Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

14 yaşındaki çocuk motosiklet sürücüsünü ezdi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    HONDA CBR 250R / MONDİAL DRiFT 125
    Edinilen bilgilere göre, Ödemiş-Kiraz karayolu Kaymakçı Mahallesi yakınında Özcan Dal yönetimindeki 35 ZZM 20 plakalı motosiklet ile 14 yaşındaki A.B.’nin dedesinden izinsiz aldığı 35 Z 7654 plakalı otomobil, Ödemiş yönüne doğru seyir halindeyken çarpıştı. Motosiklet çarpışma sonrası yol kenarına doğru savrulurken motosiklet sürücüsü Özcan Dal ağır yaralandı. Kazayı gören vatandaşların haber vermesi üzerine jandarma ve 112 Acil Sağlık ekipleri olay yerine geldi. Motosiklet sürücüsü, 112 Acil Sağlık ekiplerinin yaptığı tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Nöbetçi savcı kaza bölgesine gelip incelemelerde bulundu.Motosiklette bulunan Sezgin Çelik de Ödemiş Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Gözaltına alınan A.B. Kaymakçı Jandarma Karakolu’na götürüldü. Kazada can veren Dal’ın 3 ay önce evlendiği öğrenildi. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

https://www.sanalgazeteci.net/14-yas...-1-yarali.html

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    14 yaşındaki çocuğa araba mı verilir?Dedesinden izinsiz almış falan hikaye o araç daha önceden o çocuğa teslim edilmiş ki çocuk kullanıyor almış gitmiş,babam benden arabasının anahtarlarını saklardı,haftada bir ehliyetini almadan araba vermem diye de baştan alıştırırdı beni,yazık çok yazık olmuş,hastanedeki arkadaşa acil şifalar,ölen arkadaşın yakınlarına başsağlığı dilemekten başka bişey gelmiyor elden,ancak umuyorum ki vefat eden kişinin ailesi kan parasını misli misli canlarını yakacak şekilde çocuğun ailesinden hakederler umarım.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı ftkrblt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    14 yaşındaki çocuğa araba mı verilir?Dedesinden izinsiz almış falan hikaye o araç daha önceden o çocuğa teslim edilmiş ki çocuk kullanıyor almış gitmiş,babam benden arabasının anahtarlarını saklardı,haftada bir ehliyetini almadan araba vermem diye de baştan alıştırırdı beni,yazık çok yazık olmuş,hastanedeki arkadaşa acil şifalar,ölen arkadaşın yakınlarına başsağlığı dilemekten başka bişey gelmiyor elden,ancak umuyorum ki vefat eden kişinin ailesi kan parasını misli misli canlarını yakacak şekilde çocuğun ailesinden hakederler umarım.
    Kan parasi nedir hocam? Hangi yuzyildayiz?

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Şimdi bu olayda hem ceza hemde tazminat söz konusu. Umarım en üst sınırdan kendisi ve buna imkan sağlayanlar cezalandırılır. Tazminat konusuna gelince trafik sigortası karşı tarafın zararını ödeyecek mi. Keşke ölen olmasaydı ama ölmüş adam yakınlarının maddi sıkıntıları giderilmeli.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Motosiklet sürücüsüne yazık. Ötekine birşey olmamış ki doğal seleksiyon diyelim.

Motosikleti
    Tracer 900
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kan parası kazaya sebebiyet veren tarafın sigortasının karşılayacağı tazminattan farklıdır,her ikisi de talep edilebilir,ortada bir ihmal ve ölüme sebebiyet var,bunun bir caydırıcılığı olmalı ki o dede bir daha başka bir torununa arabasını vermesin,gideni para geri getirmeyecek elbette ancak ölüme sebebiyet veren çocuğun ailesi de bir şekilde cezalandırılmalı,ehliyetsiz bir bireyin trafiğe çıkması %100 asli kusurdur,burada durum 2'ye ayrılıyor;sürücünün ehliyeti yok ama cezai ehliyeti de yok mu?ya da cezai ehliyeti var mı?şimdi bu çocuğa cezai ehliyeti yok denirse ne olacak ölen öldüğü ile mi kalacak?Bu durumda dede yargılanmayacak mı?Dede olayın farkında torun benden habersiz çalmış aracı diyor,ee çocuğun belki cezai sorumluluğu olmayacak ne olacak peki?Para hiç bir canın karşılığı olamaz elbette ancak yüklü miktarlar kesinlikle ve kesinlikle caydırıcı olabildiği gibi haneden bi şekilde çıkacak o para hanenin huzurunu bozup manevi olarak karşı tarafında zarar görmesini sağlar buna emin olun,Eğer kan parası tabirine çıkıştıysanız da sigortadan alınacak tazminattan farklı bir maddi ceza olduğunu vurgulamak içindi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Kan parası kazaya sebebiyet veren tarafın sigortasının karşılayacağı tazminattan farklıdır,her ikisi de talep edilebilir,ortada bir ihmal ve ölüme sebebiyet var,bunun bir caydırıcılığı olmalı ki o dede bir daha başka bir torununa arabasını vermesin,gideni para geri getirmeyecek elbette ancak ölüme sebebiyet veren çocuğun ailesi de bir şekilde cezalandırılmalı,ehliyetsiz bir bireyin trafiğe çıkması %100 asli kusurdur,burada durum 2'ye ayrılıyor;sürücünün ehliyeti yok ama cezai ehliyeti de yok mu?ya da cezai ehliyeti var mı?şimdi bu çocuğa cezai ehliyeti yok denirse ne olacak ölen öldüğü ile mi kalacak?Bu durumda dede yargılanmayacak mı?Dede olayın farkında torun benden habersiz çalmış aracı diyor,ee çocuğun belki cezai sorumluluğu olmayacak ne olacak peki?Para hiç bir canın karşılığı olamaz elbette ancak yüklü miktarlar kesinlikle ve kesinlikle caydırıcı olabildiği gibi haneden bi şekilde çıkacak o para hanenin huzurunu bozup manevi olarak karşı tarafında zarar görmesini sağlar buna emin olun,Eğer kan parası tabirine çıkıştıysanız da sigortadan alınacak tazminattan farklı bir maddi ceza olduğunu vurgulamak içindi.
    - Cikisma degil ancak yasadigimiz yuzyil, aldigimiz egitim, hedefledigimiz cagdaslik geregi "kan parasi" denen seyin ne guncel hukuk kurallarina ne de insaniyete uydugunu kabul edemiyorum. Kisaca, ceza hukuku uygulanan bir ulkede "kan parasi" gibi bir sey bana gore ilkellikten baska bir sey degil.

- Turk Ceza Hukuku'nda suc bireysel islenmisse, ailesine vs ceza veremezsiniz. Istediginiz sey yasal degil kisaca.
    - Taksirle adam oldurmenin cezasi 3-6 yil diye hatirliyorum, degisiklik olmus olabilir.
    - Hukukcu degilim, kesin konusmayayim ama hapis cezasi ile yargilanir. (18 yasindan kucuk oldugu icin daha az bir ceza alabilir.)
    - Kendi aracini ehliyetsiz birine kullandirmanin cezasi 2018 yili icin 2000TL civarindaydi. (Ehliyetsiz kullandirdigi kisinin kaza yapmasi durumunda ne oluyor bilgim yok.)

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kan parasının yaşadığımız yüzyılla alakası yok.
    olması gereken bişey bu.
    since 1987

Motosikleti
    Tracer 900
    Sana ziyadesiyle hak veriyorum,ancak cezai ehliyeti olup alkollü şekilde ölümlü kazaya karışan şahısların bile salıverildiği ayrıca 12 yıl zorunlu eğitimin olduğu bu ülkede maalesef 14 yaşındaki bir çocuğu ıslahevine göndereceklerini sanmam,cezası ertelenir,ayrıca reşit olmayan ehliyetsiz birine araç vermenin cezası kaza olmadığı sadece çevirme ya da yakalama olan durumlarda para cezasıdır,ortada yaralamalı ya da ölümlü kaza varsa araç sahibine hapis cezası var bildiğim kadarıyla ki dede farkındaysan haberim yok arabayı alıp gitmiş demiş,üzgünüm ama maalesef durum bu,bence hapis cezası alan çıkmaz bu durumda en fazla para cezası öderler ki o para cezası bari dudaklarını uçuklatsın aile huzurlarını bozsun,evet belki haklısın ancak ortada bir ihmal var,bu arada şunu da belirteyim çocuğun yaşı 14 değil de 12 olsaydı kesinlikle cezai ehliyeti olmayacak hatta yargılanmayacaktı bile belkide.Ülkemiz Anayasasına göre 12 yaşından küçüklerin hiçbirşekilde cezai ehliyeti yok,12-15 yaş arası ise çocuğun psikolojisi inceleniyor,işlediği cürümün iyi-kötü ayrımını yapıp yapamadığına karar verilip kısmi cezai ehliyeti var ya da yok yargılanamaz deniyor,15-18 yaş arası çocukların ise cezai ehliyeti tam olmakla birlikte belirlenen ceza üzerinden yaş küçüklüğü nedeniyle belli miktarda ceza indirimi yapılmalıdır (TCK md.31/3)

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Sana ziyadesiyle hak veriyorum,ancak cezai ehliyeti olup alkollü şekilde ölümlü kazaya karışan şahısların bile salıverildiği ayrıca 12 yıl zorunlu eğitimin olduğu bu ülkede maalesef 14 yaşındaki bir çocuğu ıslahevine göndereceklerini sanmam,cezası ertelenir,ayrıca reşit olmayan ehliyetsiz birine araç vermenin cezası kaza olmadığı sadece çevirme ya da yakalama olan durumlarda para cezasıdır,ortada yaralamalı ya da ölümlü kaza varsa araç sahibine hapis cezası var bildiğim kadarıyla ki dede farkındaysan haberim yok arabayı alıp gitmiş demiş,üzgünüm ama maalesef durum bu,bence hapis cezası alan çıkmaz bu durumda en fazla para cezası öderler ki o para cezası bari dudaklarını uçuklatsın aile huzurlarını bozsun,evet belki haklısın ancak ortada bir ihmal var,bu arada şunu da belirteyim çocuğun yaşı 14 değil de 12 olsaydı kesinlikle cezai ehliyeti olmayacak hatta yargılanmayacaktı bile belkide.Ülkemiz Anayasasına göre 12 yaşından küçüklerin hiçbirşekilde cezai ehliyeti yok,12-15 yaş arası ise çocuğun psikolojisi inceleniyor,işlediği cürümün iyi-kötü ayrımını yapıp yapamadığına karar verilip kısmi cezai ehliyeti var ya da yok yargılanamaz deniyor,15-18 yaş arası çocukların ise cezai ehliyeti tam olmakla birlikte belirlenen ceza üzerinden yaş küçüklüğü nedeniyle belli miktarda ceza indirimi yapılmalıdır (TCK md.31/3)
    Hocam haklisin ulkenin hukuk sisteminin durumunda ama sistem islemiyor diye sistemi pas gecmenin yollarini aramak veya etrafindan dolasmaya calismak, gormezden gelmekte cok saglikli degil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:53 ----------

Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kan parasının yaşadığımız yüzyılla alakası yok.
    olması gereken bişey bu.
    Olmasi gereken? Bedevi toplumlarinda belki.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Kan parası makul ise kan davası da makul demektir. Bunu bu savunuyoruz?

Motosikleti
    Mondial mash -Hero dash- Hero Thriller- Cbr 250
    Abi yeter be artık akıllanalım be, ne canlar gitti toprağa

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok sevdiğimiz birisi elim bir kaza sonucu hayatını kaybeder ya da sakat kalırsa sokayım kan parasına lan. giden geri gelmiyor maalesef. dünyaları verseler ciğerin soğumaz.

öte yandan, sevdiğimiz birisine zarar veren bir kişinin elini kolunu sallaya sallaya gezmesi de hayatın olağan akışına ters bir durum.

ne diyeyim bilemedim..

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevdiğimiz birisine zarar veren bir kişinin elini kolunu sallaya sallaya gezmesi de hayatın olağan akışına ters bir durum.
    cinayetler bu yüzden işleniyor zaten insanlar kendi adaletini kendisi sağlamak zorunda kalıyor

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    14 yaşındaki velet mahkemeye cıkınca "cocuğum ben naptığımı bilmiyordum" diyip yırtmaya çalışacak ama it oğlu it arabaya binmesini biliyor.

bajajpulsar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CygnusL(2015)-NS200(2015)-MT25(2020)
    maalesef kırsal kesimde aileler yaş/güvenlik dinlemeden veriyor küçücük çocuklara araçları.çoğu zaman sebebi çocuğun aynı araçla tarlaya falan gitmesi.

Yaklaşık 6 ay önce Motosiklet kullanan arkadasım kucagımda can verdi. Bidigim kadarı ile sigorta Tazminat ödeyecek. Önce sigorta şirketi arayıp anlaşmaya çalısıyor. Poliste benim numaram vardı sigorta sirketi beni aradı. Ailesin numrasını verdim.
    Kelimeler uzayacak kısaltayım. Arkadaşım öldü, Sigorta şirketi anlaşma sağlanmadı. Mahkemedeler, kan parası öleni geri getirmeyecek fakat arkadaşımın 3 tane çocuğu var. En büyügü 8 yaşında. Maddi manevi ihtiyaçları olacak. Kan parası ve tazminat alırsa iyi olurdu. Bu para ceza bile degil aslınsa. Sadece mağduriyeti hafifletmek.

Motosikleti
    YZF R25
    Bundan 1 ay önce ticari araçla ortalığı birbirine katan 2 tane tahminen 12 13 yaşlarında ki çocuk benide çiğniyorlardı ama ortalığı öyle birbirine kattılar ki size anlatamam neyse ilerde kafede yunus trafik polislerini gördüm şikayet etmeye gittim. Bana dedikleri nerden biliyorsun çocuk olduklarını ?
    - Küçücük çocuklardı çok belliydi ortalığı birbirine kattılar dedim
    - tamam bakarız dedi ve sakin bir şekilde yemeklerini yemeye devam ettiler...
    Belkide tanıyorlardı çocukları yada uğraşmak istemediler kim bilir o çocuklar o akşam nerede kime zarar verdi.

İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı !

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)