Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

%100 kusurlu çıktım lütfen bakarmısınız

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar bayramdan önce motosikletimle sol şeritten ilerliyordum sağımdaki araç beni görmeyerek bana çarptı ve kaza yapmış olduk. Araç sürücüsü beni görmediği için vurduğunuda kaza tespit tutanığında da söylüyor.Olaydan sonra tutanakları tuttuk bugün durum bilgisi almak için sigortayı aradığımda %100 benim kusurlu olduğumu itirazım varsa ''SBM''ye girip dilekçe yazmamı söylediler. Olay anlattığım gibi sol şeritten ilerlerken sağımdaki minibüs cinsi araç üstüme kırarak bana çarptı. Eğer tutanakta veya herhangi bir konuda yanlış yaptığım bir işlem varsa lütfen söyleyiniz.

Sürücü görüşlerini okuyamayanlar için yazıyorum;

Sürücü A ; Cumhuriyet bulvarında seyir halindeyken edemedim aracın kör noktasına geldiğinden çarpıştık.
    Sürücü B ; Kendi şeridimde devam ederken sağımdaki araç bana çarpmıştır.

Son olarak SBM nin sitesine girip şikayetimi dile getirdim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Sigorta/muayene/ehliyet yani evraklarınız eksiksiz ise itiraz edin. Aksi takdirde zaten sigorta şirketleri hatalı tarafın masrafını da evrak eksiği olana yıkıyorlar. Yani sigortasız trafiğe çıkmışsın %100 kusurlusun + kazaya karışmışsın.

Bütün evraklarım tam SBM ye fotoğraftaki gibi şikayette bulundum. Nasıl olurda ben haksız çıkarım kafayı yemek üzereyim. Teknik servisi aradım onlar birşey yapamıyor doğal olarak karşı tarafın sigortasını aradım bizlik bişey yok diyorlar o da tamam.Kendi sigortamı aradım tramerin raporu biz yardımcı olamayız diyorlar.En son fotoğraftaki gibi şikayet ettim umarım yardımcı olurlar. Başka yapabileceğim birşey varsa lütfen yazınız. Bilginiz yoksa bile görüşünüzü lütfen belirtiniz ben mi haklıyım yoksa karşı taraf mı haklı.

Motosikleti
    bajaj pulsar 200 ns
    Sizi hangi durum koduyla haksız bulmuşlar bilginiz varmı?
    Kaza senaryoları kitapçığında durum 20 size uyuyor ve karşı tarafı %100 hatalı buluyor gibi görünüyor.
    https://www.sbm.org.tr/tr/Documents/ktt_kaza_durum_senaryolari.pdf

Alıntı fatihgenc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizi hangi durum koduyla haksız bulmuşlar bilginiz varmı?
    Kaza senaryoları kitapçığında durum 20 size uyuyor ve karşı tarafı %100 hatalı buluyor gibi görünüyor.
    https://www.sbm.org.tr/tr/Documents/ktt_kaza_durum_senaryolari.pdf
    Dostum söylediğin gibi tam olarak Durum 20 bizi anlatıyor. Fakat hangi konuda beni haksız buldular SBM nin sorgulama sitesinde gözükmüyor ve kimse birşey söylemiyor.

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Aynı şeritte yan yana 2 araç olmaz. Gördüğüm kadarı ile yol 2 şeritli ama sağ tarafa park edilerek 1 şerit kısmen gidilemez hale gelmiş (geride kalan yolda bu şerit açık olabilir bilmiyorum)
    Kim kimin şeridine hızlanarak yada yan şeritten bir sebeple girdi?

Eğer sen aynı şeritte boşluk var diye adamın yanına girdiysen %100 hatalısın.
    Eğer sen sol şeritteyken adam sağ şeritten sol şeride geçtiyse %100 hatalı.

Değerlendirme 1. ihtimale göre yapılmış. Çünkü ikinizi aynı şeritte çizmişsiniz.Ve adam özetle "Şeridime motosikletli girmiş görmedim bile" demiş.
    Eğer senaryo adamın sağ şeritten sol şeride girmesi şeklinde olduysa o şekilde çizmeniz lazım.

Duruma göre tutanağa itiraz edip düzeltme çekebilirsiniz.

Alıntı UNdocab adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı şeritte yan yana 2 araç olmaz. Gördüğüm kadarı ile yol 2 şeritli ama sağ tarafa park edilerek 1 şerit kısmen gidilemez hale gelmiş (geride kalan yolda bu şerit açık olabilir bilmiyorum)
    Kim kimin şeridine hızlanarak yada yan şeritten bir sebeple girdi?

Eğer sen aynı şeritte boşluk var diye adamın yanına girdiysen %100 hatalısın.
    Eğer sen sol şeritteyken adam sağ şeritten sol şeride geçtiyse %100 hatalı.

Değerlendirme 1. ihtimale göre yapılmış. Çünkü ikinizi aynı şeritte çizmişsiniz.Ve adam özetle "Şeridime motosikletli girmiş görmedim bile" demiş.
    Eğer senaryo adamın sağ şeritten sol şeride girmesi şeklinde olduysa o şekilde çizmeniz lazım.

Duruma göre tutanağa itiraz edip düzeltme çekebilirsiniz.
    Olayın şokuyla tutanağa tam aktaramamışım '' Kendi şeridimde devam ederken sağımdaki araç bana çarpmıştır.'' demem yetersiz olmuş sanırım durum 2.seçenekte yazdığınız gibi ben kendi şeridimde ilerlerken adam sağ şeritten sol şeride doğru geldi ve bana çarptı yani nasıl olsa burdan geçerim diye araya girme olayı yok bunu nereye şikayet veya itiraz edebilirim ?

SBM nin sitesinde kazayı sorgulattıktan sonra itiraz et butonuna bastım fakat şu şekilde yazıyor:
    Hazine Müsteşarlığının 07.06.2012 tarih ve 2012/6 sayılı genelgesi gereğince sadece sigorta şirketlerinin onayladığı tutanaklara bu uygulamadan itiraz edilebilmektedir. Halen değerlendirme aşamasında olan ya da komisyon tarafından onaylanmış tutanaklara itiraz edilememektedir.

Yani sonuç olarak bana girdi mi demek bu

fatih. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar
    Geçmiş olsun tutanaktaki TC kimlik No'ları gizlersen iyi olur

Motosikleti
    falcon flash 100
    Tutanağa göre % 100 kusurlu çıkmanız normal.Tutanakta ikinizde aynı şeritte gidiyorsunuz ( ŞERİT DEĞİŞTİRME YOK)ve çarpışıyorsunuz. Sen sağına bakmak zorundasın o soluna bakmak zorunda değil. Tutanağı tutarken kroki ve anlatımda onun şerit değiştirdiğini belirtmeniz lazımdı. Kaza anında şerit değiştiren her zaman % 100 kusurludur. Sağ şeritten sol şeritte veya sol şeritten sağ şeritte olması fark etmez. Maalesef siz bunu belirtmemişsiniz karşı taraf da çakal sanki aynı şeritte düz gidiyormuş ta siz arkadan gelip çarpmışsınız şeklinde yazmış . Neyse bir şey daha öğrenmiş oldunuz.

ragnarokkk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8
    Dostum öncelikle geçmiş olsun, yazını okudukça ben sinir krizi geçirdim.Kendi yolunda giderken dallamanın teki senin şeridine dalıp çiğneyecek ve bu kan emici sigorta şirketi seni haksız duruma düşürecek inanılır gibi değil.. Birde olaydan sonra itiraz edebileceğin bir yer yok kimi arasan biz yapamayız demesi ayrı bir adilik.Gercekten çok üzüldüm durumuna ve*sinirlendim çünkü aynısı geçen hafta benim başımada geldi, sol şeritte giderken yan seritteki serefsizin birden direksiyonu kırarak bana çarpıp kaçmasiyla kendimi bariyerlerde buldum. Demek kaçmayip dursa tutanak tutsak ben haksız duruma düşecekmişim.. Bu ülkede düzgün bir şekilde bu olayın çözüleceğini düşünmüyorum ama umarım düzeltirsin.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Dedikleri gibi sanırım yol tek şerit görünüyor. Dolayısıyla okuyan kişi sanki şerit içinde iki araç var gibi düşünmüş.
    Gerçi karşı taraf ifadesine baksa yine durumun nasıl olduğu anlaşılıyor. Çok üzücü, umarım düzeltilebilir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)