde tır şoförüne rücu edelim diyorlar. İyi de kardeşim ben neden dava vs uğraşmak zorunda kalıyorum. Size bir motor vermişim, tüm sorumluluğu sizde değilmi ! Uma 'dan arayan bayan arkadaş, motorunuz çalınmışda olabilirdi , o zaman ne yapmalıydık diye bana soruyor ! Tabii ki motorumun aynısından vermek zorunda kalırdınız dediğimde beyefendi mahkeme yolunuz açık buyrun dediler. Normal şartlarda mantıklı olarak benden motorumu satın almaları benim konu ile ilgili hiçbir zarara uğramamam gerekmez mi ?

@mece14 evet kardeşim km'de bir sıkıntı yok, zaten servisin park alanında olmuş olay, video mevcut. Birazdan konuyu günceller, link koyarım.

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    Geçmiş olsun. UMA'nın her türlü olayda kendi servisinden yana oyduğunu bir kez daha gördük.

İlk olarak aklıma Kara yolları Trafik kanunu kapsamında araç işletenin sorumluluğu geldi ancak dedikleri doğru ise park halinde ve biraz zorlama yorum olacak.

Sizde servise giriş adına bir belge var ise tüketici mevzuatı kapsamında hak talep etmeniz daha isabetli olur.

Tüketici mevzuatı kapsamında "Ayıpla Hİzmet-Tüketicinin seçimlik hakları MADDE 15- (1) Hizmetin ayıplı ifa edildiği durumlarda tüketici, hizmetin yeniden görülmesi, hizmet sonucu ortaya çıkan eserin ücretsiz onarımı, ayıp oranında bedelden indirim veya sözleşmeden dönme haklarından birini sağlayıcıya karşı kullanmakta serbesttir. Sağlayıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Seçimlik hakların
    kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar sağlayıcı (... ticari veya mesleki amaçlarla tüketiciye hizmet sunan ya da
    hizmet sunanın adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi,) tarafından karşılanır. Tüketici, bu seçimlik haklarından biri ile birlikte Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir

Sİz bakım için bıraktığınız andan itibaren tüm sorumluluk serviste, tabi giriş yapılmadan, gerçekten de önüne bırakıp gitme durumu yoksa- bu kapsamda ayıplı hizmet kapsamında tüm zararın talep edilebilir.

Eksik kalan durumlar için zaten kanun maddesi de hukuk mahkemelerinde tazminat yolunu göstermiş.

Talebiniz sonucu ortaya çıkacak meblağa göre tüketici hakem heyeti yahut tüketici mahkemesinde davacı olabilirsiniz.
    Volkan76 bunu beğendi.

Motosikleti
    NK400
    https://www.youtube.com/watch?v=iHadu388I-0 buradan izleyebilirsiniz arkadaşlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:52 ----------

https://www.youtube.com/watch?v=iHadu388I-0 Link olarak çıkar umarım, buradan izleyebilirsiniz

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Geçmiş olsun. Çok can sıkıcı bir durum. Sen haklısın. Ama ülkemizdeki adaletin durumu da ortada. Mahkemeye versen avukat ücreti, harçlar , bilirkişi paraları binlerce lira tutacak ve dava yıllar sürecek. Bence tekliflerini kabul et, 1000-2000 lira kayba razı ol. İnan mahkeme sürecinde çok daha fazlasını harcayacaksın.

Motosikleti
    NK400
    Alıntı onurordek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. UMA'nın her türlü olayda kendi servisinden yana oyduğunu bir kez daha gördük.

İlk olarak aklıma Kara yolları Trafik kanunu kapsamında araç işletenin sorumluluğu geldi ancak dedikleri doğru ise park halinde ve biraz zorlama yorum olacak.

Sizde servise giriş adına bir belge var ise tüketici mevzuatı kapsamında hak talep etmeniz daha isabetli olur.

Tüketici mevzuatı kapsamında "Ayıpla Hİzmet-Tüketicinin seçimlik hakları MADDE 15- (1) Hizmetin ayıplı ifa edildiği durumlarda tüketici, hizmetin yeniden görülmesi, hizmet sonucu ortaya çıkan eserin ücretsiz onarımı, ayıp oranında bedelden indirim veya sözleşmeden dönme haklarından birini sağlayıcıya karşı kullanmakta serbesttir. Sağlayıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Seçimlik hakların
    kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar sağlayıcı (... ticari veya mesleki amaçlarla tüketiciye hizmet sunan ya da
    hizmet sunanın adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi,) tarafından karşılanır. Tüketici, bu seçimlik haklarından biri ile birlikte Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir

Sİz bakım için bıraktığınız andan itibaren tüm sorumluluk serviste, tabi giriş yapılmadan, gerçekten de önüne bırakıp gitme durumu yoksa- bu kapsamda ayıplı hizmet kapsamında tüm zararın talep edilebilir.

Eksik kalan durumlar için zaten kanun maddesi de hukuk mahkemelerinde tazminat yolunu göstermiş.

Talebiniz sonucu ortaya çıkacak meblağa göre tüketici hakem heyeti yahut tüketici mahkemesinde davacı olabilirsiniz.

20.02.'de servise bırakılıp teslim formu alındı, 21.02 'de olay gerçekleşmiş, yani oraya veya başka bir yere parketmeleri tamamen servisin sorumluluğunda. Bu hafta bir çözüm getirmezlerse Tüketici mahkemesine başvuru yapmayı planlıyorum. Bir önce ki motorum CF NK 400'dü , ikinci motorum olan bu motoru da nk400'ü onlara verip üstüne borçlanarak yine aynı bayiiden aldım. Tüm bakımlarımı aynı bayide yaptırıyorum. Sonuç olarak müşteriye verilen değer bu oldu. Uma'nın böyle yapacağını hiç düşünmezdim. Beni resmen tek başıma bıraktılar.

dogukanbalci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Çok geçmiş olsun kardeşim... Maalesef Türkiye'de herkes olaylara sadece kendi açısından bakıyor. Sen eğer arabayla oradaki motorlara dalsan bi sinirle.. Trafik sigortam karşılar kardeşim, oradan yaptırırsın desen acaba konuyu bu şekilde karşılarlar mı?

ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    Hiç uğraşma zaten bu motoru 2. elde satmak istesen 2-3 bin zararın olurdu,1-2 bin zarar makul,o kadar mahkemeydi bilmem neydi uğraşıp sinirini bozarsın,gerek yok,zaten yapılacak birşey de yok mahkemeden faklı bir karar çıkmaz sonuçta herkesin sigortası var,aracınızı sigortadan yaptırın,değer kaybının yarısını da servisten alın,inanın uğraşıp sinirlerinizi zorladığınıza değmez,mahkemede öttürsen bile en az 1-2 sene sürer dava haberin olsun

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    hocam o tırcıya da çok fena laflar hazırladım. orası nasıl bir yer bu arada? Tır nasıl girmiş oraya? yüksek kaldırım gibi duruyor orası. geçmiş olsun, inşallah en kısa sürede çözersiniz.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ülkede adalet ve hukuk mekanizması düzgün çalışmadığı için pişkin pişkin.mahkemeye ver diyebiliyorlar.Onlarda biliyor yıllarca sürecek.Bunu koz olarak kullanıyorlar.Benim monitör bozulduğunda 2 ay serviste kaldı yenisini talep edince vermediler git mahkemeye ver dediler sırıtarak.

Motosikleti
    Tracer 900
    Ayrıca şunu da belirteyim suçun karşı tarafta olduğu böyle bir durumda açıkçası bende sorumluluk almak istemezdim,sonuçta kusur %100 tırdaymış,ve evet servis sizden izinsiz kilometrelerce motorunuzu kullanırken böyle birşey olmuş olsa siz haklısınız,sonuçta motosikletiniz içerideyken de biri tırla dalıp zarar verebilirdi,

Motosikleti
    NK400
    Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Benim amacaım böyle bir olay diye motoru kakalamak değil. Aliexpresten bi ton aksesuar aldım onlarda motorun içindeydi, takılmasını istemiştim. Yani binecektim bu motora. Dolayısıyla satma niyetim çok yoktu, satsam bile xmax tarzı birşey alırım diye düşünüyordum. Haklısınız ikinci elde muhakkak sıfırdan farklı olarak bir zararla satılabilirdi ama satılmasa bile binecek kişiyim, yani 1 - 2 bin lira neden durduk yere zarar edeyim ? Mecbur kalıyoruz orası ayrı .

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:26 ----------

Alıntı Tefoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam o tırcıya da çok fena laflar hazırladım. orası nasıl bir yer bu arada? Tır nasıl girmiş oraya? yüksek kaldırım gibi duruyor orası. geçmiş olsun, inşallah en kısa sürede çözersiniz.
    Dükkanın önü orası, iş hanının zemin katı, duvarla kaplı etrafı. Tırcıya ne diyeyim kardeşim, adam üç kuruşa yük bulmuş taşırken böyle bir olay oluyor. Servisede bişe diyemiyorum kimse isteyerek müşteri motorunu hasara karıştırmak istemez. Ama burada benim hiç kabahatim yok. Tramere işli bir motoru niye geri alayım ? Dükkan sigortası diye birşey yokmu , bayi gitsin Tırcıya dava açsın malıma zarar verdi diye ondan alsın ,kayıtsız bir şekilde motorumu yaptırsın. Ben neden uğraşmak durumunda bırakılıyorum

Motosikleti
    Tracer 900
    Alıntı umtsrtgl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Benim amacaım böyle bir olay diye motoru kakalamak değil. Aliexpresten bi ton aksesuar aldım onlarda motorun içindeydi, takılmasını istemiştim. Yani binecektim bu motora. Dolayısıyla satma niyetim çok yoktu, satsam bile xmax tarzı birşey alırım diye düşünüyordum. Haklısınız ikinci elde muhakkak sıfırdan farklı olarak bir zararla satılabilirdi ama satılmasa bile binecek kişiyim, yani 1 - 2 bin lira neden durduk yere zarar edeyim ? Mecbur kalıyoruz orası ayrı .
    Sen haklısın kardeşim başkası yüzünden malının değeri düştü ancak serviste haklı çünkü adam üstündeyken kaza yapmamış sonuçta,bakımını yaptığı ya da yapacağı motosikletleri dükkanın karşısına park etmiş,dikkatsiz bir arkadaşta gelip vurmuş,burda suçlu tır şoförü,bu durumda değer kaybını servisten beklemen hata,varsa bir değer kaybın tır sigortasından alırsın,videoda gördüğüm kadarıyla da ne bileyim öyle 5-6 binlik bir hasar gibi durmuyor,ben senin terinde olsam sigortadan paramı alır kendim yaptırırdım motorumu,birde sigortadan değer kaybı hakedersen kara bile geçersin haberin olsun,geçen sene bir abim 36 bine aldığı aracıyla kaza yaptı kusur karşı tarafa çıktı,araca 19 bin masrafı sigorta ödeme yapacağız dedi,araç sahibi sigorta şirketine 19 bini verin artı aracımı bu haliyle ihalede satıverin diye rica etti,araç ihalede 25 bine satıldı,zaten 19 binde tamir parası almıştı etti mi 44.000 lira,arabayı alalı 3 ay anca olmuştu,cana geleceğine mala gelsin boşver,ama dediğim gibi bence motorunun kaporta aksamın yenisiyle değiştirtme serviste plastik kaynak boya yola devam,paranı al,kendin uğraş,6.000 lirada en az 2-3 bin koyarsın,1-2 de değer kaybı alırsan zararın olmaz pekte.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Arasan bulunmayacak olay valla, geçmiş olsun...

Baş ağrıtıcı bir süreç olsa da, olayı mahkemeye intikal ettirirseninz, öttürürsünüz...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)