Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vukuatlarım üzerine destandır

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha nmax 155
    Selamlar arkadaşlar
    1 yıldır kullanıyorum motoru. 8 kere yatırdım garibimi. Aslında yazıp yazmamak konusunda epeyce düşündüm. Sonra belki paylaşımım benim ya da birilerinin işine yarar dedim. Sonuçta paylaşım için buradayız. Burada anlatacaklarım kendimce önemli bulduğum devrilmeler ve ucundan döndüğüm kazalar.
    İlk kazam park halinde bir taksiye çarpmak şeklindeydi. Şöyle ki: Arkadaşlarım ilk kez evime geleceklerdi. Bana gelirken de yine benim tarif ettiğim bir yere bi iki eşya bırakacaklardı. Ben de onları orada karşılayıp motorla öncülük ederek eve getirecektim. Sabah biraz geç kaldım ve arkadaşlara yetişemeyeceğim telaşıyla motora atladım. Önüme her zaman park eden üst komşu kaldırımı ortalamış ve bana kaldırımın yüksek yerinden iniş için yer bırakmış. Acemilikten motorun oradan inemeyeceğini düşündüm ve motoru geri geri alıp bi iki hamleyle arabanın önünden çıkmaya karar verdim. Motoru geri aldım fakat hafif bir meyilden dolayı geri kaymaya başladı. Frene bastım ve sonra hafif gazladım. Elim frende olduğu için motor gitmedi. Ben aceleden frenlediğimi falan unutmuşum motor niye gitmiyor diye düşünüp biraz daha gaz verdim. Ve freni sıktığımı fark edip bırakınca olan oldu. Fırlayan motorumla taksiye ön taraftan girdik. Arabanın ön tampon çatlak sağ sinyal kırık. Benim ön çamurluk çatlamış haldeyken ben yine yetişmem gerekiyor diyerek motoru kaldırıp gittim. Akşam taksici komşuyu yolda durmuş görüp arkasına park ettim ve özür dileyerek tüm masrafları karşılayacağımı açıkladım. Sabah da yeğenine söylemiştim aynısını. Arkamı dönmemle taksicinin geri geri benim motora bindirmesi bir oldu. Çatlayan çamurluğum komple gitti. Görmediğini söyledi adam ve ben de senin çamurluğu karşılarım artık dedi. Benim çamurluk 100 tl fazla tuttu ama ben talep etmedim. Çıkarımlarım:
    1- Hiçbir aciliyet benden daha önemli değil
    2- Her durumda aklın o anda yaptığın işte olmalı
    3- Çarptığın arabanın yakınına park etme
    Ikinci olayım İstanbul'un dik yokuşlarından birinde oldu. Gültepe'de çok dik bir yokuştan inmem gerekiyordu. Yokuşa bağlanan yoldan tam yokuş aşağı dönerken aşağıdan bir aracın kaptırmış yukarı gelmekte olduğunu fark ettim ve gidon yokuş aşağı dönükken frene bastım. Tabii o kadar dik bir eğimde motor ağırlığını gidonun dönük olduğu yere verince ben tutamadım ve olduğumuz yere yatıverdik. Yine bir takım çiziklerle kurtardık. Sonuç:
    1- Yokuşa girmeden yol kontrolü yapmalı
    2- Panik yapmadan gidonu yokuş yukarı kırmayı refleks haline getirmeli (eğitimini de almıştım halbuki)
    Üçüncü olay Samsun'da bir bağlantı yola girerken oldu. Bağlantı dik bir rampa ve keskin bir virajla verilmiş. Yol da kaymak gibi pırıl pırıl. Atakent eğitime giderken Baruthane bağlantısından bahsediyorum. Velhasıl yola girdim. Hızım 20-30 falandı. İlk defa girdiğim için virajın keskinliğini falan bilmiyorum. Motoru yatırdım ve virajı içten alıyordum fakat ilerledikçe dönüş daha da keskinleşti. Dönüş keskinleşikçe ben motoru daha da yatırdım. Ve sanırım hız kestim. Tabii olarak motor "ben burada biraz yatayım madem" dedi. Kendimi ve motoru yerde sürüklenirken buldum. Neyse ki karşıdan ya da arkadan araç gelmiyordu. Yine bir iki ufak çizikle atlattık. O gün aynı yerde bir otomabili bariyerlere girmiş gördüm. Aynı yerden bir iki saat sonra tekrar çıkmam gerekti. Ve rahatlikla çıkabildim. Çünkü bence;
    1- Virajı daha açıktan aldım motoru o kadar yatırmam gerekmedi
    2- Hız kesmemeye özellikle dikkat ettim.
    Son iki vukuat Balıkesir Bandırma taraflarında oldu. Birinde tam viraja girmişken sol şeritten gelen bi amca benim üstüme çıkarak arkasındakine yol vermeye karar verdi. Motor yatmış frene bassam kayacağım. Düzeltsem adam üstüme geliyor zaten kaçamayacağım diye düşünerek kornaya abanmaktan başka bir şey yapamadım. Aramızda bir karış kalmamıştı. Oradaki en büyük hatam "çarpıyo muyum, çarptım mı , hala geliyor bu gerzek" falan diye düşünürken gözümün araca kilitlenmiş olmasıydı. Yani;
    Gitmem gereken yola değil araca bakarak kendimi iyice tehlikeye atmış oldum. Çünkü baktığın yere gidiyorsun, gitmesen bile yeterince uzaklaşamıyorsun.
    Son olarak aynı yol üstünde bir tır sıkıştırdı. Sağ şeritte tırın arkasında giderken ileride başka bir tırın arkasınin bir kısmının sağ şeride taştığını gördüm. Önümdeki frenler diye düşünüp adamı sollamaya karar verdim. Aslinda bir taraftan önümdekinin de sol şeride geçebileceğini düşünüyordum ama aptallığım baskın çıktı ve soldan devam ettim. Tır sola doğru üstüme gelmeye başladı ve iyice sıkıştırdı. Ben bir taraftan fren yapıp bir taraftan sola kaçmaya başladım. Fakat araç oldukça uzun olduğu için arkasında kalmayı başaramadım ve bölünmüş yol ortasındaki çıkıntı ile tır arasında kaldım. Çıkıntıya sürttüm. Motor yalpalamaya başladı. Düşsem tırın arka tekeri üstümden geçecek. Neyse ki ufak bir sürtme ile kurtardım. Sanırım hep ileriye bakmamın dengeyi korumamda etkisi oldu. Tır şoförünün üstüme o kadar gelmesinin keyfi olduğunu düşünüyorum çünkü sağ şeridin yarısından fazlası açıktı. Sonuç:
    1- Asla 'belki' ve 'acaba' ile iş yapma. Her zaman kendini garantiye al
    2- Bazı tır şoförleri psikopat olabilir.
    Çıkarımlarımda hatalar ya da eksikler olabilir. Varsa sizin eklemek ya da düzeltmek istediğiniz memnuniyetle okuyacağım.
    Not:Bu olayların hiçbirinde ben yara almadım. Ve anladım ki Yamaha gerçekten sağlam motor yapmış.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Hepsini okumadım kusura bakmayın, fakat ilk yapmanız gereken eğitim almak olmalı.Profesyonel bir kurumdan eğitim mutlaka almalısınız.Herşeyi tecrübe ederek öğrenemezsiniz..

Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hepsini okumadım kusura bakmayın, fakat ilk yapmanız gereken eğitim almak olmalı.Profesyonel bir kurumdan eğitim mutlaka almalısınız.Herşeyi tecrübe ederek öğrenemezsiniz..
    Hepsini okudum. Eğitim almış.

Yanıldığınız bir nokta var. Sadece eğitim almak yeterli değil. Daha önce profesyonel bir kurumdan eğitim aldıysanız bilirsiniz; hatalı yaptığınız şeyi hocanızın uyarısına rağmen tekrar edebilirsiniz. Sadece eğitim alıp motora binmek yeterli değil. Alınan eğitimin bilincinde olarak pratiğe dökülmesi, tekrar edilmesi, tecrübe kazanılması gerekiyor.
    yulis bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Bizden taraflara geleceğinizde önceden haber verin de şehri boşaltalım.
    jackonbir bunu beğendi.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Okumamış.
    eğitim falan yorum yapıyor.

Motosikletin lastikleri ne. Veya tarihleri falan yeni mi. İyi mi lastikler.
    Bir araştırıp lastik değiştirmenin faydası olacaktır.
    Bizim ülkenin asfaltı her ne kadar kötü olsa da iyi lastik illa ki farkettiriyor.
    İkinci olayınla ilgili dedim bunu. Ana sebep lastik değil ama kontrol etmekte fayda var.

Trafik insana çok şey katıyor. Hele ki şehir içi, zemin koşulları hava koşulları, Eğitim'lerde bunların hepsi işlenemeyeceği için km yaptıkça tecrübe oluyor. Mallık yapa yapa öğreniyor insan. Bu yüzden küçük cc diyorlar hep. İlk motosikletim çok şey kattı bana bu konuda.

Motosikleti
    Yamaha nmax 155
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizden taraflara geleceğinizde önceden haber verin de şehri boşaltalım.
    Sizin oradan vukuatsız geçtim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:45 ----------

Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Okumamış.
    eğitim falan yorum yapıyor.

Motosikletin lastikleri ne. Veya tarihleri falan yeni mi. İyi mi lastikler.
    Bir araştırıp lastik değiştirmenin faydası olacaktır.
    Bizim ülkenin asfaltı her ne kadar kötü olsa da iyi lastik illa ki farkettiriyor.
    İkinci olayınla ilgili dedim bunu. Ana sebep lastik değil ama kontrol etmekte fayda var.

Trafik insana çok şey katıyor. Hele ki şehir içi, zemin koşulları hava koşulları, Eğitim'lerde bunların hepsi işlenemeyeceği için km yaptıkça tecrübe oluyor. Mallık yapa yapa öğreniyor insan. Bu yüzden küçük cc diyorlar hep. İlk motosikletim çok şey kattı bana bu konuda.
    Tekerler fabrika çıkışı dunlop. Motoru sıfır aldım daha bir yıl oldu. Samsun da asfalta yattığımda tekerden mi acaba diye düşünüp bir süre viraj almaya korktum açıkçası. Ama teker değil sorun sanırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:48 ----------

Ehliyet eğitimi dışında 12 saatlik daha eğitim aldım. Fakat arkadşlarin da dedigi gibi trafik tecrübesiyle bir değil. Özellikle eğitim aldığınız pist koşulları gerçek yollardaki pek çok şartı karşılamıyor. Teorik olarak bilsem de ne yapmam gerektiğini pratiğe dökmek tecrübeyle mümkün olacak.
    "Bağımsızlık benim karakterimdir." M.Kemal

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Bende 1 yıldır motosiklet kullanıyorum, 125 likle başladım 200-250-390-700-800 olarak yükseldi cc. Hiç eğitim almadım, sürücü kursu bile eğitim vermedi ehliyeti alırken. Son iki motosikletimde ülkemizde beğenilmeyen bridgestone battlax ve dunlop sportmax lastik kullandım. Öncekiler dahada kötüsü irc ve anlasdı.
    1 kez tank Slapper yaşamamı saymazsak düşme tehlikesi bile yaşamadım.
    Sebeplerini 1.500.000 km arabayla trafik tecrübeme, 1,89 boyuma (boy ve kuvvet bence motosiklet kullanırken çok önemli) evde bekleyen eşimi ve oğlumu düşünüp gazı kontrollü açmama bağlıyorum.

Lastiğimin markası ne olursa olsun ısıtmadan gaz açmam, viraj yapmam.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    motoru durduğu yerde, yan ayağın üzerinde kol gücüyle çevirmeyi deneyin ve bu konuda kendinizi geliştirin.
    yanına parkeden araba sebebiyle çıkamayacağın yerlerde çok işine yarar.

Motosikleti
    Yamaha nmax 155
    [QUOTE=myagdi;4366853]motoru durduğu yerde, yan ayağın üzerinde kol gücüyle çevirmeyi deneyin ve bu konuda kendinizi geliştirin.
    yanına parkeden araba sebebiyle çıkamayacağın yerlerde çok

İlk defa gördüm. İyiymiş. İşe yarayacağı yerler olur.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Tam olarak okudum, öncelikle yaptığınız hatalar, eğitimle kapatılabilecek hatalar.Eğitim derken, eğitim çok geniş bir konu.Bir kurumun eğitim bölümüne girdiğinizde karşınıza birçok eğitim düzeyi çıkıyor.Özellikle trafik tecrübesi olmayan, yaşı genç olan insanların ben ileri sürüş eğitimine kadar gidip eğitimci onayı aldıktan sonra motosiklete tam olarak başlamasının daha iyi olacağını düşünüyorum.

Tecrübeniz çok, belli bir olgunluğa ulaştıysanız, limitlerinizi öngörebilirecek düzeydesinizdir yüksek ihtimal.

İlk olarak;

Bu eğitim videosunu çok iyi anlayarak ve sonrasında uygulayarak işe başlayabilirsiniz.Kolay gelsin..

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    4 yil once de Honda Egitim Merkezi'nde motosiklet egitimi aldim 2 gunluk giris egitimi. Hic kullanmadigim motosikleti orada kullandim, CBF150. Yaklasik 7 aydir da ikinci el adigim scooteri kullaniyorum.

Su zamana kadar 2 kez motosikleti devirdim, 1 kez de trafik kazasina karistim.

Motosikleti aldigimin 2. gunu, ki henuz uzerime almamistim ruhsati, satin aldigim yer sagolsun vermisti oyle, Kadikoy'den Bagdat Caddesi'ne giderken, Fenerbahce stadinin onundeki rampada orta seritte 45-50km/saat hizla giderken, E5 katilimindan hizli gelenlerden korktugum icin orta seridin soluna fazla yanasmisim. Acemi oldugum icin ayna kullaniminda da berbattim tabii. Soldan sari taksilerden biri lambur lumbur girdi solumdan, ben sadece taksinin burnunu gordugumu hatirliyorum, sonrasinda panikle mi artik bilemiyorum hatirlamiyorum, taksiye yandan carpip soluma dustum. Kaskin vizorunde hafif cizik, dizde ezilme, bilekte yumusak doku lezyonu. Scooterin uzun cami kirildi sadece, bir de scooter sola yatik calistigi icin hava filtresine yag atmisti baya.

Yatmalar ise, birinde kaldirimdan geri inerken ayagimin bosluga gelmesiyle, digerinde ise cok dik bir yokustan inerken yokusun sonunda arac geldigi icin panik fren sonucu dengemi kaybetmem. Bu ikisinde de ne scooterda ne bende cizik dahi olmadi.

Ne kadar egitim alsaniz da, trafikte arac kullanmadikca o egitim ise yaramiyor. Mesela egitimde onemsiz gorulen ayna kullanimini artik cok onemsiyorum, 30 saniyede bir aynalarimi kontrol ediyorum ki yine bir sari taksi cikmasin sagdan soldan Dusme, yatma kalkma hep olacaktir onlardan korkmuyorum.

Eglenceli ve guvenli surusler.

Motosikleti
    Yamaha nmax 155
    Tam olarak okudum, öncelikle yaptığınız hatalar, eğitimle kapatılabilecek hatalar.Eğitim derken, eğitim çok geniş bir konu.Bir kurumun eğitim bölümüne girdiğinizde karşınıza birçok eğitim düzeyi çıkıyor.Özellikle trafik tecrübesi olmayan, yaşı genç olan insanların ben ileri sürüş eğitimine kadar gidip eğitimci onayı aldıktan sonra motosiklete tam olarak başlamasının daha iyi olacağını düşünüyorum.

Tecrübeniz çok, belli bir olgunluğa ulaştıysanız, limitlerinizi öngörebilirecek düzeydesinizdir yüksek ihtimal.

İlk olarak;

https://www.youtube.com/watch?v=_EEfke1eyng

Bu eğitim videosunu çok iyi anlayarak ve sonrasında uygulayarak işe başlayabilirsiniz.Kolay gelsin..
    Bileğin dansı nı izlemiştim. Gerçekten iyi. Hatta bunu bir kaç kez daha izlemeliyim diye düşünmüştüm.

Nasate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok. Kim bilir nezaman...
    Geçmiş olsun. Eğitim bence bir yere kadar. Tecrübe en önemlisidir. Hatalarınızdan ders almanız gayet iyi böylece aynı hatayı tekrar yapmazsınız. Açıkcası ben ileriyi göremediğim yolda yada bilmediğim yerlerde asla hız yapmıyorum. Her zaman dikkatli olmakta fayda var, çünkü tek bir hatanın telafisi olmaya bilir.. Son olarak; hep karşıdaki hata yapacak diye düşünerek sürmekte fayda var
    "Çok Bilen Çok Yanılır"

Yürüdüğü yolda iz bırakmayan o yoldan geçmiş sayılmaz ...

bajajpulsar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CygnusL(2015)-NS200(2015)-MT25(2020)
    ben de geçen gün sol yola bağlanırken,normalde ön freni döneceğim yere kadar kullanırım dönüş sırasında çok gerekirse arka freni kullanırım ancak bu sefer ön freni çok fazla kullanmışım herhalde motosikletin ön tekerleği direk sağa doğru kaydı,motor hafif yan olduğu için sol ayağımla dengelemesem kesinlikle motosikleti yatırmıştım.allaha şükür 3 yıllık scooter-pulsar 200ns tecrübemde kazaya en yakın anım buydu.motosikletin ağırlığını ve momentumunu iyi tahlil edip öyle sürmek lazım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)